19 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Kontrowersyjny pomysł

14 marca 2018 r.

Absurd i totalny błąd


fot. ARCHIWUM

Krajowy Ośrodek Wspierania Rolnictwa, który sprawuje nadzór nad państwowymi stadninami, chce przenieść Narodowy Pokaz Konia Arabskiego z Janowa do stolicy.

Pokaz jest częścią słynnej sierpniowej imprezy organizowanej w stadninie od 40 lat. Poprzedza aukcję Pride of Poland. W tym roku miałby się odbyć na warszawskim torze wyścigowym na Służewcu. Natomiast miejsce samej aukcji pozostałoby niezmienione. Z takim pomysłem nie zgadzają się samorządowcy. Swój sprzeciw zgłaszał także prezes stadniny prof. Sławomir Pietrzak, który zarządzał nią od czerwca 2016 r. KOWR odwołał go ze stanowiska 7 marca, nie podając żadnych konkretnych przyczyn. Obecnie obowiązki prezesa stadniny pełni Grzegorz Czochański. Do niedawna był on dyrektorem departamentu nadzoru nad spółkami strategicznymi w KOWR.

Powierzone stanowisko będzie zajmować do czasu wyłonienia prezesa zarządu SK Janów Podlaski Sp. z o.o. Ma to nastąpić ono w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

 

Rozbiór bogactwa

Plany KOWR zaniepokoiły starostę bialskiego Mariusza Filipiuka. Samorządowiec wystosował w tej sprawie pisma do premiera Mateusza Morawieckiego, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela oraz dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Witolda Strobla. Z prośbą o wsparcie zwrócił się również do parlamentarzystów związanych z regionem, m.in. do posłów Stanisława Żmijana, Adama Abramowicza, Marcina Kamila Duszka, Janusza Szewczaka oraz do senatora Grzegorza Biereckiego i eurodeputowanego Krzysztofa Hetmana. W liście napisał: „Uważam, że ewentualne przeniesienie tak znaczącego dla naszego regionu wydarzenia za absurdalne i bezsprzecznie niedopuszczalne. Oznaczałoby to ni mniej, ni więcej koniec Stadniny Koni w Janowie Podlaskim i rozbiór jej bogactwa, na które z mozołem pracowała przez ponad 200 lat”.

 

Niepokój środowiska

Starosta w swoim piśmie wzywa adresatów: „Przez wzgląd na historyczny dorobek Stadniny Koni w Janowie Podlaskim oraz ludzi, którym na sercu leży dobro tego miejsca, wyrażam kategoryczny sprzeciw wobec planów ingerowania w tak fundamentalne kwestie z nią związane. Apeluję o ponowne, gruntowne przeanalizowanie poruszanego problemu i uwzględnienie wszystkich czynników, które nakładają się na tę istotną kwestię. Nie podlega bowiem wątpliwości, że jej historia i sukcesy zasługują na szczególną uwagę, szacunek i pamięć”. M. Filipiuk zaznacza, że pomysłem KOWR są oburzeni nie tylko miejscowi samorządowcy, ale także sami mieszkańcy Janowa Podlaskiego, gdzie pokazy i aukcja koni arabskich odbywają się regularnie od 40 lat, stając się marką miejscowości - rozpoznawalną nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Proponowanymi zmianami poruszeni są też pasjonaci arabów i całe środowisko związane z hodowlą koni. Nie przekonują ich tłumaczenia, że na warszawskim torze na Służewie będzie więcej miejsca dla publiczności. Wielu z nich obawia się, że przeniesienie narodowego pokazu arabów nie będzie jednorazowe. Są tacy, którzy mówią wprost, że proponowane zmiany wejdą na stałe.

 

Niszczenie tradycji

O komentarz poprosiliśmy także Jacka Hurę, wójta gminy Janów Podlaski, który decyzję o przeniesieniu pokazu uważa za błędną i zupełnie nieprzemyślaną. - Środowisko związane z koniem arabskim to wąska, wyspecjalizowana grupa ludzi. Nasz Janów i tutejsza stadnina są dla nich swoistą mekką. Jeśli impreza zostanie przeniesiona w inne miejsce, nie będzie się cieszyła takim zainteresowaniem jak tu, w Janowie. Stadnina miała już dyrektorów, którzy chcieli udowodnić, że podobną aukcję z powodzeniem można zrobić pod Krakowem. Niestety, tamta impreza pod względem finansowym nie była udana. Za to w Janowie Podlaskim mamy odpowiedni klimat do organizowania aukcji i pokazów. Po co niszczyć zapoczątkowaną przez dyrektora Andrzeja Krzyształowicza ponad 40-letnią tradycję? Hodowcy do tej pory wiedzieli, że w tej stadninie są najlepsze konie, że janowska jednostka potrafi spełniać ich oczekiwania. Nie powinno się tego zmieniać. Przeniesienie miejsca spowoduje osłabienie zainteresowania pokazem i samą aukcją - twierdzi wójt.

 

Strata dla gospodarstw

Włodarz Janowa zaznacza, że mniejsze zainteresowanie aukcją odbije się negatywnie na budżecie stadniny, a także na jej prestiżu. - To może zachwiać sytuacją finansową tak wielkiego i ważnego przedsiębiorstwa. Problemy finansowe placówki mogą odbić się z kolei złym echem nie tylko w Polsce, ale i zagranicą. Hodowla arabów to bardzo delikatna gałąź, którą zajmuje się wąska grupa ludzi, ale każda podjęta tutaj decyzja będzie nagłośniona w całym świecie. Trzeba zrobić wszystko, by zarówno pokaz, jak i aukcja dalej mogły odbywać się w Janowie. Ta tradycja rozpoczęła się właśnie tutaj i tutaj powinna trwać - przekonuje J. Hura, dodając, iż

janowska stadnina zapisała się mocno w historii Polski, a Prezydent RP uczynił ją Pomnikiem Historii. - Janów jest odpowiednim miejscem na świętowanie 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Wojsko otrzymywało stąd najlepsze konie. Wykorzystywano je w wielu bitwach o wolność naszej ojczyzny - podkreśla.

Przeniesienie pokazu do stolicy może niekorzystnie odbić się również na kondycji pobliskich gospodarstw agroturystycznych. - Goście przybywający na aukcję korzystali z oferty lokalnych pensjonatów i odbudowanego niedawno Zamku Biskupiego. Brak pokazu może doprowadzić do zachwiania płynności finansowej i działalności tych miejsc. Naprawdę nie rozumiem pomysłu przeniesienia pokazu do Warszawy. Mam nadzieję, że da się to w jakiś sposób odkręcić i że ktoś wreszcie przejrzy na oczy - podsumowuje J. Hura.

 

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Niedziela XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Prz 9, 1-6; Ps 34 (33), 2-3. 10-11. 12-13. 14-15 ;
Ef 5, 15-20

Ewangelia:
J 6, 51-58

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR