19 września 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, January

Pogoda: Siedlce

Numer 37
13-19 września 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego czcimy krzyż? Jak rozumieć jego sens i jakie miejsce powinien zajmować on w życiu każdego chrześcijanina? Odpowiedź w cyklu NA MARGINESIE KATECHIZMU!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

 
 

Inwestycje i zaproszenie

9 maja 2018 r.

Dla wszystkich przybyszów

Neounicka parafia w Kostomłotach buduje ośrodek dla pielgrzymów i turystów, który ma pełnić funkcję noclegowo-wypoczynkową. Nazwano go Stanicą Jedności.

Kostomłoty są jedyną parafią katolicką obrządku bizantyjsko-słowiańskiego w Polsce. Do istnienia powołał ją bp Henryk Przeździecki. To on przyczynił się do powstania neounii. Do II wojny światowej na terenie diecezji siedleckiej, pińskiej i łuckiej istniało 47 parafii neounickich. Do dziś pozostały tylko Kostomłoty. Parafia liczy 124 wiernych. Jest bardzo licznie odwiedzana przez pielgrzymów.

- Budowę domu pielgrzyma rozpoczął o. Roman Piętka, mój poprzednik. Niestety, do dziś nie został on ukończony. Jest w tzw. stanie surowym. Na jego wykończenie potrzeba potężnych pieniędzy. Z inicjatywy bp. Kazimierza Gurdy w marcu 2017 r. rozpoczęliśmy stawianie nowego, zupełnie oddzielnego budynku. To duży obiekt, mierzy bowiem 32 na 7 m. Budynek na też obszerne poddasze. Chcemy, by służył pielgrzymom, ale i naszym parafianom, jako miejsce rodzinnych spotkań, przyjęć oraz imprez - mówi ks. Zbigniew Nikoniuk, proboszcz neounickiej parafii w Kostomłotach. Dodaje, że budowa prowadzona jest ze środków parafialnych oraz z funduszy otrzymanych od biskupa i marszałka województwa lubelskiego.

 

Prace trwają

- Przez Kostomłoty przebiega słynny szlak rowerowy. Staramy się więc również wychodzić naprzeciw potrzebom turystów. W nowym budynku są toalety, prysznice i duża sala rekreacyjna (7x14 m). Na piętrze mamy pięć dwuosobowych pokoi z łazienkami. Obecnie trwają prace wykończeniowe. Budynek powstaje pod nadzorem konserwatora zabytków, który zatroszczył się o to, by obiekt nawiązywał stylowo do naszej drewnianej architektury. Dół ścian wyłożony jest od zewnątrz bitym kamieniem polnym. Reszta pokryta jest tynkiem. Górę zdobią drewniane facjatki. Wokół budynku ułożono chodnik z kostki brukowej, szeroki na 3 m. Łączy się on z wjazdem na teren plebanii i z dużą altaną - opowiada ks. Z. Nikoniuk. Pokoje czekają na wyposażenie. Trzeba kupić m.in. podstawowe meble. Umeblowania wymaga także sala rekreacyjna.

- Nasza parafia nie może pozwolić sobie większe wydatki, dlatego prosimy o wsparcie tego projektu. W imieniu własnym i parafian dziękuję za pomoc. Wyrazy wdzięczności kieruję też do kapłanów naszej diecezji, którzy wspierają nas dobrym słowem, życzliwością i na sposób materialny - zaznacza proboszcz.

 

Budowanie jedności

Dlaczego dom nazwano Stanicą Jedności? - Kiedyś, w II Rzeczypospolitej istniały grody-warownie, których zadanie była obrona granic Polski. My staramy sie być miejscem spotkania różnych obrzędów jednego katolickiego Kościoła. Jesteśmy przedstawicielami obrządku bizantyjsko-słowiańskiego, współpracujemy też z Kościołem greckokatolickim obrządku bizatyjsko-ukraińskiego. Do Kostomłotów bardzo często przybywa abp Jan Martyniak i bp Eugeniusz Popowicz z diecezji przemyskiej (obrządku biz.-ukrain.), jak również bp Jozafat Howera z Łucka (Ukraina). Chcemy być także miejscem spotkania różnych kultur i narodów, tworzących jeden katolicki Kościół - wyjaśnia proboszcz.

 

Zapraszają na odpust

Ks. Z. Nikoniuk jak zwykle zaprasza do Kostomłotów. Tym razem zachęca do udziału w dorocznym odpuście unickich męczenników z Pratulina. - W Kościele katolickim ich wspomnienie obchodzimy 23 stycznia, w dniu ich męczeństwa. W Kościele wschodnim mamy natomiast tzw. Święto Świętych Narodu - tłumaczy ks. Z. Nikoniuk z uwagą, że męczenników z Pratulina tym mianem naznaczył o. Roman Piętka. - W 1998 r. bp Henryk Tomasik podarował nam pokaźną relikwię tych błogosławionych. Otrzymaliśmy kość Aniceta Hryciuka, najmłodszego z obrońców wiary. Wspomnienie Świętych Narodu obchodzimy w niedzielę po Bożym Ciele. Obchody trwają już od piątku. Tego dnia wyrusza piesza pielgrzymka do Pratulina. W tym roku idziemy po raz 11. Grupa pątników zawsze liczy ponad 100 osób. Wędrują z nami księża grekokatoliccy i rzymskokatoliccy wraz ze swoimi parafianami. Idą wierni z Terespola, Kodnia, Piszczaca i Białej Podlaskiej. Nie brakuje też pielgrzymów z Białorusi i Ukrainy, dlatego jest to ważne wydarzenie międzynarodowe i międzyobrzędowe. Dużą część pątników stanowi młodzież. Z piątku na sobotę nocujemy w Neplach. Do celu dochodzimy na drugi dzień. Na miejscu, w pratulińskim sanktuarium, celebrujemy Liturgię św. Jana Chryzostoma. Wieczorem wracamy do Kostomłotów. O 20.00 organizujemy nabożeństwo wieczerni. Potem siedzimy przy ognisku i cieszymy się swoim towarzystwem - wylicza ks. Zbigniew i zadaje retoryczne pytanie: „Może to jest sens istnienia tych naszych Kostomłotów?”.

- Historia jest ważna, konieczna i potrzebna, musimy ją znać, ale czy cały czas mamy nią żyć? Śmiech młodego Ukraińca, Białorusina, Rosjanina czy Polaka brzmi zawsze tak samo. Oni naprawdę cieszą się, że są razem, że łączy ich Jezus - podkreśla ksiądz proboszcz.

 

Modlitwa i biesiada

Niedzielne uroczystości 3 czerwca rozpoczną się o 10.00 akatystem ku czci męczenników. O 12.00 spod plebanii wyruszy precesja do ołtarza polowego przy cerkwi. Liturgii Jana Chryzostama będzie przewodniczył bp Jozafat Howera z Łucka, z Kościoła greckokatolickiego obrządku bizantyjsko- ukraińskiego. Swoją obecność zapowiedział także ks. archimandryta Sergiusz Gajek z Białorusi, zwierzchnik tamtejszego Kościoła greckokatolickiego. Po liturgii odbędzie sie procesja. Wierni będą trzykrotnie obchodzić swoją cerkiew i słuchać Ewangelii o zmartwychwstaniu. Potem kostomłoccy parafianie zaproszą wszystkich obecnych na biesiadę. - Zachęcamy do wspólnej modlitwy, a późnej do wspólnego stołu i śpiewów. Spotkajmy się w Kostomłotach - podsumowuje ks. Zbigniew.


Dzieło budowy Stanicy Jedności można wspomóc finansowo. Nr. konta: PKO BP 66 1020 1260 0000 0702 0042 8672

Dopisek: Stanica Jedności

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Wojsk Lądowych


9 września w Siedlcach gościł minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podczas wizyty inaugurującej obchody Święta Wojsk Lądowych zapowiedział, że w mieście stacjonować będzie 18 „Żelazna” Dywizja Zmechanizowana stanowiąca czwarty tego typu związek taktyczny w Polsce. [fot. Leszek Sawicki]

FOTOGALERIA

Dożynki diecezjalne


W święto Narodzenia NMP rolnicy z diecezji przybyli do sanktuarium maryjnego w Woli Gułowskiej na swoje doroczne święto. Pod przewodnictwem biskupa siedleckiego przedstawiali Panu Bogu owoc tegorocznego trudu pracy. Główny punkt uroczystości - Eucharystię poprzedziło widowisko obrzędowe przygotowane przez miejscowy Dom Kultury w nawiązaniu do polskiej i chrześcijańskiej tradycji. Mszy św. w intencji rolników przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Starostami tegorocznych dożynek byli Barbara i Krzysztof Komarowie z miejscowości Żurawiec. Na zakończenie Mszy św. dokonano błogosławieństwa ziarna siewnego. To wyraz upraszania Bożego błogosławieństwa na nowy rok pracy rolniczej. [fot. ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Stadion Młodych
Kochani, z serca zapraszamy na rekolekcje STADION MŁODYCH: włącz pełnię wiary, które odbędą się 6 października na PGE Narodowym w Warszawie.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Wychowanie - ważna sprawa
Pytanie „Jak skutecznie przeciwdziałać agresji?” stanie się centrum rozważań uczestników XXVII Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 29 września.
więcej »
20 lat I KLO
29 września I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach będzie obchodziło uroczystość 20-lecia swojego istnienia.
więcej »
Badania laryngologiczne
19 i 20 września, od 8.00 do 14.00, w przychodni AS-MED w Siedlcach będą prowadzone bezpłatne badania laryngologiczne.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Polowanie na Matkę
To opowieść o odwiecznej walce zła z dobrem. O sile polskiej tożsamości, która sprawia, że naród jest nie do pokonania.
więcej »
Bez zafałszowań
Mówić dzisiaj o „chrześcijańskich fenomenach mistycznych” znaczy zapuścić się w tajemniczy i fascynujący teren naznaczony nadzwyczajną obecnością Boga, ale również narażony na oślepiający blask i zafałszowania.
więcej »
 

SONDA

 

Jak rozpoznać powołanie?

dużo się modlić, prosząc o światło Ducha Świętego

wypatrywać znaków

nie jest to możliwe - zawsze pozostaną wątpliwościLITURGIA SŁOWA


Środa XXIV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
1 Kor 12, 31 – 13, 13; Ps 33 (32), 2-3. 4-5. 12 i 22 ;
Łk 7, 31-35

Ewangelia:
Łk 7, 31-35

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR