19 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Rozmaitości

 
 

Hodowla ziemniaka

28 marca 2018 r.

Podstawowe zasady


fot. PIXABAY.COM

W hodowli ziemniaka główny nacisk kładzie się na uzyskanie odmian jadalnych o krótkim okresie wegetacji. Najbardziej opłacalna jest produkcja ziemniaków na wczesny zbiór.

Aktualnie w Polsce jest zarejestrowanych blisko 100 odmian ziemniaka, w tym ponad 50 jadalnych i 20 skrobiowych o odmiennym genotypie oraz zróżnicowanych możliwościach plonowania oraz odmiennych cechach jakościowych i odpornościowych. W sektorze odmian jadalnych dominuje niemiecka Vineta. Kolejne miejsca zajmują polskie odmiany: Denar, Lord i Tajfun. W segmencie skrobiowych czołowe miejsce od wielu lat zajmują odmiany polskie: Skawa, Kuba, Glada, Jasia i Hinga. W programach hodowlanych główny nacisk kładzie się na uzyskanie odmian jadalnych o krótkim okresie wegetacji; drugi ważny kierunek to hodowla odmian przydatnych do mycia i pakowania.

- Uzyskane w warunkach południowo-wschodniej Polski wysokie, rzeczywiste zbiory ziemniaka świadczą o dużych możliwościach plonowania - mówi Norbert Hoefler, kierownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Włodawie. - Wysoki efekt plonotwórczy można uzyskać, stosując właściwy dobór odmian o wysokiej wartości gospodarczej, a także dzięki systematycznej wymianie sadzeniaków ziemniaka oraz poprawnej agrotechnice. Aby zwiększyć plon ziemniaków, musi być spełniony warunek zapotrzebowania na wodę, szczególnie w miesiącach letnich - dodaje N. Hoefler.

Jak wynika z danych pomiarowych publikowanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, niedobór opadów niekorzystny dla ziemniaków występuje w okresie lipca i sierpnia, a wtedy kształtuje się plon bulw. - Sytuacja niedoboru wody będzie się nasilać przy wzrostach temperatury powietrza, co dodatkowo pogorszy warunki dla roślin. W takiej sytuacji należy zastanowić się nad możliwością nawadniania z równoczesnym dozowaniem nawożenia upraw ziemniaków. Przy dostatecznej ilości wody plon ziemniaka może bardzo znacznie wzrosnąć - zauważa kierownik ODR.

 

Próby glebowe

Najkorzystniejsze do uprawy ziemniaka są gleby lekkie oraz średnio ciężkie. - W rejonie włodawskim mamy idealne warunki do uprawy - mówi N. Hoefler. - W latach 80 niemal każdy rolnik miał tu posadzone ziemniaki, obecnie - w związku ze zmianami klimatycznymi i brakiem dostatecznej ilości wilgoci w okresie kształtowania się bulw - ziemniak nie cieszy się już taką popularnością. Ci, którzy zdecydowali się na uprawę, powinni wykonać próbę glebową, aby stwierdzić, czy ziemia jest kwaśna, czy zasadowa oraz określić, czy wzbogacić ją o określone pierwiastki - tłumaczy kierownik ODR.

Pracownicy ośrodków doradztwa rolniczego proponują pomoc w wykonaniu prób glebowych. Wieloletnie doświadczenie w zakresie analiz chemicznych i doradztwa nawozowego posiadają także stacje chemiczno-rolnicze.

 

Które najsmaczniejsze?

- Ciekawą odmianą jest Bellarosa. Jeśli ktoś ceni kuchnię śląską, na pewno sięgnie po tego ziemniaka, który odpowiedni jest również do sałatek - przyznaje specjalista.

Wyróżnia się trzy typy ziemniaków. Pierwszy z nich to ziemniaki sałatkowe - twarde, nie rozpadają się, o dużej wilgotności i małej zawartości skrobi, np. Denar czy Vineta. Typ drugi to tzw. ogólnoużytkowe, uniwersalne, średniej twardości, nierozsypujące się, np. Irga, Irys. Typ trzeci to ziemniaki mączyste zawierające więcej skrobi, łatwo rozpadające się, np. Bryza, Gracja czy Ibis.

Joanna Szubstarska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Niedziela XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Prz 9, 1-6; Ps 34 (33), 2-3. 10-11. 12-13. 14-15 ;
Ef 5, 15-20

Ewangelia:
J 6, 51-58

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR