15 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Maria, Napoleon, Stefan

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Historia

 
 

Jest decyzja IPN w sprawie pomnika w rezerwacie Jata

11 kwietnia 2018 r.

Pomnik zostaje, ale wymaga zmian


fot. ARCHIWUM

Instytut Pamięci Narodowej wydał pozytywną opinię dotyczącą pozostawienia pomnika w rezerwacie Jata, o co zabiegały władze gminy Łuków, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Łukowie, Towarzystwo Przyrodniczo-Historyczne „Orlik”, Mazowieckie Towarzystwo Strzeleckie im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Nadleśnictwo Łuków.

Pomnik z czerwonego piaskowca odsłonięty został w 1969 r. Zwieńczeniem obelisku jest płaskorzeźba orła tzw. piastowskiego, tj. bez korony. Niżej widniej napis: „Pamięci polskich i radzieckich partyzantów zgrupowanych w tych lasach w latach 1942- 1944, walczących z hitlerowskim okupantem. Społeczeństwo Ziemi Łukowskiej 1969”. Na mocy Ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej z 1 kwietnia 2016 r., znowelizowanej w czerwcu 2017 r., Instytut Pamięci Narodowej nakazał Urzędowi Gminy Łuków, któremu administracyjnie podlega miejsce usytuowania pomnika, rozebranie go.

- Zgadzamy się z ideą dekomunizacji przestrzeni publicznej. Zależy nam jednak na tym, by decyzję o burzeniu pomników poprzedzić rozważeniem kontekstu, w jakim je wznoszono - argumentowali zwolennicy pozostawienia pomnika w podłukowskich lasach. Intencją jego budowniczych - społeczeństwa ziemi łukowskiej, w tym byłych partyzantów z oddziałów stacjonujących w rezerwacie Jata, było oddanie hołdu żołnierzom z oddziałów Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych. - Wszyscy byli świadomi, że za PRL polskich partyzantów nie można było uczcić inaczej, niż w takiej właśnie „kulawej”, nieodpowiadającej rzeczywistości formie. W tamtych warunkach bez wzmianki o radzieckiej partyzantce pomnik by nie powstał - uzasadniał Ryszard Grafik, regionalista, prezes łukowskiego koła ŚZŻAK (patrz: „Spór o pomnik partyzantów, por. „Echo Katolickie” 2/2018).

 

Orzeł i napis

Po trwającej blisko rok wymianie korespondencji odnośnie przyszłości pomnika i wizycie w Łukowie przedstawicieli IPN zapadła ostateczna decyzja. Zmiany, które zaproponowano, dotyczą wymiany obecnego wizerunku orła na orła Wojska Polskiego wz. 19 i przeredagowania inskrypcji. Ma ona teraz brzmieć: „W HOŁDZIE ŻOŁNIERZOM ARMII KRAJOWEJ I INNYCH ORGANIZACJI NIEPODLEGŁOŚCIOWYCH, KTÓRZY STANĘLI DO WALKI W OBRONIE OJCZYZNY PRZECIWKO NIEMIECKIEMU I KOMUNISTYCZNEMU ZNIEWOLENIU”.

 

Obowiązek Nadleśnictwa

Pomnik usytuowany jest na terenie Nadleśnictwa Łuków i to ono - mimo że stroną formalną, tj. wymianą korespondencji z IPN, zajmował się Urząd Gminy Łuków wraz z Urzędem Wojewódzkim w Lublinie. - Kiedy dostanę całą dokumentację wraz z decyzją IPN, przystąpię do jej realizacji - zapewnia Grzegorz Uss, nadleśniczy Nadleśnictwa Łuków. Na kierowaną przez niego instytucję spadnie też obowiązek pokrycia kosztów wprowadzenia zmian. - Na pewno nie będą małe. To zresztą niezaplanowany, dodatkowy wydatek w naszym budżecie - mówi. - W ustawie jest informacja, że koszt usunięcia z przestrzeni publicznej pomników podlegających dekomunizacji może być refundowany przez urząd wojewódzki. Nie ma tam natomiast wzmianki o kosztach modyfikacji - dodaje.

Proszony o komentarz do decyzji, G. Uss stwierdza: - Jestem zadowolony. Gdyby pomnik miał zostać zniszczony, byłaby to strata. Historię, nawet jeśli jest trudna, bolesna, należy pielęgnować i wyciągać z niej wnioski. Nadleśnictwo Łuków, odkąd prowadzi działalność edukacyjną, czyli niemal od 20 lat, zawsze przy tym pomniku opowiada prawdziwą wersję historii, nie zakłamaną, tłumacząc, że partyzanci radzieccy okazali się potem komórką NKWD, która miała za zadanie rozpracowanie personalne AK i NSZ, stacjonujących w rezerwacie Jata. Według mnie najlepszą formą byłoby ustawienie przy pomniku bądź przymocowanie do cokołu tablicy żeliwnej, na której byśmy umieścili wiedzę zgodną z tym, co udało się historykom ustalić. Każdy turysta czy przechodzień mógłby przeczytać oryginalny tekst z 1969 r. oraz najnowszą interpretację historyczną i sam - we własnym sercu i sumieniu - wyciągnąć wnioski.

LA

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
500 lat parafii w Kodniu
14 i 15 sierpnia upłyną w Kodniu pod znakiem obchodów jubileuszu 500 lat istnienia parafii.
więcej »
Dni Sarnak
14 i 15 sierpnia gmina Sarnaki świętuje. Program zapowiada się ciekawie - każdy znajdzie tutaj coś dla siebie!
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Środa XIX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ap 11,19a; 12,1.3-6a.10ab ;
Ps 45,7.10-12.14-15

Ewangelia:
Łk 1,39-56

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR