21 czerwca 2018 r. Imieniny obchodzą: Alicja, Marta, Alojz

Pogoda: Siedlce

Numer 25
21-27 czerwca 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

RYKI

7 lutego 2018 r.

W dziecięcym świecie rymów


fot. TK

Słowna żonglerka i zabawa w rytmie muzyki przypadły do gustu najmłodszym. Przy okazji ferii zimowych Miejsko-Gminne Centrum Kultury zorganizowało spotkanie autorskie z Agatą Karpińską.

Lokalna poetka od wielu lat zajmuje się pisaniem wierszy i układaniem piosenek dla dzieci. Tym razem postanowiła pokazać najmłodszym, jak takie utwory powstają.

Na lekcję instruktażową zaprosiła przedszkolaków z Samorządowego Przedszkola nr 5 w Rykach.

 

Rymowanka o piesku

 

Na początku autorka opowiedziała o swojej pracy i przeczytała napisany przez siebie wiersz. Rymowanka o święcie kota spodobała się małym słuchaczom. Pani Agata zaproponowała więc, aby następny utwór przy jej pomocy wszystkie dzieci ułożyły wspólnie. Gdy grupa podchwyciła pomysł, rozpoczęło się poszukiwanie tematu. Po krótkim zastanowieniu dzieci doszły do wniosku, że będzie to wiersz o piesku. Pisarka zaczęła pytać przedszkolaków, co może robić taki zwierzak. Każda odpowiedź maluchów - odpowiednio zapisana - zamieniała się w kolejny wers. W ten sposób krok po kroku powstał cały utwór. Pozostała jeszcze kwestia ilustracji. Dzieci podchodziły do tablicy i na dużej karcie wspólnie narysowały psa, budę, kość i słońce.

 

Z myślą o najmłodszych

 

Układanie wierszy i piosenek dla maluchów nie jest dla pani Agaty nowością. Pierwszą rymowankę napisała podczas pracy w jednym z warszawskich przedszkoli. - Miałam pod opieką grupę „Biedronek”. Naszym marzeniem było posiadanie własnej piosenki. A że o biedronkach jest znana tylko jedna, czyli „Biedroneczki są w kropeczki”, postanowiłam napisać własną. I tak to się zaczęło - opowiadała A. Karpińska. Wkrótce jej utwory

opublikowało wydawnictwo Nowa Era.

Z czasem przychodziły nowe zamówienia. - Opracowywałam scenariusze do zajęć dla dzieci, ilustracje do podręczników, zeszytów ćwiczeń oraz gry planszowe i puzzle - wyliczała pisarka. Jej najnowszym dziełem jest książka dla dzieci „Polskie święta i zwyczaje. Wiersze o świętach” wydana nakładem wydawnictwa Greg.

Tomasz Kępka

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz diecezji


7 czerwca kolegiatę janowską podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. W Eucharystii wziął udział cały polski episkopat. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Jerycho Młodych


Za nami kolejne Jerycho Młodych. Tegorocznej edycji patronował św. Stanisław Kostka. Spotkanie, które minęło pod znakiem modlitwy i tańca, zgromadziło ok. 700 osób. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Kultura bez Granic
1 lipca na terenach rekreacyjnych przy kąpielisku w Kobylanach odbędzie się XV Przegląd Folklorystyczny „Kultura bez Granic”.
więcej »
Rocznica śmierci Orlika
24 czerwca w Rykach odbędą się uroczystości religijne i patriotyczne pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
 

POLECAMY


Sięgając do korzeni
Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.
więcej »
Z troską o relacjach
Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.
więcej »
Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
Syr 48, 1-14; Ps 97 (96), 1-2. 3-4. 5-6. 7
Ewangelia:
Mt 6, 7-15

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR