21 czerwca 2018 r. Imieniny obchodzą: Alicja, Marta, Alojz

Pogoda: Siedlce

Numer 25
21-27 czerwca 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Podpisanie umowy

7 marca 2018 r.

Centrum przesiadkowe we wrześniu


fot. HAH

Umowa na budowę centrum przesiadkowego podpisana. Inwestycja zlokalizowana w pobliżu stacji kolejowej ma być gotowa za pół roku. Centrum przesiadkowe będzie składać się z kilkunastu stanowisk dla autobusów, budynku obsługi oraz dwupoziomowego parkingu na 300 samochodów.

Wykonawcą inwestycji jest Polimex Budownictwo, z którym miasto podpisało kontrakt 1 marca. - Zdajemy sobie sprawę z krótkiego terminu, ale nie widzimy poważnych zagrożeń dla realizacji zadania - przyznał Andrzeja Rudolf, prezes firmy. Prace budowlane zaczną się, kiedy tylko skończą się mrozy. - Na razie będą to rozbiórki, bo niskie temperatury nie pozwalają na nic innego, ale już przed podpisaniem umowy rozejrzeliśmy się po terenie. Parking będzie bardzo podobny do tego, który stoi przy Mostostalu. Braliśmy udział w jego realizacji, więc mamy doświadczenia w tej kwestii.

Część podwykonawców - lokalne firmy są już zakontraktowane - poinformował prezes Polimeksu Budownictwo.

Parking przez pięć lat będzie bezpłatny. To dlatego, że jego budowa została dofinansowana w wysokości 11,5 mln zł ze środków unijnych. - Nie możemy pobierać opłat nie tylko za parkowanie, ale też za wynajmowanie miejsc przewoźnikom takim jak PKS czy firmy przewozowe - wyjaśnił Kazimierz Paryła, skarbnik miasta.

Prezes Polimeksu Budownictwo zapewnił też, że nie widzi kolizji z realizowaną tuż obok budową trzeciego etapu obwodnicy. Odnosząc się do ceny, która przekroczyła kosztorys miasta o 1,6 mln zł i spowodowała przesunięcia w budżecie, A. Rudolf wskazał na wzrost cen i materiałów oraz płac w całym sektorze budowlanym. Zwrócił też uwagę, iż żadna inna firma nie zaoferowała miastu dziesięcioletniego okresu gwarancji. Z kolei Antoni Józwowicz, prezes Polimeksu Mostostalu, podkreślił, że jego firma gwarantuje dobre jakościowo wykonanie inwestycji, co udowodniła, budując stadion i drugi etap obwodnicy.

 

Z myślą o podróżnych

Prezydent Wojciech Kudelski podziękował wszystkim zaangażowanym w to, aby inwestycja miała szansę realizacji. Przypomniał też historię budowy rozpoczętą od kupna terenu i działek od PKP w 2007 r. - Teren trzeba było przygotować, musiało to trochę trwać. W międzyczasie Skarb Państwa pozbył się PKS i terenu dworca, tym samym miasto zostało bez miejsca przesiadkowego. Walczyliśmy o pieniądze z Regionalnego Instrumentu Terytorialnego, bo z własnych funduszy żaden samorząd nie zrobi poważnych inwestycji - zaznaczył. - Wszystko tak pięknie zbiegło się w czasie, że dostaliśmy pieniądze na budowę tunelu pod torami, centrum przesiadkowego i obwodnicy - zwrócił uwagę prezydent. Przy okazji przypomniał też obietnice wyborcze koalicji Zgoda i Rozwój sprzed lat, wśród których znalazły się: budowa tunelu, centrum przesiadkowego oraz liceum im. Żółkiewskiego. - Nadprogramowo udało nam się wybudować trzeci etap obwodnicy - podkreślił W. Kudelski. - Wszystkim malkontentom powtarzamy: ostatnich 12 lat i czasu mijającej kadencji nie zmarnowaliśmy, a wykorzystaliśmy maksymalnie dla ubogacenia miasta - zaznaczył prezydent.

Dzięki inwestycji, zdaniem W. Kudelskiego, zyskają osoby dojeżdżające do Warszawy. - Ok. czterech tysięcy mieszkańców miasta i regionu codziennie jeździ do pracy w stolicy. Zostawiają swoje samochody w uliczkach. Przewoźnicy, właściciele firm przewozowych i pasażerowie korzystają z nieestetycznych podwórek. Trzeba wybudować miejsce z prawdziwego zdarzenia, gdzie się przesiądą - podkreślił prezydent. - Tuż obok mamy jeszcze 8 tys. m² gruntów, które wkrótce wystawimy na sprzedaż. Chcemy, by prywatny inwestor zagospodarował je pod usługi i handel, aby podróżni mieli gdzie zrobić zakupy lub wygodnie zaczekać na przesiadkę - zapowiedział W. Kudelski.

Przypomnijmy: pierwotnie samorząd przeznaczył na budowę centrum przesiadkowego 13,5 mln zł, ale oferty, jakie wpłynęły, przekroczyły planowany kosztorys. Ostatecznie miasto wybrało propozycję droższą o 200 tys. zł, a koszt inwestycji wzrósł do niewiele ponad 15 mln zł. Brakującą kwotę za zgodą radnych pokryto z budżetu miasta, zmniejszając środki przeznaczone na wykup gruntów i nieruchomości. Zgodnie z umową obiekt ma być gotowy 4 września.

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz diecezji


7 czerwca kolegiatę janowską podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. W Eucharystii wziął udział cały polski episkopat. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Jerycho Młodych


Za nami kolejne Jerycho Młodych. Tegorocznej edycji patronował św. Stanisław Kostka. Spotkanie, które minęło pod znakiem modlitwy i tańca, zgromadziło ok. 700 osób. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Kultura bez Granic
1 lipca na terenach rekreacyjnych przy kąpielisku w Kobylanach odbędzie się XV Przegląd Folklorystyczny „Kultura bez Granic”.
więcej »
Rocznica śmierci Orlika
24 czerwca w Rykach odbędą się uroczystości religijne i patriotyczne pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
 

POLECAMY


Sięgając do korzeni
Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.
więcej »
Z troską o relacjach
Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.
więcej »
Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
Syr 48, 1-14; Ps 97 (96), 1-2. 3-4. 5-6. 7
Ewangelia:
Mt 6, 7-15

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR