23 września 2018 r. Imieniny obchodzą: Tekla, Bogusław

Pogoda: Siedlce

Numer 38
20-26 września 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z diecezjalnej pielgrzymki do Krakowa będącej dziękczynieniem za jubileusz 200-lecia diecezji!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

 
 

Centrum Szkolenia WOT

3 marca 2018 r.

Plan działania

Jesteśmy na etapie organizacyjnym Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej - mówi płk Artur Dębczak, zastępca dowódcy obrony terytorialnej, podczas wizyty w siedleckim garnizonie.

- Rozpoczęcie szkoleń planujemy na przełomie trzeciego i czwartego kwartału tego roku - zapowiedział.

Wojska Obrony Terytorialnej, czyli piąty rodzaj sił zbrojnych obok wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki wojennej, stanowią uzupełnienie i jednocześnie są komplementarną częścią potencjału obronnego Polski.

Główne zadania powstającego centrum to kształcenie specjalistów i instruktorów, a także rozwijanie jednolitego modelu szkolenia żołnierzy WOT. Obecnie w siedleckich koszarach trwają prace organizacyjne. - Kwalifikujemy kadrę żołnierzy zawodowych, którzy będą stanowili podstawę centrum szkolenia. Przedstawimy propozycję panu ministrowi, który, mam nadzieję, wyznaczy stosowne osoby, a także szereg czynności przygotowawczych, tak aby na przełomie trzeciego i czwartego kwartału rozpocząć szkolenie - zdradził płk A. Dębczak.

CS WOT będzie działało na terenie istniejących koszar. Żołnierze będą mieli do dyspozycji m.in. strzelnicę Grabianów i jej plac ćwiczeń. W związku z modernizacją i dostosowaniem budynków do swoich wymagań CS WOT rozpocznie funkcjonowanie w okrojonej formie. - Mamy przygotowany plan remontów i inwestycji rozłożony na trzy lata. W tym roku chcemy rozpocząć szkolenia, ale pełną gotowość, która umożliwi realizowanie wszystkich planowanych kursów, planujemy osiągnąć w 2019 r. - dodał zastępca dowódcy obrony terytorialnej.

Docelowo w ramach CS WOT powstanie także szkoła podoficerska, a dowództwo planuje również otwarcie ośrodka szkolenia WOT w Nowym Mieście nad Pilicą. Obie placówki będą jednostkami podrzędnymi w stosunku do siedleckiego CS WOT. - Nie działamy w próżni, jesteśmy piątym rodzajem sił zbrojnych i chcemy tak rozplanować przeszkolenie w Siedlcach, aby nie powielać pewnych kursów, które są już realizowane w centrach innych rodzajów sił zbrojnych. Będziemy kształcić w specjalnościach charakterystycznych dla pododdziałów lekkiej piechoty - zapowiedział płk A. Dębczak. - Celem naszych działań jest pogodzenie służby wojskowej naszych terytorialsów z pracą, którą wykonują na co dzień. Będziemy chcieli realizować w Siedlcach takie zagadnienia, które będą wymagały specjalistycznego sprzętu, stosownej infrastruktury, tudzież rzadkie specjalności wojskowe, jakich organizacyjnie nie można przeprowadzić w macierzystych brygadach - tłumaczy zastępca dowódcy obrony terytorialnej.

Podjęto już kroki dotyczące kompletowania potrzebnego sprzętu szkoleniowego. - Otrzymaliśmy oferty symulatorów i trenażerów, które do tej pory nie były stosowane w siłach zbrojnych. Generalnie dostajemy bardzo dużo propozycji. Chcemy wybrać taki sprzęt, który będzie adekwatny do czasu przeszkolenia - zapewnił płk A. Dębczak.

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Wojsk Lądowych


9 września w Siedlcach gościł minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podczas wizyty inaugurującej obchody Święta Wojsk Lądowych zapowiedział, że w mieście stacjonować będzie 18 „Żelazna” Dywizja Zmechanizowana stanowiąca czwarty tego typu związek taktyczny w Polsce. [fot. Leszek Sawicki]

FOTOGALERIA

Dożynki diecezjalne


W święto Narodzenia NMP rolnicy z diecezji przybyli do sanktuarium maryjnego w Woli Gułowskiej na swoje doroczne święto. Pod przewodnictwem biskupa siedleckiego przedstawiali Panu Bogu owoc tegorocznego trudu pracy. Główny punkt uroczystości - Eucharystię poprzedziło widowisko obrzędowe przygotowane przez miejscowy Dom Kultury w nawiązaniu do polskiej i chrześcijańskiej tradycji. Mszy św. w intencji rolników przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Starostami tegorocznych dożynek byli Barbara i Krzysztof Komarowie z miejscowości Żurawiec. Na zakończenie Mszy św. dokonano błogosławieństwa ziarna siewnego. To wyraz upraszania Bożego błogosławieństwa na nowy rok pracy rolniczej. [fot. ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Stadion Młodych
Kochani, z serca zapraszamy na rekolekcje STADION MŁODYCH: włącz pełnię wiary, które odbędą się 6 października na PGE Narodowym w Warszawie.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Wychowanie - ważna sprawa
Pytanie „Jak skutecznie przeciwdziałać agresji?” stanie się centrum rozważań uczestników XXVII Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 29 września.
więcej »
20 lat I KLO
29 września I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach będzie obchodziło uroczystość 20-lecia swojego istnienia.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Polowanie na Matkę
To opowieść o odwiecznej walce zła z dobrem. O sile polskiej tożsamości, która sprawia, że naród jest nie do pokonania.
więcej »
Bez zafałszowań
Mówić dzisiaj o „chrześcijańskich fenomenach mistycznych” znaczy zapuścić się w tajemniczy i fascynujący teren naznaczony nadzwyczajną obecnością Boga, ale również narażony na oślepiający blask i zafałszowania.
więcej »
 

SONDA

 

Jak rozpoznać powołanie?

dużo się modlić, prosząc o światło Ducha Świętego

wypatrywać znaków

nie jest to możliwe - zawsze pozostaną wątpliwościLITURGIA SŁOWA


Niedziela XXV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Mdr 2, 12. 17-20; Ps 54 (53), 3-4. 5. 6 i 8 ;
Jk 3, 16 – 4, 3

Ewangelia:
Mk 9, 30-37

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR