19 marca 2018 r. Imieniny obchodzą: Józef, Bogdan, Marek

Pogoda: Siedlce

Numer 11
15-21 marca 2018r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

 
 

Centrum Szkolenia WOT

3 marca 2018 r.

Plan działania

Jesteśmy na etapie organizacyjnym Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej - mówi płk Artur Dębczak, zastępca dowódcy obrony terytorialnej, podczas wizyty w siedleckim garnizonie.

- Rozpoczęcie szkoleń planujemy na przełomie trzeciego i czwartego kwartału tego roku - zapowiedział.

Wojska Obrony Terytorialnej, czyli piąty rodzaj sił zbrojnych obok wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki wojennej, stanowią uzupełnienie i jednocześnie są komplementarną częścią potencjału obronnego Polski.

Główne zadania powstającego centrum to kształcenie specjalistów i instruktorów, a także rozwijanie jednolitego modelu szkolenia żołnierzy WOT. Obecnie w siedleckich koszarach trwają prace organizacyjne. - Kwalifikujemy kadrę żołnierzy zawodowych, którzy będą stanowili podstawę centrum szkolenia. Przedstawimy propozycję panu ministrowi, który, mam nadzieję, wyznaczy stosowne osoby, a także szereg czynności przygotowawczych, tak aby na przełomie trzeciego i czwartego kwartału rozpocząć szkolenie - zdradził płk A. Dębczak.

CS WOT będzie działało na terenie istniejących koszar. Żołnierze będą mieli do dyspozycji m.in. strzelnicę Grabianów i jej plac ćwiczeń. W związku z modernizacją i dostosowaniem budynków do swoich wymagań CS WOT rozpocznie funkcjonowanie w okrojonej formie. - Mamy przygotowany plan remontów i inwestycji rozłożony na trzy lata. W tym roku chcemy rozpocząć szkolenia, ale pełną gotowość, która umożliwi realizowanie wszystkich planowanych kursów, planujemy osiągnąć w 2019 r. - dodał zastępca dowódcy obrony terytorialnej.

Docelowo w ramach CS WOT powstanie także szkoła podoficerska, a dowództwo planuje również otwarcie ośrodka szkolenia WOT w Nowym Mieście nad Pilicą. Obie placówki będą jednostkami podrzędnymi w stosunku do siedleckiego CS WOT. - Nie działamy w próżni, jesteśmy piątym rodzajem sił zbrojnych i chcemy tak rozplanować przeszkolenie w Siedlcach, aby nie powielać pewnych kursów, które są już realizowane w centrach innych rodzajów sił zbrojnych. Będziemy kształcić w specjalnościach charakterystycznych dla pododdziałów lekkiej piechoty - zapowiedział płk A. Dębczak. - Celem naszych działań jest pogodzenie służby wojskowej naszych terytorialsów z pracą, którą wykonują na co dzień. Będziemy chcieli realizować w Siedlcach takie zagadnienia, które będą wymagały specjalistycznego sprzętu, stosownej infrastruktury, tudzież rzadkie specjalności wojskowe, jakich organizacyjnie nie można przeprowadzić w macierzystych brygadach - tłumaczy zastępca dowódcy obrony terytorialnej.

Podjęto już kroki dotyczące kompletowania potrzebnego sprzętu szkoleniowego. - Otrzymaliśmy oferty symulatorów i trenażerów, które do tej pory nie były stosowane w siłach zbrojnych. Generalnie dostajemy bardzo dużo propozycji. Chcemy wybrać taki sprzęt, który będzie adekwatny do czasu przeszkolenia - zapewnił płk A. Dębczak.

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Z miłości do sztuki


Od 16 marca w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej można oglądać wystawę „Z miłości do sztuki”. Eksponaty pochodzą z Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Oddali hołd niezłomnym


Apele pamięci, marsze, składanie wieńców, wystawy, prelekcje, biegi - tak mieszkańcy regionu obchodzili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
Kapelan wyklętych
W piątek 2 marca na ekrany kin wchodzi film „Gurgacz. Kapelan Niezłomnych”. To filmowy portret niezwykłego kapłana, który nie wahał się konsekwentnie podążać drogą sumienia w najczarniejszych latach powojennej Polski.
więcej »
Msza F-dur J.M.K. Poniatowskiego
W sobotę 24 marca, o 19.00, w siedleckiej katedrze odbędzie się koncert Msza F-dur J.M.K. Poniatowskiego.
więcej »
 

POLECAMY


Być sobą
Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.
więcej »
Prawdziwa historia
Film pt. „Moją miłość” - fabularna opowieść o Rachel Joy Scott, pierwszej spośród 13 ofiar strzelaniny w Columbine High School - w kinach od 2 marca!
więcej »
Doświadczanie krzyża
Siedem rozważań drogi krzyżowej na siedem tygodni Wielkiego Postu. Krótkie, trafne i zróżnicowane medytacje do wspólnego i indywidualnego rozważania, dla dorosłych i młodzieży.
więcej »
Nowenna do św. Józefa
Zapraszamy do Szpaków na nowennę i odpust ku czci św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
2 Sm 7, 4-5a. 12-14a. 16; Ps 89, 2-3. 4-5. 27 i 29
Ewangelia:
Mt 1, 16. 18-21. 24a lub Łk 2, 41-51a

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR