19 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Piotra, Michała, Ziemowita

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Komentarze

 
 

Słowo do słowa

25 kwietnia 2018 r.

Śmieszna teoria

Generalnie wychodzimy z założenia, że śmiech to zdrowie. No bo jak nie, jak tak? Mamy nawet na potwierdzenie tej tezy całkiem popularne porzekadło. Często jednak okazuje się, że śmiech może być również kwestią względną. W myśl innego porzekadła zresztą…

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia - tak też często
mawiamy. Przywołany na samym początku śmiech w to powiedzenie
również wkomponować się potrafi. Bo przecież śmiechu rodzajów
jest jakoś tak śmiesznie dużo. Śmiech może być radosny,
szyderczy, naturalny, sztuczny, kpiący, drwiący, wymuszony,
zdrowy i… - wyobraźnia z pewnością podpowie kontynuację listy.
Doświadczenia każdego dnia pozwalają nam całkiem samodzielnie
klasyfikować, rozpoznawać i oceniać śmiech, który usłyszymy obok.
I również przeżywać, bo śmiech innych może być przecież źródłem
smutku. I tu trzeba dodać: niestety…Ludzie są różni. To takie oczywiste. Mijamy przecież każdego dnia setki osób, które wyglądają i zachowują się inaczej od nas. Mają do tego pełne prawo, a czasem nie mają innego wyjścia, bo nie sami zdecydowali o swojej inności, także w wyglądzie. Bywa, że ta „inność” jest skutkiem wypadku, choroby, a nie wyboru.

Będę bardzo ostrożny w słowach, bo takie mamy czasy, że pewnych rzeczy wprost mówić nie należy, chociaż taka właśnie mowa wydaje się być najczytelniejsza i najbardziej zrozumiała. A jednak… Napiszę więc tak: jest sobie człowiek i ten człowiek czuje, że jest kobietą wbrew wszystkim rozpoznawalnym znakom. Lepiej chyba i bezpieczniej uniknąć deklaracji, czy taki stan rozumiemy. Obserwacja każe przypuszczać, że jeżeli akurat nie rozumiemy, to jesteśmy mocno zacofani, mało nowocześni i generalnie należymy do gatunku raczej na zagładę skazanego. Możemy usłyszeć koronny argument, że Kopernika też nie wszyscy i nie od razu zrozumieli. Możemy wprawdzie wyprowadzić kontrę, że jeśli ktoś uważa się za Napoleona Bonaparte, to trafia na ogół do specjalisty określonych nauk medycznych, ale nasza kontra zostanie zapewne sklasyfikowana jako przejaw homofobii, mowy nienawiści i ostateczny dowód zacofania całkowitego. Zostawmy więc to na razie i wróćmy do człowieka, który czuje to, co już napisane zostało…

Za tym napisanym „czuciem” idą określone zmiany: garderoba, plastyka ciała, mimika, gesty… Nasz człowiek wytrwale próbuje stać się kobietą, chociaż nadal nią nie jest. W oczach wielu najzwyczajniej w świecie udaje i ucieka od swojej naturalności. Reakcje mogą być rozmaite, a jedną z nich może być również śmiech. Na pewno nie ten radosny, zdrowy, życzliwy, ale niekoniecznie od razu nienawistny i szyderczy. Szczególnie, gdy śmieje się dziecko, które połowa telewizyjnych arcydzieł uczy, że taka reakcja jest całkiem normalna. A jak reaguje na ten śmiech dorosły człowiek, który - być może całkiem słusznie - poczuł się dotknięty reakcją na swoją inność wynikającą z całkiem świadomego i zamierzonego działania? Otóż ten dorosły człowiek wybucha wulgarną agresją, obrzuca dziecko stekiem wyzwisk, a na koniec oblewa je kawą. Całość zdarzenia nagrywa i zamieszcza w sieci, jako dowód swojego - z jednej strony - męczeństwa, a z drugiej - w swoim zapewne mniemaniu -bohaterstwa. No i rodzi się debata, bo jest temat. W dodatku prawie tak atrakcyjny, jak nowiny o tym, że jakaś tam aktorka, wybierając się na spacer po czerwonym dywanie, całkiem przypadkiem zapomniała przyodziać pewnej części garderoby i - całkiem przypadkiem  oczywiście - nie była to skarpetka…

Gdyby to dziecko śmiało się z babci pogrążonej w modlitwie przy krzyżu, albo chociaż z jakiegoś kapłana czy polityka określonej opcji… Wtedy dla wielu byłoby to zapewne światłe, bohaterskie i nawet nowoczesne, a tak… udowodniło tylko teorię względności śmiechu.

Janusz Eleryk

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Otwarcie Siedleckiego Centrum Onkologii


Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach wzbogacił się o nowoczesny ośrodek onkologiczny. Siedleckie Centrum Onkologii (SCO) to jedyny tego typu ośrodek w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego. Inwestycja kosztowała ponad 112 mln zł. [fot. JAG]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
Festiwal filmowy
25 października, o 10.00, w sali NoveKino Merkury przy ul. Brzeskiej w Białej Podlaskiej odbędzie się gala VII Festiwalu Filmowego Twórczości Osób Niepełnosprawnych.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Piątek XXVIII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ef 1, 11-14; Ps 33 (32), 1-2. 4-5. 12-13 ;
Łk 12, 1-7

Ewangelia:
Łk 12, 1-7

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR