15 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Maria, Napoleon, Stefan

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Komentarze

 
 

Jak amen w pacierzu

7 marca 2018 r.

Nauczyciele gorszego sortu

Katecheci mogliby być powoływani na wychowawców klas - przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Dokument został przekazany do konsultacji.

Do tej pory przepisy oświatowe nie przewidywały możliwości pełnienia obowiązku wychowawcy klasy przez nauczyciela - katechetę. Zakaz taki wprowadzono w 1992 r. Jak podała Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, w roku 2017/2018 religii w polskich szkołach uczy łącznie 31,3 tys. katechetów: 18,3 tys. osób świeckich, 9,7 tys. księży diecezjalnych, 2,2 tys. sióstr zakonnych, 1 tys. zakonników. Ponieważ struktura szkoły przez minione ćwierć wieku znacząco się zmieniła, wielu katechetów świeckich uczy również innych przedmiotów - bycie katechetą, nawet w ograniczonym wymiarze w szkołach publicznych uniemożliwiało im jednak wychowawstwo klasy. Od lat Kościoły i związki wyznaniowe zwracały uwagę na ten fakt, zmian domagali się też rodzice. MEN zatem tylko wyszedł naprzeciw postulatom większości.

No i się zaczęło…

Nietrudno zgadnąć, kogo ministerialny pomysł dotknął najbardziej. „To naturalny element przeobrażenia naszego kraju w państwo fundamentalistyczne!” - zagrzmiała Magdalena Środa na łamach „Gazety Wyborczej”. Dołączył do niej chór zwolenników „świeckiej szkoły”. „To szok!” - zaalarmowały parówkowe portale internetowe! Nikt tego nie napisze, ale przecież wiadomo, że katecheci to „gorszy sort” nauczycieli - to „oczywista oczywistość” dla różowo-czerwonej ferajny. Rzecz jasna lament różnej maści lewaków - jak sami tłumaczą - dotyczy przede wszystkim niebezpieczeństwa „indoktrynacji” tych, którzy np. na katechezę nie chodzą. Bo wiadomo z góry, że będzie. Skąd? A tego akurat nie wiadomo. Ale to lewacki dogmat, a z dogmatami się nie dyskutuje. Jezus? No way!! Nie łapie się w konwencjach poprawności politycznej. Do tego dochodzi paniczny lęk, że rękami katechetów do młodzieży „dobiorą się” biskupi, którzy przecież wyznaczają im misję kanoniczną, czyli wyrażają zgodę na nauczanie religii. Wiadomo - kim oni są. Strach pomyśleć! Brrrr! Zgroza! Katoliban czyha u bram! Trzeba wiać z „tego kraju”!

Na potwierdzenie faktu, że polskie szkoły są świeckie tylko z nazwy, inny guru lewicy podaje przykład organizowanych w ich murach… spotkań wigilijnych i jasełek. To jest klerykalizacja, zawłaszczanie przestrzeni publicznej przez Kościół i nie powinno mieć miejsca w publicznej placówce! Co zatem powinno być, skoro dzielenie się opłatkiem i poczciwe kolędy zostają wpisane na „indeks rzeczy zakazanych”? Rzecz jasna „nowa świecka tradycja!” Coś Państwu to przypomina?

Niesamowite, jak wielkie zdolności profetyczne posiadał mistrz Bareja. „Miś” w pełnej krasie!

Przy okazji dyskusji nad nowym rozporządzeniem wypłynął „zamrożony” od dwóch lat w sejmie projekt obywatelski „Świecka szkoła”, którego sygnatariusze domagają się, by finansowaniem religii zajęły się Kościoły i organizacje wyznaniowe, ewentualnie, by ten ciężar wzięli na siebie bezpośrednio rodzice. A poza tym, najlepiej, jakby religię ze szkół wyrzucić, bo „program jest przepełniony”, „brakuje psychologów” itp. Aż dziwne, że autorzy projektu nie pomyśleli, że obraża on inteligencję przeciętnego myślącego człowieka. Przecież rodzice, którzy w miażdżącej większości chcą, by ich dzieci miały przedmiot pt. religia w szkole, płacą podatki tak, jak każdy obywatel RP. A zatem dorzucają się też znacząco do finansowania oświaty. Dlaczego zatem mieliby płacić dodatkowe podatki? Bo - według ideologów „nowego porządku” - są z założenia gorsi, ponieważ zdarzyło im się nieszczęście być „katolami”?

Taka to jest tolerancja lewaków dla nielewaków. Nie ma tolerancji dla wrogów tolerancji!

Ks. Paweł Siedlanowski

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
500 lat parafii w Kodniu
14 i 15 sierpnia upłyną w Kodniu pod znakiem obchodów jubileuszu 500 lat istnienia parafii.
więcej »
Dni Sarnak
14 i 15 sierpnia gmina Sarnaki świętuje. Program zapowiada się ciekawie - każdy znajdzie tutaj coś dla siebie!
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Środa XIX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ap 11,19a; 12,1.3-6a.10ab ;
Ps 45,7.10-12.14-15

Ewangelia:
Łk 1,39-56

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR