18 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Helena, Ilona, Bogusław

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Bliżej ludzi

16 maja 2018 r.

Posłowie w drodze


fot. K. Tchórzewski/Facebook

Politycy PiS kontynuują spotkania z wyborcami. W ubiegłym tygodniu region odwiedzili czołowi parlamentarzyści. Spotkania odbywają się w ramach kampanii „Polska jest jedna”.

12 maja do Krzeska Królowej-Niwy przyjechali ministrowie energii i obrony narodowej: Krzysztof Tchórzewski i Mariusz Błaszczak. Parlamentarzyści przekonywali zgromadzonych w świetlicy wiejskiej blisko 200 mieszkańców, że choć nie wszystkie problemy są rozwiązane i pojawiają się nowe potrzeby, to rząd dotrzymuje obietnic. Ma też przygotowane nowe projekty. K. Tchórzewski przybliżył program inwestycyjny w energetyce. - Przed pięcioma laty polskie gospodarstwa domowe zużywały połowę tej ilości prądu co w „starych” państwach Unii Europejskiej. Obecnie zużycie sięgnęło 60% ich poziomu - tłumaczył.

- Zapotrzebowanie na energię rośnie i musi być ona dostarczona. Stąd budowa wielu nowych elektrowni węglowych. To nie tak, że w ostatnich latach państwo polskie stać było tylko na wysiłek programu 500+. Obecnie z olbrzymim rozmachem prowadzimy potężny program inwestycyjny - zapewnił, a jako przykład podał budowę elektrowni w Ostrołęce. Ma ona kosztować 6 mld zł. Inwestycja będzie wymagała zatrudnienia ok. 7 tys. ludzi. Po wybudowaniu przedsiębiorstwo ma zużywać ma 11 tys. ton, czyli 200 wagonów węgla na dobę. - Nowa elektrownia powstała w Kozienicach. Kolejne - w Opolu, Jaworznie, Turowie. Nowe elektrownie gazowe powstaną w pobliżu gazoportu w Świnoujściu. To inwestycje na poziomie około 40 mld zł, które pod moim nadzorem są robione przez nasze spółki. Jeśli nie stworzymy dostępności do energii elektrycznej, nie będzie rozwoju gospodarczego - tłumaczył szef resortu energii.

 

Ograniczyć biedę

Z kolei minister M. Błaszczak podkreślił, iż PiS konsekwentnie dąży do zmniejszania obwodów biedy nie tylko w małych miejscowościach, ale także w dużych miastach. Przypomniał, że Lech Kaczyński, gdy był prezydentem Warszawy, wprowadził w stolicy program dożywiania dzieci. - Przez program 500+ ograniczyliśmy biedę, szczególnie wśród rodzin wielodzietnych, z problemami. To wielkie osiągnięcie. To są pieniądze, które nie są transferowane zagranicę. One są wydawane na podstawowe potrzeby w kraju, w lokalnych społecznościach. Więcej przez to zarabiają ci, którzy prowadzą tam sklepy, dostarczają towar. To też mechanizm gospodarczy - podkreślił Błaszczak, przypominając również o obniżeniu wieku emerytalnego, zwiększeniu wpływów z podatku VAT.

 

Siedziba w Siedlcach

Szef resortu obrony zwrócił uwagę na znaczenie działań rządu dla poprawy bezpieczeństwa. Mówił o przywracaniu pozamykanych w ubiegłych latach w małych miejscowościach posterunkach policji, utworzeniu Wojsk Obrony Terytorialnej, zakupie nowego sprzętu wojskowego, wzmacnianiu wojska na wschodzie Polski. Zapowiedział powołanie nowej dywizji wojsk operacyjnych. - Wszystko wskazuje, że jej siedzibą będą Siedlce - zaznaczył.

 

Apel w sprawie rolników

Podczas spotkania głos zabrał ks. kan. Stanisław Chodźko, diecezjalny duszpasterz rolników, który zaapelował o pomoc dla hodowców borykających się z rozprzestrzeniającą się na wschodzie Polski chorobą afrykańskiego pomoru świń (ASF). Poinformował, że rolnicy założyli komitet protestacyjny w związku z niezadowalającymi działaniami władz w zwalczaniu ASF, prowadzili rozmowy, które, niestety, nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. - Hodowcy zgłosili wiele słusznych postulatów. Zostały one przyjęte, ale nie wprowadzono ich w życie. To dramat. Nie chcemy, żeby rolnicy występowali przeciwko obecnej władzy rolnicy, bo tu większość głosowała na PiS - powiedział ks. Chodźko, zwracając się o pochylenia nad problemami drobnych rolników, którzy hodują niewielką liczbę świń.

Minister Błaszczak zaapelował o cierpliwość. - Wszystko wymaga wysiłku i czasu. Te rozmowy są trudne, tu jest gra interesów - stwierdził M. Błaszczak.

 

Konsultacji będzie więcej

Natomiast Radzyń Podlaski i Parczew odwiedził eurodeputowany Zbigniew Kuźmiuk. Reforma systemu sądownictwa, realizacja programu 500+, ale także zatrzymanie prywatyzacji w służbie zdrowia - to zdaniem europosła najważniejsze osiągnięcia, które w ostatnim czasie zrealizował rząd. W spotkaniu z politykiem wzięło udział kilkadziesiąt osób. Nie brakowało pytań m.in. o politykę rządu w sprawie uchodźców, wiek emerytalny, ale także problemy sadowników i rolników.

Z. Kuźmiuk zapowiedział w Parczewie, że spotkań i konsultacji z mieszkańcami regionu będzie więcej.

MD

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Sobota XIX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ez 18, 1-10. 13b. 30-32; Ps 51 (50), 12-13. 14-15. 18-19 ;
Mt 19, 13-15

Ewangelia:
Mt 19, 13-15

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR