19 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Podpisanie umowy

7 marca 2018 r.

Centrum przesiadkowe we wrześniu


fot. HAH

Umowa na budowę centrum przesiadkowego podpisana. Inwestycja zlokalizowana w pobliżu stacji kolejowej ma być gotowa za pół roku. Centrum przesiadkowe będzie składać się z kilkunastu stanowisk dla autobusów, budynku obsługi oraz dwupoziomowego parkingu na 300 samochodów.

Wykonawcą inwestycji jest Polimex Budownictwo, z którym miasto podpisało kontrakt 1 marca. - Zdajemy sobie sprawę z krótkiego terminu, ale nie widzimy poważnych zagrożeń dla realizacji zadania - przyznał Andrzeja Rudolf, prezes firmy. Prace budowlane zaczną się, kiedy tylko skończą się mrozy. - Na razie będą to rozbiórki, bo niskie temperatury nie pozwalają na nic innego, ale już przed podpisaniem umowy rozejrzeliśmy się po terenie. Parking będzie bardzo podobny do tego, który stoi przy Mostostalu. Braliśmy udział w jego realizacji, więc mamy doświadczenia w tej kwestii.

Część podwykonawców - lokalne firmy są już zakontraktowane - poinformował prezes Polimeksu Budownictwo.

Parking przez pięć lat będzie bezpłatny. To dlatego, że jego budowa została dofinansowana w wysokości 11,5 mln zł ze środków unijnych. - Nie możemy pobierać opłat nie tylko za parkowanie, ale też za wynajmowanie miejsc przewoźnikom takim jak PKS czy firmy przewozowe - wyjaśnił Kazimierz Paryła, skarbnik miasta.

Prezes Polimeksu Budownictwo zapewnił też, że nie widzi kolizji z realizowaną tuż obok budową trzeciego etapu obwodnicy. Odnosząc się do ceny, która przekroczyła kosztorys miasta o 1,6 mln zł i spowodowała przesunięcia w budżecie, A. Rudolf wskazał na wzrost cen i materiałów oraz płac w całym sektorze budowlanym. Zwrócił też uwagę, iż żadna inna firma nie zaoferowała miastu dziesięcioletniego okresu gwarancji. Z kolei Antoni Józwowicz, prezes Polimeksu Mostostalu, podkreślił, że jego firma gwarantuje dobre jakościowo wykonanie inwestycji, co udowodniła, budując stadion i drugi etap obwodnicy.

 

Z myślą o podróżnych

Prezydent Wojciech Kudelski podziękował wszystkim zaangażowanym w to, aby inwestycja miała szansę realizacji. Przypomniał też historię budowy rozpoczętą od kupna terenu i działek od PKP w 2007 r. - Teren trzeba było przygotować, musiało to trochę trwać. W międzyczasie Skarb Państwa pozbył się PKS i terenu dworca, tym samym miasto zostało bez miejsca przesiadkowego. Walczyliśmy o pieniądze z Regionalnego Instrumentu Terytorialnego, bo z własnych funduszy żaden samorząd nie zrobi poważnych inwestycji - zaznaczył. - Wszystko tak pięknie zbiegło się w czasie, że dostaliśmy pieniądze na budowę tunelu pod torami, centrum przesiadkowego i obwodnicy - zwrócił uwagę prezydent. Przy okazji przypomniał też obietnice wyborcze koalicji Zgoda i Rozwój sprzed lat, wśród których znalazły się: budowa tunelu, centrum przesiadkowego oraz liceum im. Żółkiewskiego. - Nadprogramowo udało nam się wybudować trzeci etap obwodnicy - podkreślił W. Kudelski. - Wszystkim malkontentom powtarzamy: ostatnich 12 lat i czasu mijającej kadencji nie zmarnowaliśmy, a wykorzystaliśmy maksymalnie dla ubogacenia miasta - zaznaczył prezydent.

Dzięki inwestycji, zdaniem W. Kudelskiego, zyskają osoby dojeżdżające do Warszawy. - Ok. czterech tysięcy mieszkańców miasta i regionu codziennie jeździ do pracy w stolicy. Zostawiają swoje samochody w uliczkach. Przewoźnicy, właściciele firm przewozowych i pasażerowie korzystają z nieestetycznych podwórek. Trzeba wybudować miejsce z prawdziwego zdarzenia, gdzie się przesiądą - podkreślił prezydent. - Tuż obok mamy jeszcze 8 tys. m² gruntów, które wkrótce wystawimy na sprzedaż. Chcemy, by prywatny inwestor zagospodarował je pod usługi i handel, aby podróżni mieli gdzie zrobić zakupy lub wygodnie zaczekać na przesiadkę - zapowiedział W. Kudelski.

Przypomnijmy: pierwotnie samorząd przeznaczył na budowę centrum przesiadkowego 13,5 mln zł, ale oferty, jakie wpłynęły, przekroczyły planowany kosztorys. Ostatecznie miasto wybrało propozycję droższą o 200 tys. zł, a koszt inwestycji wzrósł do niewiele ponad 15 mln zł. Brakującą kwotę za zgodą radnych pokryto z budżetu miasta, zmniejszając środki przeznaczone na wykup gruntów i nieruchomości. Zgodnie z umową obiekt ma być gotowy 4 września.

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Niedziela XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Prz 9, 1-6; Ps 34 (33), 2-3. 10-11. 12-13. 14-15 ;
Ef 5, 15-20

Ewangelia:
J 6, 51-58

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR