18 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Helena, Ilona, Bogusław

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Opinie

 
 

Okiem prelegenta

16 maja 2018 r.

Kochać i wymagać


fot. HAH

Co znaczy wychowywać po katolicku? Kochać i wymagać - przekonywał ks. dr Marek Dziewiecki, psycholog, ceniony rekolekcjonista.

Jak podkreślił, najpiękniej wychowywane są dzieci w trwałych, szczęśliwych małżeństwach i rodzinach. Skąd w ogóle pomysł Boga na rodzinę? - Otóż Bóg wyjaśnia w Księdze Rodzaju, że stworzył nas na swoje podobieństwo. A kim jest Bóg? Bóg jest wspólnotą kochających się osób: Ojciec, Syn i Duch Święty. A jak nazwiemy wspólnotę kochających się osób? To jest rodzina - tłumaczył kapłan. Pierwszym złem, jak podkreślił ks. M. Dziewiecki, jest samotność człowieka, bo gdy jesteśmy samotni, przestajemy być podobni do Boga. - On jest miłością, a nie ma miłości w samotności, tylko we wspólnocie kochających się osób. W konsekwencji nie mamy od kogo przyjmować miłości i nie mamy komu jej okazywać. A bez miłości nie da się żyć - wyjaśnił prelegent.

Z kolei pierwszym dobrem jest małżeństwo i rodzina. - Nie ma nic bardziej wartościowego między ludźmi na tej ziemi. To powrót do nieba, do raju. Pierwsze polecenie Boga brzmi: „Adamie i Ewo, bądźcie płodni i rozmnażajcie się”. Mówiąc współczesnym językiem: „Mężczyzno i kobieto, tak bardzo pokochajcie siebie nawzajem, byście chcieli być ze sobą na wieki i byście chcieli mieć ze sobą dzieci”. Bo pragnienie dzieci jest najlepszym potwierdzeniem, że mąż kocha żoną, a żona męża - wyjaśniał ks. M. Dziewiecki, dodając, że małżeństwo jest największym dobrem, jakie może być między ludźmi. - To najpiękniejsze pokonanie samotności. Ale żeby pokonać samotność, nie wystarczy spotkać kogokolwiek, tylko wziąć za żonę czy męża osobę, którą kocham najbardziej na tej ziemi. Bardziej niż rodziców, rodzeństwo, dzieci, które się pojawią, przyjaciół… Tylko Boga kocham bardziej. Jeżeli ktoś ma silniejszą więź z mamą, tatą, rodzeństwem czy dziećmi niż z żoną/mężem, nie jest to małżeństwo, a łamanie przysięgi małżeńskiej. Czasami trzeba o tym przypomnieć własnym rodzicom - stwierdził ks. M. Dziewiecki.

 

Okazywać miłość

Kiedy małżonkowie nie wypełniają przysięgi małżeńskiej, wtedy, jak zwrócił uwagę kapłan, dochodzi do kryzysu. - Żeby temu zapobiec, po pierwsze okazujcie sobie miłość od świtu do nocy. Jeśli tego nie robicie, to zaczyna brakować szczęścia w małżeństwie - podkreślił ks. M. Dziewiecki. I zwrócił się do mężczyzn: - Jeśli rano po przebudzeniu nie przytulicie żony, nie spojrzycie z czułością, nie wczujecie się w jej przeżycia, nie spytacie, co leży jej na sercu, jak jej pomóc, to w tym momencie złamaliście przysięgę małżeńską. Ślubowaliście, że będziesz kochać, a nie ma czegoś takiego jak miłość nieokazywana - zwrócił uwagę kapłan.

Po drugie: dramat małżeństwa, jak zaznaczył ks. M. Dziewiecki, zaczyna się wtedy, kiedy któryś z małżonków oddala się od Boga. - Małżonkowie ślubują „tak mi dopomóż Panie Boże…”. A jak Bóg ma pomoc, jak się przed Nim chowamy? Przestajemy się modlić, korzystać z sakramentów… Wtedy dochodzi do złamania przysięgi małżeńskiej, bo ślubowaliście, że będziecie kochać z pomocą Boga - zaznaczył kapłan.

 

Naśladować Jezusa

Trzeci warunek szczęśliwego małżeństwa to katolickie wychowanie dzieci, czyli - jak podkreślił ksiądz rekolekcjonista - pomaganie dzieciom w tym, by stawały się podobne do Boga, by uczyły się kochać, dorosły do małżeństwa i rodziny. - Pierwszy błąd, jakiego należy się wystrzegać, to rozpieszczanie dzieci. Rodzice starają się okazywać miłość, tylko że nie stawiają wymagań. Dziecko rozpieszczane nie nauczy się myśleć, decydować, panować nad sobą, nad emocjami, nie nauczy się kochać. Ucieka od życia w alkohol, narkotyk, internet, samotność, depresję albo w agresję, bo sobie nie radzi z życiem - zwrócił uwagę ks. M. Dziewiecki.

Z drugiej strony błędem rodziców jest stawianie wymagań, ale bez okazywania miłości. -Takie dzieci nie mają siły żyć. To jest zadręczanie - zwrócił uwagę kapłan. Tymczasem katolickie wychowanie polega na naśladowaniu Jezusa. - A jak On się do nas odnosi? Kocha nas nad życie i jednocześnie stawia nam wymagania - zauważył ks. M. Dziewiecki, dodając, że pierwszym sposobem kochania dzieci nie jest miłość im okazywana, tylko miłość, którą mąż okazuje żonie, a żona mężowi.

 

Obecność, ofiarność, czułość

Miłość dzieciom, jak zaznaczył kapłan, powinno okazywać się przez obecność, ofiarność, czułość. - Tyle rodzice kochają dzieci, ile mają dla nich czasu. Jeżeli macie go mało, a najczęściej dotyczy to tatusiów, to prawie wcale nie kochacie. Tyle miłości, ile obecności - zaznaczył prelegent. Drugi sposób to ofiarność. - Tyle kochasz dziecko, ile mu służysz: pomagasz w odrabianiu lekcji, tłumaczysz zasady życia, pomagasz pracować nad charakterem - wyliczał ks. M. Dziewiecki.

Bardzo ważne w katolickim wychowaniu jest wymaganie. - Im bardziej kocham, tym bardziej wymagam. Najmniej wymaga ten, kto najmniej kocha. Powiedzenie: „rób sobie, co chcesz, synu/córko”, to kpina z miłości - zaznaczył kapłan. Czego zatem rodzic ma wymagać? - Trzech rzeczy: żeby moje dziecko mądrze myślało, żeby coraz bardziej było pracowite i żeby coraz ofiarniej kochało. Bo jak tego nie będziemy wymagać, to będziemy mieć dzieci głupie, leniwe i egoistyczne - zaznaczył ks. M. Dziewiecki.

I podsumował: - Uczyć mądrze myśleć, to przede wszystkim uczyć odróżniać dobro od zła: przed tym ostrzegam, a do tego zachęcam, żebyś wiedział, że „Dziesięć przykazań” to najlepsza droga do szczęścia. Bez nauczania pracowitości nie ma szans na dojrzałe, szczęśliwe życie w rodzinie. Z kolei wymagam, żebyś coraz bardziej kochał. Aby być szczęśliwym, trzeba przyjmować miłość i ją okazywać.

KO

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Sobota XIX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ez 18, 1-10. 13b. 30-32; Ps 51 (50), 12-13. 14-15. 18-19 ;
Mt 19, 13-15

Ewangelia:
Mt 19, 13-15

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR