19 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Piotra, Michała, Ziemowita

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNA



Archiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Komentarze

 
 

Felieton przez K.O.

18 kwietnia 2018 r.

Proszę państwa, oto miś

Stary niedźwiedź mocno śpi? Nie w Rosji! Tam przedstawiciel gatunku przygotowuje się do... otwarcia mistrzostw świata w piłce nożnej. Zwierzę ma już nawet za sobą pierwszą próbę. Wypadła bardzo obiecująco.

Do niecodziennego wydarzenia doszło podczas meczu trzeciej ligi rosyjskiej. Gospodarze spotkania przed pierwszym gwizdkiem przeprowadzili próbę otwarcia meczu zgodnie z procedurami, które będą obowiązywać w trakcie mundialu. Główną gwiazdą całej ceremonii był... niedźwiedź brunatny. Tim, bo tak nazywa się zwierzę, wszedł na murawę, otrzymał piłkę, a następnie przekazał ją jednemu z sędziów. Później zachęcił kibiców na trybunach do wspólnego klaskania. Organizatorzy rozpoczynających się w czerwcu mistrzostw świata zapowiedzieli już, że niedźwiedź będzie „pracował” w trakcie mundialu, a występ w spotkaniu ligowym był dla niego testem. Tim pojawi się na stadionie Łużniki podczas inauguracyjnego meczu pomiędzy Rosją i Arabią Saudyjską.

Jak widać, Rosjan po raz kolejny poniosła fantazja. Trzeba jednak pamiętać, że na otwarciu mistrzostw świata będzie kilkadziesiąt tysięcy kibiców, a więc trochę więcej niż na trzecioligowym meczu. I nie jest to bynajmniej naturalne środowisko dla dzikiego zwierzęcia. Nie wiadomo, jak niedźwiedź zareaguje na potężny zgiełk, głośny doping czy muzykę. Może okazać się to niezwykle stresujące dla Tima. Ciekawe też, czy jakikolwiek międzynarodowy sędzia zgodzi się odebrać piłkę z rąk niedźwiedzia, który w każdej chwili może pomylić kulisty przedmiot z… głową arbitra. Na wszelki wypadek organizatorzy będę musieli mieć rezerwowego sędziego pod ręką. A skoro miś jest narodowości rosyjskiej i podczas mistrzostw zasiądzie na trybunach, to nie zazdroszczę arbitrom z innych krajów, którzy będą gwizdać przeciwko gospodarzom mistrzostw. Obawiam się - pod warunkiem, że Tim zostanie podszkolony z zasad gry w piłkę nożną - iż może dojść do naruszenia ich nietykalności cielesnej.

Długo nie trzeba było czekać na reakcję organizacji walczących o prawa zwierząt, którym sposób wykorzystania niedźwiedzia bardzo się nie spodobał. Zdaniem działaczy używanie zwierzęcia jako niewolnika podającego piłkę jest nieludzkie, oderwane od rzeczywistości i wręcz niebezpieczne. Przypominając, że niedźwiedź jest symbolem Rosji, wyrazili też nadzieję, że ludzie w tym kraju pokażą trochę współczucia oraz narodową dumę i przestaną wykorzystywać w ten sposób zwierzęta. W Polsce taka sytuacja byłaby raczej nie do pomyślenia, bo w jednym z pierwszych punktów ustawy o ochronie zwierząt zabrania się używania ich w celach rozrywkowych.

Za to w celach bojowych - a i owszem. Warto przypomnieć, że pewien niedźwiedź brunatny zapisał się w historii polskiej armii. Polscy żołnierze znaleźli misia na Bliskim Wschodzie w 1943 r. Nauczyli go nosić amunicję artyleryjską, a także... pić piwo i palić papierosy. By móc zabrać niedźwiedzia ze sobą, nadali mu imię Wojtek i stopień, w ten sposób czyniąc z niego formalnie żołnierza - miał książeczkę wojskową i żołd. I tak niedźwiadek zaczął karierę wojskową. Brał udział m.in. w bitwie pod Monte Cassino. Udało mu się nawet złapać dywersanta. Zmarł w zoo w Szkocji na początku lat 60. Kilka lat temu odsłonięto tam naturalnej wielkości pomnik niedźwiedzia Wojtka.

Zatem skoro znamy misia służącego w wojsku, a jakiś czas temu wszystkie media obiegły zdjęcia prezydenta Putina, który niemal całował się z tygrysem, to występ niedźwiedzia na mundialu też nie jest zupełnie abstrakcyjny. Ktoś chyba jednak stracił głowę. I to zanim sam miś się zdenerwował.

Kinga Ochnio

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Otwarcie Siedleckiego Centrum Onkologii


Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach wzbogacił się o nowoczesny ośrodek onkologiczny. Siedleckie Centrum Onkologii (SCO) to jedyny tego typu ośrodek w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego. Inwestycja kosztowała ponad 112 mln zł. [fot. JAG]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
Festiwal filmowy
25 października, o 10.00, w sali NoveKino Merkury przy ul. Brzeskiej w Białej Podlaskiej odbędzie się gala VII Festiwalu Filmowego Twórczości Osób Niepełnosprawnych.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dnia



LITURGIA SŁOWA


Piątek XXVIII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ef 1, 11-14; Ps 33 (32), 1-2. 4-5. 12-13 ;
Łk 12, 1-7

Ewangelia:
Łk 12, 1-7

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR