21 lipca 2018 r. Imieniny obchodzą: Andrzej, Wiktor, Daniel

Pogoda: Siedlce

Numer 29
19-25 lipca 2018r.

menu

NEWS

A najnowszym numerze pielgrzymkowe ABC!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

 
 

Rozważania na cały tydzień

15 kwietnia 2018 r.

Poniedziałek 16 kwietnia

Ewangelia dzisiejsza opowiada o pościgu, jaki zorganizowali słuchacze Jezusowych nauk za swoim kaznodzieją i mistrzem.

Przybyli tłumnie na miejsce ostatniego spotkania. Chcieli być blisko Niego w kolejnym dniu, ale to się nie udało: „kiedy ludzie z tłumu zauważyli, że nie ma tam Jezusa, a także Jego uczniów, wsiedli do łodzi, przybyli do Kafarnaum i tam szukali Jezusa” (J 6,24). Możemy sobie wyobrazić, jak wyglądał ten pościg.

Czy jego powodem była niezwykłość nauki Jezusa? Zapewne dla niektórych tak, dla większości - raczej nie. Oto byli oni świadkami niezwykłego wydarzenia. Widzieli, jak na ich oczach Chrystus dzielił niezwykle skutecznie kilka kawałków pieczywa i ryb, zaspakajając głód wielkiej rzeszy ludzi. To im się właśnie podobało. Opowiedzieli sąsiadom, że nie musieli zarabiać na chleb i nie byli głodni, dlatego razem z nimi przyszli, aby zobaczyć powtórkę tamtego wydarzenia.

Tymczasem Jezus chciał, aby Jego słuchacze poznali to, co istotne - prawdę o życiu wiecznym.

 

WTOREK, 17 KWIETNIA

Czytania: Dz 7,51-59.8,1; J 6,30-35

Przez cały bieżący tydzień św. Jan Ewangelista przekazuję nam naukę Chrystusa, którą osobiście usłyszał, zapamiętał, przemyślał i tak jak umiał nam przedstawił.

Słuchaczom szkoły Jezusa podobały się raczej cuda, jakie czynił, a nie nauki, jakie głosił. Byli przekonani, że skoro jest On Synem Bożym i oczekiwanym Mesjaszem, najpierw powinien zaspokoić ich ludzkie i ziemskie pragnienia - tak jak zrobił to Bóg podczas wędrówki Izraelitów z niewoli egipskiej do Ziemi Obiecanej, zsyłając ziarna manny, by zaspokoili głód.

Tymczasem Pan Jezus „uświęca” te ich ziemskie pragnienia i uczy o prawdziwym „chlebie życia” (por. J 6,34), „który z nieba zstępuje i życie daje światu” (J 6,33) - o Eucharystii.

 

ŚRODA, 18 KWIETNIA

Czytania: Dz 8,1b-8; J 6,35-40

„Jest wolą Ojca mego, aby każdy, kto widzi Syna i wierzy w Niego, miał życie wieczne. A Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym?” (J 6,40). Te pełne otuchy i nadziei słowa słyszymy podczas każdego chrześcijańskiego pogrzebu. Przypominają one o bliskim związku między przyjściem Chrystusa na świat a naszym zbawieniem i życiem wiecznym. Bóg tak ukochał wszystkich ludzi, że chce ich zbawienia. „Wszystko, co Mi daje Ojciec, do Mnie przyjdzie, a tego, który do Mnie przychodzi, precz nie odrzucę” (J 6,38).

To prawda, że współcześni „prorocy” podpowiadają nam, iż dążenie do wieczności nie ma sensu, bo człowiek może mieć niebo tu, na ziemi. Niektórzy na takie mity dają się nabrać. Bywają jednak zbawienne wydarzenia, które przywracają duchową równowagę: to spotkanie ze śmiercią. Ona burzy mity dzisiejszych „proroków”. Człowiek, który poznaje prawdę o życiu, np. uczestnicząc w pogrzebach, staje się realistą.

 

CZWARTEK, 19 KWIETNIA

Czytania: Dz 8,26-40; J 6,44-51

Tylko Jezus jest gwarantem naszego zbawienia: „Nikt nie może przyjść do Mnie, jeżeli go nie pociągnie Ojciec, który Mnie posłał; Ja zaś wskrzeszę go w dniu ostatecznym” (J 6,44). Tak jak do zachowania ciągłości życia doczesnego potrzebny jest nam zwykły pokarm, „chleb powszedni”, tak dla życia wiecznego niezbędna jest nam Eucharystia - „chleb z nieba”. „Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki” (J 6,50).

 

PIĄTEK, 20 KWIETNIA

Czytania: Dz 9,1-20; J 6,52-59

Prawda o spożywaniu Chrystusowego Ciała i piciu Jego Krwi wydaje się być sprzeczna ze zdrowym rozsądkiem. Dzieje się tak wtedy, gdy patrzymy na nią jedynie przez pryzmat rozumu, a nie wiary. Nie dziwimy się więc pytaniom Żydów: „Jak On może nam dać swoje ciało na pożywienie?” (J 6,52). Brak zwykłego pokarmu doprowadza do głodu, a głód do śmierci. Tak też świadoma i dobrowolna rezygnacja ze spożywania Eucharystii - Ciała Syna Człowieczego i Krwi Jego (J 6,54) nieuchronnie prowadzi do duchowego zgonu i samounicestwienia.

 

SOBOTA, 21 KWIETNIA

WSP. ŚW. ANZELMA, BISKUPA I DOKTORA KOŚCIOŁA

Czytania: Dz 9,31-42; J 6,55.60-69

Niektórzy uczniowie Jezusa narzekali: „Trudna jest ta mowa. Któż jej może słuchać?” (J 6,60). Z takim odzewem spotykał się także dzisiejszy patron, pochodzący z Aosty (w Piemoncie) św. Anzelm, misjonarz Anglii, a potem mnich - benedyktyn, przeor klasztoru, arcybiskup Canterbury i prymas Anglii. Na wzór Jezusa z wielką cierpliwością wyjaśniał swoim słuchaczom: „Duch daje życie; ciało na nic się nie przyda” (J 6,63).

Współczesny świat pcha ludzkie społeczności w kierunku ateizmu, wskazując, że nie dusza ludzka jest ważna, lecz troska o doskonałe ciało. Prowadzi to do kwestionowania prawd, które głosił Chrystus i osłabia lub nawet zrywa bliską łączność z Nim. Gdy widzimy, że nasza wiara słabnie, szybko zastanówmy się, czego nam zabrakło: może modlitwy lub sakramentalnego odnawiania stanu łaski przez spowiedź i Komunię św.? Trwanie w grzechu prowadzi nieuchronnie do duchowej śmierci. To zdiagnozowanie naszego położenia może uratować nie tylko nasze sprawy doczesne, ale przede wszystkim wieczne.

ks. Henryk Drozd

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Ojciec Mateusz w Siedlcach


Na kilka dni planem zdjęciowym serialu „Ojciec Mateusz” stały się Siedlce. To właśnie w tym mieście ksiądz z Sandomierza rozwiąże zagadkę kryminalną związaną z Muzeum Diecezjalnym. [fot. KO]

FOTOGALERIA

600 lat parafii


Na skwerze 600-lecia w zegarze słonecznym ukryta została kapsuła czasu zawierająca m.in. list do przyszłych pokoleń. Poświęcono pomnik św. Jana Pawła II, a w kościele intronizowano relikwie Papieża Polaka. W ten sposób zbuczynianie uczcili 600 lat istnienia parafii i miejscowości. [fot. LA]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Dni Łosic
Koncerty gwiazd, kabaret, kino plenerowe, potańcówka i moc innych atrakcji czekają na wszystkich, którzy wezmą udział w tegorocznych Dniach Łosic. Impreza odbędzie się w dniach 20-22 lipca na targowicy miejskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Sobota XV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Mi 2,1-5; Ps 10, 1-2. 3-4. 7-8. 14 ;
Mt 12,14-21

Ewangelia:
Mt 12,14-21

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR