15 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Maria, Napoleon, Stefan

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Komentarze

 
 

Felieton

21 marca 2018 r.

Nie stań się szumem w tle!


fot. ARCHIWUM

Od pewnego czasu zauważam, że chyba się starzeję. Konstatacja ta jest być może dziwna dla większości tych, którzy jeszcze nie ukończyli trzydziestki, ale niestety jest ona prawdziwa. Jednakże stwierdzając ten fakt, zaczynam odkrywać dość ciekawe zjawisko. Otóż wraz z przybywaniem lat człowiekowi poszerza się perspektywa widzenia rzeczywistości. Zaczyna po prostu dostrzegać znacznie więcej, niż chce przekazać dostarczyciel jakiejś informacji.

Z jednej strony jest to dość frapujące zjawisko, ponieważ nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, czy mamy do czynienia z imaginacją naszej wyobraźni, czy też z faktycznym i rzeczywistym stanem rzeczy. Z drugiej zaś strony takie widzenie rzeczywistości powoduje dodatkową podnietę w jej poznawaniu. Trochę tak, jakby ziszczało się podzielenie dorosłego życia człowieka na trzy fazy: homo eroticus, homo politicus i homo gastronomicus. Opisywany przeze mnie stan mieści się w tej fazie środkowej. Owszem, jest jakaś żałość w tym, że nadchodzi ta ostatnia, ale póki co, należy się cieszyć tym, co dzieje się obecnie.

Dość dokładnie zauważyłem ten stan mojego ducha, gdy w jednej z internetowych telewizji obejrzałem sondę uliczną na temat wizyty kanclerz Niemiec w Polsce. Nagabywani na ulicy nasi rodacy wyrażali swoje nadzieje związane z jej przylotem do naszego kraju i rozmowami z polskimi władzami. Pośród wielu, dość nawet logicznych wypowiedzi, wybijała się wypowiedź młodej dziewczyny (na oko ok. 20 lat), która twierdziła, iż Angela Merkel powinna „wskazać Polakom kierunek, w którym powinni podążać”. Nie należę do tych, którym wizyta szefowej rządu obcego, jakby nie było, kraju kojarzy się z przylotem papieża do naszej ojczyzny. Ta młoda jednak osoba wpisywała wizytę pani kanclerz w tę właśnie formułę. Przyjmując jednak świecką tylko perspektywę w jej rozumowaniu, odnaleźć można było, zdawałoby się, już zapomniane nastawienie aktywu partyjnego wobec kremlowskich połajanek. Atawizm czy co? Chyba jednak nie. Rozszerzona perspektywa pozwala dostrzec niepokojące zjawisko, które znajduje się nie na antypodach patriotyzmu, ale na antypodach suwerenności. Jest to o tyle dziwne, że współczesne młode pokolenie, jak żadne inne w naszej historii, uwielbia podkreślać indywidualistyczny model wolności osobistej. Dlatego mentalność niewolnika wydaje się w tym przypadku jak najbardziej dziwna, ale niestety prawdziwa. Gdyby była ona tylko udawana, to jeszcze pół biedy. Lecz z przykrością trzeba stwierdzić, że jest gorzej. Przyjęcie przez owo dziewczę tezy o wyższości zdania obcego państwa nad własnym suwerennym państwem łączy się w jej głowie z przekonaniem o twórczym samodzielnym myśleniu. Po prostu jest ona przekonana, iż to, co mówi, jest jej własnym zdaniem. I tutaj jawi się istota tragedii. Polak samodzielnie przekreśla tezę o suwerenności własnej ojczyzny i samodzielnie przyjmuje za dogmat twierdzenie, iż porządki nad Wisłą ma robić inne państwo. Zapewne dla tejże osoby meldunek typu: „L'ordre règne à Varsovie” (porządek panuje w Warszawie), które wypowiedział na wieść o upadku stolicy Polski w czasie powstania listopadowego francuski minister, jest niecierpliwie oczekiwaną wieścią medialną na miarę informacji o wynalezieniu idealnego leku na raka. Co najgorsze: ona tego nie udaje, ona tak myśli.

 

Oglądamy każde show

W tragedii niewolnika od spętania woli gorsza jest ślepota intelektualna. Gdybyż jeszcze związana była tylko z tępotą umysłu, wówczas można byłoby pokładać nadzieję w edukacji. Niestety, najczęściej jest ona niepokonalna. Stanowi bowiem element mentalności tak mocno wbity w mózg, że nic nie jest w stanie go zmienić. Dostrzec to można nie tylko w myśleniu o suwerenności własnego państwa, ale również w sposobie współdziałania chociażby w ramach Kościoła. Przeczytałem niedawno o sytuacji w jednej z polskich diecezji, w której jedna z instytucji niszczy drugą w imię jakiegoś mgliście pojętego interesu własnego. Chodzi o wspieranie konkurującej z ową drugą instytucją pewnej świeckiej organizacji. Być może jakieś świetlane przesłanki za tym stoją, lecz szersza perspektywa każe spojrzeć na to inaczej. Strukturalnie myślenie to stawia interes prywatny i zdanie indywidualne ponad myślenie systemowe związane z celami diecezji jako całości. Gdybyż chodziło tylko o działającego w ramach tejże pierwszej instytucji szczura, który realizuje interesy zewnętrzne (nieważne z jakich pobudek), wówczas można byłoby sądzić, że krótkowzroczność kierownictwa tejże jest sprawą indywidualną jej szefa. Lecz za wszystkim stoi przyjęta w niektórych kręgach Kościoła teza o uzgadnianiu się ze światem. Na tej bazie wszystko, co jest pozakościelne, z natury swojej musi być najlepsze, bo nie zalatuje od tego zaściankowy fetor średniowiecznej instytucji. Ten krótkodystansowy sposób oglądu rzeczywistości został przyjęty jako dogmat, na ołtarzu którego można złożyć wszystko. Także myślenie o zbawieniu świata. W krąg takiego postępowania można wpisać chociażby ostatnie „show”, zafundowane nam przez media watykańskie, które puściły w świat informację zawierającą zmanipulowaną wypowiedź papieża seniora w związku z debatą o teologii obecnej głowy Kościoła. Doraźność nie jest jednak w tym przypadku, jak zresztą i we wcześniej wskazanym, najważniejszą przesłanką działania. Jest nią ideologiczna ślepota. Zabija ona myślenie o Kościele jako całości na rzecz własnych partykularnych interesików, nawet jeśli prawdę można obejrzeć za oknem.

 

Miałeś swój czas, miałeś swą moc

Szerszy ogląd sytuacji pozwala dostrzegać nie tylko tzw. drugie dno, ale również konsekwencje poczynań, które na pierwszy rzut oka jawią się dość niewinnie. Głupota polskiego dziewczęcia lub księdza owładniętego przyjętym ideologicznie obrazem świata ma swoje daleko idące skutki. Wpływa bowiem na podejmowane działania, a te zmieniają naszą rzeczywistość do tego stopnia, że skutki długofalowe mogą być opłakane. Jeśli nawet nic się nowego na tym nie zbuduje, to pozostaną ruiny. A to, co do tej pory jawiło się jako pierwszoplanowe, stanie się serią szumów w tle dziejącego się świata. Nie przekonam jednak, jak mi się wydaje, tych, których myślenie opisałem. Czy pozostanie więc tylko skonstatować przy gaszeniu światła: Jakaż to była piękna tragedia?

Ks. Jacek Świątek

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
500 lat parafii w Kodniu
14 i 15 sierpnia upłyną w Kodniu pod znakiem obchodów jubileuszu 500 lat istnienia parafii.
więcej »
Dni Sarnak
14 i 15 sierpnia gmina Sarnaki świętuje. Program zapowiada się ciekawie - każdy znajdzie tutaj coś dla siebie!
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Środa XIX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ap 11,19a; 12,1.3-6a.10ab ;
Ps 45,7.10-12.14-15

Ewangelia:
Łk 1,39-56

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR