17 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

III Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet

16 maja 2018 r.

Misja kobiety - życie


fot. ARCHIWUM

W niedzielę 27 maja pod hasłem Kobieta - Życie+ w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się III Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet.

- Co roku podczas spotkań w Pratulinie staramy się odkrywać geniusz kobiety. Z uwagi na przetaczająca się obecnie przez media fale dyskusji na temat roli kobiety, często podważających jej ukierunkowanie na macierzyństwo, 27 maja chcemy pokazać misję, piękno i wielkość kobiety jako tej, która daje życie - mówi ks. kan. dr Jacek Sereda, dyrektor wydziału duszpasterskiego siedleckiej kurii, pytany o znaczenie hasła tegorocznej pielgrzymki. Jak zaznacza - takie spojrzenie nie umniejsza w żaden sposób roli ojca. - Kobieta jest dawczynią życia w szerokim znaczeniu. Po pierwsze - fizycznym. To pod sercem matki, z jej krwi i kości kształtuje się dziecko. Po drugie - w sensie duchowym.

Dowodzi tego misja tych kobiet, które z racji tego, że żyją samotnie albo decydują się na drogę życia konsekrowanego, pozbawione są macierzyństwa w sensie fizycznym, ale matkują w inny sposób - wyjaśnia duszpasterz rodzin. Tę myśl odnosi do miejsca pielgrzymki. Pratulin ze swoja unicką przeszłością dowartościowuje rolę kobiety jako tej, która daje życie. - Mężczyźni byli świadomi, że pójście pod kościół grozi śmiercią. Nie bali się tego. Mieli wsparcie matek i żon, które zostając w domu, pozwalały im podjąć taką decyzję - mówi ks. J. Sereda.

 

Strażniczki życia

Wspólną modlitwę kobiet w Pratulinie poprzedzi część, którą można określić jako czas bogacenia się słowem. „Cudem jest życie” to tytuł wystąpienia dziennikarki Doroty Łosiewicz, która opowie o wydarzeniach, przez które przeprowadził ją Pan Bóg. Uzupełnieniem będą świadectwa kobiet stąd, tj. mieszkających w naszej diecezji. - Nie są celebrytkami w powszechnym znaczeniu tego słowa, ale to nasze lokalne bohaterki - stwierdza ks. J. Sereda. - Oczekując narodzin dziecka, musiały skonfrontować swoje marzenia i nadzieje z lekarską diagnozą, która była jednoznaczna: dziecko urodzi się chore. Usłyszymy historie, w których główną rolę odegrało zawierzenie Panu Bogu. W jednym przypadku na świat przyszło zdrowe dziecko. W innych - diagnoza się potwierdziła. Mamom tych dzieci nie jest łatwo, ale nigdy nie utraciły poczucia sensu macierzyństwa, cieszą się tym. Nazywam je „kobietami życia” - bo pielęgnują życie, często rezygnując z pracy zawodowej, odłączając się od życia publicznego. Świata nie widzą poza domem, dzieckiem, wózkiem, który pchają - mówi ks. Sereda. - O ile problemu ze zrozumieniem swojej misji nie miały nasze babcie czy mamy, to dzisiaj trzeba tłumaczyć, że sukces nie polega na sławie, ale na otaczaniu opieką życia konkretnego człowieka - w ciszy i poświęceniu, wbrew trendom lansowanym na portalach społecznościowych - dodaje.

 

Ta misja nigdy się nie kończy

Duszpasterz rodzin zachęca do przyjazdu do Pratulina reprezentantki różnych pokoleń tej samej rodziny. Jak tłumaczy, często to babcie są tymi, które wychowują dzieci swoich córek, przekazując im świat swych przekonań, wartości, wiary. To dowód na to, że misja kobiety nigdy się nie kończy. - Młodsze uczestniczki spotkania w Pratulinie będą mogły rozważyć tę prawdę w kontekście przyszłego małżeństwa, starsze - zastanowić się nad jej kontynuowaniem, może w formie duchowej adopcji dziecka nienarodzonego, kapłanów albo małżeństw. Zna „plus” zawarty w haśle Diecezjalnego Dnia Kobiet oznacza dodaną do życia duchowość - wyjaśnia.

Mówiąc o wydźwięku spotkań stanowych, ks. J. Sereda zwraca uwagę na fakt, że w jednym miejscu spotykają się ludzie o podobnych poglądach i mają okazję przekonać się, że świat ich wartości podzielają inni. - W kontekście batalii o życie, jaką obserwujemy, zyskują pewność, że idą właściwą drogą - stwierdza.

 

Doświadczyć mocy Ducha Świętego

Do udziału w III Diecezjalnej Pielgrzymce Kobiet zaprasza również w specjalnym komunikacie bp Kazimierz Gurda. Przypomina, że sanktuarium bł. Męczenników w Pratulinie stanowi w naszej diecezji miejsce szczególne: „To tutaj unici podlascy okazali niezwykłe męstwo wyznawanej wiary i wierności Kościołowi. Dali tego wyraz nie tylko mężczyźni, ale również kobiety, które z wielką miłością i odwagą współuczestniczyły w ich ofierze. Takich kobiet i takiego świadectwa potrzebujemy również w dzisiejszych czasach” - podkreśla ordynariusz. „Gorąco zachęcam do pokoleniowego udziału w tej inicjatywie, by matki przyjechały wraz ze swoimi córkami, babcie z ich wnuczkami, szczególnie z tymi, które przygotowują się do przyjęcia w najbliższym czasie sakramentów św.: I Komunii św., bierzmowania czy też małżeństwa. Niech w tym świętym miejscu doświadczą mocy Ducha Świętego i jedności” - pisze bp K. Gurda.PROGRAM III DIECEZJALNEJ PIELGRZYMKI KOBIET

9.30 - rejestracja pielgrzymów

10.00 - słowo wprowadzające - bp Kazimierz Gurda

10.15 - „Cudem jest życie” - Dorota Łosiewicz; świadectwa dzielnych kobiet

11.45 - przerwa

12.15 - nabożeństwo majowe

12.30 - Eucharystia pod przewodnictwem bp. K. Gurdy

Ok. 13.30 - agapa


O prelegentce

Dorota Łosiewicz - dziennikarka telewizyjną i prasową, scenarzystka i publicystką, szczęśliwa mama czwórki dzieci. Jest redaktor naczelną portalu wsensie.pl, współpracuje również z portalem WPolityce.pl, z tygodnikiem „Sieci” oraz fronda.pl. Od 2016 r. jest jedną ze współprowadzących program Marcina Wolskiego „W tyle wizji” w TVP Info oraz jedną z prowadzących „Kwadrans Polityczny” w TVP 1. Opublikowała książki „Cuda nasze powszednie” i „Życie jest cudem”. Dzięki swemu mężowi przeżyła nawrócenie.

LA

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

VIII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Hasło „Bóg - Honor - Ojczyzna” towarzyszyło uczestnikom Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, zgromadzonym w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Środa XXVII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ga 5, 18-25; Ps 1, 1-2. 3. 4 i 6 ;
Łk 11, 42-46

Ewangelia:
Łk 11, 42-46

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR