15 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Maria, Napoleon, Stefan

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Historia

 
 

Wystawa

14 lutego 2018 r.

Śladami Sienkiewicza


fot. ARCHIWUM

Do 23 lutego w Transgranicznym Centrum Dialogu i Kultur w Łosicach można oglądać wystawę „Śladami Sienkiewicza”, otwartą 9 lutego przez autora - Bogusława Niemirkę.

Wystawa - przygotowana w 2016 r. przez Instytut Badań Literackich PAN oraz Archiwum Państwowe w Siedlcach - upamiętnia 100 rocznicę śmierci wybitnego polskiego pisarza, noblisty Henryka Sienkiewicza. Jej twórcą jest B. Niemirka, znany z wielu inicjatyw historycznych i regionalnych. Wystawa gościła w wielu miastach Polski, jak też zagranicą. Do Łosic trafiła z inicjatywy Waldemara Kosieradzkiego, właściciela działającego tutaj Muzeum Historii i Tradycji. W. Kosieradzki wygłosił też słowo wprowadzające podczas spotkania inaugurującego otwarcie ekspozycji.

Zgromadzone materiały omówił B. Niemirka. Na 12.00 do TCDiK zaproszeni zostali uczniowie łosickich szkół, zaś na 17.00 - dorośli miłośnicy Sienkiewicza. Nie zabrakło również burmistrza miasta Mariusza Kucewicza sprawującego patronat honorowy nad przedsięwzięciem.

 

Bogactwo materiału

Wystawa składająca się z 28 plansz prezentuje archiwalia obrazujące szereg wątków z życia Sienkiewicza i jego rodziny, mało lub w ogóle nieznanych. Autor oparł się na dokumentach z archiwów państwowych i kościelnych oraz muzeach. Zebrana została m.in. bogata dokumentacja metrykalna rodziny pisarza od strony ojca i matki, sięgająca połowy XVIII w. Pokazany został także komplet zdjęć najbliższej rodziny Sienkiewicza i jego testament z 1907 r. Istotną część wystawy stanowią pierwodruki podstawowej części twórczości literackiej pisarza, opublikowane w różnych gazetach i w edycjach książkowych od 1869 r. do śmierci pisarza w 1916 r.

 

Nie tylko Wola Okrzejska

Uzasadniając, dlaczego po zaprezentowaniu wystawy w ubiegłym roku m.in. w Wilnie i Kamieńcu Podolskim trafia ona obecnie do Łosic, B. Niemirka podkreślał liczne nawiązania do Podlasia. Generalnie H. Sienkiewicz kojarzony jest z Podlasiem tylko z racji miejsca urodzenia; na świat przyszedł w dworze należącym do jego babki - Felicjanny Cieciszowskiej, w Woli Okrzejskiej pod Łukowem.

W trakcie poszukiwań historycznych autor wystawy natrafił na jeszcze jeden wątek łączący autora „Trylogii” z Podlasiem. W jednej z legend biograficznych pisarza przewija się mgławicowa postać niejakiego ks. Marczewskiego vel Marczyńskiego, który miał być pierwszym nauczycielem młodego Henryka i czytelnikiem jego pierwszej „powieści”. Wokół tej tajemniczej postaci narosło wiele nieporozumień; historycy literatury - łącznie z prof. Juliuszem Krzyżanowskim - nie potrafili nic konkretnego powiedzieć o Marczewskim vel Marczyńskim. Odpowiedź na pytanie, kim był, udało się sformułować autorowi wystawy.


Kapłan wielki duchem i sercem

Pierwszym nauczycielem Henryka Sienkiewicza był pochodzący z Mordów ks. Albert Marczewski - zasłużony kapłan diecezji podlaskiej. Wielowątkowa wystawa „Śladami Sienkiewicza” wydobywa tę postać z mroków zapomnienia.

 

- W świetle prezentowanych materiałów archiwalnych pierwszym nauczycielem Sienkiewicza był urodzony w Mordach w 1820 r. Albert Marczewski. Rzeczywiście znał on Sienkiewiczów i młodziutkiego Henryka z racji późniejszej pracy nauczycielskiej w rodzinie Dmochowskich - wyjaśnia B. Niemirka.

 

On nauczyciela do kapłana

- Wcześniej, w latach młodości, Marczewski był więziony w kazamatach Cytadeli Warszawskiej jako członek konspiracyjnego związku uczniów łukowskiego gimnazjum kierowanego przez Karola Levittoux. Wypuszczono go z carskiego więzienia w 1841 r. z zakazem zatrudnienia w służbie państwowej. Podjął wtedy obowiązki prywatnego nauczyciela w domu ciotki przyszłego pisarza - Aleksandry Dmochowskiej w Burcu za Łukowem, uwiecznionym potem przez Sienkiewicza na kartach „Potopu”. Przez 15 lat Marczewski uczył w Burcu dzieci Dmochowskich. Wraz z nimi - ich brata ciotecznego Henryka Sienkiewicza. Marczewski rzeczywiście stał się wówczas czytelnikiem pierwszych wypracowań zdolnego dziesięcioletniego chłopca i jako pierwszy miał okazję zauważyć jego talent i wyobraźnię - wyjaśnia B. Niemirka.

 

Związany z Jabłonną Lacką

Równie ciekawe są dalsze koleje życia Marczewskiego. - W 1857 r. podjął on niecodzienną decyzję: mając 37 lat, wstąpił do seminarium duchownego w Janowie Podlaskim. Ukończył je w trybie skróconym. Wyświęcony w 1859 r., bardzo szybko został jednym z najbliższych współpracowników bp. Benjamina Szymańskiego. Był przy biskupie także w trudnych latach powstania styczniowego. W końcu 1863 r. ks. Marczewski otrzymał probostwo w Jabłonnie Lackiej. W 1865 r. rosyjska komisja wojskowa zarzuciła mu sprzyjanie powstańcom, w następstwie czego za nieprawomyślność dostał administracyjny nakaz zamieszkania w parafii. W Jabłonnie spędził sześć kolejnych lat. Towarzyszył mu wikary ks. Adolf Pleszczyński, także jeden z grona najbliższych współpracowników bp. Szymańskiego, autor spisanych wiele lat później ciekawych wspomnień - mówi B. Niemirka.

Ks. Marczewski zmarł 21 stycznia 1869 r. w szpitalu w Siedlcach, chorując na tyfus. Został pochowany przez rodzinę na cmentarzu w Sterdyni.

B. Niemirka zwraca uwagę na zachowaną po dziś dzień wyjątkową i wymowną pamiątkę - piękne marmurowe epitafium ze zdjęciem ks. A. Marczewskiego, znajdujące się w bocznej nawie kościoła w Jabłonnie Lackiej. Ufundowali je koledzy i seminaryjni uczniowie po śmierci kapłana. - Uwagę przyciąga czołowy napis: „Kapłan wielki duchem i sercem”, oddający szacunek, jakim cieszył się ks. Marczewski - stwierdza B. Niemirka.

LA

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
500 lat parafii w Kodniu
14 i 15 sierpnia upłyną w Kodniu pod znakiem obchodów jubileuszu 500 lat istnienia parafii.
więcej »
Dni Sarnak
14 i 15 sierpnia gmina Sarnaki świętuje. Program zapowiada się ciekawie - każdy znajdzie tutaj coś dla siebie!
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Środa XIX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ap 11,19a; 12,1.3-6a.10ab ;
Ps 45,7.10-12.14-15

Ewangelia:
Łk 1,39-56

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR