11 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Waldemar, Damazy

Pogoda: Siedlce

Numer 49
06-12 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Mamy dla Państwa trzy podwójne zaproszenia na film „Narodziny gwiazdy” w kinie Helios. By wziąć udział w konkursie, należy zadzwonić do naszej redakcji pod nr. tel. 25 644-48-00, w poniedziałek, 10 grudnia, od godz. 10.00. O wygranej decyduje kolejność zgłoszeń.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Podpisanie umowy

7 marca 2018 r.

Centrum przesiadkowe we wrześniu


fot. HAH

Umowa na budowę centrum przesiadkowego podpisana. Inwestycja zlokalizowana w pobliżu stacji kolejowej ma być gotowa za pół roku. Centrum przesiadkowe będzie składać się z kilkunastu stanowisk dla autobusów, budynku obsługi oraz dwupoziomowego parkingu na 300 samochodów.

Wykonawcą inwestycji jest Polimex Budownictwo, z którym miasto podpisało kontrakt 1 marca. - Zdajemy sobie sprawę z krótkiego terminu, ale nie widzimy poważnych zagrożeń dla realizacji zadania - przyznał Andrzeja Rudolf, prezes firmy. Prace budowlane zaczną się, kiedy tylko skończą się mrozy. - Na razie będą to rozbiórki, bo niskie temperatury nie pozwalają na nic innego, ale już przed podpisaniem umowy rozejrzeliśmy się po terenie. Parking będzie bardzo podobny do tego, który stoi przy Mostostalu. Braliśmy udział w jego realizacji, więc mamy doświadczenia w tej kwestii.

Część podwykonawców - lokalne firmy są już zakontraktowane - poinformował prezes Polimeksu Budownictwo.

Parking przez pięć lat będzie bezpłatny. To dlatego, że jego budowa została dofinansowana w wysokości 11,5 mln zł ze środków unijnych. - Nie możemy pobierać opłat nie tylko za parkowanie, ale też za wynajmowanie miejsc przewoźnikom takim jak PKS czy firmy przewozowe - wyjaśnił Kazimierz Paryła, skarbnik miasta.

Prezes Polimeksu Budownictwo zapewnił też, że nie widzi kolizji z realizowaną tuż obok budową trzeciego etapu obwodnicy. Odnosząc się do ceny, która przekroczyła kosztorys miasta o 1,6 mln zł i spowodowała przesunięcia w budżecie, A. Rudolf wskazał na wzrost cen i materiałów oraz płac w całym sektorze budowlanym. Zwrócił też uwagę, iż żadna inna firma nie zaoferowała miastu dziesięcioletniego okresu gwarancji. Z kolei Antoni Józwowicz, prezes Polimeksu Mostostalu, podkreślił, że jego firma gwarantuje dobre jakościowo wykonanie inwestycji, co udowodniła, budując stadion i drugi etap obwodnicy.

 

Z myślą o podróżnych

Prezydent Wojciech Kudelski podziękował wszystkim zaangażowanym w to, aby inwestycja miała szansę realizacji. Przypomniał też historię budowy rozpoczętą od kupna terenu i działek od PKP w 2007 r. - Teren trzeba było przygotować, musiało to trochę trwać. W międzyczasie Skarb Państwa pozbył się PKS i terenu dworca, tym samym miasto zostało bez miejsca przesiadkowego. Walczyliśmy o pieniądze z Regionalnego Instrumentu Terytorialnego, bo z własnych funduszy żaden samorząd nie zrobi poważnych inwestycji - zaznaczył. - Wszystko tak pięknie zbiegło się w czasie, że dostaliśmy pieniądze na budowę tunelu pod torami, centrum przesiadkowego i obwodnicy - zwrócił uwagę prezydent. Przy okazji przypomniał też obietnice wyborcze koalicji Zgoda i Rozwój sprzed lat, wśród których znalazły się: budowa tunelu, centrum przesiadkowego oraz liceum im. Żółkiewskiego. - Nadprogramowo udało nam się wybudować trzeci etap obwodnicy - podkreślił W. Kudelski. - Wszystkim malkontentom powtarzamy: ostatnich 12 lat i czasu mijającej kadencji nie zmarnowaliśmy, a wykorzystaliśmy maksymalnie dla ubogacenia miasta - zaznaczył prezydent.

Dzięki inwestycji, zdaniem W. Kudelskiego, zyskają osoby dojeżdżające do Warszawy. - Ok. czterech tysięcy mieszkańców miasta i regionu codziennie jeździ do pracy w stolicy. Zostawiają swoje samochody w uliczkach. Przewoźnicy, właściciele firm przewozowych i pasażerowie korzystają z nieestetycznych podwórek. Trzeba wybudować miejsce z prawdziwego zdarzenia, gdzie się przesiądą - podkreślił prezydent. - Tuż obok mamy jeszcze 8 tys. m² gruntów, które wkrótce wystawimy na sprzedaż. Chcemy, by prywatny inwestor zagospodarował je pod usługi i handel, aby podróżni mieli gdzie zrobić zakupy lub wygodnie zaczekać na przesiadkę - zapowiedział W. Kudelski.

Przypomnijmy: pierwotnie samorząd przeznaczył na budowę centrum przesiadkowego 13,5 mln zł, ale oferty, jakie wpłynęły, przekroczyły planowany kosztorys. Ostatecznie miasto wybrało propozycję droższą o 200 tys. zł, a koszt inwestycji wzrósł do niewiele ponad 15 mln zł. Brakującą kwotę za zgodą radnych pokryto z budżetu miasta, zmniejszając środki przeznaczone na wykup gruntów i nieruchomości. Zgodnie z umową obiekt ma być gotowy 4 września.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz KSM diecezji siedleckiej


W dniach 24-25 listopada odbyły się uroczystości jubileuszowe 25-lecia istnienia Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Siedleckiej. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR