15 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Maria, Napoleon, Stefan

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Komentarze

 
 

Felieton

11 kwietnia 2018 r.

Nas? Bohaterów? Prądem?


fot. ARCHIWUM

Nie od dzisiaj wiadomo, iż zachowanie w momentach podniosłych najlepiej oddaje wewnętrzną kulturę człowieka. Umiejętność odróżnienia tego, co pospolite, od tego, co wyjątkowe, jest podstawowym wskaźnikiem dojrzałości emocjonalnej oraz jednym z zasadniczych determinantów stałości charakteru.

Mając to w pamięci, ze spokojem przyjąłem zachowanie niektórych osób z tzw. opozycji totalnej, a szczególnie ów „spot” internetowy wyprodukowany przez „partię o władzy marzącą” w ósmą rocznicę dramatu smoleńskiego. Oskarżający innych o brak kultury społecznej i łamanie kanonów konwencjonalnie przyjętych zachowań w przestrzeni publicznej, sami dali popis swojej kultury. Wspomniany filmik internetowy, którego czas emisji (rocznica 10 kwietnia 2010 r.) skrytykowali nawet niektórzy dziennikarze organu A. Michnika, miał na celu podniesienie rangi komisji Millera i Laska poprzez wykazanie kłamstw, jakich miała dopuścić się obecna podkomisja badająca to, co wydarzyło się na lotnisku Siewiernyj oraz to, co mogło być przyczyną tamtego dramatu.

Zresztą grupka osób, zebranych wokół nowej liderki „obywatelskiej” - A. Holland, w popisowych zachowaniach dała wyraz jeszcze „wrażliwszego” podejścia do dramatu tamtych chwil. Nie ma co nawet zajmować się tym i opisywać tego, co stanowiło zasadnicze elementy tej „kontrmanifestacji”. Wróćmy do wspomnianej „produkcji filmowej” dawnej partii rządzącej.

 

Ciemność widzę, ciemność

Naczelną tezą owego spotu jest wykazanie, iż „dokonania” panów Millera i Laska stanowią naukowy, wiekopomny i niepodważalny opis oraz „wyjaśnienie” wszystkich okoliczności tragedii smoleńskiej. W odróżnieniu od tego, działanie obecnie badających przyczyny dramatu z 2010 r. to dzieło nieuków, stek kłamstw oraz polityczny element gry w naszym życiu społecznym. Oczywiście stawianie takiej tezy od razu nakazuje podanie chociażby minimalnych dowodów, ale nie o to wszak twórcom tego „dziełka internetowego” chodzi. Z rozbawieniem słuchałem, że w pracach poprzednich komisji brali udział specjaliści i osoby profesjonalnie związane z lotnictwem i badaniem katastrof w ruchu lotniczym, natomiast szeregi obecnej komisji zasilają osoby dyletantów w tej kwestii, którym brak profesjonalnego przygotowania i które nie mają warsztatu naukowego, potrzebnego do rzetelnego wyjaśnienia dramatu smoleńskiego. O jednym jednak twórcy tego spotu się nie zająknęli. Otóż nawet najbardziej profesjonalnie przygotowani „specjaliści” nic uczynić nie mogą, jeśli pracują na niewłaściwym materiale dowodowym oraz mają nastawienie ideologicznie ustawione przez wprzód przyjęte założenia teoretyczne. Tymczasem właśnie w tych elementach tkwi zasadniczy problem. Pierworodny grzech całości badania tragedii smoleńskiej leży w oddaniu śledztwa Rosjanom oraz w peanach na cześć ich profesjonalizmu i zaangażowaniu serdecznym w wyjaśnianie tamtego zdarzenia. Docieramy dzisiaj do faktów rozbijających tamtą narrację, a więcej - ukazujących przynajmniej brak profesjonalizmu i niefrasobliwość polskich służb i polskich polityków. Okazuje się bowiem, że polskie służby, zamiast zbierać natychmiast materiał dowodowy na miejscu tragedii, pozwoliły, by to Rosjanie ich zastąpili w tym działaniu. Sami, siedząc w hotelowym zaciszu i racząc się przyjemnościami sauny, przyjęli za prawdziwe to, co im darowali ludzie z FSB, a nadto nie zabezpieczyli w ogóle materiału dowodowego, który przypadkiem wpadł w ich ręce. Pomijając dziecięce wręcz dyletanctwo, na pierwszy rzut oka widać, że materiał, na którym pracowały wspomniane komisje, był co najmniej wątpliwy, jeśli nie przekreślił w ogóle wyników ich prac. Dziwi tylko (a może nie dziwi) bezkrytyczne zaufanie „ponoć profesjonalistów” do tego materiału i brak jakiejkolwiek próby sprawdzenia rzetelności zarówno naszych służb, jak (a może przede wszystkim) rzetelności działania Rosjan.

 

Kierunek - wschód. Tam musi być jakaś cywilizacja

Ten bezkrytycyzm wobec działań Rosji i brak chociażby metodycznej nieufności wobec dostarczonych materiałów nie jest jednak niczym dziwnym. Przynajmniej część naszego społeczeństwa ciągle tkwi mentalnie w czasach podporządkowania się zewnętrznemu „Wielkiemu Bratu”. I nie dotyczy to tylko starszego pokolenia. Dywagacje wokół pomnika ku czci ofiar tragedii smoleńskiej, jaki stanął na pl. Piłsudskiego w Warszawie, które snuli przedstawiciele partii założonej przez R. Petru, najlepiej to pokazują. Jeden z przedstawicieli tejże oświadczył był bez mrugnięcia okiem, iż pomnik ten trzeba będzie przenieść, jeśli nie rozebrać całkowicie. Ciekawym jest właśnie to. Ludzie, którzy snują plany rozbierania pomnika polskich patriotów, nie mają żadnych wątpliwości, gdy idzie o pomniki najeźdźców. Ileż rejwachu było ze strony tejże partii, gdy szło o degradowanie w wojskowej szarży kolaborantów sowieckiej władzy czy też gdy podjęto decyzję o obniżeniu uposażenia emerytalnego dla dawnych funkcjonariuszy UB i SB. Płacz nad rozbieranymi pomnikami „wdzięczności” dla radzieckich towarzyszy można jeszcze jakoś uzasadnić. Przecież nie mieliby gdzie zapalać zniczy, jak robiono to w 2010 r. Owo uzależnienie mentalne jest uzasadniane przez wyżej wymienionych i wspomnianą część polskiego społeczeństwa tzw. realizmem geopolitycznym. Nie sposób jednak nie zauważyć, że - jak zawsze w polskiej historii, tak również i teraz - stoi za tym zwykły strach, jeśli nie coś więcej. Osławione „zielone ludziki” to nie tylko desanty wojsk specjalnych na tereny przeznaczone do okupacji, ale także utrzymywanie agentów wpływu. Nie mówię, iż ci właśnie politycy są nimi, ale sterowalność niektórych polskich „patriotów” w latach poprzednich dość jasno wskazuje, iż z taką sytuacją możemy mieć i dzisiaj do czynienia.

 

Nie wstanę. Tak będę leżał

Wiwisekcja polskiej duszy jest ciągle dokonywana. W całej otoczce działań niektórych polskich działaczy życia publicznego, które ujawniły się w czasie obchodów rocznicy Smoleńska, doskonale to widać. Pocieszającym dla nas wszystkich jest to, iż część nawet tamtej strony zaczyna postrzegać te działania jako żenujące. Wektor „polityki wstydu” na szczęście został już trwale przesunięty. I to jest powód do radości. Niestety, jest jeszcze wciąż grupa rodaków, którzy wybierają pozycję horyzontalną względem naszych wschodnich sąsiadów. Jeśli nawet nie leżą przed nimi twarzą do ziemi, to postawę klęczącą mają w genach. Pozostaje tylko zacytować wieszcza: „Plwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi”.

Ks. Jacek Świątek

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
500 lat parafii w Kodniu
14 i 15 sierpnia upłyną w Kodniu pod znakiem obchodów jubileuszu 500 lat istnienia parafii.
więcej »
Dni Sarnak
14 i 15 sierpnia gmina Sarnaki świętuje. Program zapowiada się ciekawie - każdy znajdzie tutaj coś dla siebie!
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Środa XIX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ap 11,19a; 12,1.3-6a.10ab ;
Ps 45,7.10-12.14-15

Ewangelia:
Łk 1,39-56

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR