19 czerwca 2018 r. Imieniny obchodzą: Gerwazy, Protazy, Julianna

Pogoda: Siedlce

Numer 24
14-20 czerwca 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Łuków

25 kwietnia 2018 r.

Co obiecał premier Morawiecki?


fot. MG

O powrót do miasta biura obsługi klienta przedsiębiorstwa PGE, budowę chodnika na ul. Łapiguz, program Mieszkanie Plus pytali mieszkańcy premiera Mateusza Morawieckiego, który 22 kwietnia odwiedził Łuków.

Szef rządu najpierw uczestniczył w Mszy św. w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła, a następnie udał się na spotkanie, które rozpoczęło się po 17.00 w hali sportowej, przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Grzegorza Piramowicza. Uczestniczyło w nim około 1,2 ty. osób. Premier odniósł się do wielu spraw, dotyczących zarówno polityki ogólnopaństwowej, jak i lokalnej.Ważnym punktem wystąpienia M. Morawieckiego było omówienie tzw. piątki, a więc postulatów, których realizację zapowiedziano podczas Konwencji Zjednoczonej Prawicy. Przypomnijmy, że od początku przyszłego rok rząd zakłada obniżenie podatku CIT dla małych firm z 15 do 9%, zostanie również wprowadzony mały ZUS - naliczany proporcjonalnie do przychodów osiąganych przez przedsiębiorstwo. Pozostałe z propozycji wchodzących w skład pakietu to: wyprawka w wysokości 300 zł dla każdego ucznia rozpoczynającego edukację na poziomie szkoły podstawowej oraz średniej, jak również fundusz budowy dróg lokalnych z pulą pieniężną w wysokości minimum 5 mld zł.

O tym wszystkim łukowianie usłyszeli podczas spotkania. Zainteresowanie wzbudziły też plany rządu w stosunku do osób niepełnosprawnych.

 

Renta socjalna do poziomu renty minimalnej

 

Dostępność Plus - to ostatni z elementów składowych „piątki”. Istotą tego programu jest likwidacja barier ograniczających osoby niepełnosprawne. Na jego realizację rząd zamierza wydać w ciągu ośmiu lat ok. 20 mld zł. - Będziemy dążyć do tego, by osoby niepełnosprawne otrzymywały jak najszersze wsparcie. Jest ono konieczne. Zasiłki pielęgnacyjne, dodatki opiekuńcze oraz rentę socjalną należy podnieść do poziomu renty minimalnej - zapowiedział premier. - Realizacja tych przedsięwzięć wymaga wprowadzenia daniny solidarnościowej. Obejmie ona osoby najbardziej zamożne, najlepiej zarabiające, czyli ok. 0,5% społeczeństwa. W ten sposób Polska będzie państwem solidarnościowym. Myślę, że to droga w dobrym kierunku - dodał.

 

O służbie zdrowia i rolnikach

 

M. Morawiecki sporo miejsca poświęcił dofinansowaniu służby zdrowia oraz pomocy dla placówek leczniczych oraz uczelni medycznych. Wspomniał również o odbudowie zlikwidowanych kilka lat temu posterunkach policji, co byłoby korzystne w kwestii poprawy bezpieczeństwa wewnętrznego. Zwrócił także uwagę na sytuację rolników, poruszając problematykę walki z ASF i udogodnień dla producentów sprzedających produkowaną żywność.

 

Mieszkańcy pytali

 

W dalszej części spotkania odczytano pytania przygotowane przez łukowian. Dotyczyły one zarówno zagadnień ogólnopolskich, jak lokalnych, m.in.: Mieszkania Plus, źródła finansowania „piątki” oraz rozwoju Polski wschodniej. Prezes Rady Ministrów podkreślił, że polityka mieszkaniowa jest tak naprawdę obszarem bardzo trudnym do działania. Rząd podejmie jednak wysiłki, by w przyszłym roku oddać do użytku około 100 tys. mieszkań. Z zagadnień lokalnych poruszono sprawę powrotu do Łukowa biura obsługi klienta przedsiębiorstwa PGE, jak również budowy chodnika na ulicy Łapiguz. W kwestii biura premier zaznaczył, że ta sprawa nie leży w gestii rządu, choć może on jako udziałowiec zasugerować PGE przyjęcie określonego rozwiązania. Co do chodnika szef rządu skierował zapytanie do wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka i otrzymał odpowiedź twierdzącą.

 

Po spotkaniu

 

Spotkanie zakończyło się ok. 18.30. Premiera pożegnali uczestnicy, wychodząc przed szkołę. - Cieszy, że ludzie interesują się zarówno tematami ogólnopolskimi, jak i lokalnymi. W ten sposób pokazują, że kochają zarówno swoją małą ojczyznę, czyli region, jak i tę dużą - Polskę - stwierdził M. Morawiecki.

Jakie były natomiast wrażenia wśród mieszkańców? - Spodziewałem się więcej konkretów, choć i tak rząd stara się coś robić, wychodzić w kierunku społeczeństwa. To ważne, że nie są powielane błędy poprzedników, a politykom leży na sercu dobro przeciętnego Polaka - powiedział

Spotkanie M. Morawieckiego z mieszkańcami Łukowa odbyło się w ramach cyklu „Polska jest jedna”. Zakończy się on w lipcu. Do tego czasu planowane są spotkania i rozmowy z mieszkańcami 700 polskich miejscowości.

Marcin Gomółka

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz diecezji


7 czerwca kolegiatę janowską podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. W Eucharystii wziął udział cały polski episkopat. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Jerycho Młodych


Za nami kolejne Jerycho Młodych. Tegorocznej edycji patronował św. Stanisław Kostka. Spotkanie, które minęło pod znakiem modlitwy i tańca, zgromadziło ok. 700 osób. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Kultura bez Granic
1 lipca na terenach rekreacyjnych przy kąpielisku w Kobylanach odbędzie się XV Przegląd Folklorystyczny „Kultura bez Granic”.
więcej »
Rocznica śmierci Orlika
24 czerwca w Rykach odbędą się uroczystości religijne i patriotyczne pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
więcej »
 

POLECAMY


Sięgając do korzeni
Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.
więcej »
Z troską o relacjach
Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
1 Krl 21, 17-29; Ps 51 (50), 3-4. 5-6b. 11 i 16
Ewangelia:
Mt 5, 43-48

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR