19 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNA



Archiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Rozmaitości

 
 

Zdrowie

11 kwietnia 2018 r.

Zespół jelita drażliwego


fot. PIXABAY.COM

Rozmowa z dr Ewą Czeczelewską, prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu w Collegium Mazovia Innowacyjnej Szkoły Wyższej w Siedlcach, specjalistą pielęgniarstwa onkologicznego.

Zespół jelita drażliwego jest zaliczany do chorób psychosomatycznych, których patomechanizmu do końca nie rozumiemy, ale w przebiegu których istotną rolę odgrywają czynniki: psychiczne, genetyczne, środowiskowe, zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego, nadwrażliwość trzewna i czynniki zapalne. Wszystkie przyczyny pozostają ze sobą we wzajemnych interakcjach. Można by powiedzieć, że za tą chorobą głównie stoją czynniki środowiskowe, tj.: brak poczucia bezpieczeństwa, utrata lub brak możliwości zaspokojenia potrzeb, przemoc, strach, frustracja, osamotnienie, a także nawyki dietetyczne oraz określony stan psychologiczny wobec wyzwań i stresu. Czynniki te powodują zaburzenia funkcjonowania osi mózgowo-jelitowej, co wpływa na czynność motoryczną i nieprawidłowości czucia trzewnego.

Pani Doktor, szacuje się, że 20-30% populacji dorosłych mieszkańców Europy cierpi na zespół jelita drażliwego (zwanego czasami również zespołem jelita nadwrażliwego). Zacznijmy od wyjaśnienia, co kryje się pod tym terminem.

 

Zespół jelita drażliwego (IBS) to przewlekłe czynnościowe schorzenie przewodu pokarmowego. Charakteryzujące się napadowymi bólami brzucha i nadbrzusza lub dyskomfortem w połączeniu z zaburzeniami rytmu wypróżnień oraz innymi objawami ze strony przewodu pokarmowego, jak wzdęcia i uczucie pełności. Ze względu na częstość i konsystencję wypróżnień możemy wyróżnić kilka postaci IBS: z zaparciem, z biegunką i postać mieszaną. Schorzenie to częściej występuje u kobiet. W 85% przypadków dotyczy osób między 20 a 50 rokiem życia.

Dla uspokojenia dodam, że choć zespół jelita drażliwego należy do typowych chorób przewlekłych i nie rokuje dobrze co do wyleczenia, to nigdy nie prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Z tą chorobą należy z nauczyć się żyć, ale bezwzględnie trzeba ją różnicować z rakiem jelita grubego, ponieważ objawy i dolegliwości są bardzo podobne dla obu schorzeń. Badaniem z wyboru wykluczającym nowotwór jelita grubego jest kolonoskopia, do wykonania której wszystkich bardzo zachęcam.

 

W opisach choroby często można spotkać się ze stwierdzeniem, że zespół nadwrażliwości jelit to zaburzenie czynnościowe, a nie organiczne. Co to znaczy?

 

Zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego - a są to m.in. takie choroby jak zespół jelita drażliwego lub fibromialgia - polegają na nieprawidłowym funkcjonowaniu motoryki przewodu pokarmowego, nie są natomiast powodowane zmianami organicznymi czy biochemicznymi. Innymi słowy: występują dolegliwości, a ciało jest zdrowe. Niektórzy określają zaburzenia czynnościowe jako zaburzenia funkcjonalne, czyli występowanie dolegliwości bez możliwej do stwierdzenia patologii w strukturach danego narządu.

 

Dlaczego medycyna nie potrafi wskazać jednoznacznej przyczyny zespołu jelita drażliwego?

 

Warto podkreślić, iż zespół jelita drażliwego jest zaliczany do chorób psychosomatycznych, których patomechanizmu do końca nie rozumiemy, ale w przebiegu których istotną rolę odgrywają czynniki: psychiczne, genetyczne, środowiskowe, zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego, nadwrażliwość trzewna i czynniki zapalne. Wszystkie przyczyny pozostają ze sobą we wzajemnych interakcjach. Można by powiedzieć, że za tą chorobą głównie stoją czynniki środowiskowe, tj.: brak poczucia bezpieczeństwa, utrata lub brak możliwości zaspokojenia potrzeb, przemoc, strach, frustracja, osamotnienie, a także nawyki dietetyczne oraz określony stan psychologiczny wobec wyzwań i stresu. Czynniki te powodują zaburzenia funkcjonowania osi mózgowo-jelitowej, co wpływa na czynność motoryczną i nieprawidłowości czucia trzewnego.

W sumie obraz kliniczny IBS jest wypadkową czynników genetycznych oraz środowiskowych, w szczególności czynników psychosocjalnych, procesów immunologicznych oraz zaburzeń mikroflory bakteryjnej jelit - stąd trudności ze wskazaniem jednoznacznej przyczyny tej choroby.

 

Mimo że zespół jelita drażliwego to przypadłość bardzo powszechna, można odnieść wrażenie, że jest on traktowany zazwyczaj jako nieprzyjemna dolegliwość, z którą - jak mówimy - da się żyć. W związku z tym wiele osób rezygnuje z szukania pomocy u lekarza. Czy słusznie?

 

To wielki błąd osób cierpiących na te dolegliwości. Jak wcześniej wspomniałam, poprzez wykonanie badań diagnostycznych należy wykluczyć inne poważne schorzenia o podobnych objawach, tj. zapalne choroby jelit, celiakię, nowotwory jelita, schorzenia tarczycy czy schorzenia ginekologiczne - raka jajnika, endometriozę. Zadaniem lekarza jest również ochrona pacjenta przed wykonywaniem nieadekwatnych badań laboratoryjnych czy stosowaniem na własną rękę szkodliwych i niejednokrotnie kosztownych metod leczenia, które nie przynoszą ulgi.

 

Jakie drogi leczenia są uznawane za najbardziej efektywne?

 

Gdy lekarz wykluczy inne schorzenia i potwierdzi zespół jelita drażliwego, wówczas należy w pierwszej kolejności zastosować terapię żywieniową oraz psychoterapię, a w przypadku braku poprawy - sięgnąć po farmakoterapię. Na obecnym etapie wiedzy nie opracowano jednolitego modelu leczenia IBS, natomiast pomocna może być zmiana stylu życia, ćwiczenia fizyczne, modyfikacja diety, wprowadzenie regularnych, spożywanych powoli i spokojnie posiłków, unikanie alkoholu i palenia papierosów.

 

Czy chory może pomóc sobie również sam, wprowadzając zmiany w swoich codziennych nawykach żywieniowych?

 

Rzeczywiście, osobom z zespołem jelita drażliwego zaleca się modyfikację diety. Co ważne - powinna być ona uzależniona od typu tego schorzenia.

 

Proszę podpowiedzieć, czym głownie trzeba się kierować?

 

I tak - w postaci mieszanej, ze wzdęciami, zalecane jest wykluczenie z jadłospisu: laktozy, kofeiny, tłuszczu, alkoholu i ograniczenie sorbitolu, obfitych posiłków, potraw gazowanych oraz dużych ilości nasion strączkowych, kapusty, cebuli, które zwiększają produkcję gazu w jelicie, powodując ból i wzdęcia. Podobny skutek mogą wywołać słodycze, zwłaszcza czekolady, ostre przyprawy, razowe pieczywo i grube kasze.

W postaci zaparciowej doradzam stosowanie diety bogato resztkowej, najlepiej w postaci gotowych preparatów będących suplementami diety lub leków prokinetycznych, tj.: Debretin, Debridat, Tribux lub Ircolon. Są to bezpieczne i dobrze tolerowane preparaty, które mogą być stosowane także u dzieci. Trzeba również pamiętać, że nie u każdego chorego, nawet w postaci zaparciowej, należy stosować dietę bogatą w błonnik lub zalecać otręby, które mogą nasilać ból i wzdęcia.

 

Warto sięgać po niekonwencjonalne metody leczenia, np. ziołoterapię?

 

Jako alternatywę wobec klasycznych leków prokinetycznych bardzo polecam preparat ziołowy Iberogast. W jego skład wchodzą wyciągi z dziewięciu ziół; są to: rumianek, mięta, melisa, kminek, lukrecja, oset, arcydzięgiel, ubiorek gorzki oraz glistnik jaskółcze ziele.

 

Dziękuję za rozmowę.


W kwestiach indywidualnego uzupełnienia diety w odniesieniu do aktualnego stanu zdrowia chorego chętnie udzielę porad Czytelnikom „Echa Katolickiego” - zapraszam do kontaktu poprzez stronę www.naukapielegnowania.com.

LA

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.



LITURGIA SŁOWA


Niedziela XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Prz 9, 1-6; Ps 34 (33), 2-3. 10-11. 12-13. 14-15 ;
Ef 5, 15-20

Ewangelia:
J 6, 51-58

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR