19 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Podpisanie umowy

11 kwietnia 2018 r.

Rusza remont Żółkiewskiego


fot. HAH

Zabytkowy budynek IV Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Siedlcach doczeka się remontu. Umowę na rewitalizację gmachu pomiędzy miastem a wykonawcą - konsorcjum siedleckich firm z liderem spółką MAL-POL podpisano 6 kwietnia. Koszt inwestycji to prawie 6 mln zł, a prace mają zakończyć się 1 lipca 2019 r.

- Dzisiejszy dzień to ważne wydarzenie dla naszego miasta - przyznał prezydent miasta Wojciech Kudelski. - Popularny w Siedlcach „Żółkiewski” w swojej długiej historii przechodził różne koleje losu. W czasach PRL szkoła była szczególnie nękana. W latach 60 została zlikwidowana i zniknęła na 30 lat, a w budynku funkcjonowało technikum gastronomiczne - przypomniał prezydent. Wybudowany według projektu Antonio Corazziego gmach zachował się w swoim niezmienionym kształcie przez 175 lat. Niestety, czas robił swoje, a nieremontowany obiekt niszczał. Kilka lat temu w związku ze złym stanem technicznym budynku zagrażającym bezpieczeństwu podjęto decyzję o wynajęciu pomieszczeń w Collegium Mazovia przy ul. Sokołowskiej i przeniesieniu tam szkoły.

- W tym czasie poszukiwaliśmy środków i możliwości rewitalizacji obiektu. Przygotowaliśmy najpierw koncepcję, a potem dokumentację techniczną rozbudowy szkoły. Wreszcie udało się znaleźć środki na zrealizowanie pierwszego i drugiego etapu tej inwestycji - podkreślił W. Kudelski. W ubiegłym roku w ramach pierwszego etapu rewaloryzacji budynku IV LO do zabytkowego gmachu dobudowano łącznik (połączy zabytkowy budynek oraz planowaną halę sportową). Już od września będzie tam odbywała się część zajęć.

 

Doświadczeni wykonawcy

- Zawsze wierzyłem, że zaistnieją warunki, aby tę szkołę wyremontować, ale czekaliśmy na fundusze zewnętrzne, które pozwoliłyby przystąpić do prac. W tym roku pojawiły się pieniądze na dalszy remont - podkreślił włodarz miasta. - Dziękuję wszystkim, którzy przyłożyli rękę do tego, aby ta inwestycja mogła zostać rozpoczęta. Trzeba tu podkreślić zasługi ministra Krzysztofa Tchórzewskiego, który zabiegał o środki z budżetu centralnego. Chciałbym podziękować także zarządowi województwa mazowieckiego, że wsparł realizację projektu środkami unijnymi - zaznaczył W. Kudelski. Ostatecznie inwestycja będzie zrealizowana ze środków unijnych przeznaczonych na rewitalizację, z dodatkowym wkładem mazowieckiego konserwatora zabytków. - Cieszy, że remontu podjęły się siedleckie firmy, które mają duże doświadczenie przy pracach w obiektach zabytkowych - zwrócił uwagę prezydent.

 

Kompleksowa rewitalizacja

W ramach rewitalizacji budynku głównego IV LO wykonany zostanie kompleksowy wielobranżowy remont wraz z przebudową pomieszczeń. Roboty obejmą m.in. wykonanie tynków zewnętrznych i wewnętrznych, wewnętrznego wykończenia ścian, a także malowanie, wykonanie posadzek, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej; wykonanie instalacji wewnętrznych: elektrycznej, centralnego ogrzewania, wentylacji. Wystrój strefy wejścia do obiektu będzie nawiązywał do jego historii. Przewidziane zostało również wyposażenie budynku głównego oraz łącznika. W ramach przebudowy zostanie dostosowany do obowiązujących warunków technicznych, przepisów sanitarno-higienicznych i przeciwpożarowych, co jest niezbędne do właściwego funkcjonowania obiektu. W ramach robót zewnętrznych zagospodarowany zostanie terem wokół szkoły. Powstaną trawniki, nawierzchnie z kostki brukowej, parking, droga manewrowa, zjazd, ogrodzenie, oświetlenie terenu. Posadzone zostaną także drzewa.

- To dla nas spore wyzwanie, bo rewitalizujemy zabytkowy obiekt, ściśle związany z historią naszego miasta - przyznał Krzysztof Wasilewski, prezes firmy MAL-POL. - Jesteśmy doświadczonym wykonawcą remontów zabytków. Niedawno odnawialiśmy siedlecki ratusz, a obecnie pracujemy w Liwie, gdzie odtwarzamy zamkowe mury - dodał.

 

Powrót w przyszłym roku

Decyzja o przystąpieniu do rewitalizacji zabytkowego budynku cieszy uczniów i grono pedagogiczne, a szczególnie zabiegające od lat o realizację inwestycji stowarzyszenie „Żółkiewszczacy”. - Jesteśmy świadkami historycznej chwili. Najstarsza szkoła w mieście doczekała się remontu - przyznał Jacek Jagiełło, dyrektor IV LO.

Od nowego roku szkolnego młodzież rozpocznie naukę w łączniku, gdzie znajdą się sale: informatyczna, matematyczna, do przedmiotów przyrodniczych oraz pracownie językowe. - Tak ułożymy plany lekcyjne, aby każda klasa miała raz w tygodniu całodzienne zajęcia w nowym budynku. W podpisanej umowie znalazł się także zakup wyposażenia do pomieszczeń w łączniku - poinformował J. Jagiełło. Do macierzystego budynku przy ul. Konarskiego uczniowie wrócą 1 września 2019 r.

Kolejnym etapem rewitalizacji IV LO - po remoncie głównego gmachu - będzie budowa nowej sali gimnastycznej.

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Niedziela XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Prz 9, 1-6; Ps 34 (33), 2-3. 10-11. 12-13. 14-15 ;
Ef 5, 15-20

Ewangelia:
J 6, 51-58

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR