19 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Opinie

 
 

Głos w dyskusji

4 kwietnia 2018 r.

Polska to bardzo dziwny kraj


fot. PIXABAY.COM

Kilka dni temu prezydent zawetował tzw. ustawę degradacyjną, na mocy której miały zostać odebrane stopnie wojskowe m.in. generałom Jaruzelskiemu i Kiszczakowi. Wskazał na kilka dość istotnych niejasności prawnych, które - pomimo klarowności intencji ustawodawcy i niewątpliwej słuszności inicjatywy posłów prawicy - mogłyby uczynić ją wadliwą prawnie.

Prezydent wskazał na kwestie natury moralnej wprowadzenia ustawy: czy można karać osoby, które już nie żyją? Nieżyjący nie mają też możliwości odwołania się od decyzji. Rzecz jasna, rozpętała się burza komentarzy, krytyki i pochwał, płynących zarówno od lewicy, jak i z prawicy sceny politycznej. W chwili, gdy czytacie Państwo ten tekst, zapewne dyskusja trwa nadal. Prawda jest taka, że Polaków w małym stopniu ona obchodzi. Dotyczy symboli, spraw dalekich od codziennych egzystencjalnych dylematów. Może dlatego tak jest, że przez minione dziesięciolecia w jakiś tragiczny sposób zostało w nas zachwiane, zdeformowane poczucie sprawiedliwości społecznej?

Najpierw była „gruba kreska”, potem wyprzedawanie majątku narodowego (ciężką pracą, kosztem wielu wyrzeczeń pomnażanego przez pokolenia rodaków) za bezcen - w skali, która dziś dopiero ujawniana, jeży włosy na głowie! Po nich przyszły przekręty na setki miliardów złotych i potwierdzone faktami przekonanie, iż za kilka niedopłaconych złotych składki na ZUS czy podatku urząd na „zwykłego” Polaka nałoży gigantyczny domiar, ale już ktoś „niezwykły”, kto obraca milionami i „przekręca” Skarb Państwa na niebotyczną skalę, pozostanie bezkarny. Bo zna luki w prawie i dysponuje sztabem sprytnych prawników. Nakłada się mandat na babcię sprzedającą „nielegalnie” natkę pietruszki przy ulicy, ale zarazem cwaniak z koneksjami i znajomościami może robić przewałki na grubą kasę. Takie są realia.

Polacy przyzwyczaili się do widoku czerwonych dygnitarzy, którzy przesiedli się ze służbowych wołg do mercedesów, przestali mówić o socjalistycznym raju, sprawiedliwym podziale dóbr i zaczęli „nadrabiać” zaległości, uwłaszczając się na potęgę. Przywykli do widoku Urbana stawianego jako autorytet w okienku telewizyjnym i tyrad „resortowych dzieci” traktujących siebie jako awangardę demokracji, dziennikarstwa, wymiaru sprawiedliwości itp.

Czy w takim kontekście może dziwić fakt, że ogółu nie interesuje dziś spór na temat weta prezydenckiego? Nie. Czy to dobrze? Również nie. Bo tu chodzi o honor, godność Najjaśniejszej Rzeczypospolitej! A one nie mają ceny.

 

Przespane lata

Problem jest inny. Dlaczego nie przeprowadzono głębokiej dekomunizacji - w tym również degradacji komunistycznych zbrodniarzy - na początku lat 90, kiedy czas był ku temu najbardziej sposobny? Odpowiedź jest retoryczna: z dzisiejszej perspektywy wiemy, że zawarty „deal” pomiędzy sprawującymi wtedy władzę środowiskami solidarnościowymi a komunistami zawierał klauzulę ochrony tych drugich. Dziś już pokolenia, które przyszły na świat po 1989 r., co pokazują sondaże - nie rozumieją sensu dekomunizacji. Dla nich Jaruzelski, Kiszczak to sympatyczni panowie z laseczkami w ręku i oczami łani… Jakże mogliby pracować w sowieckiej jaczejce? Wydawać rozkazy strzelania do górników, mordowania księży, wprowadzać stan wojenny? Niemożliwe! Młodzi nie znają historii, która przegrywa z ekonomią albo najzwyczajniej w świecie nudzi ich. Starsi - a wśród nich wielu wspominających z sentymentem „słusznie minione” czasy, tęskniących za nimi - postrzegają generałów jako nieszkodliwych staruszków, których - Bóg wie czemu?! - ktoś się dziś próbuje czepiać! Dla tych, którzy chcą dociekać prawdy, interesować się nią - na „wsiakij słuczaj” są przygotowane gotowe łatki: oszołom, faszysta, nacjonalista itp. Bo i po co? Trzeba „wybierać przyszłość!” - do czego swego czasu zachęcał taki jeden fajny Olek, znany z powracającej falami „choroby filipińskiej”.

Jeszcze inni, idąc za radą guru GW, „odp…li się od generała”, zwanego też „człowiekiem honoru” i „wielkim polskim patriotą”. Przestali stawiać trudne pytania, zakładając, że „tak ma być”. I mamy to, co mamy.

Zapewne nie da się nadrobić straconego czasu, kiedy to - wzorem innych państw byłego bloku wschodniego - należało przeprowadzić gruntowną lustrację, usunąć z życia publicznego czerwoną zarazę, nie pozwolić na jej uwłaszczenie, zdegradować radzieckich generałów w mundurach WP. Niestety, tak się nie stało. Dalej sejfy z teczkami - używając metafory Wojciecha Sumliński - będą pełniły rolę bankomatów, a esbecy, mijający na ulicy swoje dawne ofiary, będą im się śmiali w twarz.

 

Pozostawić pomniki!

Pamiętacie Państwo program satyryczny emitowany w TVP1 w latach 1992-1995 pt. „Zulu-Gula”? Tytułowy bohater, komentując bieżące wydarzenia, często powtarzał: „Polska to bardzo dziwna kraj”. I zaraz dodawał: „Polska to jest bardzo ciekawa kraj, w którym wóz, na którym wszyscy jadą, od lat ciągnie koń, który psypomina skapę. Nie lubi galopu, jedzie wolno, cęsto wiezga, wysadza z sodła, a co najgorse - chodzi z klapkami na ocach”.

A skoro „Polska to bardzo dziwna kraj”, to może warto zaproponować dziwne rozwiązania? Nie degradować komunistycznych watażków, ale przy każdej wzmiance o nich tłumaczyć, kim byli, co robili, komu służyli? Nie burzyć pomników, ale pozmieniać zamontowane na nich tablice w taki sposób, by informowały o stanie faktycznym? Izolować i nie pozwalać zajmować żadnych urzędów publicznych farbowanym marksistom. Czerwoną farbą oznaczać drzwi TW, stygmatyzować wszelkiej maści donosicieli, esbeków, tak by ludzie wiedzieli, z kim mają do czynienia - podobnie, jak redakcje tygodników, miesięczników, które jeszcze nie tak dawno zamieszczały w winiecie obok tytułu napis: „Proletariusze wszystkich krajów, łączcie się!” Jeśli szczerze żałują za winy, trzeba wybaczyć. Ale niech pamięć pozostanie - jako znak szacunku do prawdy i zarazem przestroga dla potomnych, że nie wolno się zeszmacić, nie można ulec zbydlęceniu - nawet za wielką kasę, cenę spokoju i w imię internacjonalistycznych ideałów.

„Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej powtarzanie” - pisał przed laty George Santayana. Prawda.

 

Hagada o dobrych esbekach

Burzenie pomników, usuwanie pamiątek po „dzieciach komuny” - wbrew pozorom - najbardziej służy właśnie im. Zaciera pamięć. Resetuje życiowe konta. Czyni niewiniątkami i budzi litość, gdy skomlą podczas ulicznych protestów, jak bardzo trudno im przeżyć za dwa tysiaki miesięcznie. I że „oni nic złego nie robili”, przecież „tylko służyli ojczyźnie”. A że ich ofiary nawet tego nie mają? Ich problem.

W analogiczny sposób przysłużyła się byłym esesmanom np. Austria. Zrównano z ziemią obozy zagłady, jakie na jej terenie zostały zbudowane, zniszczono ogrodzenia i zasiano trawę na ruinach. Zatarto zupełnie historyczną pamięć o miłości Austriaków do nazistowskich Niemiec, ich akceptację dla niemieckich zbrodni. Kto dziś o tym pamięta? Kto wie, że Hitler był Austriakiem? Podobnie rzecz się ma z Niemcami. Ich dzisiejsza samoświadomość jest taka, że byli ofiarami jakiegoś, bliżej nieokreślonego nazizmu. A Führer tak naprawdę sam gazował ludzi w obozach.

Na zapomnieniu buduje się nowy porządek świata - nie tylko zresztą w Polsce. Liczy się hagada, a nie prawda! Nie myślę nawet o salonowej karierze Urbana, powrocie imienia Lenina do Stoczni Gdańskiej czy składaniu kwiatów przez oficjalną delegację władz Warszawy pod pomnikiem Berlinga (tego, co to czekał kilka miesięcy na brzegu Wisły na wykrwawienie się powstańców). Chodzi o znacznie szerszy front. Wielu ludziom udało się wmówić, że przeszłość to zbędny balast i, „wybierając przyszłość”, należy się go jak najsprawniej pozbyć. Że wszelkie próby dociekania prawdy i przynajmniej moralnego osądu przeszłości to obskurantyzm i faszyzm. Żal mi tych, którzy nie potrafią w swoich rozumkach pomieścić, że jeszcze nie tak dawno „nie było TESCO”. Dla nich kolorowy świat był „od zawsze”. A że „historia magistra vitae est”? Bajki staruszków.

„Polska to bardzo dziwna kraj - z klapkami na ocach”. Miota się. Raz idzie do przodu, raz cofa. Trudno powiedzieć: bardziej śmieszy to czy wkurza? Pewnie jedno i drugie.

Niech wreszcie będzie normalnie. I sprawiedliwie.

Ks. Paweł Siedlanowski

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Niedziela XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Prz 9, 1-6; Ps 34 (33), 2-3. 10-11. 12-13. 14-15 ;
Ef 5, 15-20

Ewangelia:
J 6, 51-58

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR