17 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Podpisano umowy

14 lutego 2018 r.

Dofinansowanie na drogi


fot. www.mazovia.pl

Ponad 16,5 mln zł z budżetu województwa mazowieckiego na przebudowę dróg powiatowych trafi do sześciu powiatów w subregionie siedleckim.

Umowy na dofinansowanie inwestycji podpisały 8 lutego w siedzibie starostwa powiatu siedleckiego wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska i członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc. - Budowa i modernizacja dróg to zawsze bardzo kosztowne projekty, które pochłaniają większość budżetów samorządów lokalnych. Dlatego postanowiliśmy wesprzeć powiaty w realizacji tych ważnych dla mieszkańców inwestycji - podkreśliła wicemarszałek. Nabór wniosków w ramach programu „Mazowiecki instrument wsparcia dróg lokalnych o istotnym znaczeniu dla rozwoju społeczno-gospodarczego regionu” trwał od 1 października do 15 listopada 2017 r.

Zgłoszono 36 projektów. Wszystkie otrzymają wsparcie z budżetu województwa mazowieckiego. - Mazowiecki instrument wsparcia dróg lokalnych to powrót do programów realizowanych przez samorząd województwa kilka lat temu. Zaczynamy od wsparcia powiatów. Na ten cel zarezerwowaliśmy ponad 100 mln zł. Środki będą mogły być wydatkowane w tym i w przyszłym roku - przyznała E. Lanc.

Umowy na przebudowę i modernizację dróg podpisało sześć powiatów: siedlecki, łosicki, sokołowski, węgrowski, garwoliński i miński.

 

Poprawa bezpieczeństwa

Powiat siedlecki otrzyma ponad 2,8 mln zł na rozbudowę drogi powiatowej Siedlce-Korczew na odcinku od granicy miasta Siedlce do Golic. - Pod względem sieci drogowej jesteśmy bardzo bogatym powiatem. Mamy prawie 650 km dróg. Od czasu istnienia powiatu udało się zmodernizować ponad 360 km - zauważył Dariusz Stopa, starosta powiatu siedleckiego. - Trzykilometrowa droga, na którą dostajemy dofinansowanie, jest dla nas bardzo istotna. To wylotówka z Siedlec na Korczew - piękną, turystyczną gminę. Chcemy, aby mieszkańcy Siedlec i regionu mogli bez przeszkód poruszać się w tamtą stronę - podkreślił D. Stopa. - Z kolei w miejscowości Golice znajduje się Zespół Oświatowy. Dużo dzieci z Żaboklik uczęszcza do tej szkoły. Tymczasem droga nie ma obecnie chodnika ani ścieżki rowerowej, jest niebezpieczna dla osób, które nie poruszają się autami - zwrócił uwagę starosta siedlecki. Trasa przejdzie kompleksową modernizację: zostanie odwodniona, na całej jej długości pojawi się ścieżka rowerowa, na terenach zabudowanych będzie też chodnik, zjazdy i miejsca parkingowe.

 

Lepszy dojazd

Ponad 531 tys. zł wsparcia trafi do powiatu łosickiego na przebudowę drogi w miejscowości Dzięcioły. - Przez teren powiatu przebiega aż 337 km dróg. Ponad 80 km z nich kwalifikuje się do gruntownej przebudowy bądź remontu. Dlatego cieszymy się bardzo, że możemy skorzystać z dotacji marszałka województwa - zaznaczyła Bożena Niedzielak, starosta powiatu łosickiego. - To niewielka, ale bardzo potrzebna, oczekiwana od kilkunastu lat inwestycja. Przy drodze zlokalizowany jest duży zakład produkcyjny, przedsiębiorstwo sadownicze, w którego obrębie znajdują się gospodarstwa wyspecjalizowane w wielkotowarowej produkcji pieczarek. Po przebudowie drogi polepszy się dojazd pracowników do pracy, dowóz komponentów, wywóz gotowych produktów. Warto wspomnieć też o poprawie trasy do atrakcji turystycznej znajdującej się w miejscowości Dzięcioły, czyli grodziska z XII w. -zwróciła uwagę B. Niedzielak.

 

Poprawa komunikacji

Powiat sokołowski 4,2 mln zł przeznaczy na przebudowę drogi z miejscowości Kobylany Górne do granicy powiatu sokołowskiego w gminie Repki. - Droga czekała dość długo na dofinansowanie. Z 16 km zmodernizowanych zostanie 6 km - przyznał Leszek Iwaniuk, starosta powiatu sokołowskiego. - Obecnie trasa znajduje się w opłakanym stanie: popękana, bez odwodnienia - woda stoi na poboczach, zamiast spływać do rowów. Zakrzaczenia wpływają negatywnie na bezpieczeństwo - wyliczał L. Iwaniuk - Wspomniana droga wpisuje się w strategię województwa mazowieckiego, ponieważ wpływa na poprawę dostępności komunikacyjnej do lokalnych ośrodków gospodarczych. Posiadamy na swoim terenie duże zakłady pracy. Przykładowo firma Sokołów S.A. zatrudnia 1,6 tys. osób. Ludzie dojeżdżają tą drogą codziennie do pracy, wywożone i dostarczane są towary - podkreślił starosta sokołowski. W ramach modernizacji zostanie wzmocniona i poszerzona nawierzchnia jezdni. Powstaną chodniki, zatoczki autobusowe, usunięte będą drzewa zagrażające bezpieczeństwu.

 

Przyciąganie inwestorów

Ponad 1,3 mln zł otrzyma powiat garwoliński na przebudowę drogi powiatowej Stara Wieś-Wólka Dłużewska-Parysów w miejscowości Parysów (odcinek ul. Kozłowskiej oraz skrzyżowanie z ul. Książęcą i ul. Kościuszki w połączeniu z drogą Parysów-Puznówka-Jaźwiny). - Bez pomocy żaden teren się nie rozwinął, bo to drogi są istotnym elementem, który przyciąga inwestorów - zauważył Marek Chciałowski, starosta powiatu garwolińskiego. - Trasa, na którą dostajemy dofinansowanie, znajduje się centrum miejscowości, na terenach bagiennych, co jest dodatkowym utrudnieniem, jeśli chodzi o modernizację - zaznaczył M. Chciałowski.

Z kolei za ponad 3,6 mln zł wsparcia powiat węgrowski przebuduje pięciokilometrowy odcinek drogi powiatowej Pogorzelec-Barchów. - Na tym terenie jest bardzo dużo, bo ok. 3 tys. domków letniskowych, z których w większości korzystają mieszkańcy Warszawy. Dzięki przebudowie poprawimy bezpieczeństwo korzystania z tej drogi - stwierdził Krzysztof Fedorczyk, starosta powiatu węgrowskiego.

 

Strategiczne znaczenie

Dzięki podpisanej umowie powiat miński wzbogaci się o ponad 4 mln zł, które przeznaczy na przebudowę drogi powiatowej Mińsk Mazowiecki-Cegłów-Mrozy. - To droga o strategicznym znaczeniu dla powiatu. Od lat odcinkami ją modernizujemy. Biegnie do granicy z powiatem siedleckim. Przy trasie znajdują się szkoły, komisariat policji, ośrodek zdrowia, dom pomocy społecznej, tymczasem nie ma chodników ani pobocza - zwrócił uwagę Antoni Tarczyński, starosta powiatu mińskiego.

„Mazowiecki instrument wsparcia dróg lokalnych o istotnym znaczeniu dla rozwoju społeczno-gospodarczego regionu” to, jak podkreślano podczas spotkania, uzupełnienie od lat prowadzonych przez samorząd Mazowsza działań. Tylko w ramach RPO WM 2007-2013 na mazowieckie drogi trafiło ponad 2 mld zł. Natomiast w tej perspektywie na poprawę stanu dróg lokalnych przeznaczonych zostanie ok. 145 mln zł.

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

VIII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Hasło „Bóg - Honor - Ojczyzna” towarzyszyło uczestnikom Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, zgromadzonym w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Środa XXVII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ga 5, 18-25; Ps 1, 1-2. 3. 4 i 6 ;
Łk 11, 42-46

Ewangelia:
Łk 11, 42-46

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR