19 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Festiwal tańca współczesnego

17 kwietnia 2018 r.

Talenty na scenie


fot. CKiS

Konkurs tańca, warsztaty prowadzone przez wykładowców Uniwersytetu Artystycznego Codarts z Holandii oraz spektakle taneczne - to przedsięwzięcia w ramach V Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego i Jazzowego, który rozpoczął się 19 kwietnia w Siedlcach.

To już piąta edycja wspólnego projektu Teatru Tańca Caro i Uniwersytetu Artystycznego realizowanego przez Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce. Współpraca Codarts i Teatru Tańca Caro umożliwia utalentowanej młodzieży zdobycie wiedzy z zakresu tańca współczesnego i baletu, jak również stwarza doskonałą szansę rozwoju osobowego oraz weryfikacji talentu w szerokim, międzynarodowym gronie. - To inicjatywa mająca na celu promowanie tańca jako formy intelektualno-fizycznego rozwoju młodych ludzi - podkreśliła podczas konferencji prasowej Iwona Maria Orzełowska, wicedyrektor CKiS.

- Festiwal ma za zadanie promować lokalnych artystów wśród gości zagranicznych, sprzyjać powstawaniu przyjaźni międzynarodowych między młodymi wykonawcami i odbiorcami sztuki, jaką jest taniec teatralny i sceniczny - dodała wicedyrektor CKiS.

Uniwersytet Codarts w Rotterdamie przygotowuje do zawodu tancerza, uwzględniając wszystkie aspekty i kanony obowiązujące we współczesnym świecie. Wielu absolwentów Codarts, w tym tancerzy Teatru Tańca Caro, pracuje aktualnie z najlepszymi choreografami w dziedzinie tańca. Współpraca Sceny Teatralnej Miasta Siedlce z rotterdamskim uniwersytetem została podjęta dzięki inicjatywie I. M. Orzełowskiej, która przed kilkoma laty zaprosiła na warsztaty studentów i profesorów Codarts do Siedlec. Absolwentami uczelni są m.in.: Izabela Orzełowska, Jakub Mędrzycki i Sebastian Piotrowicz. - Zapraszamy wszystkich tych, którzy kochają taniec, chcą sprawdzić swoje umiejętności pod okiem profesjonalnych wykładowców, a także poczuć przedsmak tego, co uniwersytet ma do zaoferowania - zachęcała wicedyrektor CKiS.

 

Pokazy finalistów oraz spektakle

Każdy dzień festiwalowy będzie się rozpoczynał najpierw hymnem Unii Europejskiej, a potem Mazurkiem Dąbrowskiego. W ramach przedsięwzięcia odbędą się zajęcia z tańca współczesnego i jazzowego. Wykładowcy Codarts poprowadzą nieodpłatnie warsztaty tańca współczesnego dla tancerzy CKiS i Miejskiego Ośrodka Kultury oraz dla dzieci i młodzieży średnio zaawansowanej.

Zwieńczeniem projektu będzie prezentacja na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce spektaklu „Talent on the move” w wykonaniu zawodowej grupy studentów trzeciego roku Codarts. Przedstawienie odbędzie w sobotę 21 kwietnia, o 20.00. - 21 studentów ośmiu narodowości przyjedzie do Polski tylko na ten jeden koncert. Jeśli polubią i pokochają Siedlce, będą o nich mówić w swoich krajach. Dotychczasowe cztery roczniki studentów Codarts, które wystąpiły w naszym mieście, były zachwycone miastem. U nas dzieją się rzeczy na poziomie europejskim - podkreśliła I. M. Orzełowska.

Spektakl zostanie poprzedzony pokazem finalistów festiwalu tańca, który rozpocznie się o 18.00. Jedną z jurorek przesłuchań będzie tancerka Anna Głogowska, znana z telewizyjnego programu „Taniec z gwiazdami”. Godzinę później, o 19.00, zostaną zaprezentowane fragmenty spektaklu „The Room”, do którego choreografię ułożyli Eliza Kindziuk, absolwentka szkoły w austriackim Linz, i Sebastian Piotrowicz. Oprócz nich zatańczą: Izabela Orzełowska, Ilona Gumowska i Łukasz Czapski. - Całość spektaklu odbywa się w domu rodzinnym. Próbujemy odpowiedzieć na pytania: czym jest dom i rodzina, jak wyglądają relacje między domownikami? Nasze codzienne, proste, powtarzalne ruchy i czynności będą zaprezentowane w wykwintnej formie tańca - zdradziła E. Kindziuk. Premiera spektaklu w całości odbędzie się 12 maja.

 

Pod europejskim patronatem

Wicedyrektor CKiS przyznała również, że ma nadzieję, iż projekty proponowane przez Teatr Tańca Caro będą coraz lepiej postrzegane w Polsce. - Mamy dobre rezultaty w pozyskiwaniu funduszy z resortu kultury i sztuki oraz Instytutu Muzyki i Tańca, dzięki czemu nie nadwyrężamy kieszeni podatników - podkreśliła I. M. Orzełowska.

Festiwal został objęty patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018. - Informacja o naszym evencie pojawi się w Parlamencie Europejskim oraz mediach i wydawnictwach związanymi z pracami PE. To świetna promocja Siedlec - zwróciła uwagę wicedyrektor CKiS.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Siedlec Wojciech Kudelski.

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Niedziela XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Prz 9, 1-6; Ps 34 (33), 2-3. 10-11. 12-13. 14-15 ;
Ef 5, 15-20

Ewangelia:
J 6, 51-58

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR