19 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Szkolenie formacyjne KSM

14 lutego 2018 r.

Weekend w KSM-owskiej rodzinie


fot. ARCHIWUM

„Witamy w KSM” – takie hasło przyświecało młodym z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży na szkoleniu formacyjnym pierwszego stopnia.

W dniach 9-11 lutego do Katolickiej Szkoły Podstawowej przy ul. Sokołowskiej w Siedlcach przyjechało ponad 50 osób chcących dowiedzieć się więcej o swojej wspólnocie. KSM-owską rodzinę na ten weekend utworzyła młodzież z całej diecezji, m.in. z Drelowa, Janowa Podlaskiego, Łaskarzewa, Kąkolewnicy, Garwolina, Miętnego, Parczewa, Łomaz, Okrzei, Międzyrzeca Podlaskiego oraz z parafii św. Jana Pawła II i św. Józefa w Siedlcach.

Szkolenie rozpoczęliśmy w piątkowy wieczór wspólną kolacją. Nadszedł również czas na integrację i zapoznanie się z innymi uczestnikami szkolenia, a także z kadrą tworzoną przez księdza asystenta Wojciecha Sobieszka oraz diecezjalny zarząd i komisję rewizyjną. Sformułowaliśmy również „kontrakt” zawierający zasady obowiązujące podczas tego weekendu. Punktem centralnym była wieczorna Eucharystia oraz modlitwa wspólnotowa na koniec dnia.

 

Intensywna praca

Szkolenie pierwszego stopnia to czas intensywnej pracy. Zwłaszcza sobota wypełniona jest wieloma zajęciami mającymi przybliżyć uczestnikom podstawowe wiadomości o stowarzyszeniu, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w jego strukturach. Aby móc przeżyć ten dzień w pełni sił, rozpoczęliśmy go od Eucharystii celebrowanej przez ks. Wojciecha. Kolejnym punktem były tzw. bloki szkoleniowe, odbywające się w różnych formach, tak, aby uczestnicy nie czuli się przytłoczeni nadmiarem przekazywanych informacji.

 

Historia, cele i zadania

Historię naszej wspólnoty, mającą swój początek w 20-leciu międzywojennym, przybliżył młodym przewodniczący diecezjalnej komisji rewizyjnej Jarosław Świderski. Przeprowadził on słuchaczy przez najważniejsze wydarzenia na przestrzeni lat aż do odrodzenia KSM i współczesności.

O patronach stowarzyszenia - św. Stanisławie Kostce i bł. Karolinie Kózkównej - opowiadała Karolina Kłoś, były członek zarządu. Uczestnicy chętnie słuchali o tych młodych autorytetach, ich życiu oraz ideałach, jakimi się kierowali.

Cele stowarzyszenia, zadania stojące przed jego członkami oraz środki prowadzące do ich realizacji to z kolei treści przybliżone przez Angelikę Szczygieł - skarbnika zarządu i Magdalenę Jakoniuk - zastępcę sekretarza. Bez wątpienia po zakończonym bloku wszyscy potrafili powiedzieć, że głównym celem KSM jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan oraz aktywne uczestnictwo we wspólnocie i misji Kościoła - przez upowszechnianie katolickich wartości we wszystkich dziedzinach życia, zwłaszcza społecznego i kulturalnego.

Ważnym elementem w codzienności członka KSM jest narzędzie pomagające w formowaniu siebie jako dojrzałego chrześcijanina, czyli notatnik pracy nad sobą. Na pytania, jaki cel przyświeca jego prowadzeniu, oraz w czym pomaga i dlaczego warto go założyć, odpowiedział członek zarządu diecezjalnego Amadeusz Aniszewski.

 

Struktura i tożsamość

KSM - jak przystało na stowarzyszenie - posiada swoją strukturę, którą przybliżyli: Paulina Sawicka - sekretarz zarządu i Jakub Mikiciuk - zastępca prezesa. Opowiedzieli młodzieży o wszystkich szczeblach w strukturze KSM, począwszy od szczebli ogólnopolskich, przez diecezję, aż po parafię, omawiając przy tym zadania poszczególnych organów. Uczestnicy dowiedzieli się także, jak zostać pełnoprawnym członkiem stowarzyszenia, jakie są rodzaje członkostwa oraz jakie prawa i obowiązki mają poszczególni KSM-owicze.

Ostatni blok, którego tematem były elementy tożsamości i jedności organizacyjnej, poprowadziła Klaudia Walczuk - członek diecezjalnej komisji rewizyjnej. Młodzi poznali charakterystyczne cechy KSM, które są wyrazem wewnętrznej jedności oraz wyrażają naturę, cel i sposób działania organizacji. Do trzech głównych symboli należą: statut, hymn i godło. Inne elementy z nich wynikają bądź się z nimi łączą. Są to: sztandar, hasło, zawołanie, patronowie, święto patronalne, przyrzeczenie, legitymacja, pieczątki, składki członkowskie, kronika, biblioteczka KSM oraz księga protokołów. Podczas bloku uczestnicy mieli okazję poznać wszystkie te elementy oraz nauczyć się hymnu.

 

Było warto

Mimo tak intensywnej pracy, młodzież zachowała siły na „pogodny wieczór”. Tańce i zabawy integracyjne udowodniły, że KSM-owicze potrafią wykrzesać z siebie wiele pozytywnej energii. Dzień zakończyło spotkanie z Jezusem w modlitwie kanonami Taizé. Niedzielny poranek również rozpoczęliśmy Mszą św. - tym razem wybraliśmy się do parafii św. Józefa, aby podziękować Bogu za owocnie spędzony czas.

Po powrocie młodzi uczestniczyli w jeszcze jednym bloku - dotyczącym roli księdza asystenta w KSM. Poprowadził go nie kto inny, jak sam diecezjalny ksiądz asystent. Potem nadszedł czas na podsumowanie i rozdanie świadectw.

Wspólnie spędzony czas minął bardzo szybko i żal było się rozstawać… Szkolenie dostarczyło nam nowej wiedzy i motywacji do kształtowania charakteru. Pozwoliło też na nawiązanie nowych przyjaźni i znajomości.

Motywacja przyjazdu młodzieży była różna: ciekawość, brak innych planów, namowa koleżanki lub kolegi, własna chęć… Jednak po szkoleniu zdecydowanie nikt nie żałował. Młodzi jednogłośnie stwierdzili, że warto było spędzić ten weekend w KSM-owskiej rodzinie.

Paulina Sawicka

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Niedziela XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Prz 9, 1-6; Ps 34 (33), 2-3. 10-11. 12-13. 14-15 ;
Ef 5, 15-20

Ewangelia:
J 6, 51-58

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR