18 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Juliana, Łukasza, Bogumiła

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Jedyna pamiątka po unickim kościele

11 kwietnia 2018 r.

Wzór modlitwy


fot. SK/PODLASIE24

Odnowiony zabytkowy obraz Jezusa modlącego się w Ogrójcu już wkrótce wróci do kościoła parafialnego Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Szóstce.

Malarstwo przedstawia Pana Jezusa modlącego się w Ogrójcu. Zbawiciel, ubrany w jasnoczerwoną suknię i granatowy płaszcz, klęczy wsparty o kamień. Jego twarz i dłonie leżące na głazie są rozświetlone, jakby z nieba, w które skierowane jest spojrzenie Pana Jezusa, padały na nie promienie. - To bardzo wymowne przedstawienie oczekiwania na mękę, śmierć i zmartwychwstanie - ocenia proboszcz ks. kan. Andrzej Duklewski. - Piękna, uduchowiona twarz Pana Jezusa wyraża gotowość wypełnienia woli Ojca. Myślę, że utrwalenie tego momentu modlitewnego skupienia jest bardzo sugestywne - pobudza do postawy godzenia się z Bożym planem wobec człowieka - ocenia.

Obraz odnalazła na wieży kościoła jedna z parafianek i za zgodą proboszcza zabrała do domu, oczyściła, a następnie przekazała wójtowi gminy Drelów. P. Kazimierskiemu znalazł sponsorów, dzięki czemu obraz powrócił do parafii tuż przed Wielkanocą - już odnowiony. - Po wykonaniu ram, zostanie uroczyście zawieszony w kościele, w prezbiterium - zapowiada ksiądz proboszcz. - Kiedy zacząłem się interesować pochodzeniem malarstwa, jedna z parafianek przyniosła fotografie rodzinne, a wśród nich zdjęcie zrobione podczas ślubu jej rodziców. Można na nim dostrzec w części ołtarzowej kościoła ten właśnie obraz - tłumaczy, dodając, że w miejscu, na którym wisiał przed laty, do tej pory zachował się wbity w ścianę hak. - Zachowując wierność tradycji, chciałbym, żeby wrócił na pierwotne, omodlone przez wiernych miejsce - zaznacza.

 

Część ikonostasu

- Można przypuszczać, że wykonany na blasze obraz był wykorzystany w ikonostasie. Potwierdza to m.in. napis „Jezus Chrystus” w języku starocerkiewnosłowiańskim widniejący obok głowy Jezusa - stwierdza ks. A. Duklewski. Jak ocenia, malarstwo jest prawdopodobnie jedyną pamiątką, jaka zachowała się ze starego kościoła w Szóstce. - Cieszymy się, że go mamy. Jest on dowodem więzi naszej parafii z unitami, ze świątynią, która znajdowała się tutaj przed laty - podkreśla. Jak dodaje, losy parafii Szóstka - podobnie jak dzieje tej części Podlasia - są szczególne ze względu na fakt, że niczym w tyglu splotły się tutaj losy ludności pochodzenia polskiego, rosyjskiego i ukraińskiego; wiernych prawosławnych, unitów i katolików. Wiadomo, że 10 września 1551 r. w Szóstce erygowano drewnianą cerkiew. W 1896 r. rozebrano ją, a na jej miejscu postawiono pod koniec XIX w. cerkiew prawosławną. Z resztek drewna unici wybudowali na cmentarzu kaplicę, która została spalona w 1944 r. W 1915 r. prawosławni uciekli na wschód z wycofującymi się wojskami bolszewickimi. W 1919 r. opuszczoną świątynię przejął Kościół katolicki. Od 1931 r. służyła ona wiernym obrządku neounickiego. Po II wojnie światowej kościół ponownie znalazł się w rękach katolików.

- Mniej więcej za dwa miesiące, kiedy gotowe będą już ramy obrazu, uroczyście wniesiemy go do kościoła i umieścimy w miejscu, gdzie wierni otaczali go czcią przed laty - dodaje ks. A. Duklewski.


MOIM ZDANIEM 

Piotr Kazimierski, wójt gminy Drelów

Cieszymy się, że w naszej gminie ocalały zabytkowe przedmioty kultu religijnego, że udało się je znaleźć i odnowić.

Ks. L. Przybyłowicz, zachęcony odnalezieniem przez wcześniejszego proboszcza parafii w Dołdze rokokowego krucyfiksu, przeszukał wszystkie zakamarki i trafił na obraz Chrystusa złożonego do grobu i wizerunek Michała Archanioła. Odnaleziony w Szóstce obraz Chrystusa modlącego się w Ogrójcu namalowany na cynowej blasze był z powodu zniszczeń zupełnie nieczytelny. Prawdopodobnie pochodzi z unickiej cerkwi. Kolejne ze znalezisk to krzyż z kapliczki w Żerocinie (parafia Drelów), prawdziwa rzadkość ze względu na ornamentykę: z jednej strony widnieje postać Chrystusa, a z drugiej kościotrup - alegoria śmierci i sądu ostatecznego.

Renowacja wszystkich przedmiotów zbiegła się w czasie. Przekazaliśmy je do pracowni konserwatorskiej pod Warszawą. W znacznej mierze koszty odnowienia pokryją sponsorzy, których udało mi się pozyskać.

Z racji tego, że na naszych terenach nie ma zbyt wiele zabytków, o te, które mamy, a które stanowią element kultury sakralnej, należy dbać. Obowiązek ten spoczywa także na samorządzie, a nie tylko na parafiach, które przyczyniają się do budowania świadomego społeczeństwa obywatelskiego, czerpiącego siłę i z religii, z której wyrośliśmy, i z historii. Niezależnie od stopnia religijności wszyscy jesteśmy wszyscy mocno związani z historią. To tutaj nasi przodkowie mocno opowiedzieli się za przynależnością do kultury zachodniej i papieża. Tutaj też byli za to prześladowani. W 100-lecie odzyskania niepodległości trzeba o tym przypomnieć. Wszyscy jesteśmy potomkami unitów; kto się unitą nie czuł, w 1915 r. wyjechał na wschód. Teren gminy Drelów razem z uciekającymi pod naporem Legionów Polskich wojskami carskimi opuściło wówczas 50% mieszkańców. Wróciła nieznaczna część. Te wydarzenia, wcale nie tak bardzo odległe w czasie, są dla nas bardzo ważne. W związku z tym o wszelkie przypominające je przedmioty staramy się troszczyć. Są to bezcenne pamiątki; o ich wartości stanowią nie tylko walory historyczne i artystyczne. Ludzie są przywiązani do nich, ponieważ - jak mówią księża proboszczowie - są one omodlone przez przodków.

LA

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

VIII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Hasło „Bóg - Honor - Ojczyzna” towarzyszyło uczestnikom Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, zgromadzonym w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Czwartek XXVIII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
2 Tm 4, 9-17a; Ps 145, 10-11. 12-13ab. 17-18 ;
Łk 10, 1-9

Ewangelia:
Łk 10, 1-9

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR