21 czerwca 2018 r. Imieniny obchodzą: Alicja, Marta, Alojz

Pogoda: Siedlce

Numer 25
21-27 czerwca 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Uniwersytecka ekspozycja

21 marca 2018 r.

Nie tylko sacrum


fot. AWAW

16 marca w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej otwarto wystawę zatytułowaną „Z miłości do sztuki”. Wszystkie prezentowane obiekty pochodzą ze zbiorów Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Ekspozycję przygotowano w odnowionej oficynie zachodniej. W czterech salach można podziwiać m.in. obrazy, porcelanę i figury. W tym roku KUL obchodzi 100-lecie istnienia. Z tej okazji władze uczelni postanowiły zaprezentować część bogatej kolekcji poza Lublinem. Najcenniejsze eksponaty pokazywane są obecnie w Muzeum Zamkowym w Malborku. Te, które trafiły do Białej Podlaskiej, również trzeba uznać za ciekawe i ważne. Pomysłodawczynią wystawy była Violetta Jarząbkowska, dyrektor MPP. - Znałam zbiory muzealne KUL, ponieważ tam studiowałam. Zajęcia z muzealnictwa odbywały się w niewielkim pomieszczeniu magazynowym. W tamtym czasie kolekcja nie była udostępniana publicznie, służyła jedynie studentom.

Dopiero od niedawna jest pokazywana na zewnątrz. Zadzwoniłam więc do dr. Krzysztofa Przylickiego, dyrektora Muzeum KUL, i poprosiłam o udostępnienie zbiorów z kolekcji państwa Litwińskich. Okazało się, że została ona wypożyczona na rok do Malborka. W zamian otrzymaliśmy obiekty, które niedawno przeszły gruntowną konserwację - opowiada pani dyrektor.

 

Dwa portrety

- Przyznam, że obawiałem się o tę wystawę. Początkowo zastanawiałem się, czy będzie ona ciekawa. Przejrzałem magazyn i okazało się, że możemy udostępnić jeszcze wiele cennych i godnych wyeksponowania obiektów. Trzeba podkreślić, że do tej pory nie były one nigdzie pokazywane. Za najcenniejsze uważam dwa znakomite portrety przedstawiające Annę Ludwikę z Mycielskich Radziwiłłową i Ludwika Mycielskiego. Oba obrazy namalował jeden z najwybitniejszych malarzy niemieckiego rokoka Christoph Friedrich Reinhold Lisiewski - mówi K. Przylicki.

Wystawa składa się z czterech części. - W pierwszej sali mamy zbiory sakralne. Można obejrzeć wyposażenie kościelne (m.in. piękne barokowe rzeźby ołtarzowe i chorągiew procesyjną), obrazy religijne, płaszczenicę oraz ikonę unicką. W kolejnych dwóch pomieszczeniach znalazły się obiekty z epoki baroku, rokoka i biedermeieru. W ostatniej sali mamy malarstwo z przełomu XIX i XX w. W ramach ekspozycji pokazujemy prace słynnego Nikofora Krynickiego. Jego akwarele goszczą w naszym muzeum po raz pierwszy - wylicza V. Jarząbkowska.

 

Burzliwe losy kolekcji

Zwiedzając wystawę, warto zwrócić uwagę także na kilka innych obrazów - chociażby na „Śpiącego małego Jana Chrzciciela” Pietra Liberiego, na ikonę Chrystusa ustanawiającego Eucharystię pochodzącą z początku XVIII w. oraz barokową kopię „Cudu św. Jana Kantego” (tzw. cudu z dzbanem) według Tadeusza Kuntzego-Konicza.

Historia KUL-owskich zbiorów sztuki sięga 1932 r. Zapoczątkowała je darowizna ks. kan. Jana Władzińskiego. - Przed II wojną światową uniwersytecka kolekcja liczyła ok. 4 tys. obiektów. Niestety w 1939 r. wszystkie zostały zabrane przez Niemców. Do dziś udało się odnaleźć tylko pięć zaginionych eksponatów. Po zakończeniu wojny kolekcja była tworzona od podstaw. Pierwsze artefakty uczelnia otrzymała dzięki przekazom i darowiznom pochodzącym m.in. z kurii wrocławskiej, która podarowała obiekty z zakresu sztuki śląskiej. Później wpłynęły eksponaty z Centralnej Składnicy Muzealnej w Kozłówce. Były to głównie barokowe rzeźby ołtarzowe. W latach 60 muzeum KUL nabyło obrazy malarzy obcych. Ważną część zbiorów stanową też darowizny od osób prywatnych. Trafiły do nas na przełomie lat 80 i 90. Do najważniejszych donatorów należą państwo Olga i Tadeusz Litawińscy oraz Stanisława i Tadeusz Witowscy, a także panie Joanna Gliwa i Krystyna Hartleb. KUL-owskie zbiory liczą dziś ponad 1,7 tys. muzealiów - opowiada K. Przylicki. Podkreśla, że konserwacji prezentowanych obiektów dokonali studenci i wykładowcy wydziału konserwacji i restauracji dzieł sztuki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wystawa „Z miłości do sztuki” będzie czynna do 2 września.

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz diecezji


7 czerwca kolegiatę janowską podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. W Eucharystii wziął udział cały polski episkopat. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Jerycho Młodych


Za nami kolejne Jerycho Młodych. Tegorocznej edycji patronował św. Stanisław Kostka. Spotkanie, które minęło pod znakiem modlitwy i tańca, zgromadziło ok. 700 osób. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Kultura bez Granic
1 lipca na terenach rekreacyjnych przy kąpielisku w Kobylanach odbędzie się XV Przegląd Folklorystyczny „Kultura bez Granic”.
więcej »
Rocznica śmierci Orlika
24 czerwca w Rykach odbędą się uroczystości religijne i patriotyczne pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
 

POLECAMY


Sięgając do korzeni
Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.
więcej »
Z troską o relacjach
Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.
więcej »
Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
Syr 48, 1-14; Ps 97 (96), 1-2. 3-4. 5-6. 7
Ewangelia:
Mt 6, 7-15

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR