19 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

SIEDLCE

25 kwietnia 2018 r.

Zainspirowane przyrodą


fot. MK

Do 17 maja w Galerii Fotografii Fokus Miejskiego Ośrodka Kultury można oglądać wystawę fotografii Michała Kościa „Żubry. Światło i cień”.

Prezentowane fotografie zostały wybrane spośród tysięcy zdjęć, jakie autor wykonał w ciągu blisko dziesięciu lat na terenach Puszczy Knyszyńskiej. Tytuł ekspozycji celnie oddaje zamysł M. Kościa. Żubry, światło, cień to trzej równoprawni, by nie powiedzieć uzupełniający się, bohaterowie każdej fotografii. Nawet jeśli wydaje się, że sylwetka żubra dominuje, to jest to zamierzone, bo dopiero dopełnione rozżarzoną kulą wschodzącego lub zachodzącego słońca tworzą emocjonalne kadry. Innym razem to właśnie słońce wraz z kreowanymi przez siebie cieniami wybija się ponad majestat zwierząt. Kiedy indziej bohaterowie zespalają się w idealnej harmonii, nikomu nie dając pierwszeństwa, ani nikogo nie spychając na daleki plan…

Na tej wystawie nie zobaczymy żubra takim, jakim każdy go widzi. Nie jest ona także fotograficznym zapisem zachowań, obyczajów czy choćby urody tych zwierząt. Prezentowane fotografie są bardzo indywidualną interpretacją relacji majestatycznych żubrów z otaczającym je pejzażem. Relacji, które zafascynowały autora tak bardzo, że postanowił je uwiecznić i nadać im samodzielny byt.

Na zdjęciach M. Kościa istotne są przede wszystkim nastrój i emocje, dzięki czemu kreują one tak unikalny - trochę tajemniczy, a trochę mroczny i niepokojący - klimat wystawy.

M. Kość od ponad 25 lat pracuje w zawodzie fotoreportera. Współpracuje z mediami ogólnopolskimi oraz Polską Agencją Fotografów Forum i Agencją Fotograficzną Wschód; w portfolio ma liczne publikacje, w tym w tytułach opiniotwórczych, m.in. „Polityka”, „Wprost”; magazynach podróżniczych, m.in. „National Geographic”, „Traveler”, „Podróże”. Uczestnik wielu przedsięwzięć fotograficznych oraz wystaw fotografii prasowej i przyrodniczej, w tym trzech wystaw indywidualnych: „Żubr - puszcz imperator”; „Żubry w pejzażu Puszczy Knyszyńskiej” oraz prezentowanej w Siedlcach - „Żubry. Światło i Cień”.


3 PYTANIA

Michał Kość, fotograf

 

Dlaczego zdecydował się Pan na uwiecznienie na zdjęciach żubrów?

 

Fotografia prasowa i dokumentalna jest tym, czym zajmuję się na co dzień i z czego się utrzymuję. Natomiast fotografowanie żubrów to moja pasja i hobby. Dodam - wieloletnia pasja, która całkowicie mnie pochłania i przede wszystkim pozwala realizować się artystycznie. A zaczęło się bardzo zwyczajnie. Pierwszego żubra na wolności - a to zupełnie inne wrażenia niż w rezerwatach pokazowych czy w ZOO - zobaczyłem przypadkiem wiele lat temu w Puszczy Białowieskiej. Oczywiście zrobiłem zdjęcia i wtedy byłem z nich dumny. Za jakiś czas udało mi się, również przypadkiem, zobaczyć stado kilkunastu żubrów i je obfotografować. A potem to już sam zacząłem ich szukać. Początkowo właśnie w Puszczy Białowieskiej, a od kilku lat głównie w Puszczy Knyszyńskiej. Dzisiaj na te pierwsze zdjęcia żubrów patrzę tylko i wyłącznie z sentymentem, teraz już takich nie robię. Są na nich żubry takie, jakimi widzi je każdy - potężne, majestatyczne zwierzęta na całą klatkę. Ładne, bo ładne, ale nic więcej. Jak wspomniałem, obecnie fotografowanie żubrów jest dla mnie wyzwaniem artystycznym. Żubry - ciągle główni bohaterowie zdjęć - są pretekstem do poszukiwań nie tylko oryginalnych kadrów, ale także ciekawego światła, cieni, odbić oraz ich wzajemnych zależności i relacji. Bardzo lubię fotografować te zwierzęta o wschodach i zachodach słońca, wtedy zdarzają się niezwykłe widowiska kreowane przez samą naturę.

 

Co jest najciekawsze w fotografowaniu tych zwierząt?

 

Żubr to naprawdę ciekawe, a wręcz niezwykłe zwierzę. Z jednej strony potężne (największy ssak w Europie), majestatyczne, dumne i na swój sposób piękne, z drugiej - spokojne, mało dynamiczne, a nawet - przy dłuższych obserwacjach - może wydawać się nieco nudne. Zaletą jest to, że w porównaniu z innymi zwierzętami żubry - przy odpowiednim zachowaniu - są mało płochliwe. Jak już się je wytropi, co nie jest wcale łatwe, i oswoją się one z obecnością człowieka, stają się wdzięcznymi modelami. Można niejako przewidywać ich zachowania i w tę grę włączać inne elementy otoczenia. By jednak nie powielać tysięcy podobnych do siebie zdjęć, na fotografowanie tych zwierząt trzeba znaleźć albo może wypracować swój własny sposób. To oczywiście przychodzi z czasem. Im częściej je się obserwuje, im więcej poświęca im czasu, im lepiej poznaje się ich zachowania, tym łatwiej wpaść na pomysł i pokazać żubry trochę inaczej, ciekawej, niekoniecznie jednoznacznie.

 

Co było Pana głównym celem przy robieniu tych zdjęć?

 

Chcę podkreślić, że to, co robię, nie jest klasyczną fotografią przyrodniczą. Moim celem nie są naturalistyczne kadry pokazujące jak żubr wygląda i co robi. Są to raczej zdjęcia artystyczne inspirowane przyrodą. Nie chodzi mi o po prostu zrobienie fotografii żubrom, ale o zdjęcie, które skupi na sobie uwagę, wyzwoli emocje, każe się chwilę zastanowić, pomyśleć, może nawet zadumać. Żubry na moich pracach to pewne znaki plastyczne, jednocześnie naturalne i charakterystyczne dla polskiego krajobrazu. Kadry te opierają się na wzajemnych relacjach między płaszczyznami, liniami i punktami, a przede wszystkim wykorzystują mocne światło, co w efekcie kreuje trochę magiczny, a trochę mroczny nastrój fotografii.

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Niedziela XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Prz 9, 1-6; Ps 34 (33), 2-3. 10-11. 12-13. 14-15 ;
Ef 5, 15-20

Ewangelia:
J 6, 51-58

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR