17 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Ostatnie robocze spotkanie

11 kwietnia 2018 r.

Odpowiedź na zmiany w świecie


fot. AWAW

7 kwietnia miała miejsce XII Sesja Plenarna II Synodu Diecezji Siedleckiej. Podczas obrad poddano pod dyskusję i głosowanie schemat dokumentu końcowego synodu.

Spotkanie rozpoczęło się od Mszy św. celebrowanej w kościele św. Józefa w Siedlcach pod przewodnictwem bp. Kazimierzy Gurdy. Na początku homilii ordynariusz przypomniał, że według ustaleń kolejnych soborów kościoły lokalne i diecezjalne mogą przeprowadzać własne synody. Hierarcha wspominał, że pierwszy synod w diecezji podlaskiej został zorganizowany w 1923 r. przez bp. Henryka Przeździeckiego. Odbył się on w Janowie Podlaskim, który ówcześnie był stolicą diecezji. Podjęte wtedy ustalenia obowiązują do dzisiaj. Na zwołaniu drugiego synodu zależało bp. Janowi Mazurowi; zapowiedziano go już w 1972 r. Komisję główną powołano w 1987 r. Drugi raz rozpoczęto tenże synod w 1989 r., ale jego prace nigdy nie zostały ukończone. Kolejnym hierarchą, który zdecydował się podjąć ten trud, był bp Zbigniew Kiernikowski.

W dniu rozpoczęcia synodu bp Z. Kiernikowski podkreślał: „rozpoczynamy wielkie dzieło, którym jest synod diecezjalny; schodzimy się by słuchać i kroczyć razem, by wspólnie zmierzać do celu”.

- To wspólne działanie, o którym mówił bp Z. Kiernikowski, wyrażało się w zaangażowaniu w obrady synodalne całej wspólnoty diecezjalnej: biskupów, księży, osób życia konsekrowanego i wiernych świeckich. Powołano komisję główną synodu, sekretariat oraz komisje i podkomisje synodalne, do których weszli zarówno duchowni, jak i świeccy. W parafiach utworzono parafialne zespoły synodalne, które podejmowały i omawiały tematy proponowane przez sekretariat synodu. Swoje opinie przekazywały do sekretariatu. Pomocą służyły nam dwa dokumenty: Lineamenta oraz Instrumentum Laboris. Hasło synodu - „Żyjąc mocą chrztu” - przekazywało prawdę o naszym wszczepieniu przez sakrament chrztu w Jezusa Chrystusa i w życie z Chrystusem we wspólnocie Kościoła - przypominał w homilii bp. K. Gurda.

 

Duszpasterski charakter

Ksiądz biskup, cytując swojego poprzednika, podkreślił, że celem synodu jest wsłuchiwanie się w to, co Duch Święty mówi do naszego podlaskiego Kościoła i wypracowanie, a potem wdrażanie takich norm działania, czyli duszpasterzowania, które jak najpełniej uwzględniałby dzisiejszą sytuację człowieka i odpowiadałyby na wezwania, wobec których staje obecnie człowiek wierzący.

- II Synod Diecezji Siedleckiej miał mieć charakter nie tyle prawniczy, ile duszpasterski, czyli miał odpowiedzieć na pytania, jak dziś prowadzić pracę duszpasterską, w jaki sposób skutecznie docierać z Dobrą Nowiną o zbawieniu, przyniesioną przez Jezusa Chrystusa. Zdajemy sobie sprawę, że szybko zmieniający się świat ze swoim antychrześcijańskim myśleniem staje się dla wierzących w Chrystusa coraz bardziej wymagający - głosił ordynariusz.

 

Owocem będą misje

- Czy przygotowane dokumenty spełnią zakładane cele? Wszyscy chcielibyśmy, aby tak było. Mamy nadzieję, że dotychczasowa modlitwa oraz wsłuchiwanie się w głos Ducha Świętego i członków synodu przyniosą naszej diecezji oczekiwane dobro. Liczymy, że przygotowane dokumenty pomogą w jeszcze lepszym zrozumieniu natury i misji Kościoła oraz w ukierunkowaniu pracy duszpasterskiej przede wszystkim na rodzinę. (…) Pierwszym rezultatem II Synodu Diecezji Siedleckiej będą zapewne misje ewangelizacyjne przeprowadzane we wszystkich parafiach naszej diecezji. Rozpoczną się już we wrześniu br. Będzie to próba dotarcia ze słowem Bożym do wszystkich naszych wiernych, a szczególnie do tych, którzy z różnych powodów zdystansowali się od wspólnoty Kościoła. (…) Zależy nam na tym, by świeccy jeszcze bardziej zaangażowali się w życie swoich wspólnot parafialnych, aby czuli się za nie odpowiedzialni - tłumaczył bp K. Gurda.

Po Eucharystii wszyscy zgromadzeni udali się do sali wielofunkcyjnej. Obrady poprowadził kanclerz kurii siedleckiej ks. kan. Jan Babik, który jest przewodniczącym Komisji Głównej Synodu. Podczas spotkania przypomniał poszczególne rozdziały dokumentu synodalnego; odniósł się także do zgłoszonych ostatnio merytorycznych poprawek. Schemat został przegłosowany jednogłośnie. Podobnie było w przypadku zbioru aneksów.

 

Aktualny od 1 stycznia 2019 r.

Następnie głos bp Piotr Sawczuk. Hierarcha dziękował kapłanom, osobom życia konsekrowanego i wiernym świeckim za czynny udział w przeprowadzeniu synodu i opracowaniu dokumentu końcowego. Podsumował też prace zespołu redakcyjnego. Przypomniał, że dokument będzie podpisany przez ordynariusza 9 czerwca br., podczas uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji w Siedlcach.

- Statuty w formie książkowej zostaną wydrukowane w czasie wakacji. Mamy więc jeszcze trochę czasu na ostateczne poprawki językowe. Nowe ustalenia zaczną obowiązywać prawdopodobnie 1 stycznia 2019 r. Na zapoznanie się ze statutami przeznaczymy około pół roku. Kapłani otrzymają dokument we wrześniu. Podobnie będzie z duchowieństwem innych diecezji - wyjaśniał bp P. Sawczuk.

Szczegółowy przebieg wszystkich sześciu lat prac synodalnych przedstawił ks. Mateusz Czubak. Na koniec swojego wystąpienia podkreślił, że efektem prac w wymiarze duszpasterskim będzie odnowa oblicza Kościoła diecezjalnego. - Te działania pozwoliły nam konkretnie doświadczyć, że jesteśmy Kościołem pielgrzymującym, zwołanym przez Pana, by budować prawdziwą wspólnotę braci i sióstr żyjących mocą chrztu - zaznaczył ks. M. Czubak.

Ostatnim punktem spotkania było wręczenie imiennych podziękowań wszystkim zaangażowanym w prace synodu, tj. ponad 300 osobom.
 

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

VIII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Hasło „Bóg - Honor - Ojczyzna” towarzyszyło uczestnikom Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, zgromadzonym w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Środa XXVII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ga 5, 18-25; Ps 1, 1-2. 3. 4 i 6 ;
Łk 11, 42-46

Ewangelia:
Łk 11, 42-46

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR