18 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Helena, Ilona, Bogusław

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNA



Archiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Przygotowania do Misterium Męki Pańskiej

21 marca 2018 r.

Płaczący tłum idzie za cierpiącym Jezusem


fot. ARCHIWUM

Ulicami Hańska po raz trzeci przejdzie uroczysta procesja Drogi Krzyżowej połączona z Misterium Męki Pańskiej.

Misterium, którego inicjatorami są: proboszcz parafii rzymskokatolickiej pw. św. Rajmunda ks. Sławomir Brodawka oraz Marta Lewenda, rozpocznie się w tym roku w godzinach wieczornych. Procesja wyruszy sprzed kościoła o 18.00, następnie przejdzie trasą o długości ok. 1 km, aby zakończyć się w świątyni. Nad przebiegiem widowiska czuwa M. Lewenda. - W trakcie odgrywania pierwszego widowiska w 2016 r. byłam zaabsorbowana grą aktorów, doglądaniem detali, sprawnym przebiegiem. Nie zwracałam natomiast uwagi na rekcję osób oglądających misterium - opowiada.

- Po zakończeniu moja mama opowiedziała mi, że parafianie bardzo przeżywali Pasję Jezusa, niektóre kobiety nawet płakały - wraz z tymi, które odgrywały rolę kobiet towarzyszących Maryi, współcierpiących z Nią. Reakcja tłumu była wyraźna: ludzie mieli przed sobą postać Jezusa niosącego krzyż, aktorzy ubrani byli w stroje, które również działają na wyobraźnię. Dodatkowo „zagrały” dialogi, które wpływają na ludzką umysłowość, pobudzają serca. Wszyscy - organizatorzy, aktorzy, uczestnicy - przeżywamy za każdym razem Pasję - dodaje M. Lewenda.

 

Płacz Matki Bożej

Widowisko zbudowane jest w ten sposób, że aktorzy odgrywają scenki poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej, tworząc ich żywą ilustrację. Tło stanowią rozważania odczytywane przez ks. S. Brodawkę. - W poprzednich latach obserwowałem ludzi, którzy uczestniczyli w Misterium, wiele osób płakało - stwierdza ksiądz proboszcz. - Zapadają w umysły ludzkie słowa Jezusa, na zmysły oddziałuje płacz Matki Bożej.

- W drugiej edycji odtwórczyni roli Maryi rzeczywiście płakała, było to jej autentyczne uczestnictwo, nie gra - opowiada M. Lewenda. - Po spektaklu stwierdziła, że nie czuje się na siłach zagrać ponownie. Podobnie było za pierwszym razem, kiedy zrezygnowała aktorka grająca Maryję - tak duże było to dla niej przeżycie. W sposób autentyczny wczuwają się w swoje role dziewczyny, które idą za krzyżem, towarzysząc Matce Bożej i tworząc tłum płaczących kobiet - wyjaśnia.

 

Jezusa zagra ten sam aktor

Emocje towarzyszące grze nie są też obce mężczyznom. - Chłopak, który po raz drugi będzie Judaszem, zadał mi pytanie: czy w tym roku znów będzie musiał „sprzedawać” Jezusa - mówi Lewenda. - Z kolei chłopak grający rolę Jezusa chciał się wycofać, ale po namowach proboszcza po raz trzeci będzie występował.

Aleksander Zaorski, odtwarzający rolę Jezusa, twierdzi, że nauczenie się tekstu - dość obszernego - nie stanowi takiego problemu, jak zagranie gestów Jezusa, upadków pod krzyżem czy momentu ukrzyżowania. - Przygotowując się do widowiska, oglądałem filmy pokazujące mękę Chrystusa, przypatrywałem się grze aktorów i dzięki temu poradziłem sobie z tym wyzwaniem - mówi. - Jest stres, ale odczuwam też pomoc „z góry”. W momencie odgrywania misterium atmosfera jest nie do opisania. Słyszę płacz ludzi, dostrzegam poruszone twarze. Ludzie uczestniczą w widowisku duchowo. Podobnie odczuwam swój udział ja - dzieli się A. Zaorski.

 

Prawdziwe przeżycia

Aktorzy - osoby w różnym wieku: najmłodszy aktor ma 16 lat, najstarszy 66 - angażują się przeżywają w Pasję emocjonalnie. - Tych emocji nie widać na próbach. Dopiero tuż przed rozpoczęciem misterium, kiedy założą stroje, kiedy wiadomo, że nie można już nic poprawić, zaczynają przeżywać po swojemu. Jesteśmy jako zespół osobami czynnie uczestniczącymi w życiu parafii, dlatego wymiar religijny widowiska jest dla nas znaczący duchowo - opowiada M. Lewenda. Jak mówi, wszyscy są bardzo zaangażowani w realizację misterium, wykazują inicjatywę w przygotowywaniu strojów. - Nawet, kiedy wiadomo, że dialogi nie zmienią się w danym roku, proszą o częstsze próby, aby odegrać swoje role jak najlepiej. Do pomocy w organizacji widowiska włączył się także Ariel Struski, dyrektor Gminnego Domu Kultury. Oprócz wsparcia technicznego i pomysłów dotyczących scenografii, na które z jego strony możemy liczyć, odgrywa też w misterium rolę jednego z apostołów - precyzuje m. Lawenda.

W tym roku Misterium Męki Pańskiej w Hańsku odbędzie się w godzinach wieczornych. Mrok rozświetlany będzie przez delikatne światła, co stworzy sprzyjający klimat do rozważań.

fot. Arch. Par. Hańsk

 

Joanna Szubstarska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.



LITURGIA SŁOWA


Sobota XIX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ez 18, 1-10. 13b. 30-32; Ps 51 (50), 12-13. 14-15. 18-19 ;
Mt 19, 13-15

Ewangelia:
Mt 19, 13-15

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR