21 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Urszuli, Celiny, Hilarego

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Nerwy paraliżują myśli, sprawiają, że czujemy się jak w pułapce. Jak opanować stres? Podpowiedź znajdą Państwo w najnowszym numerze ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Historia

 
 

Wystawa

14 lutego 2018 r.

Śladami Sienkiewicza


fot. ARCHIWUM

Do 23 lutego w Transgranicznym Centrum Dialogu i Kultur w Łosicach można oglądać wystawę „Śladami Sienkiewicza”, otwartą 9 lutego przez autora - Bogusława Niemirkę.

Wystawa - przygotowana w 2016 r. przez Instytut Badań Literackich PAN oraz Archiwum Państwowe w Siedlcach - upamiętnia 100 rocznicę śmierci wybitnego polskiego pisarza, noblisty Henryka Sienkiewicza. Jej twórcą jest B. Niemirka, znany z wielu inicjatyw historycznych i regionalnych. Wystawa gościła w wielu miastach Polski, jak też zagranicą. Do Łosic trafiła z inicjatywy Waldemara Kosieradzkiego, właściciela działającego tutaj Muzeum Historii i Tradycji. W. Kosieradzki wygłosił też słowo wprowadzające podczas spotkania inaugurującego otwarcie ekspozycji.

Zgromadzone materiały omówił B. Niemirka. Na 12.00 do TCDiK zaproszeni zostali uczniowie łosickich szkół, zaś na 17.00 - dorośli miłośnicy Sienkiewicza. Nie zabrakło również burmistrza miasta Mariusza Kucewicza sprawującego patronat honorowy nad przedsięwzięciem.

 

Bogactwo materiału

Wystawa składająca się z 28 plansz prezentuje archiwalia obrazujące szereg wątków z życia Sienkiewicza i jego rodziny, mało lub w ogóle nieznanych. Autor oparł się na dokumentach z archiwów państwowych i kościelnych oraz muzeach. Zebrana została m.in. bogata dokumentacja metrykalna rodziny pisarza od strony ojca i matki, sięgająca połowy XVIII w. Pokazany został także komplet zdjęć najbliższej rodziny Sienkiewicza i jego testament z 1907 r. Istotną część wystawy stanowią pierwodruki podstawowej części twórczości literackiej pisarza, opublikowane w różnych gazetach i w edycjach książkowych od 1869 r. do śmierci pisarza w 1916 r.

 

Nie tylko Wola Okrzejska

Uzasadniając, dlaczego po zaprezentowaniu wystawy w ubiegłym roku m.in. w Wilnie i Kamieńcu Podolskim trafia ona obecnie do Łosic, B. Niemirka podkreślał liczne nawiązania do Podlasia. Generalnie H. Sienkiewicz kojarzony jest z Podlasiem tylko z racji miejsca urodzenia; na świat przyszedł w dworze należącym do jego babki - Felicjanny Cieciszowskiej, w Woli Okrzejskiej pod Łukowem.

W trakcie poszukiwań historycznych autor wystawy natrafił na jeszcze jeden wątek łączący autora „Trylogii” z Podlasiem. W jednej z legend biograficznych pisarza przewija się mgławicowa postać niejakiego ks. Marczewskiego vel Marczyńskiego, który miał być pierwszym nauczycielem młodego Henryka i czytelnikiem jego pierwszej „powieści”. Wokół tej tajemniczej postaci narosło wiele nieporozumień; historycy literatury - łącznie z prof. Juliuszem Krzyżanowskim - nie potrafili nic konkretnego powiedzieć o Marczewskim vel Marczyńskim. Odpowiedź na pytanie, kim był, udało się sformułować autorowi wystawy.


Kapłan wielki duchem i sercem

Pierwszym nauczycielem Henryka Sienkiewicza był pochodzący z Mordów ks. Albert Marczewski - zasłużony kapłan diecezji podlaskiej. Wielowątkowa wystawa „Śladami Sienkiewicza” wydobywa tę postać z mroków zapomnienia.

 

- W świetle prezentowanych materiałów archiwalnych pierwszym nauczycielem Sienkiewicza był urodzony w Mordach w 1820 r. Albert Marczewski. Rzeczywiście znał on Sienkiewiczów i młodziutkiego Henryka z racji późniejszej pracy nauczycielskiej w rodzinie Dmochowskich - wyjaśnia B. Niemirka.

 

On nauczyciela do kapłana

- Wcześniej, w latach młodości, Marczewski był więziony w kazamatach Cytadeli Warszawskiej jako członek konspiracyjnego związku uczniów łukowskiego gimnazjum kierowanego przez Karola Levittoux. Wypuszczono go z carskiego więzienia w 1841 r. z zakazem zatrudnienia w służbie państwowej. Podjął wtedy obowiązki prywatnego nauczyciela w domu ciotki przyszłego pisarza - Aleksandry Dmochowskiej w Burcu za Łukowem, uwiecznionym potem przez Sienkiewicza na kartach „Potopu”. Przez 15 lat Marczewski uczył w Burcu dzieci Dmochowskich. Wraz z nimi - ich brata ciotecznego Henryka Sienkiewicza. Marczewski rzeczywiście stał się wówczas czytelnikiem pierwszych wypracowań zdolnego dziesięcioletniego chłopca i jako pierwszy miał okazję zauważyć jego talent i wyobraźnię - wyjaśnia B. Niemirka.

 

Związany z Jabłonną Lacką

Równie ciekawe są dalsze koleje życia Marczewskiego. - W 1857 r. podjął on niecodzienną decyzję: mając 37 lat, wstąpił do seminarium duchownego w Janowie Podlaskim. Ukończył je w trybie skróconym. Wyświęcony w 1859 r., bardzo szybko został jednym z najbliższych współpracowników bp. Benjamina Szymańskiego. Był przy biskupie także w trudnych latach powstania styczniowego. W końcu 1863 r. ks. Marczewski otrzymał probostwo w Jabłonnie Lackiej. W 1865 r. rosyjska komisja wojskowa zarzuciła mu sprzyjanie powstańcom, w następstwie czego za nieprawomyślność dostał administracyjny nakaz zamieszkania w parafii. W Jabłonnie spędził sześć kolejnych lat. Towarzyszył mu wikary ks. Adolf Pleszczyński, także jeden z grona najbliższych współpracowników bp. Szymańskiego, autor spisanych wiele lat później ciekawych wspomnień - mówi B. Niemirka.

Ks. Marczewski zmarł 21 stycznia 1869 r. w szpitalu w Siedlcach, chorując na tyfus. Został pochowany przez rodzinę na cmentarzu w Sterdyni.

B. Niemirka zwraca uwagę na zachowaną po dziś dzień wyjątkową i wymowną pamiątkę - piękne marmurowe epitafium ze zdjęciem ks. A. Marczewskiego, znajdujące się w bocznej nawie kościoła w Jabłonnie Lackiej. Ufundowali je koledzy i seminaryjni uczniowie po śmierci kapłana. - Uwagę przyciąga czołowy napis: „Kapłan wielki duchem i sercem”, oddający szacunek, jakim cieszył się ks. Marczewski - stwierdza B. Niemirka.

LA

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Otwarcie Siedleckiego Centrum Onkologii


Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach wzbogacił się o nowoczesny ośrodek onkologiczny. Siedleckie Centrum Onkologii (SCO) to jedyny tego typu ośrodek w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego. Inwestycja kosztowała ponad 112 mln zł. [fot. JAG]

FOTOGALERIA

IV Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy


W dniach 18-19 października w gmachu Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach odbył się Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy OSG 2018 pod hasłem: „Państwo - Gospodarka - Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”. [fot. K. Ochnio]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Festiwal filmowy
25 października, o 10.00, w sali NoveKino Merkury przy ul. Brzeskiej w Białej Podlaskiej odbędzie się gala VII Festiwalu Filmowego Twórczości Osób Niepełnosprawnych.
więcej »
Wieczór pod znakiem muzyki
W niedzielę 28 października miłośnicy organów Wagnera będą mogli wysłuchać kolejnego koncertu na tym zabytkowym instrumencie.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR