18 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Helena, Ilona, Bogusław

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Rozmaitości

 
 

WŁODAWA

25 kwietnia 2018 r.

Wolontariusze - ludzie otwarci i radośni


fot. JS

We Włodawskim Domu Kultury odbył się jubileusz dziesięciolecia Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu.

Były słowa o powstaniu organizacji, historii i zrealizowanych działaniach. Nie zabrakło podziękowań i dyplomów uznania. - Żyzną ziemią okazała się ziemia włodawska. W niej zostało zasiane ziarno wolontariatu - stwierdziła Krystyna Kończal, prezes Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu. ​- Misją stowarzyszenia jest promocja idei wolontariatu i działań wolontarystycznych, a także wspieranie organizacji pozarządowych, instytucji publicznych oraz osób poprzez świadczenie im pomocy - podkreśliła prezes stowarzyszenia.

- Kiedy w lutym 2007 r. kilka osób z Włodawy włączyło się w projekt realizowany przez lubelskie Centrum Wolontariatu, to jak w inkubatorze, krok po kroku, zdobywaliśmy arkana sztuki niezbędne do tworzenia stowarzyszenia oraz centrum wolontariatu. Tak zaczęła się nasza przygoda - mówiła o początkach stowarzyszenia K. Kończal podczas gali jubileuszowej, która odbyła się 16 kwietnia.

Obecnie Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu prowadzi szkolenia dla wolontariuszy i koordynatorów wolontariatu, włącza się w akcje ogólnopolskie, m.in. „Szlachetną paczkę”. Prowadzi lokalną akcję „Złotówka na Gwiazdkę”. Działa nie tylko wolontariat akcyjny; rozwija się także wolontariat szkolny, nauczycielski, hospicyjny.

W każdej szkole działają koła, które mają pokazać młodym ludziom wolontariat jako jeden ze sposobów na życie, na propagowanie i rozwijanie umiejętności pomagania innym oraz kształtowanie szacunku do osób starszych i niepełnosprawnych.

Włodawscy wolontariusze współpracują z lokalnymi organizacjami i instytucjami, np. ze Stowarzyszeniem Renovabis, pomagając przy sprzątaniu nagrobków oraz kweście na rzecz odnowy zniszczonych, zabytkowych grobów. Młodzież z wielu szkół powiatu włącza się w kwestę, zbierając pieniądze na rozbudowę włodawskiego hospicjum. Wolontariusze ze szkolnych kół wykonują prace społeczne także w miejscach swojego zamieszkania, m.in. w gminnych ośrodkach kultury, świetlicach, bibliotekach czy parafiach. Od lat funkcjonuje wolontariat nauczycielski. Nauczyciele wolontariusze zapraszają uczniów, którzy mają problemy z nauką; wystarczy wykonać telefon do koordynatorki, która zatroszczy się o dogodne godziny dla nauczyciela i ucznia.

 

Porady prawne i psychologiczne

 

K. Kończal do działań zrealizowanych przez SCW zalicza m.in. osiem lat funkcjonowania Włodawskiego Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych. - Centrum postawiło sobie za cel wzmocnienie potencjału 20 organizacji pozarządowych z terenu powiatu włodawskiego. - Cel ten realizujemy poprzez prowadzenie szkoleń czy wizyt studyjnych. Efektem jednej z takich wizyt była inicjatywa powołania przed kilkoma laty we Włodawie spółdzielni socjalnej. Powstała też druga - podkreśliła prezes. - Proponujemy również doradztwo prawne, księgowe, pomoc psychologa oraz porady mediacyjne. Organizacje pozarządowe mogą się do nas zgłaszać i otrzymają wskazaną pomoc doradczą bezpłatnie. Ponadto udostępniamy organizacjom pozarządowym lokal oraz sprzęt komputerowy - uzupełniła K. Kończal.

Inne działania będące w trakcie realizacji to tworzenie sieci współpracy z organizacjami Polesia Zachodniego, przygotowanie spotkań kobiet z powiatu. - Nasi wolontariusze to ludzie z pasją, otwarci i radośni, na których zawsze można liczyć - podsumowała prezes.

Joanna Szubstarska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Sobota XIX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ez 18, 1-10. 13b. 30-32; Ps 51 (50), 12-13. 14-15. 18-19 ;
Mt 19, 13-15

Ewangelia:
Mt 19, 13-15

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR