19 marca 2018 r. Imieniny obchodzą: Józef, Bogdan, Marek

Pogoda: Siedlce

Numer 11
15-21 marca 2018r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

 
 

Wielkie zmiany

17 lutego 2018 r.

Ruszył długo oczekiwany projekt

Rewitalizacja bialskiego zespołu pałacowo-parkowego staje się faktem. Miasto otrzymało na ten cel kilkunastomilionową dotację. Na pierwszy ogień do remontu idzie muzeum.

 

 

Prace modernizacyjne rozpoczęły się już w oficynie zachodniej, gdzie rok temu otworzono kilka sal wystawienniczych. Obecnie odnawiane jest poddasze zabytkowego budynku. - Do odremontowanych pomieszczeń przeniesiemy nasze biuro. Utworzymy tam również centrum edukacji muzealnej. W drugiej połowie roku rozpocznie się generalny remont budynku głównego. Potrwa on do jesieni 2019 r. Dzięki modernizacji zyskamy więcej przestrzeni wystawienniczej. Wreszcie będziemy mieli miejsce do pokazania naszych kolekcji, które naprawdę są godne uwagi. W ramach prac zmienimy m.in. wejście do muzeum. Utworzymy je w zabytkowej bramie, którą niegdyś wjeżdżali Radziwiłłowie, zrobimy hol a w „szyi” zorganizujemy stałą wystawę archeologiczno-historyczną - opowiada Violetta Jarząbkowska, dyrektor muzeum.

 

Będą wystawy!

Szefowa placówki nie chce zdradzać więcej szczegółów. Potwierdza, że prace remontowe zaburzą nieco normalne funkcjonowanie muzeum. - Główny budynek przez dłuższy czas zostanie wyłączony z użytkowania. Do dyspozycji będziemy mieli jedynie sale wystawiennicze w oficynie zachodniej i wieżyczkę wschodnią, która również została niedawno odnowiona. W ubiegłym roku zakończono konserwację zdobień sgraffitowych, w tym odremontowaliśmy wnętrze budowli. Umieścimy tam ekspozycję archeologiczną związaną z wykopaliskami na terenie założenia pałacowego Radziwiłłów - informuje V. Jarząbkowska.

Mimo remontu muzeum nie rezygnuje z organizowania wystaw. - Jeszcze przed modernizacją głównego budynku przygotujemy Noc Muzeów. W tym roku będzie ona miała charakter patriotyczny. Chcemy m.in. zaprosić grupę rekonstrukcyjną i przygotować koncert pieśni patriotycznej. Impreza na pewno wpisze się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W czerwcu w oficynie zachodniej otworzymy wystawę ze zbiorów Muzeum KUL. Po wakacjach zawita do nas kolekcja obrazów Stanisława Żółkiewskiego. Płótna przybędą z Narodowego Muzeum Sztuki w Mińsku na Białorusi, z którym w ubiegłym roku podpisaliśmy umowę o współpracy. Na mocy tego dokumentu wypożyczamy białoruskiej placówce 108 obrazów z naszej kolekcji „Konie, jeźdźcy, zaprzęgi w malarstwie polskim XIX i XX wieku”, które będą pokazane na wielkiej wystawie w Mińsku. Ostatnia tegoroczna ekspozycja zostanie otwarta w listopadzie i również będzie miała charakter patriotyczny - zaznacza V. Jarząbkowska.

 

Nie tylko muzeum

MPP otrzyma także środki na digitalizację swoich zbiorów. - Obejmie ona 1,6 tys. ikon. W ramach projektu zakupimy nowoczesny sprzęt, oprogramowanie i komputery. To będzie dla nas „duży skok naprzód”. W naszych magazynach mamy wiele eksponatów, których z różnych powodów nie widać na wystawach. Już niedługo będą one sfotografowane, zapisane i opisane cyfrowo w specjalnych programach muzealnych. Niektóre zostaną udostępnione przez internet. Digitalizacja rozpocznie się jeszcze w tym roku - podkreśla szefowa muzeum.

Projekt rewitalizacji zespołu pałacowo-parkowego zakłada również przebudowę i zadaszenie sąsiadującego z muzeum amfiteatru, modernizację ulic Żurawiej i Kusocińskiego oraz powstanie dużego parkingu. Odbudowana zostanie także dawna brama koszarska. Prace remontowe zakończą się w 2019 r. Cały projekt opiewa na kwotę ponad 21 mln zł. centrum edukacji muzealnej.

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Z miłości do sztuki


Od 16 marca w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej można oglądać wystawę „Z miłości do sztuki”. Eksponaty pochodzą z Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Oddali hołd niezłomnym


Apele pamięci, marsze, składanie wieńców, wystawy, prelekcje, biegi - tak mieszkańcy regionu obchodzili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
Kapelan wyklętych
W piątek 2 marca na ekrany kin wchodzi film „Gurgacz. Kapelan Niezłomnych”. To filmowy portret niezwykłego kapłana, który nie wahał się konsekwentnie podążać drogą sumienia w najczarniejszych latach powojennej Polski.
więcej »
Msza F-dur J.M.K. Poniatowskiego
W sobotę 24 marca, o 19.00, w siedleckiej katedrze odbędzie się koncert Msza F-dur J.M.K. Poniatowskiego.
więcej »
 

POLECAMY


Być sobą
Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.
więcej »
Prawdziwa historia
Film pt. „Moją miłość” - fabularna opowieść o Rachel Joy Scott, pierwszej spośród 13 ofiar strzelaniny w Columbine High School - w kinach od 2 marca!
więcej »
Doświadczanie krzyża
Siedem rozważań drogi krzyżowej na siedem tygodni Wielkiego Postu. Krótkie, trafne i zróżnicowane medytacje do wspólnego i indywidualnego rozważania, dla dorosłych i młodzieży.
więcej »
Nowenna do św. Józefa
Zapraszamy do Szpaków na nowennę i odpust ku czci św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
2 Sm 7, 4-5a. 12-14a. 16; Ps 89, 2-3. 4-5. 27 i 29
Ewangelia:
Mt 1, 16. 18-21. 24a lub Łk 2, 41-51a

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR