20 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Sabina, Sobiesław, Bernard

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kościół

 
 

Misjonarz na Ukrainie

16 maja 2018 r.

Misja to szukanie ludzi


fot. ARCHIWUM

O. Krzysztof Machelski OMI przez dwa lata pełnił posługę wikariusza w parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Siedlcach. Od roku posługuje jako misjonarz na Ukrainie. Czytelnikom „Echa” zdradza okoliczności wyjazdu za wschodnią granicę. Opowiada też o rzeczywistości zastanej na miejscu oraz misji rozumianej jako wyjście do ludzi.

Z propozycją misyjnego wyjazdu ojciec prowincjał zadzwonił do niego 13 maja 2017 r. Istotna data, zważywszy na ubiegłoroczny jubileusz 100-lecia objawień fatimskich, których sednem - obok wezwania do pokuty i modlitwy - stała się prośba Maryi o nawrócenie Rosji. Przypadek czy jasna wskazówka? Zapytany, czy trudno było podjąć decyzję, o. Krzysztof odpowiada, że wewnętrzną zgodę na misyjny wyjazd nosił w sobie już od dawna. - Myśl pojawiła się po jednych z rekolekcji ignacjańskich. Nie wiedziałem wówczas, że może być to Ukraina.

Gdy prowincjał zadzwonił z pytaniem, zrozumiałem, że nadszedł czas na głośne wypowiedzenie decyzji, którą podjąłem już wcześniej - wyjaśnia. Zgodę na wyjazd porównuje do małżeństwa, które otwiera się na przyjęcie kolejnego dziecka, nie zważając na stan jego zdrowia itp. - Nagle dowiaduje się, że dziecko może być chore. I co wtedy? Po prostu trzeba sobie przypomnieć, że przed Bogiem już dawno podjęło się decyzję o posiadaniu dzieci i wyrazić ją jeszcze raz - w tej konkretnej sytuacji. A co do wspomnianej daty, w Fatimie byłem w wakacje przed wyjazdem na Ukrainę - precyzuje.

 

Strach ma wielkie oczy

Od 31 sierpnia ubiegłego roku o. K. Machelski posługuje w Połtawie na Ukrainie. Zastrzega, że wyjeżdżając, starał się nie mieć ani nadziei, ani oczekiwań. Choć obaw - co podkreśla - nie brakowało: że wojna, że nie będzie ludzi… - Oczywiście strach ma wielkie oczy - kwituje. - Zastałem maleńką parafię; tak małą, że siedlczanie chyba nie są w stanie sobie tego wyobrazić. Spotkałem ludzi, którzy mówią różnymi językami, a których jednoczy Chrystus w Kościele katolickim - tłumaczy.

Opowiadając o misyjnej rzeczywistości, o. Krzysztof wyjaśnia, iż do parafii należą przede wszystkim Ukraińcy i studenci z Afryki. - Ukraińcy dzielą się na tych, którzy pochodzą z Podola (mowa o ziemiach, które przez ponad 300 lat należały do Polski, aż do drugiego rozbioru), gdzie wiara przekazywana jest w rodzinach z pokolenia na pokolenie, oraz tych, którzy przyjęli katolicyzm. W ukraińskich szkołach nie ma katechezy, więc wiedza o naszej wierze jest znikoma. Natomiast czarnoskórzy bracia często kończyli w swoich krajach szkoły katolickie - wskazuje na różnorodny stopień formacji.

 

Żyć skromnie i wymagać

Zagadnięty w kwestii codziennych obowiązków misjonarz wyjaśnia, iż nadrzędnym jest sprawowanie Eucharystii - po ukraińsku i angielsku. O. K. Machalski odpowiada też za prowadzenie katechez i parafialnej Caritas. - Próbuję również zgromadzić młodzież. W każdą środę organizujemy spotkania z ich udziałem. Moja posługa obejmuje także odwiedziny u chorych, co - zważywszy, iż kolejna parafia jest oddalona od naszej o ponad 100 km - jest nie lada wyzwaniem. Aktualnie jednak najwięcej czasu pochłania mi nauka języka ukraińskiego - mówi.

Pracując w Siedlcach, o. Krzysztof opiekował się Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży. Był też przewodnikiem podczas pieszej pielgrzymki na Jasną Górę i organizował wyprawy rowerowe. Pytany, czy zdobyte doświadczenia pomagają w posłudze na misyjnej placówce, zapewnia, że… jak najbardziej! Wspomina o pani, która za pośrednictwem internetu tłumaczy mu kazania na język angielski, a płyta KSM „Nie do słuchania, tylko do modlitwy” podoba się wszystkim, którym ją puszcza. - Z kolei wyprawy rowerowe i pielgrzymki nauczyły mnie, że trzeba skromnie żyć i wymagać od siebie - podsumowuje.

 

Smutna rzeczywistość

Co jest największym problem misjonarzy pracujących na Ukrainie? - Chyba jestem zbyt krótko, by odpowiedzieć na to pytanie. Niemniej - poraża smutna rzeczywistość tego kraju. Nic tu nie jest pewne ani stabilne. Ludzie wyjeżdżają za granicę, na miejscu zostaje niewielu specjalistów, a każdy pracuje, ile tylko się da, nie mając czasu na nic innego… To wszystko powoduje, że trudno o duszpasterskie plany - przyznaje.

Misjonarz sugeruje jednocześnie, iż przeciętny Polak patrzy na Ukrainę przez pryzmat ludzi, którzy przyjeżdżają do naszego kraju za pracą. - Tam wciąż toczy się wojna, przybywa grobów żołnierzy. Jej następstwem są także tzw. uchodźcy wewnętrzni, którzy uciekają przed wojną w głąb kraju. Ich sytuacja, krótko mówiąc, jest niełatwa.

 

Pomoc przez modlitwę

„Parafia, taka jest w Siedlcach, to przede wszystkim opieka duchowa nad tymi, którzy są już w wierze. Misja natomiast to szukanie ludzi i praca z niekatolikami” - mówił o. Krzysztof tuż przed wyjazdem na Ukrainę w wywiadzie zamieszczonym na łamach „Posłańca św. Teresy”. - To wychodzenie do ludzi nie jest proste - ocenia z rocznej perspektywy pracy. - Ciągle zadaję sobie pytanie, czy wystarczająco znam język, by przykładowo iść na ulicę i rozmawiać ze świadkami Jehowy. Jednak ludzie sami przychodzą… Nasz kościół stanął w mieście około 20 lat temu. I tak jedni przychodzą, ponieważ chcą uczyć się języka polskiego, aby móc w przyszłości wyjechać z kraju, inni proszą o pomoc materialną. Na szczęście są i tacy, którzy po prostu chcą nas poznać, porozmawiać i pomodlić się. W trosce o nich prowadzimy katechezę.

Pytany, w jaki sposób my, mieszkańcy diecezji siedleckiej, możemy pomóc misjonarzom w posłudze, o. K. Machelski wskazuje na modlitwę. - Pamiętajmy jednak, że dwa miliony Ukraińców mieszka i pracuje w Polsce. Polecam rozmowę z nimi. Może uda się któregoś z nich zabrać do kościoła? - podpowiada, przypominając tym samym, że wezwanie do bycia misjonarzem obowiązuje każdego z nas - bez względu na miejsce, w którym żyjemy.

AW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Poniedziałek XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ez 24, 15-24; Pwt 32, 18-19. 20. 21 ;
Mt 19, 16-22

Ewangelia:
Mt 19, 16-22

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR