15 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Maria, Napoleon, Stefan

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Historia

 
 

Uhonorowano budowniczego kościoła

25 kwietnia 2018 r.

Człowiek wielkiego serca


fot. JS

18 kwietnia zmarł Grzegorz Zimnicki. Dzień przed śmiercią otrzymał medal „Za zasługi dla diecezji siedleckiej”, przyznany przez bp. Kazimierza Gurdę.

Medal wręczył G. Zimnickiemu proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego ks. kan. Dariusz Parafiniuk w asyście ks. Pawła Florowskiego, ks. Krzysztofa Zawadzkiego, Janusza Kloca i Stefana Jakubiuka - przedstawicieli rady parafialnej. G. Zimnicki urodził się w 1925 r. we Włodawie. Prowadził duże gospodarstwo rolne. Wraz z żoną Krystyną wspierał finansowo parafie katolickie, jak też szpitale i szkoły. Pomocy udzielał też Polakom na Wschodzie.

Potrzeba pomagania

W 1995 i 1996 zaangażował się w budowę kaplicy pw. bł. Honorata Koźmińskiego w Sobiborze Wsi na terenie parafii Orchówek prowadzonej przez ojców kapucynów. Przy jej wznoszeniu wykorzystano konstrukcję, okna, szalunek i część pokrycia dachowego kaplicy przeniesionej z Próchenek k. Łosic. Całe wnętrze i wystrój kaplicy trzeba było natomiast urządzić na nowo.

W liście do bp. Jana Mazura z 1996 r. G. Zimnicki zadeklarował, że wraz z żoną sfinansuje budowę kościoła dla włodawskiej parafii Najświętszego Serca Jezusowego powołanej w 1993 r. Przeznaczył na ten cel środki wypracowane przez 50 lat. Realizacji dzieła podjął się ówczesny proboszcz parafii i dziekan włodawski ks. kan. Józef Brzozowski. Rangę ofiarności włodawianina odnotowano w akcie erekcyjnym, który został umieszczony w kapsule i wmurowany w fundamenty świątyni. Napisano w nim: „Duże bezrobocie mieszkańców i słaba kondycja finansowa parafian nie rokowały nadziei na wybudowanie nowej świątyni. Tylko dzięki szczególnemu zaangażowaniu się pana Grzegorza Zimnickiego pochodzącego z Włodawy (…) ks. proboszcz, uzyskawszy pełne poparcie J.E. Ks. Biskupa ordynariusza Jana Wiktora Nowaka, mógł podjąć odważną decyzję budowy świątyni”.

Nowy kościół konsekrowany był 7 maja 2006 r.

 

Ciężko pracował, potrafił się dzielić

- Dużo w życiu pracowałem, ale szanowałem ludzi i pracę. Zawsze udawało mi się zachować pogodę ducha - opowiadał G. Zimnicki podczas wywiadu, który przeprowadzałam jesienią 2017 r. - Nie brakowało w moim życiu trudnych chwil. Ciężko było nie tylko w czasie wojny, np. gdy straszono mnie karą śmierci, ale też później, w latach 60, gdy miesiącami byłem przesłuchiwany, nawet osiem godzin dziennie - zaznaczał. Uzasadniając potrzebę pomagania, nawiązał do postaci swojej babci, wywiezionej do Charkowa. - Była to kobieta wierząca. Zawsze powtarzała: „Pamiętajcie, nas ratowali, ratujcie innych. Trzeba pomagać ludziom...” - wspominał. W ten sposób tłumaczył, dlaczego ze wsparciem spieszył Siostrom Karmelitankom Bosym z Charkowa, jak też innym dziełom Kościoła katolickiego, jak budowy i remonty budynków sakralnych.

Do dzisiaj w archiwum rodzinnym przetrwały listy z wyrazami wdzięczności, m.in. podziękowanie od diecezji żytomierskiej na Ukrainie, której Grzegorz i Tadeusz Zimniccy przekazali mąkę. Została ona przeznaczona „na wypiekanie komunikantów i opłatków - jako że jest najwyższej jakości”- czytamy w liście. „Przyszedł nam Pan z ogromną pomocą w 1996 r., przeznaczając dla nas 4.000 dolarów na zakup pieców gazowych w naszym klasztorze. Był to dla nas znak Bożej Opatrzności, Bożego Miłosierdzia... To była naprawdę ogromna pomoc dla nas. Piece pracują, jest nam w zimie ciepło. Bóg zapłać!” - napisały siostry karmelitanki.

Przez wiele lat przed ważnymi świętami G. Zimnicki kupował i osobiście rozwoził kwiaty do kościołów św. Agnieszki w Lublinie, Najświętszego Serca Jezusowego i św. Ludwika we Włodawie, św. Jana Jałmużnika w Orchówku, bł. Honorata Koźmińskiego w Sobiborze.

Joanna Szubstarska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
500 lat parafii w Kodniu
14 i 15 sierpnia upłyną w Kodniu pod znakiem obchodów jubileuszu 500 lat istnienia parafii.
więcej »
Dni Sarnak
14 i 15 sierpnia gmina Sarnaki świętuje. Program zapowiada się ciekawie - każdy znajdzie tutaj coś dla siebie!
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Środa XIX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ap 11,19a; 12,1.3-6a.10ab ;
Ps 45,7.10-12.14-15

Ewangelia:
Łk 1,39-56

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR