21 września 2018 r. Imieniny obchodzą: Hipolit, Mateusz, Daria

Pogoda: Siedlce

Numer 38
20-26 września 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z diecezjalnej pielgrzymki do Krakowa będącej dziękczynieniem za jubileusz 200-lecia diecezji!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

 
 

Będzie kopalnia?

8 kwietnia 2018 r.

Węgiel z Hańska

Koncesję na rozpoznanie złóż w Lubelskim Zagłębiu Węglowym australijska spółka Balamara dostała w grudniu 2014 r.

Powierzchnia obszaru koncesyjnego wynosi ponad 135 km2 i jest usytuowana w powiatach chełmskim, łęczyńskim i włodawskim.

Od pewnego czasu Balamara sprawdza zasoby węgla w gminach: Hańsk, Stary Brus i Urszulin. Specjalistyczne odwierty prowadzone były m.in. w Kulczynie, Lubowierzu i Dominiczynie. Firma jest zainteresowana budową kopalni, która według różnych doniesień prasowych mogła by powstać do 2022 r.

Co na to gmina?

Do coraz bardziej nagłaśnianej koncepcji odniosły się w ostatnich dniach władze gminy Hańsk. Wójt Marek Kopieniak wystosował list otwarty do mieszkańców, w którym potwierdza plany Balamara. „Od kilku lat wiadomo, że na terenie gminy znajdują się znaczne złoża surowca, dobrego jakościowo oraz w ilościach uzasadniających ekonomicznie budowę tak wielkiego przedsięwzięcia jakim jest kopalnia. Według firmy Balamara pozyskiwanie węgla następowałoby tzw. metodą upadową - czyli bez budowy szybów i chodników” - czytamy w liście. Sam zakład górniczy znajdowałby się pod ziemią, w okolicach dawnego wysypiska śmieci w Hańsku II.

 

Szansa na rozwój

Według samorządu budowa kopalni to wielka szansa na powstrzymanie wyludniania i starzenia się społeczeństwa, w całym regionie. Jak czytamy w piśmie: "Budowa tego typu zakładu jest wielką szansą dla Hańska i okolic. To miejsca pracy bezpośrednio w kopani i jej otoczce. To nowe drogi, prestiż, rozwój handlu i usług, wzrost cen ziemi, przypływ kapitału, skok cywilizacyjny. Ale jest również druga strona kopalni, która może powodować szkody górnicze, zalewiska, osiadanie gruntów lub ich przesuszenie, zmiany w krajobrazie, zwiększenie emisji spalin i zanieczyszczeń, hałas linii kolejowej, zwiększenie ruchu drogowego i wiele innych”. Gmina prowadzi już prace nad zmianą w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania terenu oraz stworzeniem podstaw prawnych do lokalizacji kopalni. - Na dzień dzisiejszy decyzja o budowie kopalni jest w trakcie podejmowania, a jej rozstrzygnięcie będzie zależało od wielu czynników niezależnych od władz i społeczeństwa gminy. Firma Balamara musi uzyskać koncesję na wydobycie, a to będzie uzależnione m.in. od polityki energetycznej państwa, spojrzenia ekologicznego, ochrony środowiska, badań archeologicznych i wielu czynników, których w tej chwili nie jestem w stanie przytoczyć - dodaje włodarz gminy.

Trzeba czekać

Należy pamiętać, że powstanie kopalni węgla to proces trwający do sześciu do 12 lat. Przy tym niezwykle złożony i bardzo drogi, wymagający ogromnego kapitału. - Ze swoich obserwacji wiem, że jeżeli na terenie gminy lub w jej najbliższej okolicy nie powstanie duży zakład dający pracę na wszystkich szczeblach kwalifikacji zawodowych to nie powstrzymamy wyludniania się tych terenów. Może się również okazać, iż tak mozolnie budowana infrastruktura techniczna wymagająca ogromnych nakładów finansowych, nie będzie miała odbiorców i użytkowników, a powiat włodawski będą zamieszkiwać w większości ludzie w podeszłym wieku - konkluduje wójt M. Kopieniak. 

MLS

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Wojsk Lądowych


9 września w Siedlcach gościł minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podczas wizyty inaugurującej obchody Święta Wojsk Lądowych zapowiedział, że w mieście stacjonować będzie 18 „Żelazna” Dywizja Zmechanizowana stanowiąca czwarty tego typu związek taktyczny w Polsce. [fot. Leszek Sawicki]

FOTOGALERIA

Dożynki diecezjalne


W święto Narodzenia NMP rolnicy z diecezji przybyli do sanktuarium maryjnego w Woli Gułowskiej na swoje doroczne święto. Pod przewodnictwem biskupa siedleckiego przedstawiali Panu Bogu owoc tegorocznego trudu pracy. Główny punkt uroczystości - Eucharystię poprzedziło widowisko obrzędowe przygotowane przez miejscowy Dom Kultury w nawiązaniu do polskiej i chrześcijańskiej tradycji. Mszy św. w intencji rolników przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Starostami tegorocznych dożynek byli Barbara i Krzysztof Komarowie z miejscowości Żurawiec. Na zakończenie Mszy św. dokonano błogosławieństwa ziarna siewnego. To wyraz upraszania Bożego błogosławieństwa na nowy rok pracy rolniczej. [fot. ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Stadion Młodych
Kochani, z serca zapraszamy na rekolekcje STADION MŁODYCH: włącz pełnię wiary, które odbędą się 6 października na PGE Narodowym w Warszawie.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Wychowanie - ważna sprawa
Pytanie „Jak skutecznie przeciwdziałać agresji?” stanie się centrum rozważań uczestników XXVII Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 29 września.
więcej »
20 lat I KLO
29 września I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach będzie obchodziło uroczystość 20-lecia swojego istnienia.
więcej »
Badania laryngologiczne
19 i 20 września, od 8.00 do 14.00, w przychodni AS-MED w Siedlcach będą prowadzone bezpłatne badania laryngologiczne.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Polowanie na Matkę
To opowieść o odwiecznej walce zła z dobrem. O sile polskiej tożsamości, która sprawia, że naród jest nie do pokonania.
więcej »
Bez zafałszowań
Mówić dzisiaj o „chrześcijańskich fenomenach mistycznych” znaczy zapuścić się w tajemniczy i fascynujący teren naznaczony nadzwyczajną obecnością Boga, ale również narażony na oślepiający blask i zafałszowania.
więcej »
 

SONDA

 

Jak rozpoznać powołanie?

dużo się modlić, prosząc o światło Ducha Świętego

wypatrywać znaków

nie jest to możliwe - zawsze pozostaną wątpliwościLITURGIA SŁOWA


Piątek XXIV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ef 4, 1-7. 11-13; Ps 19, 2-3. 4-5 ;
Mt 9, 9-13

Ewangelia:
Mt 9, 9-13

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR