19 czerwca 2018 r. Imieniny obchodzą: Gerwazy, Protazy, Julianna

Pogoda: Siedlce

Numer 24
14-20 czerwca 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Historia

 
 

Jest decyzja IPN w sprawie pomnika w rezerwacie Jata

11 kwietnia 2018 r.

Pomnik zostaje, ale wymaga zmian


fot. ARCHIWUM

Instytut Pamięci Narodowej wydał pozytywną opinię dotyczącą pozostawienia pomnika w rezerwacie Jata, o co zabiegały władze gminy Łuków, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Łukowie, Towarzystwo Przyrodniczo-Historyczne „Orlik”, Mazowieckie Towarzystwo Strzeleckie im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Nadleśnictwo Łuków.

Pomnik z czerwonego piaskowca odsłonięty został w 1969 r. Zwieńczeniem obelisku jest płaskorzeźba orła tzw. piastowskiego, tj. bez korony. Niżej widniej napis: „Pamięci polskich i radzieckich partyzantów zgrupowanych w tych lasach w latach 1942- 1944, walczących z hitlerowskim okupantem. Społeczeństwo Ziemi Łukowskiej 1969”. Na mocy Ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej z 1 kwietnia 2016 r., znowelizowanej w czerwcu 2017 r., Instytut Pamięci Narodowej nakazał Urzędowi Gminy Łuków, któremu administracyjnie podlega miejsce usytuowania pomnika, rozebranie go.

- Zgadzamy się z ideą dekomunizacji przestrzeni publicznej. Zależy nam jednak na tym, by decyzję o burzeniu pomników poprzedzić rozważeniem kontekstu, w jakim je wznoszono - argumentowali zwolennicy pozostawienia pomnika w podłukowskich lasach. Intencją jego budowniczych - społeczeństwa ziemi łukowskiej, w tym byłych partyzantów z oddziałów stacjonujących w rezerwacie Jata, było oddanie hołdu żołnierzom z oddziałów Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych. - Wszyscy byli świadomi, że za PRL polskich partyzantów nie można było uczcić inaczej, niż w takiej właśnie „kulawej”, nieodpowiadającej rzeczywistości formie. W tamtych warunkach bez wzmianki o radzieckiej partyzantce pomnik by nie powstał - uzasadniał Ryszard Grafik, regionalista, prezes łukowskiego koła ŚZŻAK (patrz: „Spór o pomnik partyzantów, por. „Echo Katolickie” 2/2018).

 

Orzeł i napis

Po trwającej blisko rok wymianie korespondencji odnośnie przyszłości pomnika i wizycie w Łukowie przedstawicieli IPN zapadła ostateczna decyzja. Zmiany, które zaproponowano, dotyczą wymiany obecnego wizerunku orła na orła Wojska Polskiego wz. 19 i przeredagowania inskrypcji. Ma ona teraz brzmieć: „W HOŁDZIE ŻOŁNIERZOM ARMII KRAJOWEJ I INNYCH ORGANIZACJI NIEPODLEGŁOŚCIOWYCH, KTÓRZY STANĘLI DO WALKI W OBRONIE OJCZYZNY PRZECIWKO NIEMIECKIEMU I KOMUNISTYCZNEMU ZNIEWOLENIU”.

 

Obowiązek Nadleśnictwa

Pomnik usytuowany jest na terenie Nadleśnictwa Łuków i to ono - mimo że stroną formalną, tj. wymianą korespondencji z IPN, zajmował się Urząd Gminy Łuków wraz z Urzędem Wojewódzkim w Lublinie. - Kiedy dostanę całą dokumentację wraz z decyzją IPN, przystąpię do jej realizacji - zapewnia Grzegorz Uss, nadleśniczy Nadleśnictwa Łuków. Na kierowaną przez niego instytucję spadnie też obowiązek pokrycia kosztów wprowadzenia zmian. - Na pewno nie będą małe. To zresztą niezaplanowany, dodatkowy wydatek w naszym budżecie - mówi. - W ustawie jest informacja, że koszt usunięcia z przestrzeni publicznej pomników podlegających dekomunizacji może być refundowany przez urząd wojewódzki. Nie ma tam natomiast wzmianki o kosztach modyfikacji - dodaje.

Proszony o komentarz do decyzji, G. Uss stwierdza: - Jestem zadowolony. Gdyby pomnik miał zostać zniszczony, byłaby to strata. Historię, nawet jeśli jest trudna, bolesna, należy pielęgnować i wyciągać z niej wnioski. Nadleśnictwo Łuków, odkąd prowadzi działalność edukacyjną, czyli niemal od 20 lat, zawsze przy tym pomniku opowiada prawdziwą wersję historii, nie zakłamaną, tłumacząc, że partyzanci radzieccy okazali się potem komórką NKWD, która miała za zadanie rozpracowanie personalne AK i NSZ, stacjonujących w rezerwacie Jata. Według mnie najlepszą formą byłoby ustawienie przy pomniku bądź przymocowanie do cokołu tablicy żeliwnej, na której byśmy umieścili wiedzę zgodną z tym, co udało się historykom ustalić. Każdy turysta czy przechodzień mógłby przeczytać oryginalny tekst z 1969 r. oraz najnowszą interpretację historyczną i sam - we własnym sercu i sumieniu - wyciągnąć wnioski.

LA

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz diecezji


7 czerwca kolegiatę janowską podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. W Eucharystii wziął udział cały polski episkopat. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Jerycho Młodych


Za nami kolejne Jerycho Młodych. Tegorocznej edycji patronował św. Stanisław Kostka. Spotkanie, które minęło pod znakiem modlitwy i tańca, zgromadziło ok. 700 osób. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Kultura bez Granic
1 lipca na terenach rekreacyjnych przy kąpielisku w Kobylanach odbędzie się XV Przegląd Folklorystyczny „Kultura bez Granic”.
więcej »
Rocznica śmierci Orlika
24 czerwca w Rykach odbędą się uroczystości religijne i patriotyczne pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
więcej »
 

POLECAMY


Sięgając do korzeni
Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.
więcej »
Z troską o relacjach
Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
1 Krl 21, 17-29; Ps 51 (50), 3-4. 5-6b. 11 i 16
Ewangelia:
Mt 5, 43-48

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR