15 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Maria, Napoleon, Stefan

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Komentarze

 
 

Felieton przez K.O.

18 kwietnia 2018 r.

Proszę państwa, oto miś

Stary niedźwiedź mocno śpi? Nie w Rosji! Tam przedstawiciel gatunku przygotowuje się do... otwarcia mistrzostw świata w piłce nożnej. Zwierzę ma już nawet za sobą pierwszą próbę. Wypadła bardzo obiecująco.

Do niecodziennego wydarzenia doszło podczas meczu trzeciej ligi rosyjskiej. Gospodarze spotkania przed pierwszym gwizdkiem przeprowadzili próbę otwarcia meczu zgodnie z procedurami, które będą obowiązywać w trakcie mundialu. Główną gwiazdą całej ceremonii był... niedźwiedź brunatny. Tim, bo tak nazywa się zwierzę, wszedł na murawę, otrzymał piłkę, a następnie przekazał ją jednemu z sędziów. Później zachęcił kibiców na trybunach do wspólnego klaskania. Organizatorzy rozpoczynających się w czerwcu mistrzostw świata zapowiedzieli już, że niedźwiedź będzie „pracował” w trakcie mundialu, a występ w spotkaniu ligowym był dla niego testem. Tim pojawi się na stadionie Łużniki podczas inauguracyjnego meczu pomiędzy Rosją i Arabią Saudyjską.

Jak widać, Rosjan po raz kolejny poniosła fantazja. Trzeba jednak pamiętać, że na otwarciu mistrzostw świata będzie kilkadziesiąt tysięcy kibiców, a więc trochę więcej niż na trzecioligowym meczu. I nie jest to bynajmniej naturalne środowisko dla dzikiego zwierzęcia. Nie wiadomo, jak niedźwiedź zareaguje na potężny zgiełk, głośny doping czy muzykę. Może okazać się to niezwykle stresujące dla Tima. Ciekawe też, czy jakikolwiek międzynarodowy sędzia zgodzi się odebrać piłkę z rąk niedźwiedzia, który w każdej chwili może pomylić kulisty przedmiot z… głową arbitra. Na wszelki wypadek organizatorzy będę musieli mieć rezerwowego sędziego pod ręką. A skoro miś jest narodowości rosyjskiej i podczas mistrzostw zasiądzie na trybunach, to nie zazdroszczę arbitrom z innych krajów, którzy będą gwizdać przeciwko gospodarzom mistrzostw. Obawiam się - pod warunkiem, że Tim zostanie podszkolony z zasad gry w piłkę nożną - iż może dojść do naruszenia ich nietykalności cielesnej.

Długo nie trzeba było czekać na reakcję organizacji walczących o prawa zwierząt, którym sposób wykorzystania niedźwiedzia bardzo się nie spodobał. Zdaniem działaczy używanie zwierzęcia jako niewolnika podającego piłkę jest nieludzkie, oderwane od rzeczywistości i wręcz niebezpieczne. Przypominając, że niedźwiedź jest symbolem Rosji, wyrazili też nadzieję, że ludzie w tym kraju pokażą trochę współczucia oraz narodową dumę i przestaną wykorzystywać w ten sposób zwierzęta. W Polsce taka sytuacja byłaby raczej nie do pomyślenia, bo w jednym z pierwszych punktów ustawy o ochronie zwierząt zabrania się używania ich w celach rozrywkowych.

Za to w celach bojowych - a i owszem. Warto przypomnieć, że pewien niedźwiedź brunatny zapisał się w historii polskiej armii. Polscy żołnierze znaleźli misia na Bliskim Wschodzie w 1943 r. Nauczyli go nosić amunicję artyleryjską, a także... pić piwo i palić papierosy. By móc zabrać niedźwiedzia ze sobą, nadali mu imię Wojtek i stopień, w ten sposób czyniąc z niego formalnie żołnierza - miał książeczkę wojskową i żołd. I tak niedźwiadek zaczął karierę wojskową. Brał udział m.in. w bitwie pod Monte Cassino. Udało mu się nawet złapać dywersanta. Zmarł w zoo w Szkocji na początku lat 60. Kilka lat temu odsłonięto tam naturalnej wielkości pomnik niedźwiedzia Wojtka.

Zatem skoro znamy misia służącego w wojsku, a jakiś czas temu wszystkie media obiegły zdjęcia prezydenta Putina, który niemal całował się z tygrysem, to występ niedźwiedzia na mundialu też nie jest zupełnie abstrakcyjny. Ktoś chyba jednak stracił głowę. I to zanim sam miś się zdenerwował.

Kinga Ochnio

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
500 lat parafii w Kodniu
14 i 15 sierpnia upłyną w Kodniu pod znakiem obchodów jubileuszu 500 lat istnienia parafii.
więcej »
Dni Sarnak
14 i 15 sierpnia gmina Sarnaki świętuje. Program zapowiada się ciekawie - każdy znajdzie tutaj coś dla siebie!
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Środa XIX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ap 11,19a; 12,1.3-6a.10ab ;
Ps 45,7.10-12.14-15

Ewangelia:
Łk 1,39-56

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR