21 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Urszuli, Celiny, Hilarego

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Nerwy paraliżują myśli, sprawiają, że czujemy się jak w pułapce. Jak opanować stres? Podpowiedź znajdą Państwo w najnowszym numerze ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Kontrowersyjny pomysł

14 marca 2018 r.

Absurd i totalny błąd


fot. ARCHIWUM

Krajowy Ośrodek Wspierania Rolnictwa, który sprawuje nadzór nad państwowymi stadninami, chce przenieść Narodowy Pokaz Konia Arabskiego z Janowa do stolicy.

Pokaz jest częścią słynnej sierpniowej imprezy organizowanej w stadninie od 40 lat. Poprzedza aukcję Pride of Poland. W tym roku miałby się odbyć na warszawskim torze wyścigowym na Służewcu. Natomiast miejsce samej aukcji pozostałoby niezmienione. Z takim pomysłem nie zgadzają się samorządowcy. Swój sprzeciw zgłaszał także prezes stadniny prof. Sławomir Pietrzak, który zarządzał nią od czerwca 2016 r. KOWR odwołał go ze stanowiska 7 marca, nie podając żadnych konkretnych przyczyn. Obecnie obowiązki prezesa stadniny pełni Grzegorz Czochański. Do niedawna był on dyrektorem departamentu nadzoru nad spółkami strategicznymi w KOWR.

Powierzone stanowisko będzie zajmować do czasu wyłonienia prezesa zarządu SK Janów Podlaski Sp. z o.o. Ma to nastąpić ono w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

 

Rozbiór bogactwa

Plany KOWR zaniepokoiły starostę bialskiego Mariusza Filipiuka. Samorządowiec wystosował w tej sprawie pisma do premiera Mateusza Morawieckiego, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela oraz dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Witolda Strobla. Z prośbą o wsparcie zwrócił się również do parlamentarzystów związanych z regionem, m.in. do posłów Stanisława Żmijana, Adama Abramowicza, Marcina Kamila Duszka, Janusza Szewczaka oraz do senatora Grzegorza Biereckiego i eurodeputowanego Krzysztofa Hetmana. W liście napisał: „Uważam, że ewentualne przeniesienie tak znaczącego dla naszego regionu wydarzenia za absurdalne i bezsprzecznie niedopuszczalne. Oznaczałoby to ni mniej, ni więcej koniec Stadniny Koni w Janowie Podlaskim i rozbiór jej bogactwa, na które z mozołem pracowała przez ponad 200 lat”.

 

Niepokój środowiska

Starosta w swoim piśmie wzywa adresatów: „Przez wzgląd na historyczny dorobek Stadniny Koni w Janowie Podlaskim oraz ludzi, którym na sercu leży dobro tego miejsca, wyrażam kategoryczny sprzeciw wobec planów ingerowania w tak fundamentalne kwestie z nią związane. Apeluję o ponowne, gruntowne przeanalizowanie poruszanego problemu i uwzględnienie wszystkich czynników, które nakładają się na tę istotną kwestię. Nie podlega bowiem wątpliwości, że jej historia i sukcesy zasługują na szczególną uwagę, szacunek i pamięć”. M. Filipiuk zaznacza, że pomysłem KOWR są oburzeni nie tylko miejscowi samorządowcy, ale także sami mieszkańcy Janowa Podlaskiego, gdzie pokazy i aukcja koni arabskich odbywają się regularnie od 40 lat, stając się marką miejscowości - rozpoznawalną nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Proponowanymi zmianami poruszeni są też pasjonaci arabów i całe środowisko związane z hodowlą koni. Nie przekonują ich tłumaczenia, że na warszawskim torze na Służewie będzie więcej miejsca dla publiczności. Wielu z nich obawia się, że przeniesienie narodowego pokazu arabów nie będzie jednorazowe. Są tacy, którzy mówią wprost, że proponowane zmiany wejdą na stałe.

 

Niszczenie tradycji

O komentarz poprosiliśmy także Jacka Hurę, wójta gminy Janów Podlaski, który decyzję o przeniesieniu pokazu uważa za błędną i zupełnie nieprzemyślaną. - Środowisko związane z koniem arabskim to wąska, wyspecjalizowana grupa ludzi. Nasz Janów i tutejsza stadnina są dla nich swoistą mekką. Jeśli impreza zostanie przeniesiona w inne miejsce, nie będzie się cieszyła takim zainteresowaniem jak tu, w Janowie. Stadnina miała już dyrektorów, którzy chcieli udowodnić, że podobną aukcję z powodzeniem można zrobić pod Krakowem. Niestety, tamta impreza pod względem finansowym nie była udana. Za to w Janowie Podlaskim mamy odpowiedni klimat do organizowania aukcji i pokazów. Po co niszczyć zapoczątkowaną przez dyrektora Andrzeja Krzyształowicza ponad 40-letnią tradycję? Hodowcy do tej pory wiedzieli, że w tej stadninie są najlepsze konie, że janowska jednostka potrafi spełniać ich oczekiwania. Nie powinno się tego zmieniać. Przeniesienie miejsca spowoduje osłabienie zainteresowania pokazem i samą aukcją - twierdzi wójt.

 

Strata dla gospodarstw

Włodarz Janowa zaznacza, że mniejsze zainteresowanie aukcją odbije się negatywnie na budżecie stadniny, a także na jej prestiżu. - To może zachwiać sytuacją finansową tak wielkiego i ważnego przedsiębiorstwa. Problemy finansowe placówki mogą odbić się z kolei złym echem nie tylko w Polsce, ale i zagranicą. Hodowla arabów to bardzo delikatna gałąź, którą zajmuje się wąska grupa ludzi, ale każda podjęta tutaj decyzja będzie nagłośniona w całym świecie. Trzeba zrobić wszystko, by zarówno pokaz, jak i aukcja dalej mogły odbywać się w Janowie. Ta tradycja rozpoczęła się właśnie tutaj i tutaj powinna trwać - przekonuje J. Hura, dodając, iż

janowska stadnina zapisała się mocno w historii Polski, a Prezydent RP uczynił ją Pomnikiem Historii. - Janów jest odpowiednim miejscem na świętowanie 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Wojsko otrzymywało stąd najlepsze konie. Wykorzystywano je w wielu bitwach o wolność naszej ojczyzny - podkreśla.

Przeniesienie pokazu do stolicy może niekorzystnie odbić się również na kondycji pobliskich gospodarstw agroturystycznych. - Goście przybywający na aukcję korzystali z oferty lokalnych pensjonatów i odbudowanego niedawno Zamku Biskupiego. Brak pokazu może doprowadzić do zachwiania płynności finansowej i działalności tych miejsc. Naprawdę nie rozumiem pomysłu przeniesienia pokazu do Warszawy. Mam nadzieję, że da się to w jakiś sposób odkręcić i że ktoś wreszcie przejrzy na oczy - podsumowuje J. Hura.

 

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Otwarcie Siedleckiego Centrum Onkologii


Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach wzbogacił się o nowoczesny ośrodek onkologiczny. Siedleckie Centrum Onkologii (SCO) to jedyny tego typu ośrodek w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego. Inwestycja kosztowała ponad 112 mln zł. [fot. JAG]

FOTOGALERIA

IV Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy


W dniach 18-19 października w gmachu Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach odbył się Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy OSG 2018 pod hasłem: „Państwo - Gospodarka - Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”. [fot. K. Ochnio]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Festiwal filmowy
25 października, o 10.00, w sali NoveKino Merkury przy ul. Brzeskiej w Białej Podlaskiej odbędzie się gala VII Festiwalu Filmowego Twórczości Osób Niepełnosprawnych.
więcej »
Wieczór pod znakiem muzyki
W niedzielę 28 października miłośnicy organów Wagnera będą mogli wysłuchać kolejnego koncertu na tym zabytkowym instrumencie.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR