17 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora

Pogoda: Siedlce

Numer 41
11-17 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

RYKI

7 lutego 2018 r.

W dziecięcym świecie rymów


fot. TK

Słowna żonglerka i zabawa w rytmie muzyki przypadły do gustu najmłodszym. Przy okazji ferii zimowych Miejsko-Gminne Centrum Kultury zorganizowało spotkanie autorskie z Agatą Karpińską.

Lokalna poetka od wielu lat zajmuje się pisaniem wierszy i układaniem piosenek dla dzieci. Tym razem postanowiła pokazać najmłodszym, jak takie utwory powstają.

Na lekcję instruktażową zaprosiła przedszkolaków z Samorządowego Przedszkola nr 5 w Rykach.

 

Rymowanka o piesku

 

Na początku autorka opowiedziała o swojej pracy i przeczytała napisany przez siebie wiersz. Rymowanka o święcie kota spodobała się małym słuchaczom. Pani Agata zaproponowała więc, aby następny utwór przy jej pomocy wszystkie dzieci ułożyły wspólnie. Gdy grupa podchwyciła pomysł, rozpoczęło się poszukiwanie tematu. Po krótkim zastanowieniu dzieci doszły do wniosku, że będzie to wiersz o piesku. Pisarka zaczęła pytać przedszkolaków, co może robić taki zwierzak. Każda odpowiedź maluchów - odpowiednio zapisana - zamieniała się w kolejny wers. W ten sposób krok po kroku powstał cały utwór. Pozostała jeszcze kwestia ilustracji. Dzieci podchodziły do tablicy i na dużej karcie wspólnie narysowały psa, budę, kość i słońce.

 

Z myślą o najmłodszych

 

Układanie wierszy i piosenek dla maluchów nie jest dla pani Agaty nowością. Pierwszą rymowankę napisała podczas pracy w jednym z warszawskich przedszkoli. - Miałam pod opieką grupę „Biedronek”. Naszym marzeniem było posiadanie własnej piosenki. A że o biedronkach jest znana tylko jedna, czyli „Biedroneczki są w kropeczki”, postanowiłam napisać własną. I tak to się zaczęło - opowiadała A. Karpińska. Wkrótce jej utwory

opublikowało wydawnictwo Nowa Era.

Z czasem przychodziły nowe zamówienia. - Opracowywałam scenariusze do zajęć dla dzieci, ilustracje do podręczników, zeszytów ćwiczeń oraz gry planszowe i puzzle - wyliczała pisarka. Jej najnowszym dziełem jest książka dla dzieci „Polskie święta i zwyczaje. Wiersze o świętach” wydana nakładem wydawnictwa Greg.

Tomasz Kępka

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

VIII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Hasło „Bóg - Honor - Ojczyzna” towarzyszyło uczestnikom Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, zgromadzonym w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Środa XXVII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ga 5, 18-25; Ps 1, 1-2. 3. 4 i 6 ;
Łk 11, 42-46

Ewangelia:
Łk 11, 42-46

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR