17 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Przygotowania do Misterium Męki Pańskiej

21 marca 2018 r.

Płaczący tłum idzie za cierpiącym Jezusem


fot. ARCHIWUM

Ulicami Hańska po raz trzeci przejdzie uroczysta procesja Drogi Krzyżowej połączona z Misterium Męki Pańskiej.

Misterium, którego inicjatorami są: proboszcz parafii rzymskokatolickiej pw. św. Rajmunda ks. Sławomir Brodawka oraz Marta Lewenda, rozpocznie się w tym roku w godzinach wieczornych. Procesja wyruszy sprzed kościoła o 18.00, następnie przejdzie trasą o długości ok. 1 km, aby zakończyć się w świątyni. Nad przebiegiem widowiska czuwa M. Lewenda. - W trakcie odgrywania pierwszego widowiska w 2016 r. byłam zaabsorbowana grą aktorów, doglądaniem detali, sprawnym przebiegiem. Nie zwracałam natomiast uwagi na rekcję osób oglądających misterium - opowiada.

- Po zakończeniu moja mama opowiedziała mi, że parafianie bardzo przeżywali Pasję Jezusa, niektóre kobiety nawet płakały - wraz z tymi, które odgrywały rolę kobiet towarzyszących Maryi, współcierpiących z Nią. Reakcja tłumu była wyraźna: ludzie mieli przed sobą postać Jezusa niosącego krzyż, aktorzy ubrani byli w stroje, które również działają na wyobraźnię. Dodatkowo „zagrały” dialogi, które wpływają na ludzką umysłowość, pobudzają serca. Wszyscy - organizatorzy, aktorzy, uczestnicy - przeżywamy za każdym razem Pasję - dodaje M. Lewenda.

 

Płacz Matki Bożej

Widowisko zbudowane jest w ten sposób, że aktorzy odgrywają scenki poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej, tworząc ich żywą ilustrację. Tło stanowią rozważania odczytywane przez ks. S. Brodawkę. - W poprzednich latach obserwowałem ludzi, którzy uczestniczyli w Misterium, wiele osób płakało - stwierdza ksiądz proboszcz. - Zapadają w umysły ludzkie słowa Jezusa, na zmysły oddziałuje płacz Matki Bożej.

- W drugiej edycji odtwórczyni roli Maryi rzeczywiście płakała, było to jej autentyczne uczestnictwo, nie gra - opowiada M. Lewenda. - Po spektaklu stwierdziła, że nie czuje się na siłach zagrać ponownie. Podobnie było za pierwszym razem, kiedy zrezygnowała aktorka grająca Maryję - tak duże było to dla niej przeżycie. W sposób autentyczny wczuwają się w swoje role dziewczyny, które idą za krzyżem, towarzysząc Matce Bożej i tworząc tłum płaczących kobiet - wyjaśnia.

 

Jezusa zagra ten sam aktor

Emocje towarzyszące grze nie są też obce mężczyznom. - Chłopak, który po raz drugi będzie Judaszem, zadał mi pytanie: czy w tym roku znów będzie musiał „sprzedawać” Jezusa - mówi Lewenda. - Z kolei chłopak grający rolę Jezusa chciał się wycofać, ale po namowach proboszcza po raz trzeci będzie występował.

Aleksander Zaorski, odtwarzający rolę Jezusa, twierdzi, że nauczenie się tekstu - dość obszernego - nie stanowi takiego problemu, jak zagranie gestów Jezusa, upadków pod krzyżem czy momentu ukrzyżowania. - Przygotowując się do widowiska, oglądałem filmy pokazujące mękę Chrystusa, przypatrywałem się grze aktorów i dzięki temu poradziłem sobie z tym wyzwaniem - mówi. - Jest stres, ale odczuwam też pomoc „z góry”. W momencie odgrywania misterium atmosfera jest nie do opisania. Słyszę płacz ludzi, dostrzegam poruszone twarze. Ludzie uczestniczą w widowisku duchowo. Podobnie odczuwam swój udział ja - dzieli się A. Zaorski.

 

Prawdziwe przeżycia

Aktorzy - osoby w różnym wieku: najmłodszy aktor ma 16 lat, najstarszy 66 - angażują się przeżywają w Pasję emocjonalnie. - Tych emocji nie widać na próbach. Dopiero tuż przed rozpoczęciem misterium, kiedy założą stroje, kiedy wiadomo, że nie można już nic poprawić, zaczynają przeżywać po swojemu. Jesteśmy jako zespół osobami czynnie uczestniczącymi w życiu parafii, dlatego wymiar religijny widowiska jest dla nas znaczący duchowo - opowiada M. Lewenda. Jak mówi, wszyscy są bardzo zaangażowani w realizację misterium, wykazują inicjatywę w przygotowywaniu strojów. - Nawet, kiedy wiadomo, że dialogi nie zmienią się w danym roku, proszą o częstsze próby, aby odegrać swoje role jak najlepiej. Do pomocy w organizacji widowiska włączył się także Ariel Struski, dyrektor Gminnego Domu Kultury. Oprócz wsparcia technicznego i pomysłów dotyczących scenografii, na które z jego strony możemy liczyć, odgrywa też w misterium rolę jednego z apostołów - precyzuje m. Lawenda.

W tym roku Misterium Męki Pańskiej w Hańsku odbędzie się w godzinach wieczornych. Mrok rozświetlany będzie przez delikatne światła, co stworzy sprzyjający klimat do rozważań.

fot. Arch. Par. Hańsk

 

Joanna Szubstarska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

VIII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Hasło „Bóg - Honor - Ojczyzna” towarzyszyło uczestnikom Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, zgromadzonym w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Środa XXVII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ga 5, 18-25; Ps 1, 1-2. 3. 4 i 6 ;
Łk 11, 42-46

Ewangelia:
Łk 11, 42-46

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR