21 czerwca 2018 r. Imieniny obchodzą: Alicja, Marta, Alojz

Pogoda: Siedlce

Numer 25
21-27 czerwca 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Ostatnie robocze spotkanie

11 kwietnia 2018 r.

Odpowiedź na zmiany w świecie


fot. AWAW

7 kwietnia miała miejsce XII Sesja Plenarna II Synodu Diecezji Siedleckiej. Podczas obrad poddano pod dyskusję i głosowanie schemat dokumentu końcowego synodu.

Spotkanie rozpoczęło się od Mszy św. celebrowanej w kościele św. Józefa w Siedlcach pod przewodnictwem bp. Kazimierzy Gurdy. Na początku homilii ordynariusz przypomniał, że według ustaleń kolejnych soborów kościoły lokalne i diecezjalne mogą przeprowadzać własne synody. Hierarcha wspominał, że pierwszy synod w diecezji podlaskiej został zorganizowany w 1923 r. przez bp. Henryka Przeździeckiego. Odbył się on w Janowie Podlaskim, który ówcześnie był stolicą diecezji. Podjęte wtedy ustalenia obowiązują do dzisiaj. Na zwołaniu drugiego synodu zależało bp. Janowi Mazurowi; zapowiedziano go już w 1972 r. Komisję główną powołano w 1987 r. Drugi raz rozpoczęto tenże synod w 1989 r., ale jego prace nigdy nie zostały ukończone. Kolejnym hierarchą, który zdecydował się podjąć ten trud, był bp Zbigniew Kiernikowski.

W dniu rozpoczęcia synodu bp Z. Kiernikowski podkreślał: „rozpoczynamy wielkie dzieło, którym jest synod diecezjalny; schodzimy się by słuchać i kroczyć razem, by wspólnie zmierzać do celu”.

- To wspólne działanie, o którym mówił bp Z. Kiernikowski, wyrażało się w zaangażowaniu w obrady synodalne całej wspólnoty diecezjalnej: biskupów, księży, osób życia konsekrowanego i wiernych świeckich. Powołano komisję główną synodu, sekretariat oraz komisje i podkomisje synodalne, do których weszli zarówno duchowni, jak i świeccy. W parafiach utworzono parafialne zespoły synodalne, które podejmowały i omawiały tematy proponowane przez sekretariat synodu. Swoje opinie przekazywały do sekretariatu. Pomocą służyły nam dwa dokumenty: Lineamenta oraz Instrumentum Laboris. Hasło synodu - „Żyjąc mocą chrztu” - przekazywało prawdę o naszym wszczepieniu przez sakrament chrztu w Jezusa Chrystusa i w życie z Chrystusem we wspólnocie Kościoła - przypominał w homilii bp. K. Gurda.

 

Duszpasterski charakter

Ksiądz biskup, cytując swojego poprzednika, podkreślił, że celem synodu jest wsłuchiwanie się w to, co Duch Święty mówi do naszego podlaskiego Kościoła i wypracowanie, a potem wdrażanie takich norm działania, czyli duszpasterzowania, które jak najpełniej uwzględniałby dzisiejszą sytuację człowieka i odpowiadałyby na wezwania, wobec których staje obecnie człowiek wierzący.

- II Synod Diecezji Siedleckiej miał mieć charakter nie tyle prawniczy, ile duszpasterski, czyli miał odpowiedzieć na pytania, jak dziś prowadzić pracę duszpasterską, w jaki sposób skutecznie docierać z Dobrą Nowiną o zbawieniu, przyniesioną przez Jezusa Chrystusa. Zdajemy sobie sprawę, że szybko zmieniający się świat ze swoim antychrześcijańskim myśleniem staje się dla wierzących w Chrystusa coraz bardziej wymagający - głosił ordynariusz.

 

Owocem będą misje

- Czy przygotowane dokumenty spełnią zakładane cele? Wszyscy chcielibyśmy, aby tak było. Mamy nadzieję, że dotychczasowa modlitwa oraz wsłuchiwanie się w głos Ducha Świętego i członków synodu przyniosą naszej diecezji oczekiwane dobro. Liczymy, że przygotowane dokumenty pomogą w jeszcze lepszym zrozumieniu natury i misji Kościoła oraz w ukierunkowaniu pracy duszpasterskiej przede wszystkim na rodzinę. (…) Pierwszym rezultatem II Synodu Diecezji Siedleckiej będą zapewne misje ewangelizacyjne przeprowadzane we wszystkich parafiach naszej diecezji. Rozpoczną się już we wrześniu br. Będzie to próba dotarcia ze słowem Bożym do wszystkich naszych wiernych, a szczególnie do tych, którzy z różnych powodów zdystansowali się od wspólnoty Kościoła. (…) Zależy nam na tym, by świeccy jeszcze bardziej zaangażowali się w życie swoich wspólnot parafialnych, aby czuli się za nie odpowiedzialni - tłumaczył bp K. Gurda.

Po Eucharystii wszyscy zgromadzeni udali się do sali wielofunkcyjnej. Obrady poprowadził kanclerz kurii siedleckiej ks. kan. Jan Babik, który jest przewodniczącym Komisji Głównej Synodu. Podczas spotkania przypomniał poszczególne rozdziały dokumentu synodalnego; odniósł się także do zgłoszonych ostatnio merytorycznych poprawek. Schemat został przegłosowany jednogłośnie. Podobnie było w przypadku zbioru aneksów.

 

Aktualny od 1 stycznia 2019 r.

Następnie głos bp Piotr Sawczuk. Hierarcha dziękował kapłanom, osobom życia konsekrowanego i wiernym świeckim za czynny udział w przeprowadzeniu synodu i opracowaniu dokumentu końcowego. Podsumował też prace zespołu redakcyjnego. Przypomniał, że dokument będzie podpisany przez ordynariusza 9 czerwca br., podczas uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji w Siedlcach.

- Statuty w formie książkowej zostaną wydrukowane w czasie wakacji. Mamy więc jeszcze trochę czasu na ostateczne poprawki językowe. Nowe ustalenia zaczną obowiązywać prawdopodobnie 1 stycznia 2019 r. Na zapoznanie się ze statutami przeznaczymy około pół roku. Kapłani otrzymają dokument we wrześniu. Podobnie będzie z duchowieństwem innych diecezji - wyjaśniał bp P. Sawczuk.

Szczegółowy przebieg wszystkich sześciu lat prac synodalnych przedstawił ks. Mateusz Czubak. Na koniec swojego wystąpienia podkreślił, że efektem prac w wymiarze duszpasterskim będzie odnowa oblicza Kościoła diecezjalnego. - Te działania pozwoliły nam konkretnie doświadczyć, że jesteśmy Kościołem pielgrzymującym, zwołanym przez Pana, by budować prawdziwą wspólnotę braci i sióstr żyjących mocą chrztu - zaznaczył ks. M. Czubak.

Ostatnim punktem spotkania było wręczenie imiennych podziękowań wszystkim zaangażowanym w prace synodu, tj. ponad 300 osobom.
 

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz diecezji


7 czerwca kolegiatę janowską podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. W Eucharystii wziął udział cały polski episkopat. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Jerycho Młodych


Za nami kolejne Jerycho Młodych. Tegorocznej edycji patronował św. Stanisław Kostka. Spotkanie, które minęło pod znakiem modlitwy i tańca, zgromadziło ok. 700 osób. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Kultura bez Granic
1 lipca na terenach rekreacyjnych przy kąpielisku w Kobylanach odbędzie się XV Przegląd Folklorystyczny „Kultura bez Granic”.
więcej »
Rocznica śmierci Orlika
24 czerwca w Rykach odbędą się uroczystości religijne i patriotyczne pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
 

POLECAMY


Sięgając do korzeni
Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.
więcej »
Z troską o relacjach
Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.
więcej »
Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
Syr 48, 1-14; Ps 97 (96), 1-2. 3-4. 5-6. 7
Ewangelia:
Mt 6, 7-15

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR