18 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Helena, Ilona, Bogusław

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Kto pojedzie do Kazimierza?

16 maja 2018 r.

Kultura ludowa to nasz majątek


fot. JS

W sali widowiskowej Włodawskiego Domu Kultury odbyły się eliminacje powiatowe do Ogólnopolskiego Przeglądu Kapel i Śpiewaków Ludowych. Już wiadomo, kto pojedzie do Kazimierza.

Otwierając eliminacje, Tomasz Korzeniewski z WDK powiedział, że odeszliśmy od najważniejszych wartości i tradycji, dlatego trzeba ocalić kulturę ludową od zapomnienia. - Pomagają w tym właśnie takie przeglądy, jak ten. Jego zorganizowanie było możliwe dzięki zaangażowaniu Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie - podkreślił, dodając, iż kultura ludowa to nasz majątek, nasza przyszłość. W tegorocznych eliminacjach wzięło udział osiem zespołów śpiewaczych oraz pięciu solistów. Wykonawcy reprezentowali takie miejscowości, jak: Kołacze, Wyryki, Stary Brus, Kulczyn, Urszulin, Dołhobrody. Był także zespół z Włodawy.

Występy oceniało jury w składzie: Janina Biegalska z departamentu kultury, edukacji i sportu urzędu marszałkowskiego w Lublinie, Andrzej Sar - główny instruktor ds. dziedzictwa kulturowego Lubelszczyzny WOK w Lublinie oraz prof. Jan Adamowski - kierownik Zakładu Kultury Polskiej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Ostatecznie nagrodzono zespoły: Swańki z Wyryk, Kresowianki z Włodawy, Dołhobrodzkie Zadułyńce z Dołhobrodów, Brusowianki ze Starego Brusa, a także solistę Czesława Bożyka. Wyróżnienia przyznano Seniorom z Urszulina i Wesołym sąsiadkom z Kołacz.

Na eliminacje wojewódzkie do Kazimierza Dolnego pojadą Swańki, Dołhobrodzkie Zadułyńce oraz Czesław Bożyk.

 

Pieśni ze 100-letnią tradycją

Swańki wykonały utwory mające niemalże 100-letnią tradycję: „Hej wietrzyku wiosnowy”, pieśń o swataniu „Siedzę ja na ławie” oraz pieśń o błogosławieństwie przed ślubem „Tam w polu krynica”. Dotrwały one do naszych czasów dzięki temu, że były przypominane w domach i podczas różnych okoliczności. - Pieśni, które wykonujemy, poznajemy dzięki najstarszym mieszkańcom - przyznała Justyna Torbicz, kierownik zespołu. - Przez wiele lat zbierał je pasjonat muzyki ludowej pan Marian Chyżeński. Część utworów pochodzi od Marianny Wygiery - dodała.

 

Pasje nie tylko śpiewacze

Wesołe sąsiadki zaprezentowały się nie tylko jako zespół. Jako solistka wystąpiła kierownik zespołu Krystyna Dybek. - Przygotowałam trzy pieśni: dwie ukraińskie i polską. Jedna z nich opowiada o chłopaku, który poszedł do wojska na sześć lat i poprosił dziewczynę, aby na niego zaczekała. Ona się zgodziła, ale nie poznała go, kiedy po jego powrocie spotkali się w ogrodzie. Dopiero gdy zobaczyła na jego palcu pierścień, rozpoznała swojego ukochanego. Ta balladowa pieśń pochodzi z przedwojennej książki ukraińskiej, w której jest wiele utworów w języku chachłackim - zaznaczyła K. Dybek. - Znam język ukraiński, ponieważ tam się urodziłam i raz lub dwa razy do roku jeżdżę na Ukrainę, by odwiedzić groby bliskich. Pochodzę z terenów, których ludność została wymordowana przez bandy UPA. Interesuję się kulturą ziem wschodnich, gdyż to dobry sposób na podtrzymywanie pamięci o historii i tradycjach naszego narodu - powiedziała. Zespół wykonuje także pieśni biesiadne i żołnierskie. Jednak Wesołe sąsiadki słyną nie tylko ze śpiewu, ale i znakomitej kuchni. Znane są ich szulaki, zupa sołoducha czy kluski parszywe. - W ten sposób pielęgnujemy również tradycje kulinarne. Opieramy się na przepisach naszych babek - dopowiedziała.

Inną pasją K. Dybek jest szycie strojów ludowych. Występuje na scenie we własnoręcznie wykonanych spódnicach i gorsetach. - Jako zespół śpiewaczy mamy bogate stroje - zauważyła, dodając, iż żałuje, że młode pokolenie nie pali się do kultywowania tradycji śpiewaczych. - Próbowałam przez rok czasu pracować z piątką dziewcząt. Miał powstać ludowy zespół dziecięcy. Niestety nie udało się - wyznała.

Joanna Szubstarska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Sobota XIX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ez 18, 1-10. 13b. 30-32; Ps 51 (50), 12-13. 14-15. 18-19 ;
Mt 19, 13-15

Ewangelia:
Mt 19, 13-15

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR