18 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Helena, Ilona, Bogusław

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Podpisano umowy

14 lutego 2018 r.

Dofinansowanie na drogi


fot. www.mazovia.pl

Ponad 16,5 mln zł z budżetu województwa mazowieckiego na przebudowę dróg powiatowych trafi do sześciu powiatów w subregionie siedleckim.

Umowy na dofinansowanie inwestycji podpisały 8 lutego w siedzibie starostwa powiatu siedleckiego wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska i członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc. - Budowa i modernizacja dróg to zawsze bardzo kosztowne projekty, które pochłaniają większość budżetów samorządów lokalnych. Dlatego postanowiliśmy wesprzeć powiaty w realizacji tych ważnych dla mieszkańców inwestycji - podkreśliła wicemarszałek. Nabór wniosków w ramach programu „Mazowiecki instrument wsparcia dróg lokalnych o istotnym znaczeniu dla rozwoju społeczno-gospodarczego regionu” trwał od 1 października do 15 listopada 2017 r.

Zgłoszono 36 projektów. Wszystkie otrzymają wsparcie z budżetu województwa mazowieckiego. - Mazowiecki instrument wsparcia dróg lokalnych to powrót do programów realizowanych przez samorząd województwa kilka lat temu. Zaczynamy od wsparcia powiatów. Na ten cel zarezerwowaliśmy ponad 100 mln zł. Środki będą mogły być wydatkowane w tym i w przyszłym roku - przyznała E. Lanc.

Umowy na przebudowę i modernizację dróg podpisało sześć powiatów: siedlecki, łosicki, sokołowski, węgrowski, garwoliński i miński.

 

Poprawa bezpieczeństwa

Powiat siedlecki otrzyma ponad 2,8 mln zł na rozbudowę drogi powiatowej Siedlce-Korczew na odcinku od granicy miasta Siedlce do Golic. - Pod względem sieci drogowej jesteśmy bardzo bogatym powiatem. Mamy prawie 650 km dróg. Od czasu istnienia powiatu udało się zmodernizować ponad 360 km - zauważył Dariusz Stopa, starosta powiatu siedleckiego. - Trzykilometrowa droga, na którą dostajemy dofinansowanie, jest dla nas bardzo istotna. To wylotówka z Siedlec na Korczew - piękną, turystyczną gminę. Chcemy, aby mieszkańcy Siedlec i regionu mogli bez przeszkód poruszać się w tamtą stronę - podkreślił D. Stopa. - Z kolei w miejscowości Golice znajduje się Zespół Oświatowy. Dużo dzieci z Żaboklik uczęszcza do tej szkoły. Tymczasem droga nie ma obecnie chodnika ani ścieżki rowerowej, jest niebezpieczna dla osób, które nie poruszają się autami - zwrócił uwagę starosta siedlecki. Trasa przejdzie kompleksową modernizację: zostanie odwodniona, na całej jej długości pojawi się ścieżka rowerowa, na terenach zabudowanych będzie też chodnik, zjazdy i miejsca parkingowe.

 

Lepszy dojazd

Ponad 531 tys. zł wsparcia trafi do powiatu łosickiego na przebudowę drogi w miejscowości Dzięcioły. - Przez teren powiatu przebiega aż 337 km dróg. Ponad 80 km z nich kwalifikuje się do gruntownej przebudowy bądź remontu. Dlatego cieszymy się bardzo, że możemy skorzystać z dotacji marszałka województwa - zaznaczyła Bożena Niedzielak, starosta powiatu łosickiego. - To niewielka, ale bardzo potrzebna, oczekiwana od kilkunastu lat inwestycja. Przy drodze zlokalizowany jest duży zakład produkcyjny, przedsiębiorstwo sadownicze, w którego obrębie znajdują się gospodarstwa wyspecjalizowane w wielkotowarowej produkcji pieczarek. Po przebudowie drogi polepszy się dojazd pracowników do pracy, dowóz komponentów, wywóz gotowych produktów. Warto wspomnieć też o poprawie trasy do atrakcji turystycznej znajdującej się w miejscowości Dzięcioły, czyli grodziska z XII w. -zwróciła uwagę B. Niedzielak.

 

Poprawa komunikacji

Powiat sokołowski 4,2 mln zł przeznaczy na przebudowę drogi z miejscowości Kobylany Górne do granicy powiatu sokołowskiego w gminie Repki. - Droga czekała dość długo na dofinansowanie. Z 16 km zmodernizowanych zostanie 6 km - przyznał Leszek Iwaniuk, starosta powiatu sokołowskiego. - Obecnie trasa znajduje się w opłakanym stanie: popękana, bez odwodnienia - woda stoi na poboczach, zamiast spływać do rowów. Zakrzaczenia wpływają negatywnie na bezpieczeństwo - wyliczał L. Iwaniuk - Wspomniana droga wpisuje się w strategię województwa mazowieckiego, ponieważ wpływa na poprawę dostępności komunikacyjnej do lokalnych ośrodków gospodarczych. Posiadamy na swoim terenie duże zakłady pracy. Przykładowo firma Sokołów S.A. zatrudnia 1,6 tys. osób. Ludzie dojeżdżają tą drogą codziennie do pracy, wywożone i dostarczane są towary - podkreślił starosta sokołowski. W ramach modernizacji zostanie wzmocniona i poszerzona nawierzchnia jezdni. Powstaną chodniki, zatoczki autobusowe, usunięte będą drzewa zagrażające bezpieczeństwu.

 

Przyciąganie inwestorów

Ponad 1,3 mln zł otrzyma powiat garwoliński na przebudowę drogi powiatowej Stara Wieś-Wólka Dłużewska-Parysów w miejscowości Parysów (odcinek ul. Kozłowskiej oraz skrzyżowanie z ul. Książęcą i ul. Kościuszki w połączeniu z drogą Parysów-Puznówka-Jaźwiny). - Bez pomocy żaden teren się nie rozwinął, bo to drogi są istotnym elementem, który przyciąga inwestorów - zauważył Marek Chciałowski, starosta powiatu garwolińskiego. - Trasa, na którą dostajemy dofinansowanie, znajduje się centrum miejscowości, na terenach bagiennych, co jest dodatkowym utrudnieniem, jeśli chodzi o modernizację - zaznaczył M. Chciałowski.

Z kolei za ponad 3,6 mln zł wsparcia powiat węgrowski przebuduje pięciokilometrowy odcinek drogi powiatowej Pogorzelec-Barchów. - Na tym terenie jest bardzo dużo, bo ok. 3 tys. domków letniskowych, z których w większości korzystają mieszkańcy Warszawy. Dzięki przebudowie poprawimy bezpieczeństwo korzystania z tej drogi - stwierdził Krzysztof Fedorczyk, starosta powiatu węgrowskiego.

 

Strategiczne znaczenie

Dzięki podpisanej umowie powiat miński wzbogaci się o ponad 4 mln zł, które przeznaczy na przebudowę drogi powiatowej Mińsk Mazowiecki-Cegłów-Mrozy. - To droga o strategicznym znaczeniu dla powiatu. Od lat odcinkami ją modernizujemy. Biegnie do granicy z powiatem siedleckim. Przy trasie znajdują się szkoły, komisariat policji, ośrodek zdrowia, dom pomocy społecznej, tymczasem nie ma chodników ani pobocza - zwrócił uwagę Antoni Tarczyński, starosta powiatu mińskiego.

„Mazowiecki instrument wsparcia dróg lokalnych o istotnym znaczeniu dla rozwoju społeczno-gospodarczego regionu” to, jak podkreślano podczas spotkania, uzupełnienie od lat prowadzonych przez samorząd Mazowsza działań. Tylko w ramach RPO WM 2007-2013 na mazowieckie drogi trafiło ponad 2 mld zł. Natomiast w tej perspektywie na poprawę stanu dróg lokalnych przeznaczonych zostanie ok. 145 mln zł.

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Sobota XIX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ez 18, 1-10. 13b. 30-32; Ps 51 (50), 12-13. 14-15. 18-19 ;
Mt 19, 13-15

Ewangelia:
Mt 19, 13-15

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR