21 czerwca 2018 r. Imieniny obchodzą: Alicja, Marta, Alojz

Pogoda: Siedlce

Numer 25
21-27 czerwca 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

 
 

Wielkie zmiany

17 lutego 2018 r.

Ruszył długo oczekiwany projekt

Rewitalizacja bialskiego zespołu pałacowo-parkowego staje się faktem. Miasto otrzymało na ten cel kilkunastomilionową dotację. Na pierwszy ogień do remontu idzie muzeum.

 

 

Prace modernizacyjne rozpoczęły się już w oficynie zachodniej, gdzie rok temu otworzono kilka sal wystawienniczych. Obecnie odnawiane jest poddasze zabytkowego budynku. - Do odremontowanych pomieszczeń przeniesiemy nasze biuro. Utworzymy tam również centrum edukacji muzealnej. W drugiej połowie roku rozpocznie się generalny remont budynku głównego. Potrwa on do jesieni 2019 r. Dzięki modernizacji zyskamy więcej przestrzeni wystawienniczej. Wreszcie będziemy mieli miejsce do pokazania naszych kolekcji, które naprawdę są godne uwagi. W ramach prac zmienimy m.in. wejście do muzeum. Utworzymy je w zabytkowej bramie, którą niegdyś wjeżdżali Radziwiłłowie, zrobimy hol a w „szyi” zorganizujemy stałą wystawę archeologiczno-historyczną - opowiada Violetta Jarząbkowska, dyrektor muzeum.

 

Będą wystawy!

Szefowa placówki nie chce zdradzać więcej szczegółów. Potwierdza, że prace remontowe zaburzą nieco normalne funkcjonowanie muzeum. - Główny budynek przez dłuższy czas zostanie wyłączony z użytkowania. Do dyspozycji będziemy mieli jedynie sale wystawiennicze w oficynie zachodniej i wieżyczkę wschodnią, która również została niedawno odnowiona. W ubiegłym roku zakończono konserwację zdobień sgraffitowych, w tym odremontowaliśmy wnętrze budowli. Umieścimy tam ekspozycję archeologiczną związaną z wykopaliskami na terenie założenia pałacowego Radziwiłłów - informuje V. Jarząbkowska.

Mimo remontu muzeum nie rezygnuje z organizowania wystaw. - Jeszcze przed modernizacją głównego budynku przygotujemy Noc Muzeów. W tym roku będzie ona miała charakter patriotyczny. Chcemy m.in. zaprosić grupę rekonstrukcyjną i przygotować koncert pieśni patriotycznej. Impreza na pewno wpisze się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W czerwcu w oficynie zachodniej otworzymy wystawę ze zbiorów Muzeum KUL. Po wakacjach zawita do nas kolekcja obrazów Stanisława Żółkiewskiego. Płótna przybędą z Narodowego Muzeum Sztuki w Mińsku na Białorusi, z którym w ubiegłym roku podpisaliśmy umowę o współpracy. Na mocy tego dokumentu wypożyczamy białoruskiej placówce 108 obrazów z naszej kolekcji „Konie, jeźdźcy, zaprzęgi w malarstwie polskim XIX i XX wieku”, które będą pokazane na wielkiej wystawie w Mińsku. Ostatnia tegoroczna ekspozycja zostanie otwarta w listopadzie i również będzie miała charakter patriotyczny - zaznacza V. Jarząbkowska.

 

Nie tylko muzeum

MPP otrzyma także środki na digitalizację swoich zbiorów. - Obejmie ona 1,6 tys. ikon. W ramach projektu zakupimy nowoczesny sprzęt, oprogramowanie i komputery. To będzie dla nas „duży skok naprzód”. W naszych magazynach mamy wiele eksponatów, których z różnych powodów nie widać na wystawach. Już niedługo będą one sfotografowane, zapisane i opisane cyfrowo w specjalnych programach muzealnych. Niektóre zostaną udostępnione przez internet. Digitalizacja rozpocznie się jeszcze w tym roku - podkreśla szefowa muzeum.

Projekt rewitalizacji zespołu pałacowo-parkowego zakłada również przebudowę i zadaszenie sąsiadującego z muzeum amfiteatru, modernizację ulic Żurawiej i Kusocińskiego oraz powstanie dużego parkingu. Odbudowana zostanie także dawna brama koszarska. Prace remontowe zakończą się w 2019 r. Cały projekt opiewa na kwotę ponad 21 mln zł. centrum edukacji muzealnej.

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz diecezji


7 czerwca kolegiatę janowską podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. W Eucharystii wziął udział cały polski episkopat. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Jerycho Młodych


Za nami kolejne Jerycho Młodych. Tegorocznej edycji patronował św. Stanisław Kostka. Spotkanie, które minęło pod znakiem modlitwy i tańca, zgromadziło ok. 700 osób. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Kultura bez Granic
1 lipca na terenach rekreacyjnych przy kąpielisku w Kobylanach odbędzie się XV Przegląd Folklorystyczny „Kultura bez Granic”.
więcej »
Rocznica śmierci Orlika
24 czerwca w Rykach odbędą się uroczystości religijne i patriotyczne pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
 

POLECAMY


Sięgając do korzeni
Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.
więcej »
Z troską o relacjach
Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.
więcej »
Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
Syr 48, 1-14; Ps 97 (96), 1-2. 3-4. 5-6. 7
Ewangelia:
Mt 6, 7-15

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR