17 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNA


Podgląd chwilowo niedostępny

Archiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Opinie

 
 

Okiem prelegenta

16 maja 2018 r.

Kochać i wymagać


fot. HAH

Co znaczy wychowywać po katolicku? Kochać i wymagać - przekonywał ks. dr Marek Dziewiecki, psycholog, ceniony rekolekcjonista.

Jak podkreślił, najpiękniej wychowywane są dzieci w trwałych, szczęśliwych małżeństwach i rodzinach. Skąd w ogóle pomysł Boga na rodzinę? - Otóż Bóg wyjaśnia w Księdze Rodzaju, że stworzył nas na swoje podobieństwo. A kim jest Bóg? Bóg jest wspólnotą kochających się osób: Ojciec, Syn i Duch Święty. A jak nazwiemy wspólnotę kochających się osób? To jest rodzina - tłumaczył kapłan. Pierwszym złem, jak podkreślił ks. M. Dziewiecki, jest samotność człowieka, bo gdy jesteśmy samotni, przestajemy być podobni do Boga. - On jest miłością, a nie ma miłości w samotności, tylko we wspólnocie kochających się osób. W konsekwencji nie mamy od kogo przyjmować miłości i nie mamy komu jej okazywać. A bez miłości nie da się żyć - wyjaśnił prelegent.

Z kolei pierwszym dobrem jest małżeństwo i rodzina. - Nie ma nic bardziej wartościowego między ludźmi na tej ziemi. To powrót do nieba, do raju. Pierwsze polecenie Boga brzmi: „Adamie i Ewo, bądźcie płodni i rozmnażajcie się”. Mówiąc współczesnym językiem: „Mężczyzno i kobieto, tak bardzo pokochajcie siebie nawzajem, byście chcieli być ze sobą na wieki i byście chcieli mieć ze sobą dzieci”. Bo pragnienie dzieci jest najlepszym potwierdzeniem, że mąż kocha żoną, a żona męża - wyjaśniał ks. M. Dziewiecki, dodając, że małżeństwo jest największym dobrem, jakie może być między ludźmi. - To najpiękniejsze pokonanie samotności. Ale żeby pokonać samotność, nie wystarczy spotkać kogokolwiek, tylko wziąć za żonę czy męża osobę, którą kocham najbardziej na tej ziemi. Bardziej niż rodziców, rodzeństwo, dzieci, które się pojawią, przyjaciół… Tylko Boga kocham bardziej. Jeżeli ktoś ma silniejszą więź z mamą, tatą, rodzeństwem czy dziećmi niż z żoną/mężem, nie jest to małżeństwo, a łamanie przysięgi małżeńskiej. Czasami trzeba o tym przypomnieć własnym rodzicom - stwierdził ks. M. Dziewiecki.

 

Okazywać miłość

Kiedy małżonkowie nie wypełniają przysięgi małżeńskiej, wtedy, jak zwrócił uwagę kapłan, dochodzi do kryzysu. - Żeby temu zapobiec, po pierwsze okazujcie sobie miłość od świtu do nocy. Jeśli tego nie robicie, to zaczyna brakować szczęścia w małżeństwie - podkreślił ks. M. Dziewiecki. I zwrócił się do mężczyzn: - Jeśli rano po przebudzeniu nie przytulicie żony, nie spojrzycie z czułością, nie wczujecie się w jej przeżycia, nie spytacie, co leży jej na sercu, jak jej pomóc, to w tym momencie złamaliście przysięgę małżeńską. Ślubowaliście, że będziesz kochać, a nie ma czegoś takiego jak miłość nieokazywana - zwrócił uwagę kapłan.

Po drugie: dramat małżeństwa, jak zaznaczył ks. M. Dziewiecki, zaczyna się wtedy, kiedy któryś z małżonków oddala się od Boga. - Małżonkowie ślubują „tak mi dopomóż Panie Boże…”. A jak Bóg ma pomoc, jak się przed Nim chowamy? Przestajemy się modlić, korzystać z sakramentów… Wtedy dochodzi do złamania przysięgi małżeńskiej, bo ślubowaliście, że będziecie kochać z pomocą Boga - zaznaczył kapłan.

 

Naśladować Jezusa

Trzeci warunek szczęśliwego małżeństwa to katolickie wychowanie dzieci, czyli - jak podkreślił ksiądz rekolekcjonista - pomaganie dzieciom w tym, by stawały się podobne do Boga, by uczyły się kochać, dorosły do małżeństwa i rodziny. - Pierwszy błąd, jakiego należy się wystrzegać, to rozpieszczanie dzieci. Rodzice starają się okazywać miłość, tylko że nie stawiają wymagań. Dziecko rozpieszczane nie nauczy się myśleć, decydować, panować nad sobą, nad emocjami, nie nauczy się kochać. Ucieka od życia w alkohol, narkotyk, internet, samotność, depresję albo w agresję, bo sobie nie radzi z życiem - zwrócił uwagę ks. M. Dziewiecki.

Z drugiej strony błędem rodziców jest stawianie wymagań, ale bez okazywania miłości. -Takie dzieci nie mają siły żyć. To jest zadręczanie - zwrócił uwagę kapłan. Tymczasem katolickie wychowanie polega na naśladowaniu Jezusa. - A jak On się do nas odnosi? Kocha nas nad życie i jednocześnie stawia nam wymagania - zauważył ks. M. Dziewiecki, dodając, że pierwszym sposobem kochania dzieci nie jest miłość im okazywana, tylko miłość, którą mąż okazuje żonie, a żona mężowi.

 

Obecność, ofiarność, czułość

Miłość dzieciom, jak zaznaczył kapłan, powinno okazywać się przez obecność, ofiarność, czułość. - Tyle rodzice kochają dzieci, ile mają dla nich czasu. Jeżeli macie go mało, a najczęściej dotyczy to tatusiów, to prawie wcale nie kochacie. Tyle miłości, ile obecności - zaznaczył prelegent. Drugi sposób to ofiarność. - Tyle kochasz dziecko, ile mu służysz: pomagasz w odrabianiu lekcji, tłumaczysz zasady życia, pomagasz pracować nad charakterem - wyliczał ks. M. Dziewiecki.

Bardzo ważne w katolickim wychowaniu jest wymaganie. - Im bardziej kocham, tym bardziej wymagam. Najmniej wymaga ten, kto najmniej kocha. Powiedzenie: „rób sobie, co chcesz, synu/córko”, to kpina z miłości - zaznaczył kapłan. Czego zatem rodzic ma wymagać? - Trzech rzeczy: żeby moje dziecko mądrze myślało, żeby coraz bardziej było pracowite i żeby coraz ofiarniej kochało. Bo jak tego nie będziemy wymagać, to będziemy mieć dzieci głupie, leniwe i egoistyczne - zaznaczył ks. M. Dziewiecki.

I podsumował: - Uczyć mądrze myśleć, to przede wszystkim uczyć odróżniać dobro od zła: przed tym ostrzegam, a do tego zachęcam, żebyś wiedział, że „Dziesięć przykazań” to najlepsza droga do szczęścia. Bez nauczania pracowitości nie ma szans na dojrzałe, szczęśliwe życie w rodzinie. Z kolei wymagam, żebyś coraz bardziej kochał. Aby być szczęśliwym, trzeba przyjmować miłość i ją okazywać.

KO

Powrót

STRONA GŁÓWNA


Podgląd chwilowo niedostępny

Archiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

VIII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Hasło „Bóg - Honor - Ojczyzna” towarzyszyło uczestnikom Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, zgromadzonym w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Środa XXVII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ga 5, 18-25; Ps 1, 1-2. 3. 4 i 6 ;
Łk 11, 42-46

Ewangelia:
Łk 11, 42-46

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR