19 czerwca 2018 r. Imieniny obchodzą: Gerwazy, Protazy, Julianna

Pogoda: Siedlce

Numer 24
14-20 czerwca 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Rozmaitości

 
 

Specjalista radzi

30 kwietnia 2018 r.

Autoagresja wśród nastolatków

Autoagresja, czyli agresja skierowana na siebie, staje się obecnie coraz częstszym zjawiskiem i problemem wśród nastolatków - sygnalizuje Grażyna Sierpińska, pielęgniarka psychiatryczna, Koło Naukowe Studentów Pielęgniarstwa, Collegium Mazovia Innowacyjna Szkoła Wyższa w Siedlcach. Czy jest to młodzieżowa moda, czy wołanie o pomoc?

Jedną z form autoagresji jest samookaleczanie się. Skala tego zjawiska jest duża. Problem dotyczy głównie ludzi młodych i występuje trzykrotnie częściej u dziewczyn niż chłopców. Początek przypada zwykle na okres 12-18 roku życia. Według psychologów, z roku na rok wzrasta liczba nastolatków, którzy w ten sposób rozwiązują swoje problemy. Jedna trzecia gimnazjalistów próbuje się samookaleczać! Informacje o sposobach i metodach okaleczania się dostarczają im rówieśnicy lub znajdują je w internecie. Młodzi tłumaczą, że robią to, bo nie mają innej drogi, by się ratować. Nie mają do kogo iść i nie wiedzą, co mają zrobić.

Samookaleczenie ma na celu przerwanie bólu emocjonalnego. Zadawany sobie ból fizyczny odwraca lub przekierowuje uwagę z cierpienia psychicznego na cielesne. Stanowi to niejako mechanizm obronny w sytuacji psychologicznie trudnej. Samookaleczenia dokonywane są również w celu zwrócenia na siebie uwagi, przy braku możliwości porozumienia z otoczeniem. Jest to sposób wyrażania lub karania siebie za własne potrzeby emocjonalne. Samookaleczenie kojarzy się nam najczęściej z nacięciami ostrym narzędziem na przedramionach lub udach. Tymczasem jest to każde działanie, którego celem jest uszkodzenie własnego ciała. Dokonywane może być nie tylko żyletką, szkłem czy nożem. To może być drapanie się szpilką, cyrklem lub agrafką. Samookaleczaniem jest także gryzienie się, intensywne pocieranie skóry, aż do zdarcia naskórka, wyrywanie sobie włosów, rzęs, brwi, przypalanie zapalniczką, zadawanie sobie ciosów czy uderzanie głową.

Głównym motywem samookaleczeń jest rozładowanie napięcia emocjonalnego i złości lub sygnalizowanie otoczeniu przeżywanego cierpienia. Pretekstem może być też ciekawość, potrzeba zaimponowania rówieśnikom, identyfikacji z grupą czy dostymulowanie się i przerwanie nudy. Autoagresja może wynikać z nieumiejętności radzenia sobie z problemami domowymi, np. z kłótniami i rozwodem rodziców, ciężką chorobą czy alkoholizmem w rodzinie. Przyczyną mogą być traumatyczne doświadczenia, takie jak znęcanie się fizyczne, psychiczne lub molestowanie seksualne. Motywem bywają też niewłaściwe postawy rodzicielskie, typu odrzucenie, zaniedbanie, nadopiekuńczość, stawianie nadmiernych wymagań lub brak norm czy wsparcia. Może wynikać też z poczucia odrzucenia ze strony rówieśników, samotności, niskiej samooceny i niechęci do siebie. To może być też próba wymuszenia jakiegoś zachowania na otoczeniu. Samookaleczenia mogą występować w przebiegu depresji, zaburzeń zachowania czy innych chorób psychicznych. Towarzyszą im emocje, takie jak złość, nienawiść do siebie i bliskich, poczucie bezsilności, krzywdy, lęku, wstydu i winy.

Samookaleczenia potrafią przerodzić się w uzależnienie i niebezpieczny nawyk. To chwilowe poczucie ulgi z czasem powoduje, że nastolatki ranią się coraz częściej i głębiej. Fizyczny ból usuwa cierpienie emocjonalne, ale nie rozwiązuje problemu. Blizny i sznyty pozostają do końca życia. Dlatego pierwszym krokiem pomocy takiej osobie jest życzliwa rozmowa. Należy budować atmosferę zaufania, bezpieczeństwa, kształtować właściwe relacje między rodzicami i dziećmi. Ważne jest okazanie zainteresowania, zrozumienia problemu, odkrycie przyczyny i nauka radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Być może wskazana i konieczna będzie wizyta u psychologa, psychiatry czy psychoterapeuty. Celem terapii będzie nauka konstruktywnego rozwiązywania problemów i komunikowania swoich potrzeb w społecznie akceptowany sposób. Istotne jest nauczenie bezpiecznego wyrażania negatywnych emocji przez nastolatka. Osoby, których dotyczy ten problem i nie wiedzą do kogo mogą zwrócić się o pomoc, powinny skorzystać z bezpłatnego, ogólnopolskiego telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży o numerze 116-111 lub wysłać anonimową wiadomość online www.116111.pl/napisz.

KO

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz diecezji


7 czerwca kolegiatę janowską podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. W Eucharystii wziął udział cały polski episkopat. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Jerycho Młodych


Za nami kolejne Jerycho Młodych. Tegorocznej edycji patronował św. Stanisław Kostka. Spotkanie, które minęło pod znakiem modlitwy i tańca, zgromadziło ok. 700 osób. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Kultura bez Granic
1 lipca na terenach rekreacyjnych przy kąpielisku w Kobylanach odbędzie się XV Przegląd Folklorystyczny „Kultura bez Granic”.
więcej »
Rocznica śmierci Orlika
24 czerwca w Rykach odbędą się uroczystości religijne i patriotyczne pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
więcej »
 

POLECAMY


Sięgając do korzeni
Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.
więcej »
Z troską o relacjach
Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
1 Krl 21, 17-29; Ps 51 (50), 3-4. 5-6b. 11 i 16
Ewangelia:
Mt 5, 43-48

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR