17 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNA


Podgląd chwilowo niedostępny

Archiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Rozmaitości

 
 

WŁODAWA

25 kwietnia 2018 r.

Wolontariusze - ludzie otwarci i radośni


fot. JS

We Włodawskim Domu Kultury odbył się jubileusz dziesięciolecia Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu.

Były słowa o powstaniu organizacji, historii i zrealizowanych działaniach. Nie zabrakło podziękowań i dyplomów uznania. - Żyzną ziemią okazała się ziemia włodawska. W niej zostało zasiane ziarno wolontariatu - stwierdziła Krystyna Kończal, prezes Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu. ​- Misją stowarzyszenia jest promocja idei wolontariatu i działań wolontarystycznych, a także wspieranie organizacji pozarządowych, instytucji publicznych oraz osób poprzez świadczenie im pomocy - podkreśliła prezes stowarzyszenia.

- Kiedy w lutym 2007 r. kilka osób z Włodawy włączyło się w projekt realizowany przez lubelskie Centrum Wolontariatu, to jak w inkubatorze, krok po kroku, zdobywaliśmy arkana sztuki niezbędne do tworzenia stowarzyszenia oraz centrum wolontariatu. Tak zaczęła się nasza przygoda - mówiła o początkach stowarzyszenia K. Kończal podczas gali jubileuszowej, która odbyła się 16 kwietnia.

Obecnie Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu prowadzi szkolenia dla wolontariuszy i koordynatorów wolontariatu, włącza się w akcje ogólnopolskie, m.in. „Szlachetną paczkę”. Prowadzi lokalną akcję „Złotówka na Gwiazdkę”. Działa nie tylko wolontariat akcyjny; rozwija się także wolontariat szkolny, nauczycielski, hospicyjny.

W każdej szkole działają koła, które mają pokazać młodym ludziom wolontariat jako jeden ze sposobów na życie, na propagowanie i rozwijanie umiejętności pomagania innym oraz kształtowanie szacunku do osób starszych i niepełnosprawnych.

Włodawscy wolontariusze współpracują z lokalnymi organizacjami i instytucjami, np. ze Stowarzyszeniem Renovabis, pomagając przy sprzątaniu nagrobków oraz kweście na rzecz odnowy zniszczonych, zabytkowych grobów. Młodzież z wielu szkół powiatu włącza się w kwestę, zbierając pieniądze na rozbudowę włodawskiego hospicjum. Wolontariusze ze szkolnych kół wykonują prace społeczne także w miejscach swojego zamieszkania, m.in. w gminnych ośrodkach kultury, świetlicach, bibliotekach czy parafiach. Od lat funkcjonuje wolontariat nauczycielski. Nauczyciele wolontariusze zapraszają uczniów, którzy mają problemy z nauką; wystarczy wykonać telefon do koordynatorki, która zatroszczy się o dogodne godziny dla nauczyciela i ucznia.

 

Porady prawne i psychologiczne

 

K. Kończal do działań zrealizowanych przez SCW zalicza m.in. osiem lat funkcjonowania Włodawskiego Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych. - Centrum postawiło sobie za cel wzmocnienie potencjału 20 organizacji pozarządowych z terenu powiatu włodawskiego. - Cel ten realizujemy poprzez prowadzenie szkoleń czy wizyt studyjnych. Efektem jednej z takich wizyt była inicjatywa powołania przed kilkoma laty we Włodawie spółdzielni socjalnej. Powstała też druga - podkreśliła prezes. - Proponujemy również doradztwo prawne, księgowe, pomoc psychologa oraz porady mediacyjne. Organizacje pozarządowe mogą się do nas zgłaszać i otrzymają wskazaną pomoc doradczą bezpłatnie. Ponadto udostępniamy organizacjom pozarządowym lokal oraz sprzęt komputerowy - uzupełniła K. Kończal.

Inne działania będące w trakcie realizacji to tworzenie sieci współpracy z organizacjami Polesia Zachodniego, przygotowanie spotkań kobiet z powiatu. - Nasi wolontariusze to ludzie z pasją, otwarci i radośni, na których zawsze można liczyć - podsumowała prezes.

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNA


Podgląd chwilowo niedostępny

Archiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

VIII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Hasło „Bóg - Honor - Ojczyzna” towarzyszyło uczestnikom Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, zgromadzonym w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Środa XXVII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ga 5, 18-25; Ps 1, 1-2. 3. 4 i 6 ;
Łk 11, 42-46

Ewangelia:
Łk 11, 42-46

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR