17 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora

Pogoda: Siedlce

Numer 41
11-17 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Festiwal tańca współczesnego

17 kwietnia 2018 r.

Talenty na scenie


fot. CKiS

Konkurs tańca, warsztaty prowadzone przez wykładowców Uniwersytetu Artystycznego Codarts z Holandii oraz spektakle taneczne - to przedsięwzięcia w ramach V Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego i Jazzowego, który rozpoczął się 19 kwietnia w Siedlcach.

To już piąta edycja wspólnego projektu Teatru Tańca Caro i Uniwersytetu Artystycznego realizowanego przez Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce. Współpraca Codarts i Teatru Tańca Caro umożliwia utalentowanej młodzieży zdobycie wiedzy z zakresu tańca współczesnego i baletu, jak również stwarza doskonałą szansę rozwoju osobowego oraz weryfikacji talentu w szerokim, międzynarodowym gronie. - To inicjatywa mająca na celu promowanie tańca jako formy intelektualno-fizycznego rozwoju młodych ludzi - podkreśliła podczas konferencji prasowej Iwona Maria Orzełowska, wicedyrektor CKiS.

- Festiwal ma za zadanie promować lokalnych artystów wśród gości zagranicznych, sprzyjać powstawaniu przyjaźni międzynarodowych między młodymi wykonawcami i odbiorcami sztuki, jaką jest taniec teatralny i sceniczny - dodała wicedyrektor CKiS.

Uniwersytet Codarts w Rotterdamie przygotowuje do zawodu tancerza, uwzględniając wszystkie aspekty i kanony obowiązujące we współczesnym świecie. Wielu absolwentów Codarts, w tym tancerzy Teatru Tańca Caro, pracuje aktualnie z najlepszymi choreografami w dziedzinie tańca. Współpraca Sceny Teatralnej Miasta Siedlce z rotterdamskim uniwersytetem została podjęta dzięki inicjatywie I. M. Orzełowskiej, która przed kilkoma laty zaprosiła na warsztaty studentów i profesorów Codarts do Siedlec. Absolwentami uczelni są m.in.: Izabela Orzełowska, Jakub Mędrzycki i Sebastian Piotrowicz. - Zapraszamy wszystkich tych, którzy kochają taniec, chcą sprawdzić swoje umiejętności pod okiem profesjonalnych wykładowców, a także poczuć przedsmak tego, co uniwersytet ma do zaoferowania - zachęcała wicedyrektor CKiS.

 

Pokazy finalistów oraz spektakle

Każdy dzień festiwalowy będzie się rozpoczynał najpierw hymnem Unii Europejskiej, a potem Mazurkiem Dąbrowskiego. W ramach przedsięwzięcia odbędą się zajęcia z tańca współczesnego i jazzowego. Wykładowcy Codarts poprowadzą nieodpłatnie warsztaty tańca współczesnego dla tancerzy CKiS i Miejskiego Ośrodka Kultury oraz dla dzieci i młodzieży średnio zaawansowanej.

Zwieńczeniem projektu będzie prezentacja na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce spektaklu „Talent on the move” w wykonaniu zawodowej grupy studentów trzeciego roku Codarts. Przedstawienie odbędzie w sobotę 21 kwietnia, o 20.00. - 21 studentów ośmiu narodowości przyjedzie do Polski tylko na ten jeden koncert. Jeśli polubią i pokochają Siedlce, będą o nich mówić w swoich krajach. Dotychczasowe cztery roczniki studentów Codarts, które wystąpiły w naszym mieście, były zachwycone miastem. U nas dzieją się rzeczy na poziomie europejskim - podkreśliła I. M. Orzełowska.

Spektakl zostanie poprzedzony pokazem finalistów festiwalu tańca, który rozpocznie się o 18.00. Jedną z jurorek przesłuchań będzie tancerka Anna Głogowska, znana z telewizyjnego programu „Taniec z gwiazdami”. Godzinę później, o 19.00, zostaną zaprezentowane fragmenty spektaklu „The Room”, do którego choreografię ułożyli Eliza Kindziuk, absolwentka szkoły w austriackim Linz, i Sebastian Piotrowicz. Oprócz nich zatańczą: Izabela Orzełowska, Ilona Gumowska i Łukasz Czapski. - Całość spektaklu odbywa się w domu rodzinnym. Próbujemy odpowiedzieć na pytania: czym jest dom i rodzina, jak wyglądają relacje między domownikami? Nasze codzienne, proste, powtarzalne ruchy i czynności będą zaprezentowane w wykwintnej formie tańca - zdradziła E. Kindziuk. Premiera spektaklu w całości odbędzie się 12 maja.

 

Pod europejskim patronatem

Wicedyrektor CKiS przyznała również, że ma nadzieję, iż projekty proponowane przez Teatr Tańca Caro będą coraz lepiej postrzegane w Polsce. - Mamy dobre rezultaty w pozyskiwaniu funduszy z resortu kultury i sztuki oraz Instytutu Muzyki i Tańca, dzięki czemu nie nadwyrężamy kieszeni podatników - podkreśliła I. M. Orzełowska.

Festiwal został objęty patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018. - Informacja o naszym evencie pojawi się w Parlamencie Europejskim oraz mediach i wydawnictwach związanymi z pracami PE. To świetna promocja Siedlec - zwróciła uwagę wicedyrektor CKiS.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Siedlec Wojciech Kudelski.

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

VIII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Hasło „Bóg - Honor - Ojczyzna” towarzyszyło uczestnikom Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, zgromadzonym w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Środa XXVII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ga 5, 18-25; Ps 1, 1-2. 3. 4 i 6 ;
Łk 11, 42-46

Ewangelia:
Łk 11, 42-46

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR