15 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Maria, Napoleon, Stefan

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Historia

 
 

Z dziejów Podlasia (629)

17 kwietnia 2018 r.

Rozbrojenie Niemców w Siedlcach (cz. II)

Wiadomość podaną przez J. Dylewskiego o udziale harcerzy w rozbrojeniu Niemców w Siedlcach potwierdził A. Hartglas, który tak to wspominał: Byłem przypadkowym świadkiem scenki rodzajowej przed Magistratem. Podjechało dwóch grubych i olbrzymich żandarmów polowych, uzbrojonych od stóp do głów, na rosłych koniach.

Nagle z sieni Magistratu wybiegł mały chłopak może dziesięcioletni, podbiegł do koni i kazał po polsku zleźć żandarmom. Ci zaczęli śmiać się i jeden dla żartu pogroził rewolwerem. Chłopak wyciągnął wtedy rewolwer z kieszeni i zaczął mierzyć w żandarma. Żandarmi podrapali się w głowę, zleźli z koni i oddali chłopcu broń i konie. Chłopak zawołał kilku urwisów nie większych od siebie i wszyscy razem odnieśli broń i odprowadzili konie do Magistratu. W akcji brała również udział milicja miejska, odbierając broń od każdego napotkanego Niemca. Według relacji L. Przygody niemiecki burmistrz Schaller przekazał naczelnikowi polskiej milicji Wacławowi Dąbrowskiemu klucze od magazynu broni.

Milicjanci objęli opuszczone przez wojsko niemieckie posterunki przy składach amunicyjnych i prowiantowych, zabezpieczali także przed grabieżą wszystkie budynki urzędów. A. Hartglas wspominał: „Byłem w sądzie i nagle usłyszeliśmy turkot wozów i armat i tupot koni. Wyjrzeliśmy przez okna. Okazało się, że do miasta wjeżdża duży oddział niemiecki: kilkanaście armat z odpowiednią ilością artylerzystów i kilkadziesiąt wozów z bagażami i wojskiem. Wszystko to szło ze Wschodu (…). Gdy dojechali do sądu, kilku milicjantów miejskich i paru chłopaków wskoczyło na pierwsze armaty i wozy i zatrzymało konie. Niemcy pozeskakiwali na ziemię i odeszli spokojnie, pozostawiając bagaże, armaty i broń w rękach Milicji”.

Tak opisał swój pobyt 10 listopada 1918 r. w Siedlcach Sz. Ciekot: „Wjeżdżamy do miasta. Przy bramie stoi dwóch chłopaków z karabinami w ręku, uczniowie z Gimnazjum, mający może po 15 lub 16 lat, ot czwarto- lub piątoklasiści. Stajemy z naszym wozem koło kościoła [św. Stanisława - JG], ostrzegamy chłopców, że za nami jadą Niemcy z bryką i na koniach. Patrzymy, co to będzie. Za niedługi czas Niemcy wjeżdżają w Bramę Ogińskich. Chłopcy zastawiają im drogę, kierując karabiny w ich stronę. Krzyczą po polsku «stój»! Zatrzymali się, coś między sobą szwargoczą. Chłopcy każą im schodzić z koni, złożyć broń, a było Niemców pięciu, żandarmi i jakieś kobiety na bryczce. Niemcy się wahają krótką chwilę, coś szwargoczą między sobą. Wreszcie najstarszy z nich zeskakuje z konia, zdejmuje karabin, składa przed naszymi chłopcami, za jego przykładem robi to i reszta, oddają pałasze. Jeden z chłopców przeprowadza osobista rewizję i zabiera im jeszcze rewolwer i pasy. Są rozbrojeni. Każą im zabrać sobie coś do jedzenia i marsz na kolej. Zaczęli prosić, aby im pozwolono zabrać manatki z bryczki - zabrali i poszli. Cały tabor z bryczką, końmi i bronią został przy bramie. Odprowadzono go na punkt zborny”.

A. Hartglas relacjonował: „Po południu przyszedł do mnie żołnierz niemiecki, prosząc w imieniu Kreisszefa [starosty - JG], bym zaraz do niego przyszedł. Gdym podchodził do urzędu powiatowego, spotkałem się z dyrektorem banku Urbańskim i prezesem Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego Godlewskim, po których, jak się okazało, też posłał żołnierzy Kreisszef. Gdyśmy razem weszli do Urzędu Powiatowego, zastaliśmy go siedzącego przy telefonie w płaszczu, w otoczeniu kilku wyższych urzędników powiatu, też w płaszczach. Kreisszef [Mannsbach - JG] nam powiedział, że od rana próbuje połączyć się telefonicznie z generał-gubernatorem von Beselerem, aby otrzymać instrukcję, co ma robić: pozostać czy jechać, ale nie może uzyskać połączenia (…). Kreisszef zdecydował się na własną odpowiedzialność wyjechać wraz z urzędnikami najbliższym pociągiem, ale nie chce pozostawić wszystkiego bez opieki, na wolę Boską, posłał więc po nas i prosi, byśmy obliczyli i przyjęli kasę, dokumenty i inwentarz i pokwitowali z odbioru. Prosił też, żebyśmy - jeżeli możemy - wydali mu zaświadczenie, że za czasów jego urzędowania ludność nie wnosiła żadnych żalów (…). Wydaliśmy odnośne zaświadczenie i pokwitowanie - wszystko to podpisaliśmy we trzech i wezwaliśmy kilku milicjantów wraz z sierżantem, by objęli pieczę nad pozostawionym majątkiem. Następnie Kreisszef zaczął nas prosić, czy nie zgodzilibyśmy się we trzech odprowadzić jego i urzędników na stację kolejową w obawie, by tłum nie napadł na nich po drodze. Na to odpowiedzieliśmy odmownie, zapewniając, że nie ma najmniejszej obawy, gdyż ludność jest o nim i tych kilku urzędnikach jak najlepszego zdania. Pożegnaliśmy się i wyszli. Po naszym wyjściu milicjanci z własnej inicjatywy odebrali Niemcom szpady i ci poszli na dworzec. Nikt ich po drodze nie molestował”.

Według R. Dmowskiego stację kolejową i inne tereny kolejowe obsadził specjalny oddział kolejarzy w składzie kilkunastu osób pod wodzą Wacława Skupa, Aleksandra Myrchy i Stanisława Krawczyka. Wydaje się, że historycy A. Winter i A. Kołodziejczyk przesadnie potraktowali rolę Polskiej Organizacji Wojskowej w rozbrojeniu Niemców w Siedlcach 10 listopada 1918 r.

J. Dylewski w swej relacji wspominał: „W istocie nikt nie musiał opanowywać ani dworca kolejowego, ani więzienia, ani koszar. Dworzec przejęli z rąk niemieckich sami kolejarze. Więzienne wrota otworzyły się bez cudzej interwencji z chwilą kapitulacji oddziału żandarmerii”. Potwierdził tę opinię Sz. Ciekot: „Idziemy dalej. Poczta już zajęta, słyszymy tam przez okienka znajome głosy, już urzędują nasi. Urząd Powiatowy - tam też już są nasi itd. Wołam do kolegi Tarnowskiego: «Idziemy dowiedzieć się, co słychać z naszymi chłopcami, co siedzą w więzieniu»”.

Józef Geresz

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
500 lat parafii w Kodniu
14 i 15 sierpnia upłyną w Kodniu pod znakiem obchodów jubileuszu 500 lat istnienia parafii.
więcej »
Dni Sarnak
14 i 15 sierpnia gmina Sarnaki świętuje. Program zapowiada się ciekawie - każdy znajdzie tutaj coś dla siebie!
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Środa XIX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ap 11,19a; 12,1.3-6a.10ab ;
Ps 45,7.10-12.14-15

Ewangelia:
Łk 1,39-56

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR