19 czerwca 2018 r. Imieniny obchodzą: Gerwazy, Protazy, Julianna

Pogoda: Siedlce

Numer 24
14-20 czerwca 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Niezwykła wystawa

17 kwietnia 2018 r.

Fotograficzna opowieść o pracy, pasji i miłości do ludzi


fot. CSiK Garwolin

Do 30 kwietnia w Galerii Kotłownia w Garwolinie można oglądać niezwykłą wystawę zdjęć pt. „Bezsenna” autorstwa Dariusza Szubińskiego. Jej bohaterką jest Zofia Kobus, która od 18 lat samodzielnie prowadzi piekarnię.

Miejsce z duszą - tak o piekarni przy ul Sienkiewicza w Garwolinie mówią klienci, którzy każdego ranka przychodzą po chleb. Bochenki rozchodzą się w mgnieniu oka. Bywa, że, aby zdobyć choć jeden, trzeba zapisać się na specjalną listę. W czym tkwi niezwykłość tego pieczywa? Sekretem smaku jest tradycja, gdyż od początku istnienia piekarni chleb wypieka się według tej samej receptury. 45 lat temu mąż pani Zofii przejął biznes od swojego ojca. Małżeństwo prowadziło piekarnię wspólnie. Po śmierci męża firmą zajęła się pani Zofia. Od 18 lat wstaje około północy i piecze chleb. Bywa, że pracuje od ośmiu do 12 godzin na dobę. Nigdy pewnie nie przypuszczała, że kogoś tak zainteresuje jej osoba, iż uczyni ją bohaterką artystycznego projektu.

Fotograf Dariusz Szubiński, mieszkaniec Garwolina, zapamiętał piekarnię Kobusów i smak wypiekanego tam chleba jeszcze z czasów liceum. Kiedy trzy lata temu przyszedł na ul. Sienkiewicza, by kupić pachnący bochenek, zastał tam panią Zofię. Wpadł na pomysł, by uwiecznić ją podczas pracy na wyjątkowych, czarno-białych fotografiach. I w ten sposób narodził się projekt „Bezsenna”. Efekt prac można podziwiać w garwolińskiej Galerii Kotłownia.

- Wyszła z tego piękna rzecz - podkreślił podczas wernisażu wystawy Jarosław Kargol, dyrektor Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.

 

Z serca

Fotografie dokumentujące pracę Z. Kobus można oglądać zarówno na wystawie, jak i w albumie. Zdjęcia zostały wykonane rok temu w nocy z 27 na 28 marca. - Chciałbym państwa zaprosić do wędrówki w świat mistyczny. I niekoniecznie chciałbym, żebyście doszukiwali się tylko wątku piekarskiego/piekarniczego, ale raczej tego ducha, którego pani Zosia jest wyznacznikiem, tego jak się pracuje, z jaką troską o innych można wykonywać swoją pracę, z jaką determinacją, z ostatkiem sił robi coś, co dla nas staje się codziennością. Codziennie rano bierzemy bochenek chleba i wydaje nam się to takie oczywiste - mówił D. Szubiński, autor zdjęć. Fotograf opowiedział, jak wyglądała praca z Z. Kobus. - Postawiłem sobie taką poprzeczkę, że w ciągu jednej nocy spróbuję przelać na fotografię to, co będzie mnie fascynowało. Nie wiedziałem, jak wygląda praca pani Zosi. Tymczasem po ośmiu godzinach pracy z naszą bohaterką, która w dodatku nie usiadła nawet na sekundę, miałem wielki problem, żeby powstało choć jedno zdjęcie, gdzie będę miał widoczne zmęczenie pani Zosi. Ona się nie męczy, ona pracuje całym sercem - zapewniał autor wystawy.

Sama ekspozycja składa się z 13 wybranych zdjęć. Więcej, bo aż 58 fotografii, można obejrzeć w albumie „Bezsenna”.

 

Ten chleb zna nawet Europa

Wernisaż przyciągnął do Galerii Kotłownia wielu gości, m.in. burmistrza Garwolina Tadeusza Mikulskiego. Nie zabrakło rodziny, przyjaciół i tych, którzy codziennie rano pędzą do piekarni Z. Kobus po świeże pieczywo. Był czas na podziwianie zdjęć, rozmowy przy chlebie i ciastkach oraz wspomnienia sprzed wielu lat, bo jak się okazało, na bułkach z piekarni państwa Kobusów wyrosło niejedno pokolenie garwolińskich licealistów. Chleb pani Zosi ma już swoich fanów nie tylko w Garwolinie i okolicach. Bochenki są wysyłane w świat - do odległych miejscowości w Polsce, w Europie, a nawet na inne kontynenty.

MD

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz diecezji


7 czerwca kolegiatę janowską podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. W Eucharystii wziął udział cały polski episkopat. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Jerycho Młodych


Za nami kolejne Jerycho Młodych. Tegorocznej edycji patronował św. Stanisław Kostka. Spotkanie, które minęło pod znakiem modlitwy i tańca, zgromadziło ok. 700 osób. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Kultura bez Granic
1 lipca na terenach rekreacyjnych przy kąpielisku w Kobylanach odbędzie się XV Przegląd Folklorystyczny „Kultura bez Granic”.
więcej »
Rocznica śmierci Orlika
24 czerwca w Rykach odbędą się uroczystości religijne i patriotyczne pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
więcej »
 

POLECAMY


Sięgając do korzeni
Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.
więcej »
Z troską o relacjach
Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
1 Krl 21, 17-29; Ps 51 (50), 3-4. 5-6b. 11 i 16
Ewangelia:
Mt 5, 43-48

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR