18 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Juliana, Łukasza, Bogumiła

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. kan. Józefa Oleszczuka (1935-2018)

14 lutego 2018 r.

Dziękuję za piękne kapłaństwo


fot. SK/podlasie24.pl

Rozmodlony, całym sercem oddany służbie Panu Bogu, pamiętający o człowieku - a zarazem cichy i skromny - tak śp. ks. kan. Józef Oleszczuk przetrwa w ludzkiej pamięci.

Zmarł w niedzielę 4 lutego w wieku 83 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w środę, 7 lutego, w parafii pw. Trójcy Świętej w Terespolu. Mszy św., która zgromadziła wielu kapłanów i świeckich wiernych, przewodniczył bp Kazimierz Gurda. W homilii ksiądz biskup przypomniał o drodze życia i powołania kapłańskiego zmarłego. - Śmierć kapłana jest dla wiernych znakiem prawdy o życiu wiecznym, którą sam żył. Dzięki jego posłudze wielu otrzymało łaskę wiary w Jezusa i w niej trwało - zaznaczył.

Na zakończenie Eucharystii wspomnieniami o śp. ks. J. Oleszczuku podzielili się współpracujący i zaprzyjaźnieni z nim kapłani oraz reprezentantka społeczności parafialnej w Tucznej.

Ks. Jarosław Juszczyński był wikarym w parafii św. Anny w Tucznej w czasie, kiedy w latach 1995-2006 kierował nią ks. J. Oleszczuk. - Byłem pierwszym i jedynym wikariuszem księdza Józefa. Często rozmawialiśmy, wspólnie przeżywaliśmy radości i trudy pracy duszpasterskiej tej parafii. Zapamiętam go jako wspaniałego kapłana i człowieka o sercu otwartym, wrażliwym na potrzeby ludzi. Jego najważniejszym celem i pragnieniem było doprowadzenie powierzonych sobie wiernych do Boga, do zbawienia. Tego mnie uczył: by posługę kapłańską spełniać całym sercem, z oddaniem, wrażliwością i poświęceniem - mówił, podkreślając wdzięczność za to bogactwo, jakie przekazał mu ks. J. Oleszczuk. - Był dla mnie jak ojciec, jak przyjaciel - dodał. Gorliwość duszpasterską zmarłego uzasadniał zjednoczeniem z Jezusem Chrystusem i Matką Bożą przez modlitwę i różaniec, z którym się nie rozstawał.

 

Blisko ludzkich spraw

O żarliwej modlitwie księdza kanonika mówiła również Renata Fedorowicz, emerytowana nauczycielka Szkoły Podstawowej w Tucznej. - Starał się rozmodlić parafię, wskazując wielką moc modlitwy we wszystkich ludzkich problemach i zakusach złego ducha. Często widzieliśmy go z różańcem w ręku albo w modlącego się w kościele przed Najświętszym Sakramentem. Przypominał o wielkiej wartości Mszy św., zachęcając do udziału w niej, bo ona jest źródłem i szczytem chrześcijaństwa. Upominał tych, którzy źle żyją - charakteryzowała byłego proboszcza, dodając, że chociaż był duszpasterzem cichym, skromnym, to jednak zawsze z życzliwością podchodził do swoich parafian. Rozumiał i doceniał wartość edukacji i pracy nauczyciela. Dyskretnie wspierał uczniów z uboższych domów. A jako gospodarz parafii dbał o kościół, m.in. zainstalował piękne witraże, i estetykę jego otoczenia.

 

Był serdecznym kolegą

Ks. Józef Mironiuk znał ks. J. Oleszczuka od dziecka. - Nasze życie koleżeńskie zaczęło się w Białej Podlaskiej. Pamiętam Józia jako ministranta - dobrze ułożonego, zawsze poważnego, pełnego dostojności. Wychowywała go tylko mama. Tata zginął w kampanii wrześniowej. Wzrastaliśmy pod duchową opieką ks. Jana Zubki, a następnie ks. Edmunda Barbasiewicza - mówił. Wyższe Seminarium Duchowne obaj ukończyli w 14-osobowej grupie, która święcenia kapłańskie przyjęła w czerwcu 1963 r. Ks. J. Mironiuk przywołał też pierwsze kroki w kapłaństwie: - Zawsze odznaczał się wielką gorliwością i pobożnością. Był serdecznym kolegą. Usługiwaliśmy jeden drugiemu podczas naszych, odbywających się w czerwcu, tydzień po tygodniu, prymicjach - wspominał. - Bracie Józefie, uprzedziłeś nas w drodze do wieczności. A my za tobą pójdziemy jak kamienie rzucane na szaniec. Do zobaczenia w szczęśliwości wiecznej w niebie! - zakończył.

 

54 lata w kapłaństwie

Ks. kan. Zdzisław Dudek, proboszcz terespolskiej parafii, w której od 2006 r. - po przejściu na emeryturę - mieszkał ks. J. Oleszczuk, wspierając posługą pracę księży, przywołał natomiast ostatnie dni jego życia. - Tydzień temu odprawiał tutaj Mszę św. i Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Następnego dnia zasłabł, już nie dał rady pójść do kościoła. W piątek odwiedził go lekarz z pielęgniarką; ksiądz kanonik otrzymał kroplówkę. Po południu upadł w kuchni. Zabrano go do szpitala, ale już nie uratowano - mówił, zaznaczając, jak wymowny jest fakt, że odchodzenie ks. J. Oleszczuka zbiegło się z pierwszym piątkiem - Świętem Matki Bożej Gromnicznej i pierwszą sobotą. Zacytował też fragment testamentu spisanego przez ks. Józefa w przeczuciu zbliżającego się odejścia 11 listopada 2017 r.: „Bogu Ojcu  w Trójcy Jedynemu, Matce Bożej, św. Józefowi dziękuję za piękne kapłaństwo”.

Ciało ks. kan. J. Oleszczuka zostało złożone na cmentarzu w Białej Podlaskiej.

LA

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

VIII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Hasło „Bóg - Honor - Ojczyzna” towarzyszyło uczestnikom Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, zgromadzonym w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Czwartek XXVIII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
2 Tm 4, 9-17a; Ps 145, 10-11. 12-13ab. 17-18 ;
Łk 10, 1-9

Ewangelia:
Łk 10, 1-9

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR