18 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Helena, Ilona, Bogusław

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Nowe ognisko WTM Sychar

25 kwietnia 2018 r.

Droga z perspektywą wieczności


fot. AWAW

Przy Klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów powstało ognisko Wspólnoty Trudnych Małżeństw „Sychar”. Obecnie skupia ono kilkanaście osób.

Grupa zaczęła się rodzić za czasów poprzedniego gwardiana klasztoru br. Piotra Zajączkowskiego. - Chętni weszli w program formacyjny i wzięli udział w warsztatach „12 kroków ku pełni życia”. Dojrzeliśmy do tego, by się upublicznić i oficjalnie wejść w struktury „Sycharu”. Jesteśmy otwarci na nowe osoby. Spotykamy się w pierwszą niedzielę miesiąca po Mszy o 15.30 i w trzecia środę po Mszy o 18.30. Zapraszamy tych, którzy doświadczyli życiowej „klapy” w małżeństwie. Między nami nie ma wybitnych duchowo.Wszyscy doświadczamy słabości, łącznie ze mną - mówi br. Tomasz Wroński, gwardian bialskiego klasztoru braci kapucynów.

Członkowie wspólnoty przekonują, że każde sakramentalne małżeństwo jest do uratowania, choć nie zawsze dochodzi do „zejścia się”.

- O przetrwanie związku walczy zazwyczaj jedna strona, druga często błądzi po bezdrożach,ale wtedy walczą już dwie osoby, bo walczy też Chrystus.Wierność przysiędze kosztuje. Trudno trwać, gdy inni zachęcają do tego, by drugi raz układać sobie życie, ale z kimś innym. Najpierw trzeba ułożyć swoje relacje z Panem Bogiem, wtedy otrzymamy światło na swoją historię życia - tłumaczy br. Tomasz.

 

Prawdziwe pojednanie

Gwardian klasztoru zaznacza, że jednym z celów „Sycharu” jest pojednanie małżonków.

- Nie chodzi o to, by się „szanowali”, jak mówią niektórzy celebryci. Ważne, by się rzeczywiście pojednali, odpuścili sobie winy, nie nosili w sobie żalu, złości i gniewu do siebie nawzajem. Dobrze, że są tacy, którzy chcą pozostać wierni Chrystusowi i przysiędze małżeńskiej, którzy chcą korzystać z duchowych darów, jakie Bóg przewidział przez sakrament małżeństwa - wyjaśnia gwardian.

Bialskie ognisko „Sychar” oficjalnie zapoczątkowało działalność 15 kwietnia br. Zainaugurowała ją Msza św., której przewodniczył ks. Jacek Sereda, diecezjalny duszpasterz rodzin. Homilię wygłosił ks. Paweł Dubowik, krajowy duszpasterz WTM „Sychar”. W spotkaniu wzięli też udział ks. Łukasz Kałaska, diecezjalny opiekun wspólnoty, i ks. Kamil Frączek, opiekun ogniska w Łukowie.

 

Nie zabijać, a leczyć

- „Sychar” to wspólnota osób, które doświadczyły rozpadu relacji małżeńskich, ale chcą zostać wierne sakramentowi małżeństwa i mocno wierzą, że każde trudne sakramentalne małżeństwo jest do uratowania. Przyczynąkryzysu zawsze jest grzech, który wchodzi pomiędzy małżonków i nie pozwala im na bliskie relacje z Bogiem. Grzech powstały przez zaniedbanie, lekceważenie, brak szacunku i akceptacji nie dopuszcza pokory i poddania się kierownictwu Pana Boga. (…) Członkowie wspólnoty stanowczo sprzeciwiająsię mentalności rozwodowej i są zwolennikami ratowania małżeństwa. Jesteśmy przekonani, że chorej miłości się nie zabija, ale ją leczy, współpracując aktywnie z Jezusem Chrystusem - mówi Robert, lider bialskiego ogniska.

- Każde sakramentalne małżeństwo ma szansę na odrodzenie więzi, które popękały. Uleczenie skaleczeń i ran może się dokonać tylko poprzez nawrócenie, pokutę i pracę nad sobą oraz w otwartości na łaskę Bożą - zauważył w homilii ks. P. Dubowik.

 

Trud i nadzieja

WTM „Sychar” powstała w 2003 r. przy kościele ojców pallotynów w Warszawie. Dziś ma 53 ogniska w całej Polsce. W naszej diecezji istnieją dwa - w Łukowie i w Białej Podlaskiej.

- Tworzymy grupki samopomocowe, staramy się wzajemnie wspierać w najtrudniejszych momentach życia. Proponujemy wyjazdy na rekolekcje i warsztaty 12 kroków. Spotykamy się też w rzeczywistości wirtualnej - na skypie i na forum, tworzymy grupy modlitewne, przygotowujemy publikacje tematyczne. Wychodzimy z założenia, że ratowanie małżeństwa trzeba zaczynać od siebie; warto zmieniać siebie i w sobie szukać przyczyn, które złożyły się na kryzys. Trzeba poznawać prawdę o sobie i z Bożą pomocą eliminować wady, które przyczyniły się do rozłamu. Trzeba uczyć się mądrej, wiernej i ofiarnej miłości - zaznacza Andrzej Szczepaniak, współzałożyciel WTM „Sychar”.

Zdarza się, że niektórzy małżonkowie przezwyciężają trudności i wracają do siebie. - Takich małżeństw nie ma jednak zbyt dużo. Jeśli małżeństwo długo „pracuje” na kryzys, to odbudowa również nie przyjdzie szybko. To nie jest łatwa droga, ale widać w niej sens i perspektywę wieczności - podsumowuje A. Szczepaniak.

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Sobota XIX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ez 18, 1-10. 13b. 30-32; Ps 51 (50), 12-13. 14-15. 18-19 ;
Mt 19, 13-15

Ewangelia:
Mt 19, 13-15

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR