21 czerwca 2018 r. Imieniny obchodzą: Alicja, Marta, Alojz

Pogoda: Siedlce

Numer 25
21-27 czerwca 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

 
 

Centrum Szkolenia WOT

3 marca 2018 r.

Plan działania

Jesteśmy na etapie organizacyjnym Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej - mówi płk Artur Dębczak, zastępca dowódcy obrony terytorialnej, podczas wizyty w siedleckim garnizonie.

- Rozpoczęcie szkoleń planujemy na przełomie trzeciego i czwartego kwartału tego roku - zapowiedział.

Wojska Obrony Terytorialnej, czyli piąty rodzaj sił zbrojnych obok wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki wojennej, stanowią uzupełnienie i jednocześnie są komplementarną częścią potencjału obronnego Polski.

Główne zadania powstającego centrum to kształcenie specjalistów i instruktorów, a także rozwijanie jednolitego modelu szkolenia żołnierzy WOT. Obecnie w siedleckich koszarach trwają prace organizacyjne. - Kwalifikujemy kadrę żołnierzy zawodowych, którzy będą stanowili podstawę centrum szkolenia. Przedstawimy propozycję panu ministrowi, który, mam nadzieję, wyznaczy stosowne osoby, a także szereg czynności przygotowawczych, tak aby na przełomie trzeciego i czwartego kwartału rozpocząć szkolenie - zdradził płk A. Dębczak.

CS WOT będzie działało na terenie istniejących koszar. Żołnierze będą mieli do dyspozycji m.in. strzelnicę Grabianów i jej plac ćwiczeń. W związku z modernizacją i dostosowaniem budynków do swoich wymagań CS WOT rozpocznie funkcjonowanie w okrojonej formie. - Mamy przygotowany plan remontów i inwestycji rozłożony na trzy lata. W tym roku chcemy rozpocząć szkolenia, ale pełną gotowość, która umożliwi realizowanie wszystkich planowanych kursów, planujemy osiągnąć w 2019 r. - dodał zastępca dowódcy obrony terytorialnej.

Docelowo w ramach CS WOT powstanie także szkoła podoficerska, a dowództwo planuje również otwarcie ośrodka szkolenia WOT w Nowym Mieście nad Pilicą. Obie placówki będą jednostkami podrzędnymi w stosunku do siedleckiego CS WOT. - Nie działamy w próżni, jesteśmy piątym rodzajem sił zbrojnych i chcemy tak rozplanować przeszkolenie w Siedlcach, aby nie powielać pewnych kursów, które są już realizowane w centrach innych rodzajów sił zbrojnych. Będziemy kształcić w specjalnościach charakterystycznych dla pododdziałów lekkiej piechoty - zapowiedział płk A. Dębczak. - Celem naszych działań jest pogodzenie służby wojskowej naszych terytorialsów z pracą, którą wykonują na co dzień. Będziemy chcieli realizować w Siedlcach takie zagadnienia, które będą wymagały specjalistycznego sprzętu, stosownej infrastruktury, tudzież rzadkie specjalności wojskowe, jakich organizacyjnie nie można przeprowadzić w macierzystych brygadach - tłumaczy zastępca dowódcy obrony terytorialnej.

Podjęto już kroki dotyczące kompletowania potrzebnego sprzętu szkoleniowego. - Otrzymaliśmy oferty symulatorów i trenażerów, które do tej pory nie były stosowane w siłach zbrojnych. Generalnie dostajemy bardzo dużo propozycji. Chcemy wybrać taki sprzęt, który będzie adekwatny do czasu przeszkolenia - zapewnił płk A. Dębczak.

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz diecezji


7 czerwca kolegiatę janowską podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. W Eucharystii wziął udział cały polski episkopat. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Jerycho Młodych


Za nami kolejne Jerycho Młodych. Tegorocznej edycji patronował św. Stanisław Kostka. Spotkanie, które minęło pod znakiem modlitwy i tańca, zgromadziło ok. 700 osób. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Kultura bez Granic
1 lipca na terenach rekreacyjnych przy kąpielisku w Kobylanach odbędzie się XV Przegląd Folklorystyczny „Kultura bez Granic”.
więcej »
Rocznica śmierci Orlika
24 czerwca w Rykach odbędą się uroczystości religijne i patriotyczne pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
 

POLECAMY


Sięgając do korzeni
Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.
więcej »
Z troską o relacjach
Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.
więcej »
Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
Syr 48, 1-14; Ps 97 (96), 1-2. 3-4. 5-6. 7
Ewangelia:
Mt 6, 7-15

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR