19 czerwca 2018 r. Imieniny obchodzą: Gerwazy, Protazy, Julianna

Pogoda: Siedlce

Numer 24
14-20 czerwca 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. kan. Józefa Oleszczuka (1935-2018)

14 lutego 2018 r.

Dziękuję za piękne kapłaństwo


fot. SK/podlasie24.pl

Rozmodlony, całym sercem oddany służbie Panu Bogu, pamiętający o człowieku - a zarazem cichy i skromny - tak śp. ks. kan. Józef Oleszczuk przetrwa w ludzkiej pamięci.

Zmarł w niedzielę 4 lutego w wieku 83 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w środę, 7 lutego, w parafii pw. Trójcy Świętej w Terespolu. Mszy św., która zgromadziła wielu kapłanów i świeckich wiernych, przewodniczył bp Kazimierz Gurda. W homilii ksiądz biskup przypomniał o drodze życia i powołania kapłańskiego zmarłego. - Śmierć kapłana jest dla wiernych znakiem prawdy o życiu wiecznym, którą sam żył. Dzięki jego posłudze wielu otrzymało łaskę wiary w Jezusa i w niej trwało - zaznaczył.

Na zakończenie Eucharystii wspomnieniami o śp. ks. J. Oleszczuku podzielili się współpracujący i zaprzyjaźnieni z nim kapłani oraz reprezentantka społeczności parafialnej w Tucznej.

Ks. Jarosław Juszczyński był wikarym w parafii św. Anny w Tucznej w czasie, kiedy w latach 1995-2006 kierował nią ks. J. Oleszczuk. - Byłem pierwszym i jedynym wikariuszem księdza Józefa. Często rozmawialiśmy, wspólnie przeżywaliśmy radości i trudy pracy duszpasterskiej tej parafii. Zapamiętam go jako wspaniałego kapłana i człowieka o sercu otwartym, wrażliwym na potrzeby ludzi. Jego najważniejszym celem i pragnieniem było doprowadzenie powierzonych sobie wiernych do Boga, do zbawienia. Tego mnie uczył: by posługę kapłańską spełniać całym sercem, z oddaniem, wrażliwością i poświęceniem - mówił, podkreślając wdzięczność za to bogactwo, jakie przekazał mu ks. J. Oleszczuk. - Był dla mnie jak ojciec, jak przyjaciel - dodał. Gorliwość duszpasterską zmarłego uzasadniał zjednoczeniem z Jezusem Chrystusem i Matką Bożą przez modlitwę i różaniec, z którym się nie rozstawał.

 

Blisko ludzkich spraw

O żarliwej modlitwie księdza kanonika mówiła również Renata Fedorowicz, emerytowana nauczycielka Szkoły Podstawowej w Tucznej. - Starał się rozmodlić parafię, wskazując wielką moc modlitwy we wszystkich ludzkich problemach i zakusach złego ducha. Często widzieliśmy go z różańcem w ręku albo w modlącego się w kościele przed Najświętszym Sakramentem. Przypominał o wielkiej wartości Mszy św., zachęcając do udziału w niej, bo ona jest źródłem i szczytem chrześcijaństwa. Upominał tych, którzy źle żyją - charakteryzowała byłego proboszcza, dodając, że chociaż był duszpasterzem cichym, skromnym, to jednak zawsze z życzliwością podchodził do swoich parafian. Rozumiał i doceniał wartość edukacji i pracy nauczyciela. Dyskretnie wspierał uczniów z uboższych domów. A jako gospodarz parafii dbał o kościół, m.in. zainstalował piękne witraże, i estetykę jego otoczenia.

 

Był serdecznym kolegą

Ks. Józef Mironiuk znał ks. J. Oleszczuka od dziecka. - Nasze życie koleżeńskie zaczęło się w Białej Podlaskiej. Pamiętam Józia jako ministranta - dobrze ułożonego, zawsze poważnego, pełnego dostojności. Wychowywała go tylko mama. Tata zginął w kampanii wrześniowej. Wzrastaliśmy pod duchową opieką ks. Jana Zubki, a następnie ks. Edmunda Barbasiewicza - mówił. Wyższe Seminarium Duchowne obaj ukończyli w 14-osobowej grupie, która święcenia kapłańskie przyjęła w czerwcu 1963 r. Ks. J. Mironiuk przywołał też pierwsze kroki w kapłaństwie: - Zawsze odznaczał się wielką gorliwością i pobożnością. Był serdecznym kolegą. Usługiwaliśmy jeden drugiemu podczas naszych, odbywających się w czerwcu, tydzień po tygodniu, prymicjach - wspominał. - Bracie Józefie, uprzedziłeś nas w drodze do wieczności. A my za tobą pójdziemy jak kamienie rzucane na szaniec. Do zobaczenia w szczęśliwości wiecznej w niebie! - zakończył.

 

54 lata w kapłaństwie

Ks. kan. Zdzisław Dudek, proboszcz terespolskiej parafii, w której od 2006 r. - po przejściu na emeryturę - mieszkał ks. J. Oleszczuk, wspierając posługą pracę księży, przywołał natomiast ostatnie dni jego życia. - Tydzień temu odprawiał tutaj Mszę św. i Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Następnego dnia zasłabł, już nie dał rady pójść do kościoła. W piątek odwiedził go lekarz z pielęgniarką; ksiądz kanonik otrzymał kroplówkę. Po południu upadł w kuchni. Zabrano go do szpitala, ale już nie uratowano - mówił, zaznaczając, jak wymowny jest fakt, że odchodzenie ks. J. Oleszczuka zbiegło się z pierwszym piątkiem - Świętem Matki Bożej Gromnicznej i pierwszą sobotą. Zacytował też fragment testamentu spisanego przez ks. Józefa w przeczuciu zbliżającego się odejścia 11 listopada 2017 r.: „Bogu Ojcu  w Trójcy Jedynemu, Matce Bożej, św. Józefowi dziękuję za piękne kapłaństwo”.

Ciało ks. kan. J. Oleszczuka zostało złożone na cmentarzu w Białej Podlaskiej.

LA

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz diecezji


7 czerwca kolegiatę janowską podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. W Eucharystii wziął udział cały polski episkopat. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Jerycho Młodych


Za nami kolejne Jerycho Młodych. Tegorocznej edycji patronował św. Stanisław Kostka. Spotkanie, które minęło pod znakiem modlitwy i tańca, zgromadziło ok. 700 osób. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Kultura bez Granic
1 lipca na terenach rekreacyjnych przy kąpielisku w Kobylanach odbędzie się XV Przegląd Folklorystyczny „Kultura bez Granic”.
więcej »
Rocznica śmierci Orlika
24 czerwca w Rykach odbędą się uroczystości religijne i patriotyczne pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
więcej »
 

POLECAMY


Sięgając do korzeni
Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.
więcej »
Z troską o relacjach
Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
1 Krl 21, 17-29; Ps 51 (50), 3-4. 5-6b. 11 i 16
Ewangelia:
Mt 5, 43-48

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR