17 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora

Pogoda: Siedlce

Numer 41
11-17 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Uniwersytecka ekspozycja

21 marca 2018 r.

Nie tylko sacrum


fot. AWAW

16 marca w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej otwarto wystawę zatytułowaną „Z miłości do sztuki”. Wszystkie prezentowane obiekty pochodzą ze zbiorów Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Ekspozycję przygotowano w odnowionej oficynie zachodniej. W czterech salach można podziwiać m.in. obrazy, porcelanę i figury. W tym roku KUL obchodzi 100-lecie istnienia. Z tej okazji władze uczelni postanowiły zaprezentować część bogatej kolekcji poza Lublinem. Najcenniejsze eksponaty pokazywane są obecnie w Muzeum Zamkowym w Malborku. Te, które trafiły do Białej Podlaskiej, również trzeba uznać za ciekawe i ważne. Pomysłodawczynią wystawy była Violetta Jarząbkowska, dyrektor MPP. - Znałam zbiory muzealne KUL, ponieważ tam studiowałam. Zajęcia z muzealnictwa odbywały się w niewielkim pomieszczeniu magazynowym. W tamtym czasie kolekcja nie była udostępniana publicznie, służyła jedynie studentom.

Dopiero od niedawna jest pokazywana na zewnątrz. Zadzwoniłam więc do dr. Krzysztofa Przylickiego, dyrektora Muzeum KUL, i poprosiłam o udostępnienie zbiorów z kolekcji państwa Litwińskich. Okazało się, że została ona wypożyczona na rok do Malborka. W zamian otrzymaliśmy obiekty, które niedawno przeszły gruntowną konserwację - opowiada pani dyrektor.

 

Dwa portrety

- Przyznam, że obawiałem się o tę wystawę. Początkowo zastanawiałem się, czy będzie ona ciekawa. Przejrzałem magazyn i okazało się, że możemy udostępnić jeszcze wiele cennych i godnych wyeksponowania obiektów. Trzeba podkreślić, że do tej pory nie były one nigdzie pokazywane. Za najcenniejsze uważam dwa znakomite portrety przedstawiające Annę Ludwikę z Mycielskich Radziwiłłową i Ludwika Mycielskiego. Oba obrazy namalował jeden z najwybitniejszych malarzy niemieckiego rokoka Christoph Friedrich Reinhold Lisiewski - mówi K. Przylicki.

Wystawa składa się z czterech części. - W pierwszej sali mamy zbiory sakralne. Można obejrzeć wyposażenie kościelne (m.in. piękne barokowe rzeźby ołtarzowe i chorągiew procesyjną), obrazy religijne, płaszczenicę oraz ikonę unicką. W kolejnych dwóch pomieszczeniach znalazły się obiekty z epoki baroku, rokoka i biedermeieru. W ostatniej sali mamy malarstwo z przełomu XIX i XX w. W ramach ekspozycji pokazujemy prace słynnego Nikofora Krynickiego. Jego akwarele goszczą w naszym muzeum po raz pierwszy - wylicza V. Jarząbkowska.

 

Burzliwe losy kolekcji

Zwiedzając wystawę, warto zwrócić uwagę także na kilka innych obrazów - chociażby na „Śpiącego małego Jana Chrzciciela” Pietra Liberiego, na ikonę Chrystusa ustanawiającego Eucharystię pochodzącą z początku XVIII w. oraz barokową kopię „Cudu św. Jana Kantego” (tzw. cudu z dzbanem) według Tadeusza Kuntzego-Konicza.

Historia KUL-owskich zbiorów sztuki sięga 1932 r. Zapoczątkowała je darowizna ks. kan. Jana Władzińskiego. - Przed II wojną światową uniwersytecka kolekcja liczyła ok. 4 tys. obiektów. Niestety w 1939 r. wszystkie zostały zabrane przez Niemców. Do dziś udało się odnaleźć tylko pięć zaginionych eksponatów. Po zakończeniu wojny kolekcja była tworzona od podstaw. Pierwsze artefakty uczelnia otrzymała dzięki przekazom i darowiznom pochodzącym m.in. z kurii wrocławskiej, która podarowała obiekty z zakresu sztuki śląskiej. Później wpłynęły eksponaty z Centralnej Składnicy Muzealnej w Kozłówce. Były to głównie barokowe rzeźby ołtarzowe. W latach 60 muzeum KUL nabyło obrazy malarzy obcych. Ważną część zbiorów stanową też darowizny od osób prywatnych. Trafiły do nas na przełomie lat 80 i 90. Do najważniejszych donatorów należą państwo Olga i Tadeusz Litawińscy oraz Stanisława i Tadeusz Witowscy, a także panie Joanna Gliwa i Krystyna Hartleb. KUL-owskie zbiory liczą dziś ponad 1,7 tys. muzealiów - opowiada K. Przylicki. Podkreśla, że konserwacji prezentowanych obiektów dokonali studenci i wykładowcy wydziału konserwacji i restauracji dzieł sztuki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wystawa „Z miłości do sztuki” będzie czynna do 2 września.

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

VIII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Hasło „Bóg - Honor - Ojczyzna” towarzyszyło uczestnikom Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, zgromadzonym w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Środa XXVII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ga 5, 18-25; Ps 1, 1-2. 3. 4 i 6 ;
Łk 11, 42-46

Ewangelia:
Łk 11, 42-46

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR