17 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora

Pogoda: Siedlce

Numer 41
11-17 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Rozmaitości

 
 

Hodowla ziemniaka

28 marca 2018 r.

Podstawowe zasady


fot. PIXABAY.COM

W hodowli ziemniaka główny nacisk kładzie się na uzyskanie odmian jadalnych o krótkim okresie wegetacji. Najbardziej opłacalna jest produkcja ziemniaków na wczesny zbiór.

Aktualnie w Polsce jest zarejestrowanych blisko 100 odmian ziemniaka, w tym ponad 50 jadalnych i 20 skrobiowych o odmiennym genotypie oraz zróżnicowanych możliwościach plonowania oraz odmiennych cechach jakościowych i odpornościowych. W sektorze odmian jadalnych dominuje niemiecka Vineta. Kolejne miejsca zajmują polskie odmiany: Denar, Lord i Tajfun. W segmencie skrobiowych czołowe miejsce od wielu lat zajmują odmiany polskie: Skawa, Kuba, Glada, Jasia i Hinga. W programach hodowlanych główny nacisk kładzie się na uzyskanie odmian jadalnych o krótkim okresie wegetacji; drugi ważny kierunek to hodowla odmian przydatnych do mycia i pakowania.

- Uzyskane w warunkach południowo-wschodniej Polski wysokie, rzeczywiste zbiory ziemniaka świadczą o dużych możliwościach plonowania - mówi Norbert Hoefler, kierownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Włodawie. - Wysoki efekt plonotwórczy można uzyskać, stosując właściwy dobór odmian o wysokiej wartości gospodarczej, a także dzięki systematycznej wymianie sadzeniaków ziemniaka oraz poprawnej agrotechnice. Aby zwiększyć plon ziemniaków, musi być spełniony warunek zapotrzebowania na wodę, szczególnie w miesiącach letnich - dodaje N. Hoefler.

Jak wynika z danych pomiarowych publikowanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, niedobór opadów niekorzystny dla ziemniaków występuje w okresie lipca i sierpnia, a wtedy kształtuje się plon bulw. - Sytuacja niedoboru wody będzie się nasilać przy wzrostach temperatury powietrza, co dodatkowo pogorszy warunki dla roślin. W takiej sytuacji należy zastanowić się nad możliwością nawadniania z równoczesnym dozowaniem nawożenia upraw ziemniaków. Przy dostatecznej ilości wody plon ziemniaka może bardzo znacznie wzrosnąć - zauważa kierownik ODR.

 

Próby glebowe

Najkorzystniejsze do uprawy ziemniaka są gleby lekkie oraz średnio ciężkie. - W rejonie włodawskim mamy idealne warunki do uprawy - mówi N. Hoefler. - W latach 80 niemal każdy rolnik miał tu posadzone ziemniaki, obecnie - w związku ze zmianami klimatycznymi i brakiem dostatecznej ilości wilgoci w okresie kształtowania się bulw - ziemniak nie cieszy się już taką popularnością. Ci, którzy zdecydowali się na uprawę, powinni wykonać próbę glebową, aby stwierdzić, czy ziemia jest kwaśna, czy zasadowa oraz określić, czy wzbogacić ją o określone pierwiastki - tłumaczy kierownik ODR.

Pracownicy ośrodków doradztwa rolniczego proponują pomoc w wykonaniu prób glebowych. Wieloletnie doświadczenie w zakresie analiz chemicznych i doradztwa nawozowego posiadają także stacje chemiczno-rolnicze.

 

Które najsmaczniejsze?

- Ciekawą odmianą jest Bellarosa. Jeśli ktoś ceni kuchnię śląską, na pewno sięgnie po tego ziemniaka, który odpowiedni jest również do sałatek - przyznaje specjalista.

Wyróżnia się trzy typy ziemniaków. Pierwszy z nich to ziemniaki sałatkowe - twarde, nie rozpadają się, o dużej wilgotności i małej zawartości skrobi, np. Denar czy Vineta. Typ drugi to tzw. ogólnoużytkowe, uniwersalne, średniej twardości, nierozsypujące się, np. Irga, Irys. Typ trzeci to ziemniaki mączyste zawierające więcej skrobi, łatwo rozpadające się, np. Bryza, Gracja czy Ibis.

Joanna Szubstarska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

VIII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Hasło „Bóg - Honor - Ojczyzna” towarzyszyło uczestnikom Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, zgromadzonym w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Środa XXVII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ga 5, 18-25; Ps 1, 1-2. 3. 4 i 6 ;
Łk 11, 42-46

Ewangelia:
Łk 11, 42-46

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR