18 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Helena, Ilona, Bogusław

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

WŁODAWA

25 kwietnia 2018 r.

O wielkiej i małej polityce


fot. JS

22 kwietnia we Włodawskim Domu Kultury odbyło się spotkanie z Ryszardem Terleckim, wicemarszałkiem sejmu. Towarzyszyła mu Beata Mazurek, rzecznik prasowy Prawa i Sprawiedliwości.

Parlamentarzysta, prezentując rządowy program, zaznaczył, iż jego realizację rozpoczęto od najbardziej potrzebujących, m.in. rodzin, ale są już zapowiedzi kolejnych propozycji. - W planach premiera Mateusza Morawieckiego ujęci są m.in. emeryci i renciści. Chcemy ich dowartościować tę część społeczeństwa - zapewnił R. Terlecki, dodając, iż sytuacja gospodarcza państwa jest bardzo dobra. - Jednak musimy być czujni. Dlatego wprowadzane zmiany są dawkowane. Z rozmachem natomiast rozpoczęliśmy działania związane z bezpieczeństwem państwa. Ta dziedzina była bowiem bardzo zaniedbana. Podobnie jak bezpieczeństwo energetyczne. Miliardy złotych, które przeciekały przy przyzwoleniu poprzedniej władzy, można teraz wykorzystać, realizując programy społeczne i gospodarcze. Będziemy rozwijać plan dobrej zmiany - przekonywał.

Inwestycja w drogi

Marszałek odniósł się również do spraw lokalnych. Zapewnił, że zna kwestię planów budowy przejścia granicznego we Włodawie, zwracając uwagę, iż do ich urzeczywistnienia potrzebna jest rozbudowa infrastruktury zarówno po stronie polskiej, jak i ukraińskiej.

Z kolei B. Mazurek poinformowała, że zostanie stworzony specjalny fundusz drogowy. - O ile na lokalne odcinki przeznaczamy dzisiaj 800 mln zł, o tyle po powstaniu wspomnianego budżetu będzie to 5 mld zł. Mam nadzieję, że o te środki będą zabiegać władze miasta i powiatu włodawskiego - zaznaczyła.

 

Sprawy lokalne

W dalszej części spotkania głos zabrali przedstawiciele miejscowych samorządów. Wójt gminy Wola Uhruska Jan Łukasik wyraził swoje zdanie w sprawie budowy na terenie powiatu domów pomocy społecznej. - Takie placówki to przedsięwzięcia rentowne, ale mało atrakcyjne dla przedsiębiorców. Gdyby były dotacje, więcej osób zainteresowałoby się takimi inwestycjami. Pojawiłyby się miejsca pracy, co stanowiłoby wartość dodaną - zauważył.

O możliwości zatrudniania pracowników cywilnych przy powstającej fabryce mebli tapicerowanych przy zakładzie karnym mówił Mariusz Zańko, sekretarz gminy Kodeń i radny powiatowy. Okazuje się, iż za murami więzienia powstaje fabryczna hala. Dzięki temu pracę przy produkcji mebli znajdą nie tylko osadzenia, ale i osoby z zewnątrz. - Władze samorządowe niewiele zrobiły, by obniżyć w mieście stopę bezrobocia. Uczynił to dopiero polski rząd. To dzięki programowi „Praca dla więźniów” osadzeni będą mieli zatrudnienie - dodał.

Z sali padały pytania o inwestowanie we wschodnie tereny przygraniczne, dzięki czemu Włodawa nie wyludniałaby się, a młodzi mogliby znaleźć pracę.

JS

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Sobota XIX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ez 18, 1-10. 13b. 30-32; Ps 51 (50), 12-13. 14-15. 18-19 ;
Mt 19, 13-15

Ewangelia:
Mt 19, 13-15

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR