21 czerwca 2018 r. Imieniny obchodzą: Alicja, Marta, Alojz

Pogoda: Siedlce

Numer 25
21-27 czerwca 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Podpisanie umowy

11 kwietnia 2018 r.

Rusza remont Żółkiewskiego


fot. HAH

Zabytkowy budynek IV Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Siedlcach doczeka się remontu. Umowę na rewitalizację gmachu pomiędzy miastem a wykonawcą - konsorcjum siedleckich firm z liderem spółką MAL-POL podpisano 6 kwietnia. Koszt inwestycji to prawie 6 mln zł, a prace mają zakończyć się 1 lipca 2019 r.

- Dzisiejszy dzień to ważne wydarzenie dla naszego miasta - przyznał prezydent miasta Wojciech Kudelski. - Popularny w Siedlcach „Żółkiewski” w swojej długiej historii przechodził różne koleje losu. W czasach PRL szkoła była szczególnie nękana. W latach 60 została zlikwidowana i zniknęła na 30 lat, a w budynku funkcjonowało technikum gastronomiczne - przypomniał prezydent. Wybudowany według projektu Antonio Corazziego gmach zachował się w swoim niezmienionym kształcie przez 175 lat. Niestety, czas robił swoje, a nieremontowany obiekt niszczał. Kilka lat temu w związku ze złym stanem technicznym budynku zagrażającym bezpieczeństwu podjęto decyzję o wynajęciu pomieszczeń w Collegium Mazovia przy ul. Sokołowskiej i przeniesieniu tam szkoły.

- W tym czasie poszukiwaliśmy środków i możliwości rewitalizacji obiektu. Przygotowaliśmy najpierw koncepcję, a potem dokumentację techniczną rozbudowy szkoły. Wreszcie udało się znaleźć środki na zrealizowanie pierwszego i drugiego etapu tej inwestycji - podkreślił W. Kudelski. W ubiegłym roku w ramach pierwszego etapu rewaloryzacji budynku IV LO do zabytkowego gmachu dobudowano łącznik (połączy zabytkowy budynek oraz planowaną halę sportową). Już od września będzie tam odbywała się część zajęć.

 

Doświadczeni wykonawcy

- Zawsze wierzyłem, że zaistnieją warunki, aby tę szkołę wyremontować, ale czekaliśmy na fundusze zewnętrzne, które pozwoliłyby przystąpić do prac. W tym roku pojawiły się pieniądze na dalszy remont - podkreślił włodarz miasta. - Dziękuję wszystkim, którzy przyłożyli rękę do tego, aby ta inwestycja mogła zostać rozpoczęta. Trzeba tu podkreślić zasługi ministra Krzysztofa Tchórzewskiego, który zabiegał o środki z budżetu centralnego. Chciałbym podziękować także zarządowi województwa mazowieckiego, że wsparł realizację projektu środkami unijnymi - zaznaczył W. Kudelski. Ostatecznie inwestycja będzie zrealizowana ze środków unijnych przeznaczonych na rewitalizację, z dodatkowym wkładem mazowieckiego konserwatora zabytków. - Cieszy, że remontu podjęły się siedleckie firmy, które mają duże doświadczenie przy pracach w obiektach zabytkowych - zwrócił uwagę prezydent.

 

Kompleksowa rewitalizacja

W ramach rewitalizacji budynku głównego IV LO wykonany zostanie kompleksowy wielobranżowy remont wraz z przebudową pomieszczeń. Roboty obejmą m.in. wykonanie tynków zewnętrznych i wewnętrznych, wewnętrznego wykończenia ścian, a także malowanie, wykonanie posadzek, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej; wykonanie instalacji wewnętrznych: elektrycznej, centralnego ogrzewania, wentylacji. Wystrój strefy wejścia do obiektu będzie nawiązywał do jego historii. Przewidziane zostało również wyposażenie budynku głównego oraz łącznika. W ramach przebudowy zostanie dostosowany do obowiązujących warunków technicznych, przepisów sanitarno-higienicznych i przeciwpożarowych, co jest niezbędne do właściwego funkcjonowania obiektu. W ramach robót zewnętrznych zagospodarowany zostanie terem wokół szkoły. Powstaną trawniki, nawierzchnie z kostki brukowej, parking, droga manewrowa, zjazd, ogrodzenie, oświetlenie terenu. Posadzone zostaną także drzewa.

- To dla nas spore wyzwanie, bo rewitalizujemy zabytkowy obiekt, ściśle związany z historią naszego miasta - przyznał Krzysztof Wasilewski, prezes firmy MAL-POL. - Jesteśmy doświadczonym wykonawcą remontów zabytków. Niedawno odnawialiśmy siedlecki ratusz, a obecnie pracujemy w Liwie, gdzie odtwarzamy zamkowe mury - dodał.

 

Powrót w przyszłym roku

Decyzja o przystąpieniu do rewitalizacji zabytkowego budynku cieszy uczniów i grono pedagogiczne, a szczególnie zabiegające od lat o realizację inwestycji stowarzyszenie „Żółkiewszczacy”. - Jesteśmy świadkami historycznej chwili. Najstarsza szkoła w mieście doczekała się remontu - przyznał Jacek Jagiełło, dyrektor IV LO.

Od nowego roku szkolnego młodzież rozpocznie naukę w łączniku, gdzie znajdą się sale: informatyczna, matematyczna, do przedmiotów przyrodniczych oraz pracownie językowe. - Tak ułożymy plany lekcyjne, aby każda klasa miała raz w tygodniu całodzienne zajęcia w nowym budynku. W podpisanej umowie znalazł się także zakup wyposażenia do pomieszczeń w łączniku - poinformował J. Jagiełło. Do macierzystego budynku przy ul. Konarskiego uczniowie wrócą 1 września 2019 r.

Kolejnym etapem rewitalizacji IV LO - po remoncie głównego gmachu - będzie budowa nowej sali gimnastycznej.

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz diecezji


7 czerwca kolegiatę janowską podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. W Eucharystii wziął udział cały polski episkopat. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Jerycho Młodych


Za nami kolejne Jerycho Młodych. Tegorocznej edycji patronował św. Stanisław Kostka. Spotkanie, które minęło pod znakiem modlitwy i tańca, zgromadziło ok. 700 osób. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Kultura bez Granic
1 lipca na terenach rekreacyjnych przy kąpielisku w Kobylanach odbędzie się XV Przegląd Folklorystyczny „Kultura bez Granic”.
więcej »
Rocznica śmierci Orlika
24 czerwca w Rykach odbędą się uroczystości religijne i patriotyczne pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
 

POLECAMY


Sięgając do korzeni
Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.
więcej »
Z troską o relacjach
Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.
więcej »
Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
Syr 48, 1-14; Ps 97 (96), 1-2. 3-4. 5-6. 7
Ewangelia:
Mt 6, 7-15

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR