19 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

RYKI

7 lutego 2018 r.

W dziecięcym świecie rymów


fot. TK

Słowna żonglerka i zabawa w rytmie muzyki przypadły do gustu najmłodszym. Przy okazji ferii zimowych Miejsko-Gminne Centrum Kultury zorganizowało spotkanie autorskie z Agatą Karpińską.

Lokalna poetka od wielu lat zajmuje się pisaniem wierszy i układaniem piosenek dla dzieci. Tym razem postanowiła pokazać najmłodszym, jak takie utwory powstają.

Na lekcję instruktażową zaprosiła przedszkolaków z Samorządowego Przedszkola nr 5 w Rykach.

 

Rymowanka o piesku

 

Na początku autorka opowiedziała o swojej pracy i przeczytała napisany przez siebie wiersz. Rymowanka o święcie kota spodobała się małym słuchaczom. Pani Agata zaproponowała więc, aby następny utwór przy jej pomocy wszystkie dzieci ułożyły wspólnie. Gdy grupa podchwyciła pomysł, rozpoczęło się poszukiwanie tematu. Po krótkim zastanowieniu dzieci doszły do wniosku, że będzie to wiersz o piesku. Pisarka zaczęła pytać przedszkolaków, co może robić taki zwierzak. Każda odpowiedź maluchów - odpowiednio zapisana - zamieniała się w kolejny wers. W ten sposób krok po kroku powstał cały utwór. Pozostała jeszcze kwestia ilustracji. Dzieci podchodziły do tablicy i na dużej karcie wspólnie narysowały psa, budę, kość i słońce.

 

Z myślą o najmłodszych

 

Układanie wierszy i piosenek dla maluchów nie jest dla pani Agaty nowością. Pierwszą rymowankę napisała podczas pracy w jednym z warszawskich przedszkoli. - Miałam pod opieką grupę „Biedronek”. Naszym marzeniem było posiadanie własnej piosenki. A że o biedronkach jest znana tylko jedna, czyli „Biedroneczki są w kropeczki”, postanowiłam napisać własną. I tak to się zaczęło - opowiadała A. Karpińska. Wkrótce jej utwory

opublikowało wydawnictwo Nowa Era.

Z czasem przychodziły nowe zamówienia. - Opracowywałam scenariusze do zajęć dla dzieci, ilustracje do podręczników, zeszytów ćwiczeń oraz gry planszowe i puzzle - wyliczała pisarka. Jej najnowszym dziełem jest książka dla dzieci „Polskie święta i zwyczaje. Wiersze o świętach” wydana nakładem wydawnictwa Greg.

Tomasz Kępka

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Niedziela XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Prz 9, 1-6; Ps 34 (33), 2-3. 10-11. 12-13. 14-15 ;
Ef 5, 15-20

Ewangelia:
J 6, 51-58

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR