19 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Piotra, Michała, Ziemowita

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Historia

 
 

Jest decyzja IPN w sprawie pomnika w rezerwacie Jata

11 kwietnia 2018 r.

Pomnik zostaje, ale wymaga zmian


fot. ARCHIWUM

Instytut Pamięci Narodowej wydał pozytywną opinię dotyczącą pozostawienia pomnika w rezerwacie Jata, o co zabiegały władze gminy Łuków, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Łukowie, Towarzystwo Przyrodniczo-Historyczne „Orlik”, Mazowieckie Towarzystwo Strzeleckie im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Nadleśnictwo Łuków.

Pomnik z czerwonego piaskowca odsłonięty został w 1969 r. Zwieńczeniem obelisku jest płaskorzeźba orła tzw. piastowskiego, tj. bez korony. Niżej widniej napis: „Pamięci polskich i radzieckich partyzantów zgrupowanych w tych lasach w latach 1942- 1944, walczących z hitlerowskim okupantem. Społeczeństwo Ziemi Łukowskiej 1969”. Na mocy Ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej z 1 kwietnia 2016 r., znowelizowanej w czerwcu 2017 r., Instytut Pamięci Narodowej nakazał Urzędowi Gminy Łuków, któremu administracyjnie podlega miejsce usytuowania pomnika, rozebranie go.

- Zgadzamy się z ideą dekomunizacji przestrzeni publicznej. Zależy nam jednak na tym, by decyzję o burzeniu pomników poprzedzić rozważeniem kontekstu, w jakim je wznoszono - argumentowali zwolennicy pozostawienia pomnika w podłukowskich lasach. Intencją jego budowniczych - społeczeństwa ziemi łukowskiej, w tym byłych partyzantów z oddziałów stacjonujących w rezerwacie Jata, było oddanie hołdu żołnierzom z oddziałów Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych. - Wszyscy byli świadomi, że za PRL polskich partyzantów nie można było uczcić inaczej, niż w takiej właśnie „kulawej”, nieodpowiadającej rzeczywistości formie. W tamtych warunkach bez wzmianki o radzieckiej partyzantce pomnik by nie powstał - uzasadniał Ryszard Grafik, regionalista, prezes łukowskiego koła ŚZŻAK (patrz: „Spór o pomnik partyzantów, por. „Echo Katolickie” 2/2018).

 

Orzeł i napis

Po trwającej blisko rok wymianie korespondencji odnośnie przyszłości pomnika i wizycie w Łukowie przedstawicieli IPN zapadła ostateczna decyzja. Zmiany, które zaproponowano, dotyczą wymiany obecnego wizerunku orła na orła Wojska Polskiego wz. 19 i przeredagowania inskrypcji. Ma ona teraz brzmieć: „W HOŁDZIE ŻOŁNIERZOM ARMII KRAJOWEJ I INNYCH ORGANIZACJI NIEPODLEGŁOŚCIOWYCH, KTÓRZY STANĘLI DO WALKI W OBRONIE OJCZYZNY PRZECIWKO NIEMIECKIEMU I KOMUNISTYCZNEMU ZNIEWOLENIU”.

 

Obowiązek Nadleśnictwa

Pomnik usytuowany jest na terenie Nadleśnictwa Łuków i to ono - mimo że stroną formalną, tj. wymianą korespondencji z IPN, zajmował się Urząd Gminy Łuków wraz z Urzędem Wojewódzkim w Lublinie. - Kiedy dostanę całą dokumentację wraz z decyzją IPN, przystąpię do jej realizacji - zapewnia Grzegorz Uss, nadleśniczy Nadleśnictwa Łuków. Na kierowaną przez niego instytucję spadnie też obowiązek pokrycia kosztów wprowadzenia zmian. - Na pewno nie będą małe. To zresztą niezaplanowany, dodatkowy wydatek w naszym budżecie - mówi. - W ustawie jest informacja, że koszt usunięcia z przestrzeni publicznej pomników podlegających dekomunizacji może być refundowany przez urząd wojewódzki. Nie ma tam natomiast wzmianki o kosztach modyfikacji - dodaje.

Proszony o komentarz do decyzji, G. Uss stwierdza: - Jestem zadowolony. Gdyby pomnik miał zostać zniszczony, byłaby to strata. Historię, nawet jeśli jest trudna, bolesna, należy pielęgnować i wyciągać z niej wnioski. Nadleśnictwo Łuków, odkąd prowadzi działalność edukacyjną, czyli niemal od 20 lat, zawsze przy tym pomniku opowiada prawdziwą wersję historii, nie zakłamaną, tłumacząc, że partyzanci radzieccy okazali się potem komórką NKWD, która miała za zadanie rozpracowanie personalne AK i NSZ, stacjonujących w rezerwacie Jata. Według mnie najlepszą formą byłoby ustawienie przy pomniku bądź przymocowanie do cokołu tablicy żeliwnej, na której byśmy umieścili wiedzę zgodną z tym, co udało się historykom ustalić. Każdy turysta czy przechodzień mógłby przeczytać oryginalny tekst z 1969 r. oraz najnowszą interpretację historyczną i sam - we własnym sercu i sumieniu - wyciągnąć wnioski.

LA

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Otwarcie Siedleckiego Centrum Onkologii


Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach wzbogacił się o nowoczesny ośrodek onkologiczny. Siedleckie Centrum Onkologii (SCO) to jedyny tego typu ośrodek w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego. Inwestycja kosztowała ponad 112 mln zł. [fot. JAG]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
Festiwal filmowy
25 października, o 10.00, w sali NoveKino Merkury przy ul. Brzeskiej w Białej Podlaskiej odbędzie się gala VII Festiwalu Filmowego Twórczości Osób Niepełnosprawnych.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Piątek XXVIII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ef 1, 11-14; Ps 33 (32), 1-2. 4-5. 12-13 ;
Łk 12, 1-7

Ewangelia:
Łk 12, 1-7

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR