15 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Maria, Napoleon, Stefan

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Komentarze

 
 

Słowo do słowa

25 kwietnia 2018 r.

Śmieszna teoria

Generalnie wychodzimy z założenia, że śmiech to zdrowie. No bo jak nie, jak tak? Mamy nawet na potwierdzenie tej tezy całkiem popularne porzekadło. Często jednak okazuje się, że śmiech może być również kwestią względną. W myśl innego porzekadła zresztą…

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia - tak też często
mawiamy. Przywołany na samym początku śmiech w to powiedzenie
również wkomponować się potrafi. Bo przecież śmiechu rodzajów
jest jakoś tak śmiesznie dużo. Śmiech może być radosny,
szyderczy, naturalny, sztuczny, kpiący, drwiący, wymuszony,
zdrowy i… - wyobraźnia z pewnością podpowie kontynuację listy.
Doświadczenia każdego dnia pozwalają nam całkiem samodzielnie
klasyfikować, rozpoznawać i oceniać śmiech, który usłyszymy obok.
I również przeżywać, bo śmiech innych może być przecież źródłem
smutku. I tu trzeba dodać: niestety…Ludzie są różni. To takie oczywiste. Mijamy przecież każdego dnia setki osób, które wyglądają i zachowują się inaczej od nas. Mają do tego pełne prawo, a czasem nie mają innego wyjścia, bo nie sami zdecydowali o swojej inności, także w wyglądzie. Bywa, że ta „inność” jest skutkiem wypadku, choroby, a nie wyboru.

Będę bardzo ostrożny w słowach, bo takie mamy czasy, że pewnych rzeczy wprost mówić nie należy, chociaż taka właśnie mowa wydaje się być najczytelniejsza i najbardziej zrozumiała. A jednak… Napiszę więc tak: jest sobie człowiek i ten człowiek czuje, że jest kobietą wbrew wszystkim rozpoznawalnym znakom. Lepiej chyba i bezpieczniej uniknąć deklaracji, czy taki stan rozumiemy. Obserwacja każe przypuszczać, że jeżeli akurat nie rozumiemy, to jesteśmy mocno zacofani, mało nowocześni i generalnie należymy do gatunku raczej na zagładę skazanego. Możemy usłyszeć koronny argument, że Kopernika też nie wszyscy i nie od razu zrozumieli. Możemy wprawdzie wyprowadzić kontrę, że jeśli ktoś uważa się za Napoleona Bonaparte, to trafia na ogół do specjalisty określonych nauk medycznych, ale nasza kontra zostanie zapewne sklasyfikowana jako przejaw homofobii, mowy nienawiści i ostateczny dowód zacofania całkowitego. Zostawmy więc to na razie i wróćmy do człowieka, który czuje to, co już napisane zostało…

Za tym napisanym „czuciem” idą określone zmiany: garderoba, plastyka ciała, mimika, gesty… Nasz człowiek wytrwale próbuje stać się kobietą, chociaż nadal nią nie jest. W oczach wielu najzwyczajniej w świecie udaje i ucieka od swojej naturalności. Reakcje mogą być rozmaite, a jedną z nich może być również śmiech. Na pewno nie ten radosny, zdrowy, życzliwy, ale niekoniecznie od razu nienawistny i szyderczy. Szczególnie, gdy śmieje się dziecko, które połowa telewizyjnych arcydzieł uczy, że taka reakcja jest całkiem normalna. A jak reaguje na ten śmiech dorosły człowiek, który - być może całkiem słusznie - poczuł się dotknięty reakcją na swoją inność wynikającą z całkiem świadomego i zamierzonego działania? Otóż ten dorosły człowiek wybucha wulgarną agresją, obrzuca dziecko stekiem wyzwisk, a na koniec oblewa je kawą. Całość zdarzenia nagrywa i zamieszcza w sieci, jako dowód swojego - z jednej strony - męczeństwa, a z drugiej - w swoim zapewne mniemaniu -bohaterstwa. No i rodzi się debata, bo jest temat. W dodatku prawie tak atrakcyjny, jak nowiny o tym, że jakaś tam aktorka, wybierając się na spacer po czerwonym dywanie, całkiem przypadkiem zapomniała przyodziać pewnej części garderoby i - całkiem przypadkiem  oczywiście - nie była to skarpetka…

Gdyby to dziecko śmiało się z babci pogrążonej w modlitwie przy krzyżu, albo chociaż z jakiegoś kapłana czy polityka określonej opcji… Wtedy dla wielu byłoby to zapewne światłe, bohaterskie i nawet nowoczesne, a tak… udowodniło tylko teorię względności śmiechu.

Janusz Eleryk

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
500 lat parafii w Kodniu
14 i 15 sierpnia upłyną w Kodniu pod znakiem obchodów jubileuszu 500 lat istnienia parafii.
więcej »
Dni Sarnak
14 i 15 sierpnia gmina Sarnaki świętuje. Program zapowiada się ciekawie - każdy znajdzie tutaj coś dla siebie!
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Środa XIX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ap 11,19a; 12,1.3-6a.10ab ;
Ps 45,7.10-12.14-15

Ewangelia:
Łk 1,39-56

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR