21 czerwca 2018 r. Imieniny obchodzą: Alicja, Marta, Alojz

Pogoda: Siedlce

Numer 25
21-27 czerwca 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Ruszyła Akademia Rodzinna

21 marca 2018 r.

Cel: wzmocnić rodzinę


fot. P. GRABOWSKI

Propozycja duszpasterstwa rodzin diecezji siedleckiej ph. Małżeństwo - projekt na całe życie adresowana jest do wszystkich, którym na sercu leży dobro ich rodziny - nawet jeśli jest ona dopiero w sferze planów. Za nami pierwsze dekanalne spotkania w ramach Akademii Rodzinnej Diecezji Siedleckiej (ARDS).

Wskazując odbiorców projektu, którego nadrzędny cel - pogłębienie wiedzy o rodzinie koresponduje z pojęciem 'akademia', dyrektor wydziału duszpasterstwa rodzin ks. kan. Jacek Sereda wymienia ludzi młodych, narzeczonych, jak też małżonków. Pytany o motywację do uruchomienia spotkań w ramach Akademii Rodzinnej, ks. J. Sereda zauważa, że troska o małżeństwo często kończy się na ślubie. Narzeczeni dopracowują najmniejsze detale związane z tym wydarzeniem, a po zaślubinach - zwykle spoczywają na laurach, przestając zabiegać o jakość wspólnego życia.

- Uważam, że trzeba tych ludzi wzmacniać, motywować duchowo, żeby mieli siłę do bycia razem. Zdarza się, że w ciągu kilku zaledwie lat wszystko się w małżeństwie zmienia. A w związku z tym zależy nam na tym, by zorganizować przestrzeń, w której lepiej można dotrzeć do nich z wiedzą nt. ich samych, tj. istoty małżeństwa i rodziny - mówi. Potwierdzeniem takiej potrzeby są wypowiedzi małżonków w ankietach przeprowadzanych w przededniu synodów poświęconych rodzinie. Pojawiały się w nich uwagi, że w kościołach mało się mówi o życiu małżeńskim i rodzinnym, a jeśli już - to w sposób zdawkowy.

Doskonałą okazją do podjęcia zadania umocnienia małżonków, którzy są fundament rodziny, tj. podstawowej komórki Kościoła, jest jubileusz 200 lat diecezji siedleckiej, jak też 50-lecie encykliki Ojca Świętego Pawła VI „Humanae Vita”. - Papież nazywa w niej małżonków współpracownikami Boga. Myślę, że dzisiaj należy pomóc im odkryć tę prawdę. W tym kontekście o wiele łatwiej zrozumieć im swoje powołanie do otwarcia na życie, przyjmowania życia, a następnie - realizowania macierzyństwa i ojcostwa w imieniu Boga - tłumaczy ks. Sereda.

 

Czas spotkania

W ramach ARDS w tym roku zaprojektowanych zostało sześć spotkań. Trzy z nich to kontynuacja wydarzeń ogólnodiecezjalnych, które zadomowiły się już w kalendarzu naszego lokalnego kościoła i cieszą się uznaniem wielu osób. To Diecezjalny Dzień Rodziny w Parczewie, który w tym roku odbędzie się 13 maja, Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet w Pratulinie - 27 maja i Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn - 7 października.

Kolejne trzy spotkania z założenia odbywać się mają w parafiach dziekańskich bądź wyznaczonych przez nie. Ich schemat wyznaczają wezwania nawiązuje do Modlitwy jubileuszowej, w której prosimy, by nasze rodziny były „święte, sakramentalne, trwałe i dzietne”. Pierwsze spotkania - skupiające uwagę na świętości i sakramentalności - miały się odbyć w pierwszej połowie marca. Sugerowana data kolejnego, stawiającego w centrum trwałość małżeństw, to 29 kwietnia. Trzecie, poświęcone dzietności małżeństw, zaplanowano na 23 września. Każde ze spotkań obejmuje Eucharystię, nabożeństwo w intencji rodzin oraz konferencję. Za realizację projektu odpowiedzialni są dekanalni duszpasterze rodzin, wspierani przez doradców życia rodzinnego, jak też osoby należące do różnych ruchów formacyjnych.

Jak mówi duszpasterz rodzin, data jest wskazana, ale nie narzucona. - Pierwsze spotkanie nie wszędzie odbyło się 11 marca; sugerowaliśmy, by temat podjąć np. w ramach rekolekcji wielkopostnych - tłumaczy. Podobnie będzie z kwietniowym spotkaniem, które np. w Siedlcach odbędzie się wcześniej, 8 kwietnia, a to ze względu na obecność w naszej diecezji Jacka Pulikowskiego. - Wykorzystując fakt, że będzie prowadził rekolekcje dla Ruchu Światło-Życie w Kodniu, na godziny wieczorne został zaproszony do Siedlec - mówi ks. J. Sereda.

 

Plany

- Utarło się, że duszpasterstwo rodzin kojarzymy przede wszystkim z narzeczonymi jako głównymi odbiorcami jego działań. To prawda, ale można powiedzieć, że model przygotowania ich do małżeństwa mamy już wypracowany. Czas zająć się szukaniem formuły na pracę formacyjną małżeństw - ks. J. Sereda uzasadnia ideę powołania Akademii Rodzinnej Diecezji Siedleckiej. I podsuwa jeden pomysłów: - Gorąco zachęcam wszystkie pary do praktykowania pierwszych piątków małżeńskich, począwszy od kwietnia, by przez spowiedź i adorację Najświętszego Sakramentu wzmacniały swoje siły duchowe. Nic tak nie zmieni serca człowieka jak Pan Bóg - podkreśla.


Duszpasterstwo rodzin diecezji siedleckiej już dzisiaj zaprasza do udziału w Diecezjalnej Pielgrzymce Rodzin w Parczewie 13 maja. Poświęcona będzie wychowaniu, a towarzyszące jej hasło to: „Rodzina drogą Kościoła”. Spotkanie w bazylice parczewskiej rozpocznie się o 10.30 - od powitania pielgrzymów. Następnie będzie można wysłuchać konferencji poświęconych katolickiemu wychowaniu; wygłoszą je: ks. dr Marek Dziewiecki oraz Dominika Figurska. Kolejny punkt to Eucharystia w intencji rodzin, po której będą miały miejsce agapa i festyn.

Znane są już także szczegóły pielgrzymki kobiet do Pratulina 27 maja. Przyświecać jej będzie w tym roku hasło „Kobieta z życiem”. Główną prelegentka będzie dziennikarka Dorota Łosiewicz, która wytłumaczy, co to znaczy, że życie jest cudem. Oprócz konferencji zaplanowano również Eucharystię.

LA

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz diecezji


7 czerwca kolegiatę janowską podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. W Eucharystii wziął udział cały polski episkopat. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Jerycho Młodych


Za nami kolejne Jerycho Młodych. Tegorocznej edycji patronował św. Stanisław Kostka. Spotkanie, które minęło pod znakiem modlitwy i tańca, zgromadziło ok. 700 osób. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Kultura bez Granic
1 lipca na terenach rekreacyjnych przy kąpielisku w Kobylanach odbędzie się XV Przegląd Folklorystyczny „Kultura bez Granic”.
więcej »
Rocznica śmierci Orlika
24 czerwca w Rykach odbędą się uroczystości religijne i patriotyczne pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
 

POLECAMY


Sięgając do korzeni
Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.
więcej »
Z troską o relacjach
Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.
więcej »
Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
Syr 48, 1-14; Ps 97 (96), 1-2. 3-4. 5-6. 7
Ewangelia:
Mt 6, 7-15

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR