19 czerwca 2018 r. Imieniny obchodzą: Gerwazy, Protazy, Julianna

Pogoda: Siedlce

Numer 24
14-20 czerwca 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Jedyna pamiątka po unickim kościele

11 kwietnia 2018 r.

Wzór modlitwy


fot. SK/PODLASIE24

Odnowiony zabytkowy obraz Jezusa modlącego się w Ogrójcu już wkrótce wróci do kościoła parafialnego Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Szóstce.

Malarstwo przedstawia Pana Jezusa modlącego się w Ogrójcu. Zbawiciel, ubrany w jasnoczerwoną suknię i granatowy płaszcz, klęczy wsparty o kamień. Jego twarz i dłonie leżące na głazie są rozświetlone, jakby z nieba, w które skierowane jest spojrzenie Pana Jezusa, padały na nie promienie. - To bardzo wymowne przedstawienie oczekiwania na mękę, śmierć i zmartwychwstanie - ocenia proboszcz ks. kan. Andrzej Duklewski. - Piękna, uduchowiona twarz Pana Jezusa wyraża gotowość wypełnienia woli Ojca. Myślę, że utrwalenie tego momentu modlitewnego skupienia jest bardzo sugestywne - pobudza do postawy godzenia się z Bożym planem wobec człowieka - ocenia.

Obraz odnalazła na wieży kościoła jedna z parafianek i za zgodą proboszcza zabrała do domu, oczyściła, a następnie przekazała wójtowi gminy Drelów. P. Kazimierskiemu znalazł sponsorów, dzięki czemu obraz powrócił do parafii tuż przed Wielkanocą - już odnowiony. - Po wykonaniu ram, zostanie uroczyście zawieszony w kościele, w prezbiterium - zapowiada ksiądz proboszcz. - Kiedy zacząłem się interesować pochodzeniem malarstwa, jedna z parafianek przyniosła fotografie rodzinne, a wśród nich zdjęcie zrobione podczas ślubu jej rodziców. Można na nim dostrzec w części ołtarzowej kościoła ten właśnie obraz - tłumaczy, dodając, że w miejscu, na którym wisiał przed laty, do tej pory zachował się wbity w ścianę hak. - Zachowując wierność tradycji, chciałbym, żeby wrócił na pierwotne, omodlone przez wiernych miejsce - zaznacza.

 

Część ikonostasu

- Można przypuszczać, że wykonany na blasze obraz był wykorzystany w ikonostasie. Potwierdza to m.in. napis „Jezus Chrystus” w języku starocerkiewnosłowiańskim widniejący obok głowy Jezusa - stwierdza ks. A. Duklewski. Jak ocenia, malarstwo jest prawdopodobnie jedyną pamiątką, jaka zachowała się ze starego kościoła w Szóstce. - Cieszymy się, że go mamy. Jest on dowodem więzi naszej parafii z unitami, ze świątynią, która znajdowała się tutaj przed laty - podkreśla. Jak dodaje, losy parafii Szóstka - podobnie jak dzieje tej części Podlasia - są szczególne ze względu na fakt, że niczym w tyglu splotły się tutaj losy ludności pochodzenia polskiego, rosyjskiego i ukraińskiego; wiernych prawosławnych, unitów i katolików. Wiadomo, że 10 września 1551 r. w Szóstce erygowano drewnianą cerkiew. W 1896 r. rozebrano ją, a na jej miejscu postawiono pod koniec XIX w. cerkiew prawosławną. Z resztek drewna unici wybudowali na cmentarzu kaplicę, która została spalona w 1944 r. W 1915 r. prawosławni uciekli na wschód z wycofującymi się wojskami bolszewickimi. W 1919 r. opuszczoną świątynię przejął Kościół katolicki. Od 1931 r. służyła ona wiernym obrządku neounickiego. Po II wojnie światowej kościół ponownie znalazł się w rękach katolików.

- Mniej więcej za dwa miesiące, kiedy gotowe będą już ramy obrazu, uroczyście wniesiemy go do kościoła i umieścimy w miejscu, gdzie wierni otaczali go czcią przed laty - dodaje ks. A. Duklewski.


MOIM ZDANIEM 

Piotr Kazimierski, wójt gminy Drelów

Cieszymy się, że w naszej gminie ocalały zabytkowe przedmioty kultu religijnego, że udało się je znaleźć i odnowić.

Ks. L. Przybyłowicz, zachęcony odnalezieniem przez wcześniejszego proboszcza parafii w Dołdze rokokowego krucyfiksu, przeszukał wszystkie zakamarki i trafił na obraz Chrystusa złożonego do grobu i wizerunek Michała Archanioła. Odnaleziony w Szóstce obraz Chrystusa modlącego się w Ogrójcu namalowany na cynowej blasze był z powodu zniszczeń zupełnie nieczytelny. Prawdopodobnie pochodzi z unickiej cerkwi. Kolejne ze znalezisk to krzyż z kapliczki w Żerocinie (parafia Drelów), prawdziwa rzadkość ze względu na ornamentykę: z jednej strony widnieje postać Chrystusa, a z drugiej kościotrup - alegoria śmierci i sądu ostatecznego.

Renowacja wszystkich przedmiotów zbiegła się w czasie. Przekazaliśmy je do pracowni konserwatorskiej pod Warszawą. W znacznej mierze koszty odnowienia pokryją sponsorzy, których udało mi się pozyskać.

Z racji tego, że na naszych terenach nie ma zbyt wiele zabytków, o te, które mamy, a które stanowią element kultury sakralnej, należy dbać. Obowiązek ten spoczywa także na samorządzie, a nie tylko na parafiach, które przyczyniają się do budowania świadomego społeczeństwa obywatelskiego, czerpiącego siłę i z religii, z której wyrośliśmy, i z historii. Niezależnie od stopnia religijności wszyscy jesteśmy wszyscy mocno związani z historią. To tutaj nasi przodkowie mocno opowiedzieli się za przynależnością do kultury zachodniej i papieża. Tutaj też byli za to prześladowani. W 100-lecie odzyskania niepodległości trzeba o tym przypomnieć. Wszyscy jesteśmy potomkami unitów; kto się unitą nie czuł, w 1915 r. wyjechał na wschód. Teren gminy Drelów razem z uciekającymi pod naporem Legionów Polskich wojskami carskimi opuściło wówczas 50% mieszkańców. Wróciła nieznaczna część. Te wydarzenia, wcale nie tak bardzo odległe w czasie, są dla nas bardzo ważne. W związku z tym o wszelkie przypominające je przedmioty staramy się troszczyć. Są to bezcenne pamiątki; o ich wartości stanowią nie tylko walory historyczne i artystyczne. Ludzie są przywiązani do nich, ponieważ - jak mówią księża proboszczowie - są one omodlone przez przodków.

LA

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz diecezji


7 czerwca kolegiatę janowską podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. W Eucharystii wziął udział cały polski episkopat. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Jerycho Młodych


Za nami kolejne Jerycho Młodych. Tegorocznej edycji patronował św. Stanisław Kostka. Spotkanie, które minęło pod znakiem modlitwy i tańca, zgromadziło ok. 700 osób. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Kultura bez Granic
1 lipca na terenach rekreacyjnych przy kąpielisku w Kobylanach odbędzie się XV Przegląd Folklorystyczny „Kultura bez Granic”.
więcej »
Rocznica śmierci Orlika
24 czerwca w Rykach odbędą się uroczystości religijne i patriotyczne pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
więcej »
 

POLECAMY


Sięgając do korzeni
Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.
więcej »
Z troską o relacjach
Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
1 Krl 21, 17-29; Ps 51 (50), 3-4. 5-6b. 11 i 16
Ewangelia:
Mt 5, 43-48

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR