19 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

III Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet

16 maja 2018 r.

Misja kobiety - życie


fot. ARCHIWUM

W niedzielę 27 maja pod hasłem Kobieta - Życie+ w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się III Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet.

- Co roku podczas spotkań w Pratulinie staramy się odkrywać geniusz kobiety. Z uwagi na przetaczająca się obecnie przez media fale dyskusji na temat roli kobiety, często podważających jej ukierunkowanie na macierzyństwo, 27 maja chcemy pokazać misję, piękno i wielkość kobiety jako tej, która daje życie - mówi ks. kan. dr Jacek Sereda, dyrektor wydziału duszpasterskiego siedleckiej kurii, pytany o znaczenie hasła tegorocznej pielgrzymki. Jak zaznacza - takie spojrzenie nie umniejsza w żaden sposób roli ojca. - Kobieta jest dawczynią życia w szerokim znaczeniu. Po pierwsze - fizycznym. To pod sercem matki, z jej krwi i kości kształtuje się dziecko. Po drugie - w sensie duchowym.

Dowodzi tego misja tych kobiet, które z racji tego, że żyją samotnie albo decydują się na drogę życia konsekrowanego, pozbawione są macierzyństwa w sensie fizycznym, ale matkują w inny sposób - wyjaśnia duszpasterz rodzin. Tę myśl odnosi do miejsca pielgrzymki. Pratulin ze swoja unicką przeszłością dowartościowuje rolę kobiety jako tej, która daje życie. - Mężczyźni byli świadomi, że pójście pod kościół grozi śmiercią. Nie bali się tego. Mieli wsparcie matek i żon, które zostając w domu, pozwalały im podjąć taką decyzję - mówi ks. J. Sereda.

 

Strażniczki życia

Wspólną modlitwę kobiet w Pratulinie poprzedzi część, którą można określić jako czas bogacenia się słowem. „Cudem jest życie” to tytuł wystąpienia dziennikarki Doroty Łosiewicz, która opowie o wydarzeniach, przez które przeprowadził ją Pan Bóg. Uzupełnieniem będą świadectwa kobiet stąd, tj. mieszkających w naszej diecezji. - Nie są celebrytkami w powszechnym znaczeniu tego słowa, ale to nasze lokalne bohaterki - stwierdza ks. J. Sereda. - Oczekując narodzin dziecka, musiały skonfrontować swoje marzenia i nadzieje z lekarską diagnozą, która była jednoznaczna: dziecko urodzi się chore. Usłyszymy historie, w których główną rolę odegrało zawierzenie Panu Bogu. W jednym przypadku na świat przyszło zdrowe dziecko. W innych - diagnoza się potwierdziła. Mamom tych dzieci nie jest łatwo, ale nigdy nie utraciły poczucia sensu macierzyństwa, cieszą się tym. Nazywam je „kobietami życia” - bo pielęgnują życie, często rezygnując z pracy zawodowej, odłączając się od życia publicznego. Świata nie widzą poza domem, dzieckiem, wózkiem, który pchają - mówi ks. Sereda. - O ile problemu ze zrozumieniem swojej misji nie miały nasze babcie czy mamy, to dzisiaj trzeba tłumaczyć, że sukces nie polega na sławie, ale na otaczaniu opieką życia konkretnego człowieka - w ciszy i poświęceniu, wbrew trendom lansowanym na portalach społecznościowych - dodaje.

 

Ta misja nigdy się nie kończy

Duszpasterz rodzin zachęca do przyjazdu do Pratulina reprezentantki różnych pokoleń tej samej rodziny. Jak tłumaczy, często to babcie są tymi, które wychowują dzieci swoich córek, przekazując im świat swych przekonań, wartości, wiary. To dowód na to, że misja kobiety nigdy się nie kończy. - Młodsze uczestniczki spotkania w Pratulinie będą mogły rozważyć tę prawdę w kontekście przyszłego małżeństwa, starsze - zastanowić się nad jej kontynuowaniem, może w formie duchowej adopcji dziecka nienarodzonego, kapłanów albo małżeństw. Zna „plus” zawarty w haśle Diecezjalnego Dnia Kobiet oznacza dodaną do życia duchowość - wyjaśnia.

Mówiąc o wydźwięku spotkań stanowych, ks. J. Sereda zwraca uwagę na fakt, że w jednym miejscu spotykają się ludzie o podobnych poglądach i mają okazję przekonać się, że świat ich wartości podzielają inni. - W kontekście batalii o życie, jaką obserwujemy, zyskują pewność, że idą właściwą drogą - stwierdza.

 

Doświadczyć mocy Ducha Świętego

Do udziału w III Diecezjalnej Pielgrzymce Kobiet zaprasza również w specjalnym komunikacie bp Kazimierz Gurda. Przypomina, że sanktuarium bł. Męczenników w Pratulinie stanowi w naszej diecezji miejsce szczególne: „To tutaj unici podlascy okazali niezwykłe męstwo wyznawanej wiary i wierności Kościołowi. Dali tego wyraz nie tylko mężczyźni, ale również kobiety, które z wielką miłością i odwagą współuczestniczyły w ich ofierze. Takich kobiet i takiego świadectwa potrzebujemy również w dzisiejszych czasach” - podkreśla ordynariusz. „Gorąco zachęcam do pokoleniowego udziału w tej inicjatywie, by matki przyjechały wraz ze swoimi córkami, babcie z ich wnuczkami, szczególnie z tymi, które przygotowują się do przyjęcia w najbliższym czasie sakramentów św.: I Komunii św., bierzmowania czy też małżeństwa. Niech w tym świętym miejscu doświadczą mocy Ducha Świętego i jedności” - pisze bp K. Gurda.PROGRAM III DIECEZJALNEJ PIELGRZYMKI KOBIET

9.30 - rejestracja pielgrzymów

10.00 - słowo wprowadzające - bp Kazimierz Gurda

10.15 - „Cudem jest życie” - Dorota Łosiewicz; świadectwa dzielnych kobiet

11.45 - przerwa

12.15 - nabożeństwo majowe

12.30 - Eucharystia pod przewodnictwem bp. K. Gurdy

Ok. 13.30 - agapa


O prelegentce

Dorota Łosiewicz - dziennikarka telewizyjną i prasową, scenarzystka i publicystką, szczęśliwa mama czwórki dzieci. Jest redaktor naczelną portalu wsensie.pl, współpracuje również z portalem WPolityce.pl, z tygodnikiem „Sieci” oraz fronda.pl. Od 2016 r. jest jedną ze współprowadzących program Marcina Wolskiego „W tyle wizji” w TVP Info oraz jedną z prowadzących „Kwadrans Polityczny” w TVP 1. Opublikowała książki „Cuda nasze powszednie” i „Życie jest cudem”. Dzięki swemu mężowi przeżyła nawrócenie.

LA

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Niedziela XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Prz 9, 1-6; Ps 34 (33), 2-3. 10-11. 12-13. 14-15 ;
Ef 5, 15-20

Ewangelia:
J 6, 51-58

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR