19 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Diecezjalny Dzień Rodziny

16 maja 2018 r.

Powołani do miłości


fot. HAH

Kościół chce służyć rodzinie, a rodzina chce wzrastać w Kościele - powiedział bp Piotr Sawczuk podczas Diecezjalnego Dnia Rodziny w Parczewie.

W niedzielę 13 maja do sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin przybyli narzeczeni, małżeństwa i rodziny z dziećmi z całej diecezji. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Rodzina drogą Kościoła”. Witając przybyłych pielgrzymów, diecezjalny duszpasterz rodzin ks. kan. dr Jacek Sereda przypomniał, że w roku obchodów 200 lat diecezji siedleckiej Kościół w sposób szczególny pamięta o rodzinach. Dlatego w modlitwie jubileuszowej znalazły się słowa: „Boże spraw, by nasze rodziny były święte, sakramentalne, trwałe i dzietne”. - Pragniemy stale umacniać nasze rodziny, bo kiedy w nich jest miłość, jedność, to jest i szczęście, otwartość na dar nowego życia - podkreślił, dodając, że Kościół od początku bardzo mocno promował i formował rodzinę.

- Nasze spotkanie w roku jubileuszu diecezji wpisuje się nade wszystko w modlitwę za nasze rodziny, za narzeczonych, za tych, którym jest i lekko, i trudno. Papież Jan Paweł II w adhortacji „Familliaris consortio” pisał: „Niech Maryja Panna, tak jak jest Matką Kościoła, będzie również matką Kościoła domowego, ażeby dzięki Jej macierzyńskiej pomocy każda rodzina chrześcijańska mogła odzwierciedlać i żyć tajemnicą Kościoła Chrystusowego. Niech Ona, Służebnica Pańska, będzie przykładem pokornego i wielkodusznego przyjęcia woli Bożej; niech Ona, Bolesna Matka u stóp Krzyża, łagodzi cierpienia i osusza łzy tych, którzy cierpią z powodu trudności rodzinnych”. Dlatego też przybyliśmy po raz kolejny tutaj, do Matki Bożej Królowej Rodzin, aby Jej zawierzyć nasze rodziny i nas samych - zaznaczył dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Siedleckiej.

Konferencje wygłosili ks. Marek Dziewiecki i aktorka Dominika Figurska. Prelegenci mówili o katolickim wychowywaniu dzieci i małżeństwie jako drodze do szczęścia.

 

Przeżyć radość bycia ze sobą

Centralnym punktem Diecezjalnego Dnia Rodziny była Msza św. pod przewodnictwem bp. P. Sawczuka. - Powołanie do życia w rodzinie to droga żmudna i wymagająca - zauważył w homilii biskup. - Trzeba nią iść z pokorą i cierpliwością. Nie wystarczy świadczenie miłości bliskim. Nie da się miłości zamknąć w czterech ścianach własnego domu. Ona nie zna granic - zaznaczył biskup. Jednocześnie dodał, że spotkanie w parczewskim sanktuarium jest okazją do przeżycia radości bycia ze sobą, budowania wspólnoty i dokonania refleksji nad drogami, którymi idą polskie małżeństwa i polskie rodziny. - Przyświecające nam w tym roku hasło „Rodzina drogą Kościoła” jest głębokie, pojemne i wskazuje na istnienie związku między rodziną a Kościołem. Kościół chce służyć rodzinie, a rodzina chce wzrastać w Kościele. Św. Jan Paweł II w 1997 r. w Kaliszu prosił: „ani na chwilę nie zapominajcie o tym, jak wielką wartością jest rodzina. Dzięki sakramentalnej obecności Chrystusa, dzięki dobrowolnie złożonej przysiędze, w której małżonkowie oddają się sobie wzajemnie, rodzina jest wspólnotą świętą”. Rodzina jest drogą Kościoła, bo drogą Kościoła jest człowiek. Kościół ma prowadzić ludzi do zbawienia. Człowiek żyje w rodzinie, w niej przychodzi na świat, w niej wzrasta i poznaje Boga, samego siebie oraz otaczający świat. W niej poznaje pierwsze emocje, doświadcza, jaką mają siłę, uczy się nad nimi panować i właściwie ukierunkowywać - wyjaśniał bp P. Sawczuk. Zaznaczył, że człowiek nie mógłby poradzić sobie bez rodziny, bo nie miałby skąd czerpać podstawowych wzorców zachowań ani gdzie szukać bezpieczeństwa i miłości. - Kościół chce towarzyszyć w rozwoju człowieka, stoi murem za życiem, co oznacza respekt wobec Boga, który jest jedynym Panem życia - stwierdził, przypominając o obecności Kościoła w różnych etapach życia człowieka i wydarzeniach.

 

Modlitwa i pojednanie

Kościół, jak podkreślił biskup, chciałby być wiernym przyjacielem rodziny, nie opuszcza jej także w trudnościach. - Prosi o pojednanie, mediuje, modli się i trwa w nadziei do końca. Wie, że jeśli pogłębi się kryzys rodziny, to i on będzie miał poważne powody do niepokoju. Kościół nie może nie zajmować się rodziną, nie może jej omijać, ona jest jego drogą. Bardzo ważna jest jednak wzajemność. Jeśli rodzina odkryje, że do życia potrzebny jest jej Kościół, to odkryje też źródło swojej mocy, nadziei. Odkryje, że ona sama ma być Kościołem domowym, czyli miejscem dokonującego się zbawienia, uwielbiania Boga i świadczenia wzajemnej miłości, co jest powołaniem każdego chrześcijanina - zwrócił uwagę bp P. Sawczuk. I podsumował: - Modlimy się dziś, żeby drogą niepodległej Polski była zawsze rodzina. By Europa doceniła rodzinę, by nie pozwalała na zmianę jej definicji i prawne akceptowanie związków sprzecznych z ludzką naturą. Pilnie potrzebne jest pokorne i radosne świadectwo katolickich rodzin pokazujące, że to Bóg ma rację.

Podczas Eucharystii małżeństwa odnowiły przyrzeczenia małżeńskie. - Niech to będzie gest woli trwania w zaufaniu do Boga i siebie nawzajem. A my, duchowni przedstawiciele Kościoła, udzielając błogosławieństwa, wyrażamy gotowość towarzyszenia wam w drodze - podsumował biskup.

Po Mszy św. rodziny spotkały się podczas agapy, a na dzieci czekało wiele atrakcji.

Kinga Ochnio

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Niedziela XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Prz 9, 1-6; Ps 34 (33), 2-3. 10-11. 12-13. 14-15 ;
Ef 5, 15-20

Ewangelia:
J 6, 51-58

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR