19 czerwca 2018 r. Imieniny obchodzą: Gerwazy, Protazy, Julianna

Pogoda: Siedlce

Numer 24
14-20 czerwca 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Komentarze

 
 

Nie święci garnki lepią

14 lutego 2018 r.

Nie znam się, ale się wypowiem

Stańczyk - słynny błazen króla Zygmunta Starego - założył się kiedyś z władcą o to, że w Polsce najwięcej jest… lekarzy. Aby udowodnić królowi swoją rację, obwiązał twarz chustą i udawał, że bolą go zęby, po czym udał się na krakowskie targowisko. W ciągu jednego dnia zebrał tyle recept i dobrych rad, że bez trudu wygrał zakład.

Coś w tym jest. Faktycznie my, Polacy, uwielbiamy znać się na wszystkim i jesteśmy ekspertami w każdej dziedzinie. Pojawia się w telewizji nowy serial historyczny - i nagle wszyscy są historykami. Ba, wybitnymi specami od historii. Skoczkowie nie zdobyli medalu na olimpiadzie - i przestrzeń wokół nas zaludnia się specjalistami od sportu, a już od skoków w szczególności. W 99% nie widzieli oni na żywo skoczni narciarskiej, nie mówiąc już o siedzeniu na belce i popatrzeniu z niej w dół, no ale co tam… „nie znam się, ale się wypowiem”.

Polski himalaista zginął w górach - mamy zatrzęsienie ekspertów od wspinaczki (ciekawe, ilu z nich wzywałoby na pomoc GOPR, gdyby musieli zejść po ciemku asfaltową drogą z Morskiego Oka, bo Tatry już i takie zdarzenia widziały). I tak dalej, i tak dalej… Znamy się na wszystkim. Na historii, medycynie, sporcie, ekonomii, fizyce jądrowej. Bo jakaż to trudność wejść do internetu i znaleźć potrzebną informację. To nic, że nieraz wyrwaną z kontekstu, stanowiącą zaledwie wycinek ogromnej mozaiki wiedzy. W końcu Titanica zbudowali profesjonaliści, a Arkę Noego - amatorzy… Kto by tam słuchał jakichś ekspertów… W tę logikę wpisują się - niestety - profesjonalne media, które mają swoich „dyżurnych” ekspertów i komentatorów. W wielu wypadkach są to inni dziennikarze, których najważniejszą cechą jest to, że znają się na wszystkim, na co akurat jest zapotrzebowanie. Jako żywo pamiętam rozmowę, w której znajoma dziennikarka namawiała mnie na przyjście do studia telewizyjnego i wzięcie udziału w dyskusji na temat jakiegoś spektaklu teatralnego. Na moje stwierdzenie, że nie mogę przyjść, ponieważ rzeczonej sztuki nie widziałem, pani niezmieszana odpowiedziała: „Ale to nic nie szkodzi, my księdzu o tej sztuce opowiemy!”.

Niestety, internet, oprócz wielkich możliwości komunikacyjnych, rodzi też szereg niebezpieczeństw. Jednym z nich jest złudzenie posiadania wiedzy. Ale bez porządnego przygotowania łatwo paść ofiarą fałszywych informacji - tzw. fake newsów. Zjawisko to stało się na tyle poważne, że papież Franciszek poświęcił mu swoje najnowsze orędzie na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Zawarł w nim następującą definicję fake newsa: „Wyrażenie to odnosi się zatem do bezpodstawnej informacji, opartej na nieistniejących lub zniekształconych danych i zmierzającej do oszukania, a nawet manipulowania czytelnikiem. Ich rozpowszechnianie może odpowiadać pożądanym celom, wpływać na decyzje polityczne i sprzyjać korzyściom ekonomicznym”.

Mówiąc inaczej, fake news to po prostu nieprawdziwa informacja na dany temat. Z tym że jest wypuszczona w świat celowo i z premedytacją. Wydawałoby się, że w dobie internetu i dostępności rzetelnej wiedzy łatwo sprawdzić i wyłapać kłamstwo… nic bardziej mylnego. Po prostu mało kto to robi. Większość powiela bezkrytycznie, nawet nie próbując dojść prawdy. I coraz częściej nie chodzi już tylko o żarty. Fałszywe wiadomości stają się narzędziami wojny. Są celowym działaniem podejmowanym, aby zdestabilizować sytuację w państwie wroga. A ponieważ zazwyczaj fake news jest skonstruowany tak, by wyglądał prawdopodobnie, wielu daje się nabrać. Dlatego uważajmy, by z powodu naiwności i braku wiedzy nie wpaść w pułapkę dezinformacji.

Ks. Andrzej Adamski

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz diecezji


7 czerwca kolegiatę janowską podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. W Eucharystii wziął udział cały polski episkopat. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Jerycho Młodych


Za nami kolejne Jerycho Młodych. Tegorocznej edycji patronował św. Stanisław Kostka. Spotkanie, które minęło pod znakiem modlitwy i tańca, zgromadziło ok. 700 osób. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Kultura bez Granic
1 lipca na terenach rekreacyjnych przy kąpielisku w Kobylanach odbędzie się XV Przegląd Folklorystyczny „Kultura bez Granic”.
więcej »
Rocznica śmierci Orlika
24 czerwca w Rykach odbędą się uroczystości religijne i patriotyczne pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
więcej »
 

POLECAMY


Sięgając do korzeni
Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.
więcej »
Z troską o relacjach
Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
1 Krl 21, 17-29; Ps 51 (50), 3-4. 5-6b. 11 i 16
Ewangelia:
Mt 5, 43-48

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR