19 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Ekstremalnie spotkanie z Bogiem

28 marca 2018 r.

Odgadnąć krzyż, to odkryć siebie


fot. JKD

Zmęczenie, ból, samotność, cisza i wiele kilometrów przemyśleń oraz zmagań z własnymi słabościami. Już po raz drugi 23 marca wyruszyła z Siedlec Ekstremalna Droga Krzyżowa. Ta piątkowo- sobotnia noc była dla wielu szczególnym spotkaniem z samym sobą i Bogiem.

EDK rozpoczęła się Mszą św. o 20.30 w siedleckiej parafii pw. bł. Męczenników Podlaskich. Eucharystii przewodniczył proboszcz ks. dr Jacek Szostakiewicz. W kazaniu ks. Mariusz Zaniewicz, wicedyrektor wydziału duszpasterskiego kurii w Siedlcach, podkreślił, że krzyż to nie tylko symbol, ale rzeczywistość. - Jest w nim ból, miłość, cierpienie, odrzucenie, wyszydzenie, zmaganie. Po prostu ja. Odgadnąć krzyż, to tak naprawdę odkryć siebie: kim jestem, dokąd zmierzam, dlaczego doświadczyłem takiej, a nie innej historii życia, czemu niosę w swoim sercu takie, a nie inne blizny i zranienia itd.

Kto krzyż odgadnie, ten nie upadnie. Bo jest on wpisany w życie człowieka - zaznaczył kapłan. - Wyruszając w tę drogę, chcemy zrozumieć siebie, zobaczyć w prawdzie. Życzę wam, by ta szczególna noc, która wpisuje się w historię waszego życia, zaowocowała doświadczeniem siebie, byście się na nowo pokochali, zobaczyli, kim jesteście i jak ważni jesteście dla Boga - dodał na koniec kapłan.

 

Nocą, w ciszy

Po Mszy św. spora grupa osób z plecakami, krzyżami w dłoni, latarkami i rozważaniami ruszyła w drogę. Jedni w stronę Igań, drudzy w kierunku Strzały. W tym roku bowiem do wyboru były dwie trasy. Czerwona, czyli główna, której patronował św. Juda Tadeusz, została wytyczona przez: Siedlce, Stare Iganie, Nową Dąbrówkę, Cisie Zagrudzie, Chlewiska, Czerniejew, Skórzec, Gołąbek, Teodorów, Wołyńce-Kolonię, Wołyńce, Rakowiec, Siedlce. W sumie 43 km. Można było także pójść liczącą 46 km ubiegłoroczną trasą, która prowadziła przez: Siedlce, Strzałę, Chodów, Kisielany-Żmichy, Bale, Mokobody, Męczyn, Męczyn-Kolonię, Budziszyn, Mokobody-Kolonię, Osiny Górne, Wolę Suchożebrską, Chodów, Strzałę, Siedlce.

Stacje wyznaczono przy kapliczkach, przydrożnych krzyżach, kościołach, a czasami po prostu w lesie, na zakręcie czy w innym charakterystycznym miejscu. Pierwsze kilometry były dość łatwe. Schody zaczęły się na polnych i leśnych drogach, gdzie nie było ulicznego oświetlenia, a miejski gwar ustąpił poszczekiwaniom psów. Trzeba było też uważać na zamarznięte koleiny na polach. Niewłaściwe postawienie stopy groziło skręceniem kostki, a pęknięcie lodu - mokrymi butami. Nikt jednak nie narzekał. Miało być ekstremalnie. I było.

 

Ma boleć!

Prawdziwy kryzys jednak zaczął się ok. 30 km. Z każdym kolejnym krokiem nogi stawały się coraz cięższe, a barki spięte jak nigdy wcześniej. Każdy kilometr i każda godzina upływały niczym wieczność. - Im miałem mniej sił, tym więcej myśli w głowie i wspomnień. Wszystko to ofiarowałem Bogu i tak się zaczęło moje spotkanie z Nim na trasie - mówi Piotr. - Gdy pojawia się ból, wtedy jakoś łatwiej nam otworzyć się na Pana. Stajemy się bardziej szczerzy i pokorni - dodaje.

Dla 34-letniego Mariusza tegoroczna EDK była drugą. Nie oczekiwał spektakularnych i przełomowych doświadczeń. Potraktował ją jako spotkanie z Bogiem połączone z wysiłkiem fizycznym. - Bo EDK ma boleć - podkreśla. - Ta droga pokazała mi, że bez Boga nic nie mogę. Nawet zrobić kolejnego kroku. Udało mi się bez udziwnień, zbędnych słów i upiększeń zwrócić się do Boga w swojej bezsilności - opowiada.

Joanna twierdzi, iż EDK daje niesamowitą moc, nieporównywalną z niczym innym. - Kiedy już myślisz, że więcej nie dasz rady, że już jesteś na skraju swoich możliwości, potrafisz znaleźć w sobie siłę, która pcha cię do przodu - twierdzi. - Nieważne, czy dotrzemy do końca, czy też na 30 km staniemy w miejscu. Przez całą drogę mamy tyle czasu, tyle szans, aby podjąć rozmowę z Bogiem, pomyśleć nad swoim życiem, a to sprawia, że po EDK stajemy się już innymi ludźmi - zaznacza, dodając jednak, iż ta droga nie ma sensu, jeżeli traktuje się ją jako wycieczkę, piknik. - To również nie pielgrzymka, w której idzie się łatwiej, bo rozmawiasz, jest wspólny śpiew, modlitwa i nawet nie wiesz, kiedy mija te 30 km. W EDK jest inaczej. Noc, milczenie, dystans, walka z samym sobą. Ekstremalna trasa musi być trudna - dopowiada Joanna.

 

Wszystko jest po coś

Niektórym - mimo szczerych chęci - zabrakło sił do kontynuowania marszu. - Siedem razy byłam na pieszej pielgrzymce. Myślałam, że będzie tak samo - mówi Monika. - Ale myliłam się. Było naprawdę ekstremalnie. Do trzeciej stacji szło mi się dobrze, później zaczęły się trudności. Nogi ważyły chyba tonę, nie miałam siły ich podnosić. Gdy w końcu udało mi się dojść do czwartej stacji i czytałam rozważania, łzy leciały mi z oczu. Prosiłam Boga o siły, aby dojść do następnej stacji. Niestety nie dałam rady. Rozpłakałam się, ale nie traktuję tego jako porażki. Wszystko jest po coś - twierdzi.

Żeby dowiedzieć się, czym jest EDK, nie wystarczy wysłuchać świadectw innych. To trzeba przeżyć. Zresztą doświadczenie i spotkanie to słowa klucze dla EDK. Tu już nie ma miejsca na symbole. Tu wszystko dzieje się naprawdę. W tym prawdopodobnie tkwi fenomen drogi, na którą w całej Polsce w tym roku wyszło ponad 60 tys. osób. Po takim umieraniu zupełnie inaczej doświadcza się paschalnego Zmartwychwstania. „Chora, obolała, bardzo zmęczona, ale szczęśliwa i dumna, bo ukończyłam całą drogę, a na końcu łzy szczęścia. Ból ofiarowany Jezusowi to przyjemny ból” - dzieli się na facebookowym profilu siedleckiej EDK jedna z uczestniczek.


MOIM ZDANIEM

Damian Rymuza, współorganizator siedleckiej EDK

Szacujemy, że w tym roku w EDK wyruszyło ok. 350 osób, z czego ponad 70% wybrało trasę na Skórzec. Tym, co nas zaskoczyło, był udział kilku naprawdę młodych osób, których wygląd wskazywał na ok. 10-12 lat. W dodatku swoją sprawnością fizyczną i wytrzymałością przebijały niejedną osobę dorosłą. Dla mnie najtrudniejsza była końcówka drogi i błotniste łąki. Dotarłem o 6.10, lecz nie byłem pierwszy. Byli tacy, co przyszli o 5.50. Cieszą nas pozytywne opinie, które słyszymy m.in. na temat organizacji siedleckiej EDK. Poza tym widać, że taka forma duchowości zyskuje na popularności w naszym regionie. Wzrost zainteresowania oraz liczby uczestników są tego najlepszym przykładem, dlatego już teraz ogłaszamy kolejną edycję siedleckiej EDK. Jednak za rok zaskoczymy uczestników nową trasą, która z pewnością będzie wyzwaniem.

MD

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Niedziela XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Prz 9, 1-6; Ps 34 (33), 2-3. 10-11. 12-13. 14-15 ;
Ef 5, 15-20

Ewangelia:
J 6, 51-58

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR