21 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Urszuli, Celiny, Hilarego

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Nerwy paraliżują myśli, sprawiają, że czujemy się jak w pułapce. Jak opanować stres? Podpowiedź znajdą Państwo w najnowszym numerze ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Podpisanie umowy

11 kwietnia 2018 r.

Rusza remont Żółkiewskiego


fot. HAH

Zabytkowy budynek IV Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Siedlcach doczeka się remontu. Umowę na rewitalizację gmachu pomiędzy miastem a wykonawcą - konsorcjum siedleckich firm z liderem spółką MAL-POL podpisano 6 kwietnia. Koszt inwestycji to prawie 6 mln zł, a prace mają zakończyć się 1 lipca 2019 r.

- Dzisiejszy dzień to ważne wydarzenie dla naszego miasta - przyznał prezydent miasta Wojciech Kudelski. - Popularny w Siedlcach „Żółkiewski” w swojej długiej historii przechodził różne koleje losu. W czasach PRL szkoła była szczególnie nękana. W latach 60 została zlikwidowana i zniknęła na 30 lat, a w budynku funkcjonowało technikum gastronomiczne - przypomniał prezydent. Wybudowany według projektu Antonio Corazziego gmach zachował się w swoim niezmienionym kształcie przez 175 lat. Niestety, czas robił swoje, a nieremontowany obiekt niszczał. Kilka lat temu w związku ze złym stanem technicznym budynku zagrażającym bezpieczeństwu podjęto decyzję o wynajęciu pomieszczeń w Collegium Mazovia przy ul. Sokołowskiej i przeniesieniu tam szkoły.

- W tym czasie poszukiwaliśmy środków i możliwości rewitalizacji obiektu. Przygotowaliśmy najpierw koncepcję, a potem dokumentację techniczną rozbudowy szkoły. Wreszcie udało się znaleźć środki na zrealizowanie pierwszego i drugiego etapu tej inwestycji - podkreślił W. Kudelski. W ubiegłym roku w ramach pierwszego etapu rewaloryzacji budynku IV LO do zabytkowego gmachu dobudowano łącznik (połączy zabytkowy budynek oraz planowaną halę sportową). Już od września będzie tam odbywała się część zajęć.

 

Doświadczeni wykonawcy

- Zawsze wierzyłem, że zaistnieją warunki, aby tę szkołę wyremontować, ale czekaliśmy na fundusze zewnętrzne, które pozwoliłyby przystąpić do prac. W tym roku pojawiły się pieniądze na dalszy remont - podkreślił włodarz miasta. - Dziękuję wszystkim, którzy przyłożyli rękę do tego, aby ta inwestycja mogła zostać rozpoczęta. Trzeba tu podkreślić zasługi ministra Krzysztofa Tchórzewskiego, który zabiegał o środki z budżetu centralnego. Chciałbym podziękować także zarządowi województwa mazowieckiego, że wsparł realizację projektu środkami unijnymi - zaznaczył W. Kudelski. Ostatecznie inwestycja będzie zrealizowana ze środków unijnych przeznaczonych na rewitalizację, z dodatkowym wkładem mazowieckiego konserwatora zabytków. - Cieszy, że remontu podjęły się siedleckie firmy, które mają duże doświadczenie przy pracach w obiektach zabytkowych - zwrócił uwagę prezydent.

 

Kompleksowa rewitalizacja

W ramach rewitalizacji budynku głównego IV LO wykonany zostanie kompleksowy wielobranżowy remont wraz z przebudową pomieszczeń. Roboty obejmą m.in. wykonanie tynków zewnętrznych i wewnętrznych, wewnętrznego wykończenia ścian, a także malowanie, wykonanie posadzek, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej; wykonanie instalacji wewnętrznych: elektrycznej, centralnego ogrzewania, wentylacji. Wystrój strefy wejścia do obiektu będzie nawiązywał do jego historii. Przewidziane zostało również wyposażenie budynku głównego oraz łącznika. W ramach przebudowy zostanie dostosowany do obowiązujących warunków technicznych, przepisów sanitarno-higienicznych i przeciwpożarowych, co jest niezbędne do właściwego funkcjonowania obiektu. W ramach robót zewnętrznych zagospodarowany zostanie terem wokół szkoły. Powstaną trawniki, nawierzchnie z kostki brukowej, parking, droga manewrowa, zjazd, ogrodzenie, oświetlenie terenu. Posadzone zostaną także drzewa.

- To dla nas spore wyzwanie, bo rewitalizujemy zabytkowy obiekt, ściśle związany z historią naszego miasta - przyznał Krzysztof Wasilewski, prezes firmy MAL-POL. - Jesteśmy doświadczonym wykonawcą remontów zabytków. Niedawno odnawialiśmy siedlecki ratusz, a obecnie pracujemy w Liwie, gdzie odtwarzamy zamkowe mury - dodał.

 

Powrót w przyszłym roku

Decyzja o przystąpieniu do rewitalizacji zabytkowego budynku cieszy uczniów i grono pedagogiczne, a szczególnie zabiegające od lat o realizację inwestycji stowarzyszenie „Żółkiewszczacy”. - Jesteśmy świadkami historycznej chwili. Najstarsza szkoła w mieście doczekała się remontu - przyznał Jacek Jagiełło, dyrektor IV LO.

Od nowego roku szkolnego młodzież rozpocznie naukę w łączniku, gdzie znajdą się sale: informatyczna, matematyczna, do przedmiotów przyrodniczych oraz pracownie językowe. - Tak ułożymy plany lekcyjne, aby każda klasa miała raz w tygodniu całodzienne zajęcia w nowym budynku. W podpisanej umowie znalazł się także zakup wyposażenia do pomieszczeń w łączniku - poinformował J. Jagiełło. Do macierzystego budynku przy ul. Konarskiego uczniowie wrócą 1 września 2019 r.

Kolejnym etapem rewitalizacji IV LO - po remoncie głównego gmachu - będzie budowa nowej sali gimnastycznej.

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Otwarcie Siedleckiego Centrum Onkologii


Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach wzbogacił się o nowoczesny ośrodek onkologiczny. Siedleckie Centrum Onkologii (SCO) to jedyny tego typu ośrodek w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego. Inwestycja kosztowała ponad 112 mln zł. [fot. JAG]

FOTOGALERIA

IV Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy


W dniach 18-19 października w gmachu Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach odbył się Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy OSG 2018 pod hasłem: „Państwo - Gospodarka - Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”. [fot. K. Ochnio]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Festiwal filmowy
25 października, o 10.00, w sali NoveKino Merkury przy ul. Brzeskiej w Białej Podlaskiej odbędzie się gala VII Festiwalu Filmowego Twórczości Osób Niepełnosprawnych.
więcej »
Wieczór pod znakiem muzyki
W niedzielę 28 października miłośnicy organów Wagnera będą mogli wysłuchać kolejnego koncertu na tym zabytkowym instrumencie.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR