18 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Juliana, Łukasza, Bogumiła

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Łuków

25 kwietnia 2018 r.

Co obiecał premier Morawiecki?


fot. MG

O powrót do miasta biura obsługi klienta przedsiębiorstwa PGE, budowę chodnika na ul. Łapiguz, program Mieszkanie Plus pytali mieszkańcy premiera Mateusza Morawieckiego, który 22 kwietnia odwiedził Łuków.

Szef rządu najpierw uczestniczył w Mszy św. w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła, a następnie udał się na spotkanie, które rozpoczęło się po 17.00 w hali sportowej, przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Grzegorza Piramowicza. Uczestniczyło w nim około 1,2 ty. osób. Premier odniósł się do wielu spraw, dotyczących zarówno polityki ogólnopaństwowej, jak i lokalnej.Ważnym punktem wystąpienia M. Morawieckiego było omówienie tzw. piątki, a więc postulatów, których realizację zapowiedziano podczas Konwencji Zjednoczonej Prawicy. Przypomnijmy, że od początku przyszłego rok rząd zakłada obniżenie podatku CIT dla małych firm z 15 do 9%, zostanie również wprowadzony mały ZUS - naliczany proporcjonalnie do przychodów osiąganych przez przedsiębiorstwo. Pozostałe z propozycji wchodzących w skład pakietu to: wyprawka w wysokości 300 zł dla każdego ucznia rozpoczynającego edukację na poziomie szkoły podstawowej oraz średniej, jak również fundusz budowy dróg lokalnych z pulą pieniężną w wysokości minimum 5 mld zł.

O tym wszystkim łukowianie usłyszeli podczas spotkania. Zainteresowanie wzbudziły też plany rządu w stosunku do osób niepełnosprawnych.

 

Renta socjalna do poziomu renty minimalnej

 

Dostępność Plus - to ostatni z elementów składowych „piątki”. Istotą tego programu jest likwidacja barier ograniczających osoby niepełnosprawne. Na jego realizację rząd zamierza wydać w ciągu ośmiu lat ok. 20 mld zł. - Będziemy dążyć do tego, by osoby niepełnosprawne otrzymywały jak najszersze wsparcie. Jest ono konieczne. Zasiłki pielęgnacyjne, dodatki opiekuńcze oraz rentę socjalną należy podnieść do poziomu renty minimalnej - zapowiedział premier. - Realizacja tych przedsięwzięć wymaga wprowadzenia daniny solidarnościowej. Obejmie ona osoby najbardziej zamożne, najlepiej zarabiające, czyli ok. 0,5% społeczeństwa. W ten sposób Polska będzie państwem solidarnościowym. Myślę, że to droga w dobrym kierunku - dodał.

 

O służbie zdrowia i rolnikach

 

M. Morawiecki sporo miejsca poświęcił dofinansowaniu służby zdrowia oraz pomocy dla placówek leczniczych oraz uczelni medycznych. Wspomniał również o odbudowie zlikwidowanych kilka lat temu posterunkach policji, co byłoby korzystne w kwestii poprawy bezpieczeństwa wewnętrznego. Zwrócił także uwagę na sytuację rolników, poruszając problematykę walki z ASF i udogodnień dla producentów sprzedających produkowaną żywność.

 

Mieszkańcy pytali

 

W dalszej części spotkania odczytano pytania przygotowane przez łukowian. Dotyczyły one zarówno zagadnień ogólnopolskich, jak lokalnych, m.in.: Mieszkania Plus, źródła finansowania „piątki” oraz rozwoju Polski wschodniej. Prezes Rady Ministrów podkreślił, że polityka mieszkaniowa jest tak naprawdę obszarem bardzo trudnym do działania. Rząd podejmie jednak wysiłki, by w przyszłym roku oddać do użytku około 100 tys. mieszkań. Z zagadnień lokalnych poruszono sprawę powrotu do Łukowa biura obsługi klienta przedsiębiorstwa PGE, jak również budowy chodnika na ulicy Łapiguz. W kwestii biura premier zaznaczył, że ta sprawa nie leży w gestii rządu, choć może on jako udziałowiec zasugerować PGE przyjęcie określonego rozwiązania. Co do chodnika szef rządu skierował zapytanie do wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka i otrzymał odpowiedź twierdzącą.

 

Po spotkaniu

 

Spotkanie zakończyło się ok. 18.30. Premiera pożegnali uczestnicy, wychodząc przed szkołę. - Cieszy, że ludzie interesują się zarówno tematami ogólnopolskimi, jak i lokalnymi. W ten sposób pokazują, że kochają zarówno swoją małą ojczyznę, czyli region, jak i tę dużą - Polskę - stwierdził M. Morawiecki.

Jakie były natomiast wrażenia wśród mieszkańców? - Spodziewałem się więcej konkretów, choć i tak rząd stara się coś robić, wychodzić w kierunku społeczeństwa. To ważne, że nie są powielane błędy poprzedników, a politykom leży na sercu dobro przeciętnego Polaka - powiedział

Spotkanie M. Morawieckiego z mieszkańcami Łukowa odbyło się w ramach cyklu „Polska jest jedna”. Zakończy się on w lipcu. Do tego czasu planowane są spotkania i rozmowy z mieszkańcami 700 polskich miejscowości.

Marcin Gomółka

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Otwarcie Siedleckiego Centrum Onkologii


Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach wzbogacił się o nowoczesny ośrodek onkologiczny. Siedleckie Centrum Onkologii (SCO) to jedyny tego typu ośrodek w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego. Inwestycja kosztowała ponad 112 mln zł. [fot. JAG]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
Festiwal filmowy
25 października, o 10.00, w sali NoveKino Merkury przy ul. Brzeskiej w Białej Podlaskiej odbędzie się gala VII Festiwalu Filmowego Twórczości Osób Niepełnosprawnych.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Czwartek XXVIII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
2 Tm 4, 9-17a; Ps 145, 10-11. 12-13ab. 17-18 ;
Łk 10, 1-9

Ewangelia:
Łk 10, 1-9

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR