19 czerwca 2018 r. Imieniny obchodzą: Gerwazy, Protazy, Julianna

Pogoda: Siedlce

Numer 24
14-20 czerwca 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Rozmaitości

 
 

WŁODAWA

25 kwietnia 2018 r.

Wolontariusze - ludzie otwarci i radośni


fot. JS

We Włodawskim Domu Kultury odbył się jubileusz dziesięciolecia Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu.

Były słowa o powstaniu organizacji, historii i zrealizowanych działaniach. Nie zabrakło podziękowań i dyplomów uznania. - Żyzną ziemią okazała się ziemia włodawska. W niej zostało zasiane ziarno wolontariatu - stwierdziła Krystyna Kończal, prezes Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu. ​- Misją stowarzyszenia jest promocja idei wolontariatu i działań wolontarystycznych, a także wspieranie organizacji pozarządowych, instytucji publicznych oraz osób poprzez świadczenie im pomocy - podkreśliła prezes stowarzyszenia.

- Kiedy w lutym 2007 r. kilka osób z Włodawy włączyło się w projekt realizowany przez lubelskie Centrum Wolontariatu, to jak w inkubatorze, krok po kroku, zdobywaliśmy arkana sztuki niezbędne do tworzenia stowarzyszenia oraz centrum wolontariatu. Tak zaczęła się nasza przygoda - mówiła o początkach stowarzyszenia K. Kończal podczas gali jubileuszowej, która odbyła się 16 kwietnia.

Obecnie Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu prowadzi szkolenia dla wolontariuszy i koordynatorów wolontariatu, włącza się w akcje ogólnopolskie, m.in. „Szlachetną paczkę”. Prowadzi lokalną akcję „Złotówka na Gwiazdkę”. Działa nie tylko wolontariat akcyjny; rozwija się także wolontariat szkolny, nauczycielski, hospicyjny.

W każdej szkole działają koła, które mają pokazać młodym ludziom wolontariat jako jeden ze sposobów na życie, na propagowanie i rozwijanie umiejętności pomagania innym oraz kształtowanie szacunku do osób starszych i niepełnosprawnych.

Włodawscy wolontariusze współpracują z lokalnymi organizacjami i instytucjami, np. ze Stowarzyszeniem Renovabis, pomagając przy sprzątaniu nagrobków oraz kweście na rzecz odnowy zniszczonych, zabytkowych grobów. Młodzież z wielu szkół powiatu włącza się w kwestę, zbierając pieniądze na rozbudowę włodawskiego hospicjum. Wolontariusze ze szkolnych kół wykonują prace społeczne także w miejscach swojego zamieszkania, m.in. w gminnych ośrodkach kultury, świetlicach, bibliotekach czy parafiach. Od lat funkcjonuje wolontariat nauczycielski. Nauczyciele wolontariusze zapraszają uczniów, którzy mają problemy z nauką; wystarczy wykonać telefon do koordynatorki, która zatroszczy się o dogodne godziny dla nauczyciela i ucznia.

 

Porady prawne i psychologiczne

 

K. Kończal do działań zrealizowanych przez SCW zalicza m.in. osiem lat funkcjonowania Włodawskiego Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych. - Centrum postawiło sobie za cel wzmocnienie potencjału 20 organizacji pozarządowych z terenu powiatu włodawskiego. - Cel ten realizujemy poprzez prowadzenie szkoleń czy wizyt studyjnych. Efektem jednej z takich wizyt była inicjatywa powołania przed kilkoma laty we Włodawie spółdzielni socjalnej. Powstała też druga - podkreśliła prezes. - Proponujemy również doradztwo prawne, księgowe, pomoc psychologa oraz porady mediacyjne. Organizacje pozarządowe mogą się do nas zgłaszać i otrzymają wskazaną pomoc doradczą bezpłatnie. Ponadto udostępniamy organizacjom pozarządowym lokal oraz sprzęt komputerowy - uzupełniła K. Kończal.

Inne działania będące w trakcie realizacji to tworzenie sieci współpracy z organizacjami Polesia Zachodniego, przygotowanie spotkań kobiet z powiatu. - Nasi wolontariusze to ludzie z pasją, otwarci i radośni, na których zawsze można liczyć - podsumowała prezes.

Joanna Szubstarska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz diecezji


7 czerwca kolegiatę janowską podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. W Eucharystii wziął udział cały polski episkopat. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Jerycho Młodych


Za nami kolejne Jerycho Młodych. Tegorocznej edycji patronował św. Stanisław Kostka. Spotkanie, które minęło pod znakiem modlitwy i tańca, zgromadziło ok. 700 osób. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Kultura bez Granic
1 lipca na terenach rekreacyjnych przy kąpielisku w Kobylanach odbędzie się XV Przegląd Folklorystyczny „Kultura bez Granic”.
więcej »
Rocznica śmierci Orlika
24 czerwca w Rykach odbędą się uroczystości religijne i patriotyczne pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
więcej »
 

POLECAMY


Sięgając do korzeni
Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.
więcej »
Z troską o relacjach
Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
1 Krl 21, 17-29; Ps 51 (50), 3-4. 5-6b. 11 i 16
Ewangelia:
Mt 5, 43-48

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR