19 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Piotra, Michała, Ziemowita

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Komentarze

 
 

Jak amen w pacierzu

7 marca 2018 r.

Nauczyciele gorszego sortu

Katecheci mogliby być powoływani na wychowawców klas - przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Dokument został przekazany do konsultacji.

Do tej pory przepisy oświatowe nie przewidywały możliwości pełnienia obowiązku wychowawcy klasy przez nauczyciela - katechetę. Zakaz taki wprowadzono w 1992 r. Jak podała Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, w roku 2017/2018 religii w polskich szkołach uczy łącznie 31,3 tys. katechetów: 18,3 tys. osób świeckich, 9,7 tys. księży diecezjalnych, 2,2 tys. sióstr zakonnych, 1 tys. zakonników. Ponieważ struktura szkoły przez minione ćwierć wieku znacząco się zmieniła, wielu katechetów świeckich uczy również innych przedmiotów - bycie katechetą, nawet w ograniczonym wymiarze w szkołach publicznych uniemożliwiało im jednak wychowawstwo klasy. Od lat Kościoły i związki wyznaniowe zwracały uwagę na ten fakt, zmian domagali się też rodzice. MEN zatem tylko wyszedł naprzeciw postulatom większości.

No i się zaczęło…

Nietrudno zgadnąć, kogo ministerialny pomysł dotknął najbardziej. „To naturalny element przeobrażenia naszego kraju w państwo fundamentalistyczne!” - zagrzmiała Magdalena Środa na łamach „Gazety Wyborczej”. Dołączył do niej chór zwolenników „świeckiej szkoły”. „To szok!” - zaalarmowały parówkowe portale internetowe! Nikt tego nie napisze, ale przecież wiadomo, że katecheci to „gorszy sort” nauczycieli - to „oczywista oczywistość” dla różowo-czerwonej ferajny. Rzecz jasna lament różnej maści lewaków - jak sami tłumaczą - dotyczy przede wszystkim niebezpieczeństwa „indoktrynacji” tych, którzy np. na katechezę nie chodzą. Bo wiadomo z góry, że będzie. Skąd? A tego akurat nie wiadomo. Ale to lewacki dogmat, a z dogmatami się nie dyskutuje. Jezus? No way!! Nie łapie się w konwencjach poprawności politycznej. Do tego dochodzi paniczny lęk, że rękami katechetów do młodzieży „dobiorą się” biskupi, którzy przecież wyznaczają im misję kanoniczną, czyli wyrażają zgodę na nauczanie religii. Wiadomo - kim oni są. Strach pomyśleć! Brrrr! Zgroza! Katoliban czyha u bram! Trzeba wiać z „tego kraju”!

Na potwierdzenie faktu, że polskie szkoły są świeckie tylko z nazwy, inny guru lewicy podaje przykład organizowanych w ich murach… spotkań wigilijnych i jasełek. To jest klerykalizacja, zawłaszczanie przestrzeni publicznej przez Kościół i nie powinno mieć miejsca w publicznej placówce! Co zatem powinno być, skoro dzielenie się opłatkiem i poczciwe kolędy zostają wpisane na „indeks rzeczy zakazanych”? Rzecz jasna „nowa świecka tradycja!” Coś Państwu to przypomina?

Niesamowite, jak wielkie zdolności profetyczne posiadał mistrz Bareja. „Miś” w pełnej krasie!

Przy okazji dyskusji nad nowym rozporządzeniem wypłynął „zamrożony” od dwóch lat w sejmie projekt obywatelski „Świecka szkoła”, którego sygnatariusze domagają się, by finansowaniem religii zajęły się Kościoły i organizacje wyznaniowe, ewentualnie, by ten ciężar wzięli na siebie bezpośrednio rodzice. A poza tym, najlepiej, jakby religię ze szkół wyrzucić, bo „program jest przepełniony”, „brakuje psychologów” itp. Aż dziwne, że autorzy projektu nie pomyśleli, że obraża on inteligencję przeciętnego myślącego człowieka. Przecież rodzice, którzy w miażdżącej większości chcą, by ich dzieci miały przedmiot pt. religia w szkole, płacą podatki tak, jak każdy obywatel RP. A zatem dorzucają się też znacząco do finansowania oświaty. Dlaczego zatem mieliby płacić dodatkowe podatki? Bo - według ideologów „nowego porządku” - są z założenia gorsi, ponieważ zdarzyło im się nieszczęście być „katolami”?

Taka to jest tolerancja lewaków dla nielewaków. Nie ma tolerancji dla wrogów tolerancji!

Ks. Paweł Siedlanowski

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Otwarcie Siedleckiego Centrum Onkologii


Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach wzbogacił się o nowoczesny ośrodek onkologiczny. Siedleckie Centrum Onkologii (SCO) to jedyny tego typu ośrodek w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego. Inwestycja kosztowała ponad 112 mln zł. [fot. JAG]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
Festiwal filmowy
25 października, o 10.00, w sali NoveKino Merkury przy ul. Brzeskiej w Białej Podlaskiej odbędzie się gala VII Festiwalu Filmowego Twórczości Osób Niepełnosprawnych.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Piątek XXVIII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ef 1, 11-14; Ps 33 (32), 1-2. 4-5. 12-13 ;
Łk 12, 1-7

Ewangelia:
Łk 12, 1-7

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR