20 kwietnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Agnieszka, Teodor, Czesław

Pogoda: Siedlce

Numer 16
19-25 kwietnia 2018r.

menu

NEWS

W bieżącym numerze Echa Katolickiego - m.in. relacja z powtórnego pogrzebu pierwszych biskupów naszej diecezji w Janowie Podlaskim. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

 
 

Rozważania na cały tydzień

15 kwietnia 2018 r.

Poniedziałek 16 kwietnia

Ewangelia dzisiejsza opowiada o pościgu, jaki zorganizowali słuchacze Jezusowych nauk za swoim kaznodzieją i mistrzem.

Przybyli tłumnie na miejsce ostatniego spotkania. Chcieli być blisko Niego w kolejnym dniu, ale to się nie udało: „kiedy ludzie z tłumu zauważyli, że nie ma tam Jezusa, a także Jego uczniów, wsiedli do łodzi, przybyli do Kafarnaum i tam szukali Jezusa” (J 6,24). Możemy sobie wyobrazić, jak wyglądał ten pościg.

Czy jego powodem była niezwykłość nauki Jezusa? Zapewne dla niektórych tak, dla większości - raczej nie. Oto byli oni świadkami niezwykłego wydarzenia. Widzieli, jak na ich oczach Chrystus dzielił niezwykle skutecznie kilka kawałków pieczywa i ryb, zaspakajając głód wielkiej rzeszy ludzi. To im się właśnie podobało. Opowiedzieli sąsiadom, że nie musieli zarabiać na chleb i nie byli głodni, dlatego razem z nimi przyszli, aby zobaczyć powtórkę tamtego wydarzenia.

Tymczasem Jezus chciał, aby Jego słuchacze poznali to, co istotne - prawdę o życiu wiecznym.

 

WTOREK, 17 KWIETNIA

Czytania: Dz 7,51-59.8,1; J 6,30-35

Przez cały bieżący tydzień św. Jan Ewangelista przekazuję nam naukę Chrystusa, którą osobiście usłyszał, zapamiętał, przemyślał i tak jak umiał nam przedstawił.

Słuchaczom szkoły Jezusa podobały się raczej cuda, jakie czynił, a nie nauki, jakie głosił. Byli przekonani, że skoro jest On Synem Bożym i oczekiwanym Mesjaszem, najpierw powinien zaspokoić ich ludzkie i ziemskie pragnienia - tak jak zrobił to Bóg podczas wędrówki Izraelitów z niewoli egipskiej do Ziemi Obiecanej, zsyłając ziarna manny, by zaspokoili głód.

Tymczasem Pan Jezus „uświęca” te ich ziemskie pragnienia i uczy o prawdziwym „chlebie życia” (por. J 6,34), „który z nieba zstępuje i życie daje światu” (J 6,33) - o Eucharystii.

 

ŚRODA, 18 KWIETNIA

Czytania: Dz 8,1b-8; J 6,35-40

„Jest wolą Ojca mego, aby każdy, kto widzi Syna i wierzy w Niego, miał życie wieczne. A Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym?” (J 6,40). Te pełne otuchy i nadziei słowa słyszymy podczas każdego chrześcijańskiego pogrzebu. Przypominają one o bliskim związku między przyjściem Chrystusa na świat a naszym zbawieniem i życiem wiecznym. Bóg tak ukochał wszystkich ludzi, że chce ich zbawienia. „Wszystko, co Mi daje Ojciec, do Mnie przyjdzie, a tego, który do Mnie przychodzi, precz nie odrzucę” (J 6,38).

To prawda, że współcześni „prorocy” podpowiadają nam, iż dążenie do wieczności nie ma sensu, bo człowiek może mieć niebo tu, na ziemi. Niektórzy na takie mity dają się nabrać. Bywają jednak zbawienne wydarzenia, które przywracają duchową równowagę: to spotkanie ze śmiercią. Ona burzy mity dzisiejszych „proroków”. Człowiek, który poznaje prawdę o życiu, np. uczestnicząc w pogrzebach, staje się realistą.

 

CZWARTEK, 19 KWIETNIA

Czytania: Dz 8,26-40; J 6,44-51

Tylko Jezus jest gwarantem naszego zbawienia: „Nikt nie może przyjść do Mnie, jeżeli go nie pociągnie Ojciec, który Mnie posłał; Ja zaś wskrzeszę go w dniu ostatecznym” (J 6,44). Tak jak do zachowania ciągłości życia doczesnego potrzebny jest nam zwykły pokarm, „chleb powszedni”, tak dla życia wiecznego niezbędna jest nam Eucharystia - „chleb z nieba”. „Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki” (J 6,50).

 

PIĄTEK, 20 KWIETNIA

Czytania: Dz 9,1-20; J 6,52-59

Prawda o spożywaniu Chrystusowego Ciała i piciu Jego Krwi wydaje się być sprzeczna ze zdrowym rozsądkiem. Dzieje się tak wtedy, gdy patrzymy na nią jedynie przez pryzmat rozumu, a nie wiary. Nie dziwimy się więc pytaniom Żydów: „Jak On może nam dać swoje ciało na pożywienie?” (J 6,52). Brak zwykłego pokarmu doprowadza do głodu, a głód do śmierci. Tak też świadoma i dobrowolna rezygnacja ze spożywania Eucharystii - Ciała Syna Człowieczego i Krwi Jego (J 6,54) nieuchronnie prowadzi do duchowego zgonu i samounicestwienia.

 

SOBOTA, 21 KWIETNIA

WSP. ŚW. ANZELMA, BISKUPA I DOKTORA KOŚCIOŁA

Czytania: Dz 9,31-42; J 6,55.60-69

Niektórzy uczniowie Jezusa narzekali: „Trudna jest ta mowa. Któż jej może słuchać?” (J 6,60). Z takim odzewem spotykał się także dzisiejszy patron, pochodzący z Aosty (w Piemoncie) św. Anzelm, misjonarz Anglii, a potem mnich - benedyktyn, przeor klasztoru, arcybiskup Canterbury i prymas Anglii. Na wzór Jezusa z wielką cierpliwością wyjaśniał swoim słuchaczom: „Duch daje życie; ciało na nic się nie przyda” (J 6,63).

Współczesny świat pcha ludzkie społeczności w kierunku ateizmu, wskazując, że nie dusza ludzka jest ważna, lecz troska o doskonałe ciało. Prowadzi to do kwestionowania prawd, które głosił Chrystus i osłabia lub nawet zrywa bliską łączność z Nim. Gdy widzimy, że nasza wiara słabnie, szybko zastanówmy się, czego nam zabrakło: może modlitwy lub sakramentalnego odnawiania stanu łaski przez spowiedź i Komunię św.? Trwanie w grzechu prowadzi nieuchronnie do duchowej śmierci. To zdiagnozowanie naszego położenia może uratować nie tylko nasze sprawy doczesne, ale przede wszystkim wieczne.

ks. Henryk Drozd

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

W rocznicę katastrofy smoleńskiej


10 kwietnia minęło osiem lat od katastrofy samolotu Tu-154M, którym w 2010 r. polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele leciała na obchody 70 rocznicy zbrodni katyńskiej. Mieszkańcy regionu uczcili pamięć poległych - 96 osób, przedstawicieli najwyższych władz państwowych, parlamentarzystów, dowódców wojskowych, duchownych, kombatantów, ludzi świata kultury. W programie obchodów były apele pamięci, składanie wieńców i przemówienia włodarzy.

FOTOGALERIA

Powtórny pochówek biskupów


14 kwietnia w krypcie janowskiej kolegiaty odbyło się uroczyste złożenie szczątków bp. Piotra Pawła Szymańskiego i ziemi z grobu bp. Marcelego Gutkowskiego. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
Turniej tańca towarzyskiego
22 kwietnia w Zespole Oświatowym w Kąkolewnicy odbędzie się VI Otwarty Turniej Tańca Towarzyskiego Powiatu Radzyńskiego Par Początkujących.
więcej »
Podlasze
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach zachęca do obejrzenia wystawy zdjęć Konrada Węsaka.
więcej »
Ojcowski Poligon Duchowy
Już po raz drugi Klub Ojca działający przy Katolickiej Szkole Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach wraz z Klubem Ojca z Łukowa zapraszają ojców z diecezji siedleckiej na Ojcowski Poligon Duchowy. Odbędzie się on w sobotę 21 kwietnia. Tym razem spotkamy się w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Szpakach - szczególnym miejscu kultu św. Józefa.
więcej »
Ten cenny czas
„Ten cenny czas” - to tytuł projektu Fundacji DONUM złożony w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w drugiej edycji Programu Wsparcia Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
więcej »
Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
 

POLECAMY


Papież o „Ojcze nasz”
Papież Franciszek koryguje modlitwę „Ojcze nasz” - donosiły w grudniu ubiegłego roku media. Czy rzeczywiście? Ukazała się za to książka, która wyjaśnia medialne zamieszanie.
więcej »
Tajemnica ks. Dolindo
Aleksandra Zapotoczny podąża śladami ks. Dolindo Ruotolo. Odwiedza jego ukochane miasto - Neapol. Prowadzi nas do miejsc związanych z życiem i działalnością tego świętego kapłana.
więcej »
Warunkiem jest zaufanie
Od wielu lat otrzymywane przez pielgrzymów łaski skrupulatnie notowane są przez ojców paulinów. Na nowo postanowiła się im przyjrzeć i opisać Anita Czupryn.
więcej »
Tam, gdzie mieszka Bóg
Pierwszy w historii film z udziałem papieża Franciszka - już w kinach!
więcej »
Kolejówka mówi NIE bezrobociu !
25 kwietnia siedlecka „Kolejówki”, tj. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6, organizuje Dzień Otwarty dla wszystkich tegorocznych absolwentów gimnazjów.
więcej »
 

SONDA

 

Biblia w moim życiu....

jest najważniejszą książką, po którą często sięgam

stanowi drogowskaz, jak nie zagubić się w labiryncie życia

to księga, w której znajduję odpowiedzi na wszelkie nurtujące mnie pytania

czuję, że nie dorosłem/am do lektury Pisma Świętego

jest żywym słowem BogaLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
Dz 9, 1-20; Ps 117 (116), 1b-2
Ewangelia:
J 6, 52-59

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR