20 kwietnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Agnieszka, Teodor, Czesław

Pogoda: Siedlce

Numer 16
19-25 kwietnia 2018r.

menu

NEWS

W bieżącym numerze Echa Katolickiego - m.in. relacja z powtórnego pogrzebu pierwszych biskupów naszej diecezji w Janowie Podlaskim. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

 
 

Będzie kopalnia?

8 kwietnia 2018 r.

Węgiel z Hańska

Koncesję na rozpoznanie złóż w Lubelskim Zagłębiu Węglowym australijska spółka Balamara dostała w grudniu 2014 r.

Powierzchnia obszaru koncesyjnego wynosi ponad 135 km2 i jest usytuowana w powiatach chełmskim, łęczyńskim i włodawskim.

Od pewnego czasu Balamara sprawdza zasoby węgla w gminach: Hańsk, Stary Brus i Urszulin. Specjalistyczne odwierty prowadzone były m.in. w Kulczynie, Lubowierzu i Dominiczynie. Firma jest zainteresowana budową kopalni, która według różnych doniesień prasowych mogła by powstać do 2022 r.

Co na to gmina?

Do coraz bardziej nagłaśnianej koncepcji odniosły się w ostatnich dniach władze gminy Hańsk. Wójt Marek Kopieniak wystosował list otwarty do mieszkańców, w którym potwierdza plany Balamara. „Od kilku lat wiadomo, że na terenie gminy znajdują się znaczne złoża surowca, dobrego jakościowo oraz w ilościach uzasadniających ekonomicznie budowę tak wielkiego przedsięwzięcia jakim jest kopalnia. Według firmy Balamara pozyskiwanie węgla następowałoby tzw. metodą upadową - czyli bez budowy szybów i chodników” - czytamy w liście. Sam zakład górniczy znajdowałby się pod ziemią, w okolicach dawnego wysypiska śmieci w Hańsku II.

 

Szansa na rozwój

Według samorządu budowa kopalni to wielka szansa na powstrzymanie wyludniania i starzenia się społeczeństwa, w całym regionie. Jak czytamy w piśmie: "Budowa tego typu zakładu jest wielką szansą dla Hańska i okolic. To miejsca pracy bezpośrednio w kopani i jej otoczce. To nowe drogi, prestiż, rozwój handlu i usług, wzrost cen ziemi, przypływ kapitału, skok cywilizacyjny. Ale jest również druga strona kopalni, która może powodować szkody górnicze, zalewiska, osiadanie gruntów lub ich przesuszenie, zmiany w krajobrazie, zwiększenie emisji spalin i zanieczyszczeń, hałas linii kolejowej, zwiększenie ruchu drogowego i wiele innych”. Gmina prowadzi już prace nad zmianą w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania terenu oraz stworzeniem podstaw prawnych do lokalizacji kopalni. - Na dzień dzisiejszy decyzja o budowie kopalni jest w trakcie podejmowania, a jej rozstrzygnięcie będzie zależało od wielu czynników niezależnych od władz i społeczeństwa gminy. Firma Balamara musi uzyskać koncesję na wydobycie, a to będzie uzależnione m.in. od polityki energetycznej państwa, spojrzenia ekologicznego, ochrony środowiska, badań archeologicznych i wielu czynników, których w tej chwili nie jestem w stanie przytoczyć - dodaje włodarz gminy.

Trzeba czekać

Należy pamiętać, że powstanie kopalni węgla to proces trwający do sześciu do 12 lat. Przy tym niezwykle złożony i bardzo drogi, wymagający ogromnego kapitału. - Ze swoich obserwacji wiem, że jeżeli na terenie gminy lub w jej najbliższej okolicy nie powstanie duży zakład dający pracę na wszystkich szczeblach kwalifikacji zawodowych to nie powstrzymamy wyludniania się tych terenów. Może się również okazać, iż tak mozolnie budowana infrastruktura techniczna wymagająca ogromnych nakładów finansowych, nie będzie miała odbiorców i użytkowników, a powiat włodawski będą zamieszkiwać w większości ludzie w podeszłym wieku - konkluduje wójt M. Kopieniak. 

MLS

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

W rocznicę katastrofy smoleńskiej


10 kwietnia minęło osiem lat od katastrofy samolotu Tu-154M, którym w 2010 r. polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele leciała na obchody 70 rocznicy zbrodni katyńskiej. Mieszkańcy regionu uczcili pamięć poległych - 96 osób, przedstawicieli najwyższych władz państwowych, parlamentarzystów, dowódców wojskowych, duchownych, kombatantów, ludzi świata kultury. W programie obchodów były apele pamięci, składanie wieńców i przemówienia włodarzy.

FOTOGALERIA

Powtórny pochówek biskupów


14 kwietnia w krypcie janowskiej kolegiaty odbyło się uroczyste złożenie szczątków bp. Piotra Pawła Szymańskiego i ziemi z grobu bp. Marcelego Gutkowskiego. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
Turniej tańca towarzyskiego
22 kwietnia w Zespole Oświatowym w Kąkolewnicy odbędzie się VI Otwarty Turniej Tańca Towarzyskiego Powiatu Radzyńskiego Par Początkujących.
więcej »
Podlasze
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach zachęca do obejrzenia wystawy zdjęć Konrada Węsaka.
więcej »
Ojcowski Poligon Duchowy
Już po raz drugi Klub Ojca działający przy Katolickiej Szkole Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach wraz z Klubem Ojca z Łukowa zapraszają ojców z diecezji siedleckiej na Ojcowski Poligon Duchowy. Odbędzie się on w sobotę 21 kwietnia. Tym razem spotkamy się w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Szpakach - szczególnym miejscu kultu św. Józefa.
więcej »
Ten cenny czas
„Ten cenny czas” - to tytuł projektu Fundacji DONUM złożony w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w drugiej edycji Programu Wsparcia Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
więcej »
Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
 

POLECAMY


Papież o „Ojcze nasz”
Papież Franciszek koryguje modlitwę „Ojcze nasz” - donosiły w grudniu ubiegłego roku media. Czy rzeczywiście? Ukazała się za to książka, która wyjaśnia medialne zamieszanie.
więcej »
Tajemnica ks. Dolindo
Aleksandra Zapotoczny podąża śladami ks. Dolindo Ruotolo. Odwiedza jego ukochane miasto - Neapol. Prowadzi nas do miejsc związanych z życiem i działalnością tego świętego kapłana.
więcej »
Warunkiem jest zaufanie
Od wielu lat otrzymywane przez pielgrzymów łaski skrupulatnie notowane są przez ojców paulinów. Na nowo postanowiła się im przyjrzeć i opisać Anita Czupryn.
więcej »
Tam, gdzie mieszka Bóg
Pierwszy w historii film z udziałem papieża Franciszka - już w kinach!
więcej »
Kolejówka mówi NIE bezrobociu !
25 kwietnia siedlecka „Kolejówki”, tj. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6, organizuje Dzień Otwarty dla wszystkich tegorocznych absolwentów gimnazjów.
więcej »
 

SONDA

 

Biblia w moim życiu....

jest najważniejszą książką, po którą często sięgam

stanowi drogowskaz, jak nie zagubić się w labiryncie życia

to księga, w której znajduję odpowiedzi na wszelkie nurtujące mnie pytania

czuję, że nie dorosłem/am do lektury Pisma Świętego

jest żywym słowem BogaLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
Dz 9, 1-20; Ps 117 (116), 1b-2
Ewangelia:
J 6, 52-59

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR