23 września 2018 r. Imieniny obchodzą: Tekla, Bogusław

Pogoda: Siedlce

Numer 38
20-26 września 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z diecezjalnej pielgrzymki do Krakowa będącej dziękczynieniem za jubileusz 200-lecia diecezji!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

 
 

Wielkie zmiany

17 lutego 2018 r.

Ruszył długo oczekiwany projekt

Rewitalizacja bialskiego zespołu pałacowo-parkowego staje się faktem. Miasto otrzymało na ten cel kilkunastomilionową dotację. Na pierwszy ogień do remontu idzie muzeum.

 

 

Prace modernizacyjne rozpoczęły się już w oficynie zachodniej, gdzie rok temu otworzono kilka sal wystawienniczych. Obecnie odnawiane jest poddasze zabytkowego budynku. - Do odremontowanych pomieszczeń przeniesiemy nasze biuro. Utworzymy tam również centrum edukacji muzealnej. W drugiej połowie roku rozpocznie się generalny remont budynku głównego. Potrwa on do jesieni 2019 r. Dzięki modernizacji zyskamy więcej przestrzeni wystawienniczej. Wreszcie będziemy mieli miejsce do pokazania naszych kolekcji, które naprawdę są godne uwagi. W ramach prac zmienimy m.in. wejście do muzeum. Utworzymy je w zabytkowej bramie, którą niegdyś wjeżdżali Radziwiłłowie, zrobimy hol a w „szyi” zorganizujemy stałą wystawę archeologiczno-historyczną - opowiada Violetta Jarząbkowska, dyrektor muzeum.

 

Będą wystawy!

Szefowa placówki nie chce zdradzać więcej szczegółów. Potwierdza, że prace remontowe zaburzą nieco normalne funkcjonowanie muzeum. - Główny budynek przez dłuższy czas zostanie wyłączony z użytkowania. Do dyspozycji będziemy mieli jedynie sale wystawiennicze w oficynie zachodniej i wieżyczkę wschodnią, która również została niedawno odnowiona. W ubiegłym roku zakończono konserwację zdobień sgraffitowych, w tym odremontowaliśmy wnętrze budowli. Umieścimy tam ekspozycję archeologiczną związaną z wykopaliskami na terenie założenia pałacowego Radziwiłłów - informuje V. Jarząbkowska.

Mimo remontu muzeum nie rezygnuje z organizowania wystaw. - Jeszcze przed modernizacją głównego budynku przygotujemy Noc Muzeów. W tym roku będzie ona miała charakter patriotyczny. Chcemy m.in. zaprosić grupę rekonstrukcyjną i przygotować koncert pieśni patriotycznej. Impreza na pewno wpisze się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W czerwcu w oficynie zachodniej otworzymy wystawę ze zbiorów Muzeum KUL. Po wakacjach zawita do nas kolekcja obrazów Stanisława Żółkiewskiego. Płótna przybędą z Narodowego Muzeum Sztuki w Mińsku na Białorusi, z którym w ubiegłym roku podpisaliśmy umowę o współpracy. Na mocy tego dokumentu wypożyczamy białoruskiej placówce 108 obrazów z naszej kolekcji „Konie, jeźdźcy, zaprzęgi w malarstwie polskim XIX i XX wieku”, które będą pokazane na wielkiej wystawie w Mińsku. Ostatnia tegoroczna ekspozycja zostanie otwarta w listopadzie i również będzie miała charakter patriotyczny - zaznacza V. Jarząbkowska.

 

Nie tylko muzeum

MPP otrzyma także środki na digitalizację swoich zbiorów. - Obejmie ona 1,6 tys. ikon. W ramach projektu zakupimy nowoczesny sprzęt, oprogramowanie i komputery. To będzie dla nas „duży skok naprzód”. W naszych magazynach mamy wiele eksponatów, których z różnych powodów nie widać na wystawach. Już niedługo będą one sfotografowane, zapisane i opisane cyfrowo w specjalnych programach muzealnych. Niektóre zostaną udostępnione przez internet. Digitalizacja rozpocznie się jeszcze w tym roku - podkreśla szefowa muzeum.

Projekt rewitalizacji zespołu pałacowo-parkowego zakłada również przebudowę i zadaszenie sąsiadującego z muzeum amfiteatru, modernizację ulic Żurawiej i Kusocińskiego oraz powstanie dużego parkingu. Odbudowana zostanie także dawna brama koszarska. Prace remontowe zakończą się w 2019 r. Cały projekt opiewa na kwotę ponad 21 mln zł. centrum edukacji muzealnej.

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Wojsk Lądowych


9 września w Siedlcach gościł minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podczas wizyty inaugurującej obchody Święta Wojsk Lądowych zapowiedział, że w mieście stacjonować będzie 18 „Żelazna” Dywizja Zmechanizowana stanowiąca czwarty tego typu związek taktyczny w Polsce. [fot. Leszek Sawicki]

FOTOGALERIA

Dożynki diecezjalne


W święto Narodzenia NMP rolnicy z diecezji przybyli do sanktuarium maryjnego w Woli Gułowskiej na swoje doroczne święto. Pod przewodnictwem biskupa siedleckiego przedstawiali Panu Bogu owoc tegorocznego trudu pracy. Główny punkt uroczystości - Eucharystię poprzedziło widowisko obrzędowe przygotowane przez miejscowy Dom Kultury w nawiązaniu do polskiej i chrześcijańskiej tradycji. Mszy św. w intencji rolników przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Starostami tegorocznych dożynek byli Barbara i Krzysztof Komarowie z miejscowości Żurawiec. Na zakończenie Mszy św. dokonano błogosławieństwa ziarna siewnego. To wyraz upraszania Bożego błogosławieństwa na nowy rok pracy rolniczej. [fot. ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Stadion Młodych
Kochani, z serca zapraszamy na rekolekcje STADION MŁODYCH: włącz pełnię wiary, które odbędą się 6 października na PGE Narodowym w Warszawie.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Wychowanie - ważna sprawa
Pytanie „Jak skutecznie przeciwdziałać agresji?” stanie się centrum rozważań uczestników XXVII Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 29 września.
więcej »
20 lat I KLO
29 września I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach będzie obchodziło uroczystość 20-lecia swojego istnienia.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Polowanie na Matkę
To opowieść o odwiecznej walce zła z dobrem. O sile polskiej tożsamości, która sprawia, że naród jest nie do pokonania.
więcej »
Bez zafałszowań
Mówić dzisiaj o „chrześcijańskich fenomenach mistycznych” znaczy zapuścić się w tajemniczy i fascynujący teren naznaczony nadzwyczajną obecnością Boga, ale również narażony na oślepiający blask i zafałszowania.
więcej »
 

SONDA

 

Jak rozpoznać powołanie?

dużo się modlić, prosząc o światło Ducha Świętego

wypatrywać znaków

nie jest to możliwe - zawsze pozostaną wątpliwościLITURGIA SŁOWA


Niedziela XXV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Mdr 2, 12. 17-20; Ps 54 (53), 3-4. 5. 6 i 8 ;
Jk 3, 16 – 4, 3

Ewangelia:
Mk 9, 30-37

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR