19 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Uniwersytecka ekspozycja

21 marca 2018 r.

Nie tylko sacrum


fot. AWAW

16 marca w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej otwarto wystawę zatytułowaną „Z miłości do sztuki”. Wszystkie prezentowane obiekty pochodzą ze zbiorów Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Ekspozycję przygotowano w odnowionej oficynie zachodniej. W czterech salach można podziwiać m.in. obrazy, porcelanę i figury. W tym roku KUL obchodzi 100-lecie istnienia. Z tej okazji władze uczelni postanowiły zaprezentować część bogatej kolekcji poza Lublinem. Najcenniejsze eksponaty pokazywane są obecnie w Muzeum Zamkowym w Malborku. Te, które trafiły do Białej Podlaskiej, również trzeba uznać za ciekawe i ważne. Pomysłodawczynią wystawy była Violetta Jarząbkowska, dyrektor MPP. - Znałam zbiory muzealne KUL, ponieważ tam studiowałam. Zajęcia z muzealnictwa odbywały się w niewielkim pomieszczeniu magazynowym. W tamtym czasie kolekcja nie była udostępniana publicznie, służyła jedynie studentom.

Dopiero od niedawna jest pokazywana na zewnątrz. Zadzwoniłam więc do dr. Krzysztofa Przylickiego, dyrektora Muzeum KUL, i poprosiłam o udostępnienie zbiorów z kolekcji państwa Litwińskich. Okazało się, że została ona wypożyczona na rok do Malborka. W zamian otrzymaliśmy obiekty, które niedawno przeszły gruntowną konserwację - opowiada pani dyrektor.

 

Dwa portrety

- Przyznam, że obawiałem się o tę wystawę. Początkowo zastanawiałem się, czy będzie ona ciekawa. Przejrzałem magazyn i okazało się, że możemy udostępnić jeszcze wiele cennych i godnych wyeksponowania obiektów. Trzeba podkreślić, że do tej pory nie były one nigdzie pokazywane. Za najcenniejsze uważam dwa znakomite portrety przedstawiające Annę Ludwikę z Mycielskich Radziwiłłową i Ludwika Mycielskiego. Oba obrazy namalował jeden z najwybitniejszych malarzy niemieckiego rokoka Christoph Friedrich Reinhold Lisiewski - mówi K. Przylicki.

Wystawa składa się z czterech części. - W pierwszej sali mamy zbiory sakralne. Można obejrzeć wyposażenie kościelne (m.in. piękne barokowe rzeźby ołtarzowe i chorągiew procesyjną), obrazy religijne, płaszczenicę oraz ikonę unicką. W kolejnych dwóch pomieszczeniach znalazły się obiekty z epoki baroku, rokoka i biedermeieru. W ostatniej sali mamy malarstwo z przełomu XIX i XX w. W ramach ekspozycji pokazujemy prace słynnego Nikofora Krynickiego. Jego akwarele goszczą w naszym muzeum po raz pierwszy - wylicza V. Jarząbkowska.

 

Burzliwe losy kolekcji

Zwiedzając wystawę, warto zwrócić uwagę także na kilka innych obrazów - chociażby na „Śpiącego małego Jana Chrzciciela” Pietra Liberiego, na ikonę Chrystusa ustanawiającego Eucharystię pochodzącą z początku XVIII w. oraz barokową kopię „Cudu św. Jana Kantego” (tzw. cudu z dzbanem) według Tadeusza Kuntzego-Konicza.

Historia KUL-owskich zbiorów sztuki sięga 1932 r. Zapoczątkowała je darowizna ks. kan. Jana Władzińskiego. - Przed II wojną światową uniwersytecka kolekcja liczyła ok. 4 tys. obiektów. Niestety w 1939 r. wszystkie zostały zabrane przez Niemców. Do dziś udało się odnaleźć tylko pięć zaginionych eksponatów. Po zakończeniu wojny kolekcja była tworzona od podstaw. Pierwsze artefakty uczelnia otrzymała dzięki przekazom i darowiznom pochodzącym m.in. z kurii wrocławskiej, która podarowała obiekty z zakresu sztuki śląskiej. Później wpłynęły eksponaty z Centralnej Składnicy Muzealnej w Kozłówce. Były to głównie barokowe rzeźby ołtarzowe. W latach 60 muzeum KUL nabyło obrazy malarzy obcych. Ważną część zbiorów stanową też darowizny od osób prywatnych. Trafiły do nas na przełomie lat 80 i 90. Do najważniejszych donatorów należą państwo Olga i Tadeusz Litawińscy oraz Stanisława i Tadeusz Witowscy, a także panie Joanna Gliwa i Krystyna Hartleb. KUL-owskie zbiory liczą dziś ponad 1,7 tys. muzealiów - opowiada K. Przylicki. Podkreśla, że konserwacji prezentowanych obiektów dokonali studenci i wykładowcy wydziału konserwacji i restauracji dzieł sztuki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wystawa „Z miłości do sztuki” będzie czynna do 2 września.

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Niedziela XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Prz 9, 1-6; Ps 34 (33), 2-3. 10-11. 12-13. 14-15 ;
Ef 5, 15-20

Ewangelia:
J 6, 51-58

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR