17 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNA


Podgląd chwilowo niedostępny

Archiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Nowe ognisko WTM Sychar

25 kwietnia 2018 r.

Droga z perspektywą wieczności


fot. AWAW

Przy Klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów powstało ognisko Wspólnoty Trudnych Małżeństw „Sychar”. Obecnie skupia ono kilkanaście osób.

Grupa zaczęła się rodzić za czasów poprzedniego gwardiana klasztoru br. Piotra Zajączkowskiego. - Chętni weszli w program formacyjny i wzięli udział w warsztatach „12 kroków ku pełni życia”. Dojrzeliśmy do tego, by się upublicznić i oficjalnie wejść w struktury „Sycharu”. Jesteśmy otwarci na nowe osoby. Spotykamy się w pierwszą niedzielę miesiąca po Mszy o 15.30 i w trzecia środę po Mszy o 18.30. Zapraszamy tych, którzy doświadczyli życiowej „klapy” w małżeństwie. Między nami nie ma wybitnych duchowo.Wszyscy doświadczamy słabości, łącznie ze mną - mówi br. Tomasz Wroński, gwardian bialskiego klasztoru braci kapucynów.

Członkowie wspólnoty przekonują, że każde sakramentalne małżeństwo jest do uratowania, choć nie zawsze dochodzi do „zejścia się”.

- O przetrwanie związku walczy zazwyczaj jedna strona, druga często błądzi po bezdrożach,ale wtedy walczą już dwie osoby, bo walczy też Chrystus.Wierność przysiędze kosztuje. Trudno trwać, gdy inni zachęcają do tego, by drugi raz układać sobie życie, ale z kimś innym. Najpierw trzeba ułożyć swoje relacje z Panem Bogiem, wtedy otrzymamy światło na swoją historię życia - tłumaczy br. Tomasz.

 

Prawdziwe pojednanie

Gwardian klasztoru zaznacza, że jednym z celów „Sycharu” jest pojednanie małżonków.

- Nie chodzi o to, by się „szanowali”, jak mówią niektórzy celebryci. Ważne, by się rzeczywiście pojednali, odpuścili sobie winy, nie nosili w sobie żalu, złości i gniewu do siebie nawzajem. Dobrze, że są tacy, którzy chcą pozostać wierni Chrystusowi i przysiędze małżeńskiej, którzy chcą korzystać z duchowych darów, jakie Bóg przewidział przez sakrament małżeństwa - wyjaśnia gwardian.

Bialskie ognisko „Sychar” oficjalnie zapoczątkowało działalność 15 kwietnia br. Zainaugurowała ją Msza św., której przewodniczył ks. Jacek Sereda, diecezjalny duszpasterz rodzin. Homilię wygłosił ks. Paweł Dubowik, krajowy duszpasterz WTM „Sychar”. W spotkaniu wzięli też udział ks. Łukasz Kałaska, diecezjalny opiekun wspólnoty, i ks. Kamil Frączek, opiekun ogniska w Łukowie.

 

Nie zabijać, a leczyć

- „Sychar” to wspólnota osób, które doświadczyły rozpadu relacji małżeńskich, ale chcą zostać wierne sakramentowi małżeństwa i mocno wierzą, że każde trudne sakramentalne małżeństwo jest do uratowania. Przyczynąkryzysu zawsze jest grzech, który wchodzi pomiędzy małżonków i nie pozwala im na bliskie relacje z Bogiem. Grzech powstały przez zaniedbanie, lekceważenie, brak szacunku i akceptacji nie dopuszcza pokory i poddania się kierownictwu Pana Boga. (…) Członkowie wspólnoty stanowczo sprzeciwiająsię mentalności rozwodowej i są zwolennikami ratowania małżeństwa. Jesteśmy przekonani, że chorej miłości się nie zabija, ale ją leczy, współpracując aktywnie z Jezusem Chrystusem - mówi Robert, lider bialskiego ogniska.

- Każde sakramentalne małżeństwo ma szansę na odrodzenie więzi, które popękały. Uleczenie skaleczeń i ran może się dokonać tylko poprzez nawrócenie, pokutę i pracę nad sobą oraz w otwartości na łaskę Bożą - zauważył w homilii ks. P. Dubowik.

 

Trud i nadzieja

WTM „Sychar” powstała w 2003 r. przy kościele ojców pallotynów w Warszawie. Dziś ma 53 ogniska w całej Polsce. W naszej diecezji istnieją dwa - w Łukowie i w Białej Podlaskiej.

- Tworzymy grupki samopomocowe, staramy się wzajemnie wspierać w najtrudniejszych momentach życia. Proponujemy wyjazdy na rekolekcje i warsztaty 12 kroków. Spotykamy się też w rzeczywistości wirtualnej - na skypie i na forum, tworzymy grupy modlitewne, przygotowujemy publikacje tematyczne. Wychodzimy z założenia, że ratowanie małżeństwa trzeba zaczynać od siebie; warto zmieniać siebie i w sobie szukać przyczyn, które złożyły się na kryzys. Trzeba poznawać prawdę o sobie i z Bożą pomocą eliminować wady, które przyczyniły się do rozłamu. Trzeba uczyć się mądrej, wiernej i ofiarnej miłości - zaznacza Andrzej Szczepaniak, współzałożyciel WTM „Sychar”.

Zdarza się, że niektórzy małżonkowie przezwyciężają trudności i wracają do siebie. - Takich małżeństw nie ma jednak zbyt dużo. Jeśli małżeństwo długo „pracuje” na kryzys, to odbudowa również nie przyjdzie szybko. To nie jest łatwa droga, ale widać w niej sens i perspektywę wieczności - podsumowuje A. Szczepaniak.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNA


Podgląd chwilowo niedostępny

Archiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

VIII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Hasło „Bóg - Honor - Ojczyzna” towarzyszyło uczestnikom Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, zgromadzonym w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Środa XXVII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ga 5, 18-25; Ps 1, 1-2. 3. 4 i 6 ;
Łk 11, 42-46

Ewangelia:
Łk 11, 42-46

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR