18 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Aniela, Klaudyna, Roman

Pogoda: Siedlce

Numer 46
15-21 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w bieżącym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Inwestycje i zaproszenie

9 maja 2018 r.

Dla wszystkich przybyszów

Neounicka parafia w Kostomłotach buduje ośrodek dla pielgrzymów i turystów, który ma pełnić funkcję noclegowo-wypoczynkową. Nazwano go Stanicą Jedności.

Kostomłoty są jedyną parafią katolicką obrządku bizantyjsko-słowiańskiego w Polsce. Do istnienia powołał ją bp Henryk Przeździecki. To on przyczynił się do powstania neounii. Do II wojny światowej na terenie diecezji siedleckiej, pińskiej i łuckiej istniało 47 parafii neounickich. Do dziś pozostały tylko Kostomłoty. Parafia liczy 124 wiernych. Jest bardzo licznie odwiedzana przez pielgrzymów.

- Budowę domu pielgrzyma rozpoczął o. Roman Piętka, mój poprzednik. Niestety, do dziś nie został on ukończony. Jest w tzw. stanie surowym. Na jego wykończenie potrzeba potężnych pieniędzy. Z inicjatywy bp. Kazimierza Gurdy w marcu 2017 r. rozpoczęliśmy stawianie nowego, zupełnie oddzielnego budynku. To duży obiekt, mierzy bowiem 32 na 7 m. Budynek na też obszerne poddasze. Chcemy, by służył pielgrzymom, ale i naszym parafianom, jako miejsce rodzinnych spotkań, przyjęć oraz imprez - mówi ks. Zbigniew Nikoniuk, proboszcz neounickiej parafii w Kostomłotach. Dodaje, że budowa prowadzona jest ze środków parafialnych oraz z funduszy otrzymanych od biskupa i marszałka województwa lubelskiego.

 

Prace trwają

- Przez Kostomłoty przebiega słynny szlak rowerowy. Staramy się więc również wychodzić naprzeciw potrzebom turystów. W nowym budynku są toalety, prysznice i duża sala rekreacyjna (7x14 m). Na piętrze mamy pięć dwuosobowych pokoi z łazienkami. Obecnie trwają prace wykończeniowe. Budynek powstaje pod nadzorem konserwatora zabytków, który zatroszczył się o to, by obiekt nawiązywał stylowo do naszej drewnianej architektury. Dół ścian wyłożony jest od zewnątrz bitym kamieniem polnym. Reszta pokryta jest tynkiem. Górę zdobią drewniane facjatki. Wokół budynku ułożono chodnik z kostki brukowej, szeroki na 3 m. Łączy się on z wjazdem na teren plebanii i z dużą altaną - opowiada ks. Z. Nikoniuk. Pokoje czekają na wyposażenie. Trzeba kupić m.in. podstawowe meble. Umeblowania wymaga także sala rekreacyjna.

- Nasza parafia nie może pozwolić sobie większe wydatki, dlatego prosimy o wsparcie tego projektu. W imieniu własnym i parafian dziękuję za pomoc. Wyrazy wdzięczności kieruję też do kapłanów naszej diecezji, którzy wspierają nas dobrym słowem, życzliwością i na sposób materialny - zaznacza proboszcz.

 

Budowanie jedności

Dlaczego dom nazwano Stanicą Jedności? - Kiedyś, w II Rzeczypospolitej istniały grody-warownie, których zadanie była obrona granic Polski. My staramy sie być miejscem spotkania różnych obrzędów jednego katolickiego Kościoła. Jesteśmy przedstawicielami obrządku bizantyjsko-słowiańskiego, współpracujemy też z Kościołem greckokatolickim obrządku bizatyjsko-ukraińskiego. Do Kostomłotów bardzo często przybywa abp Jan Martyniak i bp Eugeniusz Popowicz z diecezji przemyskiej (obrządku biz.-ukrain.), jak również bp Jozafat Howera z Łucka (Ukraina). Chcemy być także miejscem spotkania różnych kultur i narodów, tworzących jeden katolicki Kościół - wyjaśnia proboszcz.

 

Zapraszają na odpust

Ks. Z. Nikoniuk jak zwykle zaprasza do Kostomłotów. Tym razem zachęca do udziału w dorocznym odpuście unickich męczenników z Pratulina. - W Kościele katolickim ich wspomnienie obchodzimy 23 stycznia, w dniu ich męczeństwa. W Kościele wschodnim mamy natomiast tzw. Święto Świętych Narodu - tłumaczy ks. Z. Nikoniuk z uwagą, że męczenników z Pratulina tym mianem naznaczył o. Roman Piętka. - W 1998 r. bp Henryk Tomasik podarował nam pokaźną relikwię tych błogosławionych. Otrzymaliśmy kość Aniceta Hryciuka, najmłodszego z obrońców wiary. Wspomnienie Świętych Narodu obchodzimy w niedzielę po Bożym Ciele. Obchody trwają już od piątku. Tego dnia wyrusza piesza pielgrzymka do Pratulina. W tym roku idziemy po raz 11. Grupa pątników zawsze liczy ponad 100 osób. Wędrują z nami księża grekokatoliccy i rzymskokatoliccy wraz ze swoimi parafianami. Idą wierni z Terespola, Kodnia, Piszczaca i Białej Podlaskiej. Nie brakuje też pielgrzymów z Białorusi i Ukrainy, dlatego jest to ważne wydarzenie międzynarodowe i międzyobrzędowe. Dużą część pątników stanowi młodzież. Z piątku na sobotę nocujemy w Neplach. Do celu dochodzimy na drugi dzień. Na miejscu, w pratulińskim sanktuarium, celebrujemy Liturgię św. Jana Chryzostoma. Wieczorem wracamy do Kostomłotów. O 20.00 organizujemy nabożeństwo wieczerni. Potem siedzimy przy ognisku i cieszymy się swoim towarzystwem - wylicza ks. Zbigniew i zadaje retoryczne pytanie: „Może to jest sens istnienia tych naszych Kostomłotów?”.

- Historia jest ważna, konieczna i potrzebna, musimy ją znać, ale czy cały czas mamy nią żyć? Śmiech młodego Ukraińca, Białorusina, Rosjanina czy Polaka brzmi zawsze tak samo. Oni naprawdę cieszą się, że są razem, że łączy ich Jezus - podkreśla ksiądz proboszcz.

 

Modlitwa i biesiada

Niedzielne uroczystości 3 czerwca rozpoczną się o 10.00 akatystem ku czci męczenników. O 12.00 spod plebanii wyruszy precesja do ołtarza polowego przy cerkwi. Liturgii Jana Chryzostama będzie przewodniczył bp Jozafat Howera z Łucka, z Kościoła greckokatolickiego obrządku bizantyjsko- ukraińskiego. Swoją obecność zapowiedział także ks. archimandryta Sergiusz Gajek z Białorusi, zwierzchnik tamtejszego Kościoła greckokatolickiego. Po liturgii odbędzie sie procesja. Wierni będą trzykrotnie obchodzić swoją cerkiew i słuchać Ewangelii o zmartwychwstaniu. Potem kostomłoccy parafianie zaproszą wszystkich obecnych na biesiadę. - Zachęcamy do wspólnej modlitwy, a późnej do wspólnego stołu i śpiewów. Spotkajmy się w Kostomłotach - podsumowuje ks. Zbigniew.


Dzieło budowy Stanicy Jedności można wspomóc finansowo. Nr. konta: PKO BP 66 1020 1260 0000 0702 0042 8672

Dopisek: Stanica Jedności

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
Rekolekcje dla małżeństw
W dniach 16-18 listopada w diecezjalnym domu rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędą się rekolekcje dla małżeństw ph. Świętość w codziennym życiu.
więcej »
Przegląd Teatrów Obrzędowych
17 listopada, o 10.00, w sali teatralnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach odbędzie się II Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących

uświadomienia sobie, że bieda ma różne twarze

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem

naukę, że czasem mniej znaczy więcejLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR