15 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Maria, Napoleon, Stefan

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Komentarze

 
 

Słowo do słowa

14 marca 2018 r.

Powrót do normalności

Ostatnia niedziela była wyjątkowo wyjątkowa i niezwykle niezwykła albo - jak ktoś woli - wyjątkowa niezwykle i niezwykła w swojej wyjątkowości. Wielu z nas, zaraz po przebudzeniu, miała pewnie w głowie myśli rozmaite i niekoniecznie pozytywne. Wielu, trzymając w drżących dłoniach kubek porannej kawy, zadawało sobie równie poranne pytanie: przeżyjemy?

A byli może i tacy, którzy z obawy przed zderzeniem z zupełnie nową rzeczywistością postanowili tego zderzenia uniknąć, pozostając w miejscu chociaż na pozór bezpiecznym, czyli w łóżku? Ta przywoływana „zupełnie nowa rzeczywistość” to wcale nie trzęsienie ziemi czy inny tragiczny kataklizm. To tylko… niedziela bez handlu, co ani w naszej, całkiem mało odległej historii, ani w europejskiej współczesności nie jest wcale wielką nowością. Jednak u nas miało się to - według rozmaitych „wróżbitów” - zakończyć prawdziwą katastrofą. Wielu z nas pamięta dziwne, także pod handlowym względem, czasy PRL. Dziwne i pełne paradoksów. W sklepach szału nie było, to fakt, ale głodem jednak nie przymieraliśmy.

Mało tego: z sentymentem wspominamy smak chleba z musztardą. Sklepowe półki świeciły pustkami, mimo że różnego rodzaju zakłady pracowały pełną parą. Kolejki stały praktycznie po wszystko. Nawet po to, co akurat potrzebne wcale nie było. Należało jednak wykorzystać każdą nadarzającą się okazję zakupu, bo następna mogła zdarzyć się wcale nie tak prędko. Tak było… Było również tak, że codzienne zakupy mieściły się w jednej skromnej siateczce. Było tak, że uczestnicy wędrownych obozów już w piątek robili zakupy na dwa kolejne dni, bo szansa na to, żeby w sobotę prowiant uzupełnić, nie istniała. Obozy mimo to wędrowały, a turyści na szlakach z głodu nie padali.

W ciągu ostatnich dwudziestu paru lat handlowa rzeczywistość odmieniła nam się całkowicie. Sklepy wyrastały jak grzyby po przysłowiowym deszczu. Z kolei ilość i rozmaitość towarów w tych sklepach, dla ludzi z tamtej epoki, to pewny oczopląs i zawał. No i zdecydowanie: jedna, skromna siateczka już nie wystarczy. Dzisiaj po kilka razy w tygodniu napychamy bagażniki naszych aut. I kupujemy, kupujemy, kupujemy. Taki swoisty kult konsumpcji. Mało tego: nawet jeśli nie kupujemy, to sobie pochodzimy i pooglądamy. Chociaż tyle. Czasu nam czasem braknie, bo przecież trzeba na to kupowanie trochę zarobić. Idealnym więc rozwiązaniem jest kupowanie w niedzielę, chociaż odbywa się to kosztem nie tylko w kwotach wyrażanym.

No i teraz, przynajmniej częściowo, niedzielne handlowanie zostało ograniczone. Dobrze to czy źle? Wiadomo: gdzie dwóch Polaków, tam trzy zdania. Jeżeli jednak wyłączymy emocje i popatrzymy na to pytanie okiem przynajmniej odrobinkę obiektywnym, to musimy dostrzec, że chociaż powróciliśmy trochę do przeszłości, to wróciliśmy jednocześnie do normalności, a przynajmniej mały kroczek na drodze tego powrotu uczyniony został.

Można odnieść wrażenie, że tak naprawdę w dyskusji o niedzielnym handlowaniu chodzi o coś całkiem innego niż to, czy Pan X kupi sobie kilogram swojej ulubionej kaszanki, czy nie kupi. Dla oponentów ograniczenia handlu bardziej istotny jest zapewne fakt, że Pana X takiej możliwości pozbawiono. To oczywiście, modny ostatnio, zamach na wolność Pana X. Warto może jednak zauważyć, że nikt nie odmawia Panu X prawa wejścia w posiadanie tej wymarzonej kaszanki, tylko składa mu propozycję, by ruch ku temu posiadaniu wykonał nieco wcześniej. Kaszanka to z pewnością wytrzyma, bo jej współczesna wersja ma pewnie i tak ze dwa lata przydatności do spożycia. I wszyscy będą szczęśliwi: i Pan X, i kaszanka, i…dzieci pani sklepowej, która wreszcie pójdzie z nimi na niedzielny spacer, a przynajmniej będzie mogła to zrobić.

Janusz Eleryk

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
500 lat parafii w Kodniu
14 i 15 sierpnia upłyną w Kodniu pod znakiem obchodów jubileuszu 500 lat istnienia parafii.
więcej »
Dni Sarnak
14 i 15 sierpnia gmina Sarnaki świętuje. Program zapowiada się ciekawie - każdy znajdzie tutaj coś dla siebie!
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Środa XIX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ap 11,19a; 12,1.3-6a.10ab ;
Ps 45,7.10-12.14-15

Ewangelia:
Łk 1,39-56

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR