21 czerwca 2018 r. Imieniny obchodzą: Alicja, Marta, Alojz

Pogoda: Siedlce

Numer 25
21-27 czerwca 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Poezja o Katyniu

7 marca 2018 r.

Odgłosy pamięci


fot. JS

28 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie odbył się wieczór poetycki Czesławy Demczuk zatytułowany „Z nutą poezji i dźwiękiem muzyki”. Wydarzenie połączono z książka pt. „Odgłosy pamięci Katynia”.

Rozpoczynając spotkanie Edyta Pietrzak, pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej, przeczytała listę nazwisk, która widnieje na pomniku ku czci ofiar katyńskich na cmentarzu wojennym we Włodawie. - Losy tych 12 ludzi zakończyły się w 1940 r. Zostali zabici na sowieckiej ziemi - w Katyniu, Charkowie, Miednoje i Twerze. Rolą potomnych jest ocalić ich od zapomnienia - podkreśliła, dodając, iż data wieczoru autorskiego nie jest przypadkowa: 29 lutego 2012 r. powstało we Włodawie Stowarzyszenie Rodzina Katyńska.

Wieczór autorski Cz. Demczuk, rodowitej włodawianki, był hołdem złożonym pomordowanym przez NKWD oraz wyrazem wdzięczności dla tych, którzy pielęgnują pamięć o ofiarach, szczególnie dla Rodziny Katyńskiej.

 

„Polskości nie zdradził przed dołem zatraceń”

Publikacja Cz. Demczuk jest poetyckim dokumentem, który wpisuje się w bolesną historię lat 40. Książka prezentuje także genezę i działalność Stowarzyszenia Rodzina Katyńska. Dlatego nie mogło w niej zabraknąć

tekstów opisujących postawę Marii Durys, strażniczki pamięci o pomordowanych w Katyniu, prezes włodawskiego Stowarzyszenia Rodzina Katyńska. Jest też wiersz o Józefie Doroszu, poruczniku, dyplomacie zamordowanym przez NKWD. Cz. Demczuk, która pamięta spotkania z jego matką, napisał utwór o relacjach między nią a synem. - Była to dzielna, radosna i pokorna kobieta. Pamiętam ją, gdyż to rodzona siostra mojej babci - opowiadała autorka. - Pomyślałam, że przyszedł czas, by o niej przypomnieć. W swoim wierszu piszę w jej imieniu do syna Józefa: „Poszłabym tam boso (…), najcięższą cierniową drogą. Wydłubałabym wielki sęk w sośnie, abyś mógł skryć się tej okrutnej nocy i posłałabym ci anioła szczególnej troski. On twoje czarne pióro losu wytrąciłby z katujących rąk biesa. I modliłabym się razem z tobą...” - cytowała swój wiersz.

W albumie „Odgłosy pamięci Katynia” znalazły się też zdjęcia z działalności Stowarzyszenia Rodzina Katyńska oraz m.in. prezentacje sylwetek 12 pomordowanych przez NKWD.

 

Wieczór słowno- muzyczny

Cz. Demczuk prezentowała swoje teksty z grupą młodzieży, którą do występu przygotowała Renata Holaczuk, nauczycielka z II Liceum Ogólnokształcącego. Recytacjom towarzyszyły występy solistów: Alicji Karpiuk, Anny Wójcik-Hawrył, Mariusza Żybury i Czesława Bożyka. Z Chełma przyjechał Andrzej Gorzelewski, lutnista, rzeźbiarz, malarz, muzyk, który grał na gitarze.

JS

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz diecezji


7 czerwca kolegiatę janowską podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. W Eucharystii wziął udział cały polski episkopat. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Jerycho Młodych


Za nami kolejne Jerycho Młodych. Tegorocznej edycji patronował św. Stanisław Kostka. Spotkanie, które minęło pod znakiem modlitwy i tańca, zgromadziło ok. 700 osób. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Kultura bez Granic
1 lipca na terenach rekreacyjnych przy kąpielisku w Kobylanach odbędzie się XV Przegląd Folklorystyczny „Kultura bez Granic”.
więcej »
Rocznica śmierci Orlika
24 czerwca w Rykach odbędą się uroczystości religijne i patriotyczne pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
 

POLECAMY


Sięgając do korzeni
Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.
więcej »
Z troską o relacjach
Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.
więcej »
Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
Syr 48, 1-14; Ps 97 (96), 1-2. 3-4. 5-6. 7
Ewangelia:
Mt 6, 7-15

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR