21 czerwca 2018 r. Imieniny obchodzą: Alicja, Marta, Alojz

Pogoda: Siedlce

Numer 25
21-27 czerwca 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Festiwal tańca współczesnego

17 kwietnia 2018 r.

Talenty na scenie


fot. CKiS

Konkurs tańca, warsztaty prowadzone przez wykładowców Uniwersytetu Artystycznego Codarts z Holandii oraz spektakle taneczne - to przedsięwzięcia w ramach V Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego i Jazzowego, który rozpoczął się 19 kwietnia w Siedlcach.

To już piąta edycja wspólnego projektu Teatru Tańca Caro i Uniwersytetu Artystycznego realizowanego przez Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce. Współpraca Codarts i Teatru Tańca Caro umożliwia utalentowanej młodzieży zdobycie wiedzy z zakresu tańca współczesnego i baletu, jak również stwarza doskonałą szansę rozwoju osobowego oraz weryfikacji talentu w szerokim, międzynarodowym gronie. - To inicjatywa mająca na celu promowanie tańca jako formy intelektualno-fizycznego rozwoju młodych ludzi - podkreśliła podczas konferencji prasowej Iwona Maria Orzełowska, wicedyrektor CKiS.

- Festiwal ma za zadanie promować lokalnych artystów wśród gości zagranicznych, sprzyjać powstawaniu przyjaźni międzynarodowych między młodymi wykonawcami i odbiorcami sztuki, jaką jest taniec teatralny i sceniczny - dodała wicedyrektor CKiS.

Uniwersytet Codarts w Rotterdamie przygotowuje do zawodu tancerza, uwzględniając wszystkie aspekty i kanony obowiązujące we współczesnym świecie. Wielu absolwentów Codarts, w tym tancerzy Teatru Tańca Caro, pracuje aktualnie z najlepszymi choreografami w dziedzinie tańca. Współpraca Sceny Teatralnej Miasta Siedlce z rotterdamskim uniwersytetem została podjęta dzięki inicjatywie I. M. Orzełowskiej, która przed kilkoma laty zaprosiła na warsztaty studentów i profesorów Codarts do Siedlec. Absolwentami uczelni są m.in.: Izabela Orzełowska, Jakub Mędrzycki i Sebastian Piotrowicz. - Zapraszamy wszystkich tych, którzy kochają taniec, chcą sprawdzić swoje umiejętności pod okiem profesjonalnych wykładowców, a także poczuć przedsmak tego, co uniwersytet ma do zaoferowania - zachęcała wicedyrektor CKiS.

 

Pokazy finalistów oraz spektakle

Każdy dzień festiwalowy będzie się rozpoczynał najpierw hymnem Unii Europejskiej, a potem Mazurkiem Dąbrowskiego. W ramach przedsięwzięcia odbędą się zajęcia z tańca współczesnego i jazzowego. Wykładowcy Codarts poprowadzą nieodpłatnie warsztaty tańca współczesnego dla tancerzy CKiS i Miejskiego Ośrodka Kultury oraz dla dzieci i młodzieży średnio zaawansowanej.

Zwieńczeniem projektu będzie prezentacja na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce spektaklu „Talent on the move” w wykonaniu zawodowej grupy studentów trzeciego roku Codarts. Przedstawienie odbędzie w sobotę 21 kwietnia, o 20.00. - 21 studentów ośmiu narodowości przyjedzie do Polski tylko na ten jeden koncert. Jeśli polubią i pokochają Siedlce, będą o nich mówić w swoich krajach. Dotychczasowe cztery roczniki studentów Codarts, które wystąpiły w naszym mieście, były zachwycone miastem. U nas dzieją się rzeczy na poziomie europejskim - podkreśliła I. M. Orzełowska.

Spektakl zostanie poprzedzony pokazem finalistów festiwalu tańca, który rozpocznie się o 18.00. Jedną z jurorek przesłuchań będzie tancerka Anna Głogowska, znana z telewizyjnego programu „Taniec z gwiazdami”. Godzinę później, o 19.00, zostaną zaprezentowane fragmenty spektaklu „The Room”, do którego choreografię ułożyli Eliza Kindziuk, absolwentka szkoły w austriackim Linz, i Sebastian Piotrowicz. Oprócz nich zatańczą: Izabela Orzełowska, Ilona Gumowska i Łukasz Czapski. - Całość spektaklu odbywa się w domu rodzinnym. Próbujemy odpowiedzieć na pytania: czym jest dom i rodzina, jak wyglądają relacje między domownikami? Nasze codzienne, proste, powtarzalne ruchy i czynności będą zaprezentowane w wykwintnej formie tańca - zdradziła E. Kindziuk. Premiera spektaklu w całości odbędzie się 12 maja.

 

Pod europejskim patronatem

Wicedyrektor CKiS przyznała również, że ma nadzieję, iż projekty proponowane przez Teatr Tańca Caro będą coraz lepiej postrzegane w Polsce. - Mamy dobre rezultaty w pozyskiwaniu funduszy z resortu kultury i sztuki oraz Instytutu Muzyki i Tańca, dzięki czemu nie nadwyrężamy kieszeni podatników - podkreśliła I. M. Orzełowska.

Festiwal został objęty patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018. - Informacja o naszym evencie pojawi się w Parlamencie Europejskim oraz mediach i wydawnictwach związanymi z pracami PE. To świetna promocja Siedlec - zwróciła uwagę wicedyrektor CKiS.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Siedlec Wojciech Kudelski.

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz diecezji


7 czerwca kolegiatę janowską podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. W Eucharystii wziął udział cały polski episkopat. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Jerycho Młodych


Za nami kolejne Jerycho Młodych. Tegorocznej edycji patronował św. Stanisław Kostka. Spotkanie, które minęło pod znakiem modlitwy i tańca, zgromadziło ok. 700 osób. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Kultura bez Granic
1 lipca na terenach rekreacyjnych przy kąpielisku w Kobylanach odbędzie się XV Przegląd Folklorystyczny „Kultura bez Granic”.
więcej »
Rocznica śmierci Orlika
24 czerwca w Rykach odbędą się uroczystości religijne i patriotyczne pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
 

POLECAMY


Sięgając do korzeni
Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.
więcej »
Z troską o relacjach
Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.
więcej »
Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
Syr 48, 1-14; Ps 97 (96), 1-2. 3-4. 5-6. 7
Ewangelia:
Mt 6, 7-15

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR