18 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Helena, Ilona, Bogusław

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Chór Żelechowa

7 marca 2018 r.

Na cztery głosy


fot. ARCHIWUM

Stanowi kulturalną wizytówkę miasta i regionu, a jego specyfiką jest różnorodność. Chór Żelechowa tworzą ludzie młodzi i starsi, reprezentanci różnych zawodów i pasji. Tym, co ich łączy, jest chęć śpiewania. Najcenniejszą nagrodą za trud prób oraz zaangażowanie staje się aplauz publiczności.

Przewodzący żelechowskim chórzystom Sławomir Lesisz dyrygenckie szlify zdobywał, prowadząc jako nauczyciel muzyki w miejscowej szkole podstawowej chóry dziecięce i młodzieżowe. W międzyczasie zrodziła się myśl zorganizowania chóru czterogłosowego. Tyle że - jak to w życiu bywa - od planów do ich realizacji droga daleka. - Pomysł chodził za mną już długi czas, jednak zawsze czegoś brakowało… - wspomina. Żelechów słynie z prężnie działającej, cieszącej się już ponad 100-letnią tradycją Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej. Nigdy jednak - na co zwraca uwagę S. Lesisz - muzyczne upodobania mieszkańców nie zaowocowały powołaniem zespołu chóralnego.

- Po wstępnych rozmowach z Łukaszem Boguszem, pełniącym wówczas funkcję dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, postanowiliśmy podjąć się tego zadania - wyjaśnia. - Pomysł bardzo mi się spodobał - potwierdza Ł. Bogusz. Idea padła na podatny grunt, a inicjatorzy mogli liczyć dodatkowo na bardzo cenne wsparcie burmistrz Żelechowa Mirosławy Miszkurki.

Pierwszym krokiem na drodze realizacji zadania było ogłoszenie naboru i wyznaczenie daty przesłuchania. I tak wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2013/2014 w miejskiej przestrzeni pojawiło się ogłoszenie o treści: „Lubisz śpiewać? Przyjdź na spotkanie chóru”. Zaproszenie adresowane było zarówno do młodych, jak i starszych mieszkańców. Organizatorzy nie wymagali muzycznego przygotowania. Gwarantowali natomiast profesjonalny szlif talentów pod okiem (czy raczej uchem!) wyspecjalizowanego instruktora. Pod koniec września w sali widowiskowej MGOK odbyło się spotkanie wszystkich chętnych. - Na pierwszą próbę przyszły… cztery osoby. Wydłużyliśmy czas organizacji o dwa miesiące - tłumaczy dyrygent. W gronie chórzystów, którzy pomyślnie przeszli kwalifikacje, byli m.in. Ł. Bogusz i Michał Sztelmach, obecny szef ośrodka kultury. Skład zespołu stopniowo się powiększał. - Najpierw śpiewaliśmy utwory dwugłosowe, potem trzygłosowe, aż w końcu powstał czterogłosowy chór mieszany - S. Lesisz przyznaje, że jak wspomina zabiegi towarzyszące poszerzaniu grona chórzystów, radość i duma są tym większe!

- Po raz pierwszy Chór Żelechowa zaśpiewał przed publicznością w ramach koncertu noworocznego w styczniu 2014 r. Po naszym występie na scenie zagościła Orkiestra Dęta OSP - opowiada Ł. Bogusz. Kolejny koncert chóru zbiegł się z uroczystością kanonizacyjną św. Jana Pawła II. Wierni zgromadzeni w kościele po wieczornej Mszy św. wysłuchali pieśni przeplatanych słowami homilii Papieża Polaka. Z muzyczno-słownym spektaklem chórzyści gościli następnie w kilku parafiach dekanatu, spotykając się za każdym razem z entuzjastyczną reakcją publiczności. W roku debiutu scenicznego chór uświetnił też swoim występem m.in. uroczystości miejskie towarzyszące odsłonięciu pomnika Romualda Traugutta - z racji 150 rocznicy śmierci ostatniego dyktatora powstania styczniowego.

 

Z Żelechowa do Czech

Działający przy MGOK Chór Żelechowa tworzy obecnie - jak wyjaśnia S. Lesisz - 20 osób w wieku od 16 do 50 roku życia. Próby odbywają się raz albo dwa razy w tygodniu. Pytany, czym chór wyróżnia się na tle innych, dyrygent wskazuje na dobór utworów. - Wykonujemy głównie pieśni sakralne, ale w repertuarze mamy też pieśni i piosenki ludowe oraz patriotyczne - uściśla.

W styczniu chórzyści brali udział w gali kolędowej „Śpiewajcie i grajcie Mu” organizowanej w kolegiacie garwolińskiej. Koncertowali też m.in. w Gończycach. Regularnie występują również przed podopiecznymi ośrodka Medi-System Ostrowia w Wólce Ostrożeńskiej.

Niewątpliwie do największych osiągnięć zespołu można zaliczyć występ w ramach Praskich Adwentowych Spotkań Chóralnych. Udział w muzycznym wydarzeniu organizowanym w majestatycznych kościołach stolicy Czech był o tyle cenniejszy, że Chór Żelechowa wystąpił jako jedyny reprezentant Polski, obok uczestników m.in. z Belgii, Finlandii, Węgier czy Niemiec. Podczas półgodzinnego koncertu w kościele św. Mikołaja chórzyści wykonali utwory w języku polskim, ukraińskim, angielskim i… zulu. - Były kolędy i pastorałki, np.: „My też pastuszkowie”, „Bóg się rodzi”, „Oj na mory, mory”, ale też południowoafrykańska pieśń „Siyahamba” - wyjaśnia S. Lesisz, dodając, iż kulminacyjnym momentem festiwalu stał się tzw. koncert przyjaźni w kościele św. Salwatora, kiedy to na wspólnym śpiewie zgromadziły się wszystkie chóry uczestniczące w muzycznym wydarzeniu.

Z kolei w listopadzie - w święto Chrystusa Króla - chórzyści z Żelechowa koncertowali w kościele Nawrócenia św. Pawła w Warszawie, prezentując m.in. pieśni: „Przyjdź Duchu Święty”, „Witaj Pokarmie” czy „Anima Christi”. Na zakończenie wraz z miejscową scholą Cantorum Gaudium wykonali utwory „Gaude Mater Polonia” i „Nie lękajcie się”.
 

Z gratulacjami

Zapytany, co uważa na największe osiągnięcie Chóru Żelechowa, jego dyrygent przyznaje wprost: - To, że w tak małym środowisku udało się stworzyć chór i że on koncertuje!

S. Lesisz nie ma przy tym wątpliwości, że największą nagrodą i mobilizacją do dalszych starań jest kontakt chórzystów z publicznością. - Zdarza się, że po koncertach podchodzą do nas ludzie i gratulują występu. Mówią też o swoich wrażeniach. I, co warto podkreślić, zawsze są te bardzo pozytywne reakcje - podsumowuje.


3 PYTANIA

MICHAŁ SZTELMACH - DYREKTOR MGOK W ŻELECHOWIE

 

Chór Żelechowa jest cenną wizytówką zarówno ośrodka kultury, przy którym działa, jak i miasta. Co można uznać za rys charakterystyczny zespołu?

Nasz chór tworzą mieszkańcy Żelechowa i okolic. Do chóru może wstąpić każdy, kto lubi i potrafi śpiewać. Nie wymagamy profesjonalnego przygotowania muzycznego. Najważniejszym warunkiem przyjęcia do zespołu jest po prostu chęć śpiewania. W czterogłosowym chórze są zarówno osoby w wieku szkolnym, jak i dorośli. Łączy nas zespołowe śpiewanie, które daje ogromną satysfakcję. W repertuarze chóru znajdują się pieśni kościelne, kolędy, ale też utwory ludowe czy patriotyczne. Pod kierunkiem dyrygenta Sławomira Lesisza zespół nieustannie pracuje nad poszerzeniem swojego repertuaru. Miejscowa publiczność z przyjemnością przychodzi na nasze koncerty. Występy przed rodzimą widownią to dla nas olbrzymi zaszczyt, ale również wielka motywacja, żeby coraz bardziej doskonalić swój warsztat. Chór działa przy MGOK, jednak z pewnością nigdy by nie powstał, gdyby nie inspiracja i wsparcie ze strony lokalnego samorządu - na czele z burmistrz Mirosławą Miszkurką. Dzięki dofinansowaniu ze środków gminy Żelechów możemy w różny sposób rozwijać swoją działalność, uczestniczyć w wyjazdach, m.in. na festiwal do Czech. Gmina zakupiła nam również piękne stroje, w których występujemy.

 

Wyjeżdżając na gościnne występy, chórzyści pełnią rolę swego rodzaju ambasadora Żelechowa w dziedzinie kultury…

Dając koncert poza Żelechowem, zawsze mamy świadomość, że jesteśmy reprezentantami naszej gminy. To dla każdego z nas ogromna nobilitacja. Wystarczy wspomnieć promocję naszego miasta podczas Praskich Adwentowych Spotkań Chóralnych, gdzie byliśmy jedynym zespołem z Polski na 21 chórów z całej Europy! Wielką radość sprawiają nam również występy w jednym z zaprzyjaźnionych zakładów opiekuńczo-leczniczych, gdzie nigdy nie brakuje wzruszeń i słów podziękowań dla chórzystów, skierowanych zarówno przez kierownictwo tego ośrodka, jak i samych pensjonariuszy.

 

Prężnie działający chór to nie jedyne ogniwo aktywności MGOK. Z jakimi planami ośrodek kultury, którym Pan kieruje, wkroczył w nowy rok?

W MGOK działają: koło plastyczne, grupa muzyczna i zespół teatralny. W programie zajęć plastycznych, skierowanych do dzieci i młodzieży z terenu gminy, są m.in. zajęcia z rysunku, malarstwa i rzeźby w glinie. Aktywnie działa także grupa muzyczna „Rozśpiewane perełki” skupiająca uczniów szkół podstawowych, która uświetnia swoimi występami liczne imprezy kulturalne. Ogromny potencjał ma teatr „Niby nic...” istniejący od jesieni 2016 r. Tworzą go mieszkańcy Żelechowa i okolic - młodzież szkolna, osoby dorosłe i seniorzy. Zespół teatralny, którego założycielem i reżyserem jest Anna Kapczyńska, intensywnie przygotowuje się do planowanej na 18 marca premiery sztuki „Ożenek” Mikołaja Gogola. Działalność MGOK to nie tylko plastyka, muzyka i teatr… W lutym organizowaliśmy sesję naukową podsumowującą ubiegłoroczne badania archeologiczne zamku w Żelechowie. Spośród planów ośrodka na najbliższe tygodnie warto wspomnieć natomiast o Przeglądzie Form Teatralnych „Wiosna Teatralna”, w ramach którego przed miejscową publicznością zaprezentują się przedszkolaki i uczniowie szkół z terenu gminy. 

AW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Sobota XIX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ez 18, 1-10. 13b. 30-32; Ps 51 (50), 12-13. 14-15. 18-19 ;
Mt 19, 13-15

Ewangelia:
Mt 19, 13-15

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR