19 czerwca 2018 r. Imieniny obchodzą: Gerwazy, Protazy, Julianna

Pogoda: Siedlce

Numer 24
14-20 czerwca 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

WŁODAWA

25 kwietnia 2018 r.

O wielkiej i małej polityce


fot. JS

22 kwietnia we Włodawskim Domu Kultury odbyło się spotkanie z Ryszardem Terleckim, wicemarszałkiem sejmu. Towarzyszyła mu Beata Mazurek, rzecznik prasowy Prawa i Sprawiedliwości.

Parlamentarzysta, prezentując rządowy program, zaznaczył, iż jego realizację rozpoczęto od najbardziej potrzebujących, m.in. rodzin, ale są już zapowiedzi kolejnych propozycji. - W planach premiera Mateusza Morawieckiego ujęci są m.in. emeryci i renciści. Chcemy ich dowartościować tę część społeczeństwa - zapewnił R. Terlecki, dodając, iż sytuacja gospodarcza państwa jest bardzo dobra. - Jednak musimy być czujni. Dlatego wprowadzane zmiany są dawkowane. Z rozmachem natomiast rozpoczęliśmy działania związane z bezpieczeństwem państwa. Ta dziedzina była bowiem bardzo zaniedbana. Podobnie jak bezpieczeństwo energetyczne. Miliardy złotych, które przeciekały przy przyzwoleniu poprzedniej władzy, można teraz wykorzystać, realizując programy społeczne i gospodarcze. Będziemy rozwijać plan dobrej zmiany - przekonywał.

Inwestycja w drogi

Marszałek odniósł się również do spraw lokalnych. Zapewnił, że zna kwestię planów budowy przejścia granicznego we Włodawie, zwracając uwagę, iż do ich urzeczywistnienia potrzebna jest rozbudowa infrastruktury zarówno po stronie polskiej, jak i ukraińskiej.

Z kolei B. Mazurek poinformowała, że zostanie stworzony specjalny fundusz drogowy. - O ile na lokalne odcinki przeznaczamy dzisiaj 800 mln zł, o tyle po powstaniu wspomnianego budżetu będzie to 5 mld zł. Mam nadzieję, że o te środki będą zabiegać władze miasta i powiatu włodawskiego - zaznaczyła.

 

Sprawy lokalne

W dalszej części spotkania głos zabrali przedstawiciele miejscowych samorządów. Wójt gminy Wola Uhruska Jan Łukasik wyraził swoje zdanie w sprawie budowy na terenie powiatu domów pomocy społecznej. - Takie placówki to przedsięwzięcia rentowne, ale mało atrakcyjne dla przedsiębiorców. Gdyby były dotacje, więcej osób zainteresowałoby się takimi inwestycjami. Pojawiłyby się miejsca pracy, co stanowiłoby wartość dodaną - zauważył.

O możliwości zatrudniania pracowników cywilnych przy powstającej fabryce mebli tapicerowanych przy zakładzie karnym mówił Mariusz Zańko, sekretarz gminy Kodeń i radny powiatowy. Okazuje się, iż za murami więzienia powstaje fabryczna hala. Dzięki temu pracę przy produkcji mebli znajdą nie tylko osadzenia, ale i osoby z zewnątrz. - Władze samorządowe niewiele zrobiły, by obniżyć w mieście stopę bezrobocia. Uczynił to dopiero polski rząd. To dzięki programowi „Praca dla więźniów” osadzeni będą mieli zatrudnienie - dodał.

Z sali padały pytania o inwestowanie we wschodnie tereny przygraniczne, dzięki czemu Włodawa nie wyludniałaby się, a młodzi mogliby znaleźć pracę.

JS

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz diecezji


7 czerwca kolegiatę janowską podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. W Eucharystii wziął udział cały polski episkopat. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Jerycho Młodych


Za nami kolejne Jerycho Młodych. Tegorocznej edycji patronował św. Stanisław Kostka. Spotkanie, które minęło pod znakiem modlitwy i tańca, zgromadziło ok. 700 osób. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Kultura bez Granic
1 lipca na terenach rekreacyjnych przy kąpielisku w Kobylanach odbędzie się XV Przegląd Folklorystyczny „Kultura bez Granic”.
więcej »
Rocznica śmierci Orlika
24 czerwca w Rykach odbędą się uroczystości religijne i patriotyczne pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
więcej »
 

POLECAMY


Sięgając do korzeni
Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.
więcej »
Z troską o relacjach
Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
1 Krl 21, 17-29; Ps 51 (50), 3-4. 5-6b. 11 i 16
Ewangelia:
Mt 5, 43-48

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR