19 czerwca 2018 r. Imieniny obchodzą: Gerwazy, Protazy, Julianna

Pogoda: Siedlce

Numer 24
14-20 czerwca 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNA



Archiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Komentarze

 
 

Felieton przez K.O.

18 kwietnia 2018 r.

Proszę państwa, oto miś

Stary niedźwiedź mocno śpi? Nie w Rosji! Tam przedstawiciel gatunku przygotowuje się do... otwarcia mistrzostw świata w piłce nożnej. Zwierzę ma już nawet za sobą pierwszą próbę. Wypadła bardzo obiecująco.

Do niecodziennego wydarzenia doszło podczas meczu trzeciej ligi rosyjskiej. Gospodarze spotkania przed pierwszym gwizdkiem przeprowadzili próbę otwarcia meczu zgodnie z procedurami, które będą obowiązywać w trakcie mundialu. Główną gwiazdą całej ceremonii był... niedźwiedź brunatny. Tim, bo tak nazywa się zwierzę, wszedł na murawę, otrzymał piłkę, a następnie przekazał ją jednemu z sędziów. Później zachęcił kibiców na trybunach do wspólnego klaskania. Organizatorzy rozpoczynających się w czerwcu mistrzostw świata zapowiedzieli już, że niedźwiedź będzie „pracował” w trakcie mundialu, a występ w spotkaniu ligowym był dla niego testem. Tim pojawi się na stadionie Łużniki podczas inauguracyjnego meczu pomiędzy Rosją i Arabią Saudyjską.

Jak widać, Rosjan po raz kolejny poniosła fantazja. Trzeba jednak pamiętać, że na otwarciu mistrzostw świata będzie kilkadziesiąt tysięcy kibiców, a więc trochę więcej niż na trzecioligowym meczu. I nie jest to bynajmniej naturalne środowisko dla dzikiego zwierzęcia. Nie wiadomo, jak niedźwiedź zareaguje na potężny zgiełk, głośny doping czy muzykę. Może okazać się to niezwykle stresujące dla Tima. Ciekawe też, czy jakikolwiek międzynarodowy sędzia zgodzi się odebrać piłkę z rąk niedźwiedzia, który w każdej chwili może pomylić kulisty przedmiot z… głową arbitra. Na wszelki wypadek organizatorzy będę musieli mieć rezerwowego sędziego pod ręką. A skoro miś jest narodowości rosyjskiej i podczas mistrzostw zasiądzie na trybunach, to nie zazdroszczę arbitrom z innych krajów, którzy będą gwizdać przeciwko gospodarzom mistrzostw. Obawiam się - pod warunkiem, że Tim zostanie podszkolony z zasad gry w piłkę nożną - iż może dojść do naruszenia ich nietykalności cielesnej.

Długo nie trzeba było czekać na reakcję organizacji walczących o prawa zwierząt, którym sposób wykorzystania niedźwiedzia bardzo się nie spodobał. Zdaniem działaczy używanie zwierzęcia jako niewolnika podającego piłkę jest nieludzkie, oderwane od rzeczywistości i wręcz niebezpieczne. Przypominając, że niedźwiedź jest symbolem Rosji, wyrazili też nadzieję, że ludzie w tym kraju pokażą trochę współczucia oraz narodową dumę i przestaną wykorzystywać w ten sposób zwierzęta. W Polsce taka sytuacja byłaby raczej nie do pomyślenia, bo w jednym z pierwszych punktów ustawy o ochronie zwierząt zabrania się używania ich w celach rozrywkowych.

Za to w celach bojowych - a i owszem. Warto przypomnieć, że pewien niedźwiedź brunatny zapisał się w historii polskiej armii. Polscy żołnierze znaleźli misia na Bliskim Wschodzie w 1943 r. Nauczyli go nosić amunicję artyleryjską, a także... pić piwo i palić papierosy. By móc zabrać niedźwiedzia ze sobą, nadali mu imię Wojtek i stopień, w ten sposób czyniąc z niego formalnie żołnierza - miał książeczkę wojskową i żołd. I tak niedźwiadek zaczął karierę wojskową. Brał udział m.in. w bitwie pod Monte Cassino. Udało mu się nawet złapać dywersanta. Zmarł w zoo w Szkocji na początku lat 60. Kilka lat temu odsłonięto tam naturalnej wielkości pomnik niedźwiedzia Wojtka.

Zatem skoro znamy misia służącego w wojsku, a jakiś czas temu wszystkie media obiegły zdjęcia prezydenta Putina, który niemal całował się z tygrysem, to występ niedźwiedzia na mundialu też nie jest zupełnie abstrakcyjny. Ktoś chyba jednak stracił głowę. I to zanim sam miś się zdenerwował.

Kinga Ochnio

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz diecezji


7 czerwca kolegiatę janowską podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. W Eucharystii wziął udział cały polski episkopat. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Jerycho Młodych


Za nami kolejne Jerycho Młodych. Tegorocznej edycji patronował św. Stanisław Kostka. Spotkanie, które minęło pod znakiem modlitwy i tańca, zgromadziło ok. 700 osób. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Kultura bez Granic
1 lipca na terenach rekreacyjnych przy kąpielisku w Kobylanach odbędzie się XV Przegląd Folklorystyczny „Kultura bez Granic”.
więcej »
Rocznica śmierci Orlika
24 czerwca w Rykach odbędą się uroczystości religijne i patriotyczne pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
więcej »
 

POLECAMY


Sięgając do korzeni
Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.
więcej »
Z troską o relacjach
Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy inny



LITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
1 Krl 21, 17-29; Ps 51 (50), 3-4. 5-6b. 11 i 16
Ewangelia:
Mt 5, 43-48

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR