19 czerwca 2018 r. Imieniny obchodzą: Gerwazy, Protazy, Julianna

Pogoda: Siedlce

Numer 24
14-20 czerwca 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Historia

 
 

Uhonorowano budowniczego kościoła

25 kwietnia 2018 r.

Człowiek wielkiego serca


fot. JS

18 kwietnia zmarł Grzegorz Zimnicki. Dzień przed śmiercią otrzymał medal „Za zasługi dla diecezji siedleckiej”, przyznany przez bp. Kazimierza Gurdę.

Medal wręczył G. Zimnickiemu proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego ks. kan. Dariusz Parafiniuk w asyście ks. Pawła Florowskiego, ks. Krzysztofa Zawadzkiego, Janusza Kloca i Stefana Jakubiuka - przedstawicieli rady parafialnej. G. Zimnicki urodził się w 1925 r. we Włodawie. Prowadził duże gospodarstwo rolne. Wraz z żoną Krystyną wspierał finansowo parafie katolickie, jak też szpitale i szkoły. Pomocy udzielał też Polakom na Wschodzie.

Potrzeba pomagania

W 1995 i 1996 zaangażował się w budowę kaplicy pw. bł. Honorata Koźmińskiego w Sobiborze Wsi na terenie parafii Orchówek prowadzonej przez ojców kapucynów. Przy jej wznoszeniu wykorzystano konstrukcję, okna, szalunek i część pokrycia dachowego kaplicy przeniesionej z Próchenek k. Łosic. Całe wnętrze i wystrój kaplicy trzeba było natomiast urządzić na nowo.

W liście do bp. Jana Mazura z 1996 r. G. Zimnicki zadeklarował, że wraz z żoną sfinansuje budowę kościoła dla włodawskiej parafii Najświętszego Serca Jezusowego powołanej w 1993 r. Przeznaczył na ten cel środki wypracowane przez 50 lat. Realizacji dzieła podjął się ówczesny proboszcz parafii i dziekan włodawski ks. kan. Józef Brzozowski. Rangę ofiarności włodawianina odnotowano w akcie erekcyjnym, który został umieszczony w kapsule i wmurowany w fundamenty świątyni. Napisano w nim: „Duże bezrobocie mieszkańców i słaba kondycja finansowa parafian nie rokowały nadziei na wybudowanie nowej świątyni. Tylko dzięki szczególnemu zaangażowaniu się pana Grzegorza Zimnickiego pochodzącego z Włodawy (…) ks. proboszcz, uzyskawszy pełne poparcie J.E. Ks. Biskupa ordynariusza Jana Wiktora Nowaka, mógł podjąć odważną decyzję budowy świątyni”.

Nowy kościół konsekrowany był 7 maja 2006 r.

 

Ciężko pracował, potrafił się dzielić

- Dużo w życiu pracowałem, ale szanowałem ludzi i pracę. Zawsze udawało mi się zachować pogodę ducha - opowiadał G. Zimnicki podczas wywiadu, który przeprowadzałam jesienią 2017 r. - Nie brakowało w moim życiu trudnych chwil. Ciężko było nie tylko w czasie wojny, np. gdy straszono mnie karą śmierci, ale też później, w latach 60, gdy miesiącami byłem przesłuchiwany, nawet osiem godzin dziennie - zaznaczał. Uzasadniając potrzebę pomagania, nawiązał do postaci swojej babci, wywiezionej do Charkowa. - Była to kobieta wierząca. Zawsze powtarzała: „Pamiętajcie, nas ratowali, ratujcie innych. Trzeba pomagać ludziom...” - wspominał. W ten sposób tłumaczył, dlaczego ze wsparciem spieszył Siostrom Karmelitankom Bosym z Charkowa, jak też innym dziełom Kościoła katolickiego, jak budowy i remonty budynków sakralnych.

Do dzisiaj w archiwum rodzinnym przetrwały listy z wyrazami wdzięczności, m.in. podziękowanie od diecezji żytomierskiej na Ukrainie, której Grzegorz i Tadeusz Zimniccy przekazali mąkę. Została ona przeznaczona „na wypiekanie komunikantów i opłatków - jako że jest najwyższej jakości”- czytamy w liście. „Przyszedł nam Pan z ogromną pomocą w 1996 r., przeznaczając dla nas 4.000 dolarów na zakup pieców gazowych w naszym klasztorze. Był to dla nas znak Bożej Opatrzności, Bożego Miłosierdzia... To była naprawdę ogromna pomoc dla nas. Piece pracują, jest nam w zimie ciepło. Bóg zapłać!” - napisały siostry karmelitanki.

Przez wiele lat przed ważnymi świętami G. Zimnicki kupował i osobiście rozwoził kwiaty do kościołów św. Agnieszki w Lublinie, Najświętszego Serca Jezusowego i św. Ludwika we Włodawie, św. Jana Jałmużnika w Orchówku, bł. Honorata Koźmińskiego w Sobiborze.

Joanna Szubstarska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz diecezji


7 czerwca kolegiatę janowską podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. W Eucharystii wziął udział cały polski episkopat. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Jerycho Młodych


Za nami kolejne Jerycho Młodych. Tegorocznej edycji patronował św. Stanisław Kostka. Spotkanie, które minęło pod znakiem modlitwy i tańca, zgromadziło ok. 700 osób. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Kultura bez Granic
1 lipca na terenach rekreacyjnych przy kąpielisku w Kobylanach odbędzie się XV Przegląd Folklorystyczny „Kultura bez Granic”.
więcej »
Rocznica śmierci Orlika
24 czerwca w Rykach odbędą się uroczystości religijne i patriotyczne pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
więcej »
 

POLECAMY


Sięgając do korzeni
Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.
więcej »
Z troską o relacjach
Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
1 Krl 21, 17-29; Ps 51 (50), 3-4. 5-6b. 11 i 16
Ewangelia:
Mt 5, 43-48

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR