21 czerwca 2018 r. Imieniny obchodzą: Alicja, Marta, Alojz

Pogoda: Siedlce

Numer 25
21-27 czerwca 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

III Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet

16 maja 2018 r.

Misja kobiety - życie


fot. ARCHIWUM

W niedzielę 27 maja pod hasłem Kobieta - Życie+ w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się III Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet.

- Co roku podczas spotkań w Pratulinie staramy się odkrywać geniusz kobiety. Z uwagi na przetaczająca się obecnie przez media fale dyskusji na temat roli kobiety, często podważających jej ukierunkowanie na macierzyństwo, 27 maja chcemy pokazać misję, piękno i wielkość kobiety jako tej, która daje życie - mówi ks. kan. dr Jacek Sereda, dyrektor wydziału duszpasterskiego siedleckiej kurii, pytany o znaczenie hasła tegorocznej pielgrzymki. Jak zaznacza - takie spojrzenie nie umniejsza w żaden sposób roli ojca. - Kobieta jest dawczynią życia w szerokim znaczeniu. Po pierwsze - fizycznym. To pod sercem matki, z jej krwi i kości kształtuje się dziecko. Po drugie - w sensie duchowym.

Dowodzi tego misja tych kobiet, które z racji tego, że żyją samotnie albo decydują się na drogę życia konsekrowanego, pozbawione są macierzyństwa w sensie fizycznym, ale matkują w inny sposób - wyjaśnia duszpasterz rodzin. Tę myśl odnosi do miejsca pielgrzymki. Pratulin ze swoja unicką przeszłością dowartościowuje rolę kobiety jako tej, która daje życie. - Mężczyźni byli świadomi, że pójście pod kościół grozi śmiercią. Nie bali się tego. Mieli wsparcie matek i żon, które zostając w domu, pozwalały im podjąć taką decyzję - mówi ks. J. Sereda.

 

Strażniczki życia

Wspólną modlitwę kobiet w Pratulinie poprzedzi część, którą można określić jako czas bogacenia się słowem. „Cudem jest życie” to tytuł wystąpienia dziennikarki Doroty Łosiewicz, która opowie o wydarzeniach, przez które przeprowadził ją Pan Bóg. Uzupełnieniem będą świadectwa kobiet stąd, tj. mieszkających w naszej diecezji. - Nie są celebrytkami w powszechnym znaczeniu tego słowa, ale to nasze lokalne bohaterki - stwierdza ks. J. Sereda. - Oczekując narodzin dziecka, musiały skonfrontować swoje marzenia i nadzieje z lekarską diagnozą, która była jednoznaczna: dziecko urodzi się chore. Usłyszymy historie, w których główną rolę odegrało zawierzenie Panu Bogu. W jednym przypadku na świat przyszło zdrowe dziecko. W innych - diagnoza się potwierdziła. Mamom tych dzieci nie jest łatwo, ale nigdy nie utraciły poczucia sensu macierzyństwa, cieszą się tym. Nazywam je „kobietami życia” - bo pielęgnują życie, często rezygnując z pracy zawodowej, odłączając się od życia publicznego. Świata nie widzą poza domem, dzieckiem, wózkiem, który pchają - mówi ks. Sereda. - O ile problemu ze zrozumieniem swojej misji nie miały nasze babcie czy mamy, to dzisiaj trzeba tłumaczyć, że sukces nie polega na sławie, ale na otaczaniu opieką życia konkretnego człowieka - w ciszy i poświęceniu, wbrew trendom lansowanym na portalach społecznościowych - dodaje.

 

Ta misja nigdy się nie kończy

Duszpasterz rodzin zachęca do przyjazdu do Pratulina reprezentantki różnych pokoleń tej samej rodziny. Jak tłumaczy, często to babcie są tymi, które wychowują dzieci swoich córek, przekazując im świat swych przekonań, wartości, wiary. To dowód na to, że misja kobiety nigdy się nie kończy. - Młodsze uczestniczki spotkania w Pratulinie będą mogły rozważyć tę prawdę w kontekście przyszłego małżeństwa, starsze - zastanowić się nad jej kontynuowaniem, może w formie duchowej adopcji dziecka nienarodzonego, kapłanów albo małżeństw. Zna „plus” zawarty w haśle Diecezjalnego Dnia Kobiet oznacza dodaną do życia duchowość - wyjaśnia.

Mówiąc o wydźwięku spotkań stanowych, ks. J. Sereda zwraca uwagę na fakt, że w jednym miejscu spotykają się ludzie o podobnych poglądach i mają okazję przekonać się, że świat ich wartości podzielają inni. - W kontekście batalii o życie, jaką obserwujemy, zyskują pewność, że idą właściwą drogą - stwierdza.

 

Doświadczyć mocy Ducha Świętego

Do udziału w III Diecezjalnej Pielgrzymce Kobiet zaprasza również w specjalnym komunikacie bp Kazimierz Gurda. Przypomina, że sanktuarium bł. Męczenników w Pratulinie stanowi w naszej diecezji miejsce szczególne: „To tutaj unici podlascy okazali niezwykłe męstwo wyznawanej wiary i wierności Kościołowi. Dali tego wyraz nie tylko mężczyźni, ale również kobiety, które z wielką miłością i odwagą współuczestniczyły w ich ofierze. Takich kobiet i takiego świadectwa potrzebujemy również w dzisiejszych czasach” - podkreśla ordynariusz. „Gorąco zachęcam do pokoleniowego udziału w tej inicjatywie, by matki przyjechały wraz ze swoimi córkami, babcie z ich wnuczkami, szczególnie z tymi, które przygotowują się do przyjęcia w najbliższym czasie sakramentów św.: I Komunii św., bierzmowania czy też małżeństwa. Niech w tym świętym miejscu doświadczą mocy Ducha Świętego i jedności” - pisze bp K. Gurda.PROGRAM III DIECEZJALNEJ PIELGRZYMKI KOBIET

9.30 - rejestracja pielgrzymów

10.00 - słowo wprowadzające - bp Kazimierz Gurda

10.15 - „Cudem jest życie” - Dorota Łosiewicz; świadectwa dzielnych kobiet

11.45 - przerwa

12.15 - nabożeństwo majowe

12.30 - Eucharystia pod przewodnictwem bp. K. Gurdy

Ok. 13.30 - agapa


O prelegentce

Dorota Łosiewicz - dziennikarka telewizyjną i prasową, scenarzystka i publicystką, szczęśliwa mama czwórki dzieci. Jest redaktor naczelną portalu wsensie.pl, współpracuje również z portalem WPolityce.pl, z tygodnikiem „Sieci” oraz fronda.pl. Od 2016 r. jest jedną ze współprowadzących program Marcina Wolskiego „W tyle wizji” w TVP Info oraz jedną z prowadzących „Kwadrans Polityczny” w TVP 1. Opublikowała książki „Cuda nasze powszednie” i „Życie jest cudem”. Dzięki swemu mężowi przeżyła nawrócenie.

LA

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz diecezji


7 czerwca kolegiatę janowską podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. W Eucharystii wziął udział cały polski episkopat. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Jerycho Młodych


Za nami kolejne Jerycho Młodych. Tegorocznej edycji patronował św. Stanisław Kostka. Spotkanie, które minęło pod znakiem modlitwy i tańca, zgromadziło ok. 700 osób. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Kultura bez Granic
1 lipca na terenach rekreacyjnych przy kąpielisku w Kobylanach odbędzie się XV Przegląd Folklorystyczny „Kultura bez Granic”.
więcej »
Rocznica śmierci Orlika
24 czerwca w Rykach odbędą się uroczystości religijne i patriotyczne pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
 

POLECAMY


Sięgając do korzeni
Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.
więcej »
Z troską o relacjach
Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.
więcej »
Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
Syr 48, 1-14; Ps 97 (96), 1-2. 3-4. 5-6. 7
Ewangelia:
Mt 6, 7-15

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR