21 lipca 2018 r. Imieniny obchodzą: Andrzej, Wiktor, Daniel

Pogoda: Siedlce

Numer 29
19-25 lipca 2018r.

menu

NEWS

A najnowszym numerze pielgrzymkowe ABC!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

 
 

Będzie kopalnia?

8 kwietnia 2018 r.

Węgiel z Hańska

Koncesję na rozpoznanie złóż w Lubelskim Zagłębiu Węglowym australijska spółka Balamara dostała w grudniu 2014 r.

Powierzchnia obszaru koncesyjnego wynosi ponad 135 km2 i jest usytuowana w powiatach chełmskim, łęczyńskim i włodawskim.

Od pewnego czasu Balamara sprawdza zasoby węgla w gminach: Hańsk, Stary Brus i Urszulin. Specjalistyczne odwierty prowadzone były m.in. w Kulczynie, Lubowierzu i Dominiczynie. Firma jest zainteresowana budową kopalni, która według różnych doniesień prasowych mogła by powstać do 2022 r.

Co na to gmina?

Do coraz bardziej nagłaśnianej koncepcji odniosły się w ostatnich dniach władze gminy Hańsk. Wójt Marek Kopieniak wystosował list otwarty do mieszkańców, w którym potwierdza plany Balamara. „Od kilku lat wiadomo, że na terenie gminy znajdują się znaczne złoża surowca, dobrego jakościowo oraz w ilościach uzasadniających ekonomicznie budowę tak wielkiego przedsięwzięcia jakim jest kopalnia. Według firmy Balamara pozyskiwanie węgla następowałoby tzw. metodą upadową - czyli bez budowy szybów i chodników” - czytamy w liście. Sam zakład górniczy znajdowałby się pod ziemią, w okolicach dawnego wysypiska śmieci w Hańsku II.

 

Szansa na rozwój

Według samorządu budowa kopalni to wielka szansa na powstrzymanie wyludniania i starzenia się społeczeństwa, w całym regionie. Jak czytamy w piśmie: "Budowa tego typu zakładu jest wielką szansą dla Hańska i okolic. To miejsca pracy bezpośrednio w kopani i jej otoczce. To nowe drogi, prestiż, rozwój handlu i usług, wzrost cen ziemi, przypływ kapitału, skok cywilizacyjny. Ale jest również druga strona kopalni, która może powodować szkody górnicze, zalewiska, osiadanie gruntów lub ich przesuszenie, zmiany w krajobrazie, zwiększenie emisji spalin i zanieczyszczeń, hałas linii kolejowej, zwiększenie ruchu drogowego i wiele innych”. Gmina prowadzi już prace nad zmianą w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania terenu oraz stworzeniem podstaw prawnych do lokalizacji kopalni. - Na dzień dzisiejszy decyzja o budowie kopalni jest w trakcie podejmowania, a jej rozstrzygnięcie będzie zależało od wielu czynników niezależnych od władz i społeczeństwa gminy. Firma Balamara musi uzyskać koncesję na wydobycie, a to będzie uzależnione m.in. od polityki energetycznej państwa, spojrzenia ekologicznego, ochrony środowiska, badań archeologicznych i wielu czynników, których w tej chwili nie jestem w stanie przytoczyć - dodaje włodarz gminy.

Trzeba czekać

Należy pamiętać, że powstanie kopalni węgla to proces trwający do sześciu do 12 lat. Przy tym niezwykle złożony i bardzo drogi, wymagający ogromnego kapitału. - Ze swoich obserwacji wiem, że jeżeli na terenie gminy lub w jej najbliższej okolicy nie powstanie duży zakład dający pracę na wszystkich szczeblach kwalifikacji zawodowych to nie powstrzymamy wyludniania się tych terenów. Może się również okazać, iż tak mozolnie budowana infrastruktura techniczna wymagająca ogromnych nakładów finansowych, nie będzie miała odbiorców i użytkowników, a powiat włodawski będą zamieszkiwać w większości ludzie w podeszłym wieku - konkluduje wójt M. Kopieniak. 

MLS

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Ojciec Mateusz w Siedlcach


Na kilka dni planem zdjęciowym serialu „Ojciec Mateusz” stały się Siedlce. To właśnie w tym mieście ksiądz z Sandomierza rozwiąże zagadkę kryminalną związaną z Muzeum Diecezjalnym. [fot. KO]

FOTOGALERIA

600 lat parafii


Na skwerze 600-lecia w zegarze słonecznym ukryta została kapsuła czasu zawierająca m.in. list do przyszłych pokoleń. Poświęcono pomnik św. Jana Pawła II, a w kościele intronizowano relikwie Papieża Polaka. W ten sposób zbuczynianie uczcili 600 lat istnienia parafii i miejscowości. [fot. LA]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Dni Łosic
Koncerty gwiazd, kabaret, kino plenerowe, potańcówka i moc innych atrakcji czekają na wszystkich, którzy wezmą udział w tegorocznych Dniach Łosic. Impreza odbędzie się w dniach 20-22 lipca na targowicy miejskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Sobota XV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Mi 2,1-5; Ps 10, 1-2. 3-4. 7-8. 14 ;
Mt 12,14-21

Ewangelia:
Mt 12,14-21

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR