19 czerwca 2018 r. Imieniny obchodzą: Gerwazy, Protazy, Julianna

Pogoda: Siedlce

Numer 24
14-20 czerwca 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Komentarze

 
 

Jak amen w pacierzu

7 marca 2018 r.

Nauczyciele gorszego sortu

Katecheci mogliby być powoływani na wychowawców klas - przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Dokument został przekazany do konsultacji.

Do tej pory przepisy oświatowe nie przewidywały możliwości pełnienia obowiązku wychowawcy klasy przez nauczyciela - katechetę. Zakaz taki wprowadzono w 1992 r. Jak podała Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, w roku 2017/2018 religii w polskich szkołach uczy łącznie 31,3 tys. katechetów: 18,3 tys. osób świeckich, 9,7 tys. księży diecezjalnych, 2,2 tys. sióstr zakonnych, 1 tys. zakonników. Ponieważ struktura szkoły przez minione ćwierć wieku znacząco się zmieniła, wielu katechetów świeckich uczy również innych przedmiotów - bycie katechetą, nawet w ograniczonym wymiarze w szkołach publicznych uniemożliwiało im jednak wychowawstwo klasy. Od lat Kościoły i związki wyznaniowe zwracały uwagę na ten fakt, zmian domagali się też rodzice. MEN zatem tylko wyszedł naprzeciw postulatom większości.

No i się zaczęło…

Nietrudno zgadnąć, kogo ministerialny pomysł dotknął najbardziej. „To naturalny element przeobrażenia naszego kraju w państwo fundamentalistyczne!” - zagrzmiała Magdalena Środa na łamach „Gazety Wyborczej”. Dołączył do niej chór zwolenników „świeckiej szkoły”. „To szok!” - zaalarmowały parówkowe portale internetowe! Nikt tego nie napisze, ale przecież wiadomo, że katecheci to „gorszy sort” nauczycieli - to „oczywista oczywistość” dla różowo-czerwonej ferajny. Rzecz jasna lament różnej maści lewaków - jak sami tłumaczą - dotyczy przede wszystkim niebezpieczeństwa „indoktrynacji” tych, którzy np. na katechezę nie chodzą. Bo wiadomo z góry, że będzie. Skąd? A tego akurat nie wiadomo. Ale to lewacki dogmat, a z dogmatami się nie dyskutuje. Jezus? No way!! Nie łapie się w konwencjach poprawności politycznej. Do tego dochodzi paniczny lęk, że rękami katechetów do młodzieży „dobiorą się” biskupi, którzy przecież wyznaczają im misję kanoniczną, czyli wyrażają zgodę na nauczanie religii. Wiadomo - kim oni są. Strach pomyśleć! Brrrr! Zgroza! Katoliban czyha u bram! Trzeba wiać z „tego kraju”!

Na potwierdzenie faktu, że polskie szkoły są świeckie tylko z nazwy, inny guru lewicy podaje przykład organizowanych w ich murach… spotkań wigilijnych i jasełek. To jest klerykalizacja, zawłaszczanie przestrzeni publicznej przez Kościół i nie powinno mieć miejsca w publicznej placówce! Co zatem powinno być, skoro dzielenie się opłatkiem i poczciwe kolędy zostają wpisane na „indeks rzeczy zakazanych”? Rzecz jasna „nowa świecka tradycja!” Coś Państwu to przypomina?

Niesamowite, jak wielkie zdolności profetyczne posiadał mistrz Bareja. „Miś” w pełnej krasie!

Przy okazji dyskusji nad nowym rozporządzeniem wypłynął „zamrożony” od dwóch lat w sejmie projekt obywatelski „Świecka szkoła”, którego sygnatariusze domagają się, by finansowaniem religii zajęły się Kościoły i organizacje wyznaniowe, ewentualnie, by ten ciężar wzięli na siebie bezpośrednio rodzice. A poza tym, najlepiej, jakby religię ze szkół wyrzucić, bo „program jest przepełniony”, „brakuje psychologów” itp. Aż dziwne, że autorzy projektu nie pomyśleli, że obraża on inteligencję przeciętnego myślącego człowieka. Przecież rodzice, którzy w miażdżącej większości chcą, by ich dzieci miały przedmiot pt. religia w szkole, płacą podatki tak, jak każdy obywatel RP. A zatem dorzucają się też znacząco do finansowania oświaty. Dlaczego zatem mieliby płacić dodatkowe podatki? Bo - według ideologów „nowego porządku” - są z założenia gorsi, ponieważ zdarzyło im się nieszczęście być „katolami”?

Taka to jest tolerancja lewaków dla nielewaków. Nie ma tolerancji dla wrogów tolerancji!

Ks. Paweł Siedlanowski

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz diecezji


7 czerwca kolegiatę janowską podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. W Eucharystii wziął udział cały polski episkopat. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Jerycho Młodych


Za nami kolejne Jerycho Młodych. Tegorocznej edycji patronował św. Stanisław Kostka. Spotkanie, które minęło pod znakiem modlitwy i tańca, zgromadziło ok. 700 osób. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Kultura bez Granic
1 lipca na terenach rekreacyjnych przy kąpielisku w Kobylanach odbędzie się XV Przegląd Folklorystyczny „Kultura bez Granic”.
więcej »
Rocznica śmierci Orlika
24 czerwca w Rykach odbędą się uroczystości religijne i patriotyczne pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
więcej »
 

POLECAMY


Sięgając do korzeni
Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.
więcej »
Z troską o relacjach
Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
1 Krl 21, 17-29; Ps 51 (50), 3-4. 5-6b. 11 i 16
Ewangelia:
Mt 5, 43-48

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR