19 czerwca 2018 r. Imieniny obchodzą: Gerwazy, Protazy, Julianna

Pogoda: Siedlce

Numer 24
14-20 czerwca 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Kto pojedzie do Kazimierza?

16 maja 2018 r.

Kultura ludowa to nasz majątek


fot. JS

W sali widowiskowej Włodawskiego Domu Kultury odbyły się eliminacje powiatowe do Ogólnopolskiego Przeglądu Kapel i Śpiewaków Ludowych. Już wiadomo, kto pojedzie do Kazimierza.

Otwierając eliminacje, Tomasz Korzeniewski z WDK powiedział, że odeszliśmy od najważniejszych wartości i tradycji, dlatego trzeba ocalić kulturę ludową od zapomnienia. - Pomagają w tym właśnie takie przeglądy, jak ten. Jego zorganizowanie było możliwe dzięki zaangażowaniu Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie - podkreślił, dodając, iż kultura ludowa to nasz majątek, nasza przyszłość. W tegorocznych eliminacjach wzięło udział osiem zespołów śpiewaczych oraz pięciu solistów. Wykonawcy reprezentowali takie miejscowości, jak: Kołacze, Wyryki, Stary Brus, Kulczyn, Urszulin, Dołhobrody. Był także zespół z Włodawy.

Występy oceniało jury w składzie: Janina Biegalska z departamentu kultury, edukacji i sportu urzędu marszałkowskiego w Lublinie, Andrzej Sar - główny instruktor ds. dziedzictwa kulturowego Lubelszczyzny WOK w Lublinie oraz prof. Jan Adamowski - kierownik Zakładu Kultury Polskiej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Ostatecznie nagrodzono zespoły: Swańki z Wyryk, Kresowianki z Włodawy, Dołhobrodzkie Zadułyńce z Dołhobrodów, Brusowianki ze Starego Brusa, a także solistę Czesława Bożyka. Wyróżnienia przyznano Seniorom z Urszulina i Wesołym sąsiadkom z Kołacz.

Na eliminacje wojewódzkie do Kazimierza Dolnego pojadą Swańki, Dołhobrodzkie Zadułyńce oraz Czesław Bożyk.

 

Pieśni ze 100-letnią tradycją

Swańki wykonały utwory mające niemalże 100-letnią tradycję: „Hej wietrzyku wiosnowy”, pieśń o swataniu „Siedzę ja na ławie” oraz pieśń o błogosławieństwie przed ślubem „Tam w polu krynica”. Dotrwały one do naszych czasów dzięki temu, że były przypominane w domach i podczas różnych okoliczności. - Pieśni, które wykonujemy, poznajemy dzięki najstarszym mieszkańcom - przyznała Justyna Torbicz, kierownik zespołu. - Przez wiele lat zbierał je pasjonat muzyki ludowej pan Marian Chyżeński. Część utworów pochodzi od Marianny Wygiery - dodała.

 

Pasje nie tylko śpiewacze

Wesołe sąsiadki zaprezentowały się nie tylko jako zespół. Jako solistka wystąpiła kierownik zespołu Krystyna Dybek. - Przygotowałam trzy pieśni: dwie ukraińskie i polską. Jedna z nich opowiada o chłopaku, który poszedł do wojska na sześć lat i poprosił dziewczynę, aby na niego zaczekała. Ona się zgodziła, ale nie poznała go, kiedy po jego powrocie spotkali się w ogrodzie. Dopiero gdy zobaczyła na jego palcu pierścień, rozpoznała swojego ukochanego. Ta balladowa pieśń pochodzi z przedwojennej książki ukraińskiej, w której jest wiele utworów w języku chachłackim - zaznaczyła K. Dybek. - Znam język ukraiński, ponieważ tam się urodziłam i raz lub dwa razy do roku jeżdżę na Ukrainę, by odwiedzić groby bliskich. Pochodzę z terenów, których ludność została wymordowana przez bandy UPA. Interesuję się kulturą ziem wschodnich, gdyż to dobry sposób na podtrzymywanie pamięci o historii i tradycjach naszego narodu - powiedziała. Zespół wykonuje także pieśni biesiadne i żołnierskie. Jednak Wesołe sąsiadki słyną nie tylko ze śpiewu, ale i znakomitej kuchni. Znane są ich szulaki, zupa sołoducha czy kluski parszywe. - W ten sposób pielęgnujemy również tradycje kulinarne. Opieramy się na przepisach naszych babek - dopowiedziała.

Inną pasją K. Dybek jest szycie strojów ludowych. Występuje na scenie we własnoręcznie wykonanych spódnicach i gorsetach. - Jako zespół śpiewaczy mamy bogate stroje - zauważyła, dodając, iż żałuje, że młode pokolenie nie pali się do kultywowania tradycji śpiewaczych. - Próbowałam przez rok czasu pracować z piątką dziewcząt. Miał powstać ludowy zespół dziecięcy. Niestety nie udało się - wyznała.

Joanna Szubstarska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz diecezji


7 czerwca kolegiatę janowską podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. W Eucharystii wziął udział cały polski episkopat. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Jerycho Młodych


Za nami kolejne Jerycho Młodych. Tegorocznej edycji patronował św. Stanisław Kostka. Spotkanie, które minęło pod znakiem modlitwy i tańca, zgromadziło ok. 700 osób. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Kultura bez Granic
1 lipca na terenach rekreacyjnych przy kąpielisku w Kobylanach odbędzie się XV Przegląd Folklorystyczny „Kultura bez Granic”.
więcej »
Rocznica śmierci Orlika
24 czerwca w Rykach odbędą się uroczystości religijne i patriotyczne pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
więcej »
 

POLECAMY


Sięgając do korzeni
Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.
więcej »
Z troską o relacjach
Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
1 Krl 21, 17-29; Ps 51 (50), 3-4. 5-6b. 11 i 16
Ewangelia:
Mt 5, 43-48

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR