19 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Piotra, Michała, Ziemowita

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Komentarze

 
 

Nie święci garnki lepią

14 lutego 2018 r.

Nie znam się, ale się wypowiem

Stańczyk - słynny błazen króla Zygmunta Starego - założył się kiedyś z władcą o to, że w Polsce najwięcej jest… lekarzy. Aby udowodnić królowi swoją rację, obwiązał twarz chustą i udawał, że bolą go zęby, po czym udał się na krakowskie targowisko. W ciągu jednego dnia zebrał tyle recept i dobrych rad, że bez trudu wygrał zakład.

Coś w tym jest. Faktycznie my, Polacy, uwielbiamy znać się na wszystkim i jesteśmy ekspertami w każdej dziedzinie. Pojawia się w telewizji nowy serial historyczny - i nagle wszyscy są historykami. Ba, wybitnymi specami od historii. Skoczkowie nie zdobyli medalu na olimpiadzie - i przestrzeń wokół nas zaludnia się specjalistami od sportu, a już od skoków w szczególności. W 99% nie widzieli oni na żywo skoczni narciarskiej, nie mówiąc już o siedzeniu na belce i popatrzeniu z niej w dół, no ale co tam… „nie znam się, ale się wypowiem”.

Polski himalaista zginął w górach - mamy zatrzęsienie ekspertów od wspinaczki (ciekawe, ilu z nich wzywałoby na pomoc GOPR, gdyby musieli zejść po ciemku asfaltową drogą z Morskiego Oka, bo Tatry już i takie zdarzenia widziały). I tak dalej, i tak dalej… Znamy się na wszystkim. Na historii, medycynie, sporcie, ekonomii, fizyce jądrowej. Bo jakaż to trudność wejść do internetu i znaleźć potrzebną informację. To nic, że nieraz wyrwaną z kontekstu, stanowiącą zaledwie wycinek ogromnej mozaiki wiedzy. W końcu Titanica zbudowali profesjonaliści, a Arkę Noego - amatorzy… Kto by tam słuchał jakichś ekspertów… W tę logikę wpisują się - niestety - profesjonalne media, które mają swoich „dyżurnych” ekspertów i komentatorów. W wielu wypadkach są to inni dziennikarze, których najważniejszą cechą jest to, że znają się na wszystkim, na co akurat jest zapotrzebowanie. Jako żywo pamiętam rozmowę, w której znajoma dziennikarka namawiała mnie na przyjście do studia telewizyjnego i wzięcie udziału w dyskusji na temat jakiegoś spektaklu teatralnego. Na moje stwierdzenie, że nie mogę przyjść, ponieważ rzeczonej sztuki nie widziałem, pani niezmieszana odpowiedziała: „Ale to nic nie szkodzi, my księdzu o tej sztuce opowiemy!”.

Niestety, internet, oprócz wielkich możliwości komunikacyjnych, rodzi też szereg niebezpieczeństw. Jednym z nich jest złudzenie posiadania wiedzy. Ale bez porządnego przygotowania łatwo paść ofiarą fałszywych informacji - tzw. fake newsów. Zjawisko to stało się na tyle poważne, że papież Franciszek poświęcił mu swoje najnowsze orędzie na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Zawarł w nim następującą definicję fake newsa: „Wyrażenie to odnosi się zatem do bezpodstawnej informacji, opartej na nieistniejących lub zniekształconych danych i zmierzającej do oszukania, a nawet manipulowania czytelnikiem. Ich rozpowszechnianie może odpowiadać pożądanym celom, wpływać na decyzje polityczne i sprzyjać korzyściom ekonomicznym”.

Mówiąc inaczej, fake news to po prostu nieprawdziwa informacja na dany temat. Z tym że jest wypuszczona w świat celowo i z premedytacją. Wydawałoby się, że w dobie internetu i dostępności rzetelnej wiedzy łatwo sprawdzić i wyłapać kłamstwo… nic bardziej mylnego. Po prostu mało kto to robi. Większość powiela bezkrytycznie, nawet nie próbując dojść prawdy. I coraz częściej nie chodzi już tylko o żarty. Fałszywe wiadomości stają się narzędziami wojny. Są celowym działaniem podejmowanym, aby zdestabilizować sytuację w państwie wroga. A ponieważ zazwyczaj fake news jest skonstruowany tak, by wyglądał prawdopodobnie, wielu daje się nabrać. Dlatego uważajmy, by z powodu naiwności i braku wiedzy nie wpaść w pułapkę dezinformacji.

Ks. Andrzej Adamski

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Otwarcie Siedleckiego Centrum Onkologii


Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach wzbogacił się o nowoczesny ośrodek onkologiczny. Siedleckie Centrum Onkologii (SCO) to jedyny tego typu ośrodek w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego. Inwestycja kosztowała ponad 112 mln zł. [fot. JAG]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
Festiwal filmowy
25 października, o 10.00, w sali NoveKino Merkury przy ul. Brzeskiej w Białej Podlaskiej odbędzie się gala VII Festiwalu Filmowego Twórczości Osób Niepełnosprawnych.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Piątek XXVIII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ef 1, 11-14; Ps 33 (32), 1-2. 4-5. 12-13 ;
Łk 12, 1-7

Ewangelia:
Łk 12, 1-7

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR