17 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Kto pojedzie do Kazimierza?

16 maja 2018 r.

Kultura ludowa to nasz majątek


fot. JS

W sali widowiskowej Włodawskiego Domu Kultury odbyły się eliminacje powiatowe do Ogólnopolskiego Przeglądu Kapel i Śpiewaków Ludowych. Już wiadomo, kto pojedzie do Kazimierza.

Otwierając eliminacje, Tomasz Korzeniewski z WDK powiedział, że odeszliśmy od najważniejszych wartości i tradycji, dlatego trzeba ocalić kulturę ludową od zapomnienia. - Pomagają w tym właśnie takie przeglądy, jak ten. Jego zorganizowanie było możliwe dzięki zaangażowaniu Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie - podkreślił, dodając, iż kultura ludowa to nasz majątek, nasza przyszłość. W tegorocznych eliminacjach wzięło udział osiem zespołów śpiewaczych oraz pięciu solistów. Wykonawcy reprezentowali takie miejscowości, jak: Kołacze, Wyryki, Stary Brus, Kulczyn, Urszulin, Dołhobrody. Był także zespół z Włodawy.

Występy oceniało jury w składzie: Janina Biegalska z departamentu kultury, edukacji i sportu urzędu marszałkowskiego w Lublinie, Andrzej Sar - główny instruktor ds. dziedzictwa kulturowego Lubelszczyzny WOK w Lublinie oraz prof. Jan Adamowski - kierownik Zakładu Kultury Polskiej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Ostatecznie nagrodzono zespoły: Swańki z Wyryk, Kresowianki z Włodawy, Dołhobrodzkie Zadułyńce z Dołhobrodów, Brusowianki ze Starego Brusa, a także solistę Czesława Bożyka. Wyróżnienia przyznano Seniorom z Urszulina i Wesołym sąsiadkom z Kołacz.

Na eliminacje wojewódzkie do Kazimierza Dolnego pojadą Swańki, Dołhobrodzkie Zadułyńce oraz Czesław Bożyk.

 

Pieśni ze 100-letnią tradycją

Swańki wykonały utwory mające niemalże 100-letnią tradycję: „Hej wietrzyku wiosnowy”, pieśń o swataniu „Siedzę ja na ławie” oraz pieśń o błogosławieństwie przed ślubem „Tam w polu krynica”. Dotrwały one do naszych czasów dzięki temu, że były przypominane w domach i podczas różnych okoliczności. - Pieśni, które wykonujemy, poznajemy dzięki najstarszym mieszkańcom - przyznała Justyna Torbicz, kierownik zespołu. - Przez wiele lat zbierał je pasjonat muzyki ludowej pan Marian Chyżeński. Część utworów pochodzi od Marianny Wygiery - dodała.

 

Pasje nie tylko śpiewacze

Wesołe sąsiadki zaprezentowały się nie tylko jako zespół. Jako solistka wystąpiła kierownik zespołu Krystyna Dybek. - Przygotowałam trzy pieśni: dwie ukraińskie i polską. Jedna z nich opowiada o chłopaku, który poszedł do wojska na sześć lat i poprosił dziewczynę, aby na niego zaczekała. Ona się zgodziła, ale nie poznała go, kiedy po jego powrocie spotkali się w ogrodzie. Dopiero gdy zobaczyła na jego palcu pierścień, rozpoznała swojego ukochanego. Ta balladowa pieśń pochodzi z przedwojennej książki ukraińskiej, w której jest wiele utworów w języku chachłackim - zaznaczyła K. Dybek. - Znam język ukraiński, ponieważ tam się urodziłam i raz lub dwa razy do roku jeżdżę na Ukrainę, by odwiedzić groby bliskich. Pochodzę z terenów, których ludność została wymordowana przez bandy UPA. Interesuję się kulturą ziem wschodnich, gdyż to dobry sposób na podtrzymywanie pamięci o historii i tradycjach naszego narodu - powiedziała. Zespół wykonuje także pieśni biesiadne i żołnierskie. Jednak Wesołe sąsiadki słyną nie tylko ze śpiewu, ale i znakomitej kuchni. Znane są ich szulaki, zupa sołoducha czy kluski parszywe. - W ten sposób pielęgnujemy również tradycje kulinarne. Opieramy się na przepisach naszych babek - dopowiedziała.

Inną pasją K. Dybek jest szycie strojów ludowych. Występuje na scenie we własnoręcznie wykonanych spódnicach i gorsetach. - Jako zespół śpiewaczy mamy bogate stroje - zauważyła, dodając, iż żałuje, że młode pokolenie nie pali się do kultywowania tradycji śpiewaczych. - Próbowałam przez rok czasu pracować z piątką dziewcząt. Miał powstać ludowy zespół dziecięcy. Niestety nie udało się - wyznała.

Joanna Szubstarska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

VIII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Hasło „Bóg - Honor - Ojczyzna” towarzyszyło uczestnikom Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, zgromadzonym w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Środa XXVII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ga 5, 18-25; Ps 1, 1-2. 3. 4 i 6 ;
Łk 11, 42-46

Ewangelia:
Łk 11, 42-46

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR