19 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Ostatnie robocze spotkanie

11 kwietnia 2018 r.

Odpowiedź na zmiany w świecie


fot. AWAW

7 kwietnia miała miejsce XII Sesja Plenarna II Synodu Diecezji Siedleckiej. Podczas obrad poddano pod dyskusję i głosowanie schemat dokumentu końcowego synodu.

Spotkanie rozpoczęło się od Mszy św. celebrowanej w kościele św. Józefa w Siedlcach pod przewodnictwem bp. Kazimierzy Gurdy. Na początku homilii ordynariusz przypomniał, że według ustaleń kolejnych soborów kościoły lokalne i diecezjalne mogą przeprowadzać własne synody. Hierarcha wspominał, że pierwszy synod w diecezji podlaskiej został zorganizowany w 1923 r. przez bp. Henryka Przeździeckiego. Odbył się on w Janowie Podlaskim, który ówcześnie był stolicą diecezji. Podjęte wtedy ustalenia obowiązują do dzisiaj. Na zwołaniu drugiego synodu zależało bp. Janowi Mazurowi; zapowiedziano go już w 1972 r. Komisję główną powołano w 1987 r. Drugi raz rozpoczęto tenże synod w 1989 r., ale jego prace nigdy nie zostały ukończone. Kolejnym hierarchą, który zdecydował się podjąć ten trud, był bp Zbigniew Kiernikowski.

W dniu rozpoczęcia synodu bp Z. Kiernikowski podkreślał: „rozpoczynamy wielkie dzieło, którym jest synod diecezjalny; schodzimy się by słuchać i kroczyć razem, by wspólnie zmierzać do celu”.

- To wspólne działanie, o którym mówił bp Z. Kiernikowski, wyrażało się w zaangażowaniu w obrady synodalne całej wspólnoty diecezjalnej: biskupów, księży, osób życia konsekrowanego i wiernych świeckich. Powołano komisję główną synodu, sekretariat oraz komisje i podkomisje synodalne, do których weszli zarówno duchowni, jak i świeccy. W parafiach utworzono parafialne zespoły synodalne, które podejmowały i omawiały tematy proponowane przez sekretariat synodu. Swoje opinie przekazywały do sekretariatu. Pomocą służyły nam dwa dokumenty: Lineamenta oraz Instrumentum Laboris. Hasło synodu - „Żyjąc mocą chrztu” - przekazywało prawdę o naszym wszczepieniu przez sakrament chrztu w Jezusa Chrystusa i w życie z Chrystusem we wspólnocie Kościoła - przypominał w homilii bp. K. Gurda.

 

Duszpasterski charakter

Ksiądz biskup, cytując swojego poprzednika, podkreślił, że celem synodu jest wsłuchiwanie się w to, co Duch Święty mówi do naszego podlaskiego Kościoła i wypracowanie, a potem wdrażanie takich norm działania, czyli duszpasterzowania, które jak najpełniej uwzględniałby dzisiejszą sytuację człowieka i odpowiadałyby na wezwania, wobec których staje obecnie człowiek wierzący.

- II Synod Diecezji Siedleckiej miał mieć charakter nie tyle prawniczy, ile duszpasterski, czyli miał odpowiedzieć na pytania, jak dziś prowadzić pracę duszpasterską, w jaki sposób skutecznie docierać z Dobrą Nowiną o zbawieniu, przyniesioną przez Jezusa Chrystusa. Zdajemy sobie sprawę, że szybko zmieniający się świat ze swoim antychrześcijańskim myśleniem staje się dla wierzących w Chrystusa coraz bardziej wymagający - głosił ordynariusz.

 

Owocem będą misje

- Czy przygotowane dokumenty spełnią zakładane cele? Wszyscy chcielibyśmy, aby tak było. Mamy nadzieję, że dotychczasowa modlitwa oraz wsłuchiwanie się w głos Ducha Świętego i członków synodu przyniosą naszej diecezji oczekiwane dobro. Liczymy, że przygotowane dokumenty pomogą w jeszcze lepszym zrozumieniu natury i misji Kościoła oraz w ukierunkowaniu pracy duszpasterskiej przede wszystkim na rodzinę. (…) Pierwszym rezultatem II Synodu Diecezji Siedleckiej będą zapewne misje ewangelizacyjne przeprowadzane we wszystkich parafiach naszej diecezji. Rozpoczną się już we wrześniu br. Będzie to próba dotarcia ze słowem Bożym do wszystkich naszych wiernych, a szczególnie do tych, którzy z różnych powodów zdystansowali się od wspólnoty Kościoła. (…) Zależy nam na tym, by świeccy jeszcze bardziej zaangażowali się w życie swoich wspólnot parafialnych, aby czuli się za nie odpowiedzialni - tłumaczył bp K. Gurda.

Po Eucharystii wszyscy zgromadzeni udali się do sali wielofunkcyjnej. Obrady poprowadził kanclerz kurii siedleckiej ks. kan. Jan Babik, który jest przewodniczącym Komisji Głównej Synodu. Podczas spotkania przypomniał poszczególne rozdziały dokumentu synodalnego; odniósł się także do zgłoszonych ostatnio merytorycznych poprawek. Schemat został przegłosowany jednogłośnie. Podobnie było w przypadku zbioru aneksów.

 

Aktualny od 1 stycznia 2019 r.

Następnie głos bp Piotr Sawczuk. Hierarcha dziękował kapłanom, osobom życia konsekrowanego i wiernym świeckim za czynny udział w przeprowadzeniu synodu i opracowaniu dokumentu końcowego. Podsumował też prace zespołu redakcyjnego. Przypomniał, że dokument będzie podpisany przez ordynariusza 9 czerwca br., podczas uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji w Siedlcach.

- Statuty w formie książkowej zostaną wydrukowane w czasie wakacji. Mamy więc jeszcze trochę czasu na ostateczne poprawki językowe. Nowe ustalenia zaczną obowiązywać prawdopodobnie 1 stycznia 2019 r. Na zapoznanie się ze statutami przeznaczymy około pół roku. Kapłani otrzymają dokument we wrześniu. Podobnie będzie z duchowieństwem innych diecezji - wyjaśniał bp P. Sawczuk.

Szczegółowy przebieg wszystkich sześciu lat prac synodalnych przedstawił ks. Mateusz Czubak. Na koniec swojego wystąpienia podkreślił, że efektem prac w wymiarze duszpasterskim będzie odnowa oblicza Kościoła diecezjalnego. - Te działania pozwoliły nam konkretnie doświadczyć, że jesteśmy Kościołem pielgrzymującym, zwołanym przez Pana, by budować prawdziwą wspólnotę braci i sióstr żyjących mocą chrztu - zaznaczył ks. M. Czubak.

Ostatnim punktem spotkania było wręczenie imiennych podziękowań wszystkim zaangażowanym w prace synodu, tj. ponad 300 osobom.
 

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Niedziela XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Prz 9, 1-6; Ps 34 (33), 2-3. 10-11. 12-13. 14-15 ;
Ef 5, 15-20

Ewangelia:
J 6, 51-58

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR