19 czerwca 2018 r. Imieniny obchodzą: Gerwazy, Protazy, Julianna

Pogoda: Siedlce

Numer 24
14-20 czerwca 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Bliżej ludzi

16 maja 2018 r.

Posłowie w drodze


fot. K. Tchórzewski/Facebook

Politycy PiS kontynuują spotkania z wyborcami. W ubiegłym tygodniu region odwiedzili czołowi parlamentarzyści. Spotkania odbywają się w ramach kampanii „Polska jest jedna”.

12 maja do Krzeska Królowej-Niwy przyjechali ministrowie energii i obrony narodowej: Krzysztof Tchórzewski i Mariusz Błaszczak. Parlamentarzyści przekonywali zgromadzonych w świetlicy wiejskiej blisko 200 mieszkańców, że choć nie wszystkie problemy są rozwiązane i pojawiają się nowe potrzeby, to rząd dotrzymuje obietnic. Ma też przygotowane nowe projekty. K. Tchórzewski przybliżył program inwestycyjny w energetyce. - Przed pięcioma laty polskie gospodarstwa domowe zużywały połowę tej ilości prądu co w „starych” państwach Unii Europejskiej. Obecnie zużycie sięgnęło 60% ich poziomu - tłumaczył.

- Zapotrzebowanie na energię rośnie i musi być ona dostarczona. Stąd budowa wielu nowych elektrowni węglowych. To nie tak, że w ostatnich latach państwo polskie stać było tylko na wysiłek programu 500+. Obecnie z olbrzymim rozmachem prowadzimy potężny program inwestycyjny - zapewnił, a jako przykład podał budowę elektrowni w Ostrołęce. Ma ona kosztować 6 mld zł. Inwestycja będzie wymagała zatrudnienia ok. 7 tys. ludzi. Po wybudowaniu przedsiębiorstwo ma zużywać ma 11 tys. ton, czyli 200 wagonów węgla na dobę. - Nowa elektrownia powstała w Kozienicach. Kolejne - w Opolu, Jaworznie, Turowie. Nowe elektrownie gazowe powstaną w pobliżu gazoportu w Świnoujściu. To inwestycje na poziomie około 40 mld zł, które pod moim nadzorem są robione przez nasze spółki. Jeśli nie stworzymy dostępności do energii elektrycznej, nie będzie rozwoju gospodarczego - tłumaczył szef resortu energii.

 

Ograniczyć biedę

Z kolei minister M. Błaszczak podkreślił, iż PiS konsekwentnie dąży do zmniejszania obwodów biedy nie tylko w małych miejscowościach, ale także w dużych miastach. Przypomniał, że Lech Kaczyński, gdy był prezydentem Warszawy, wprowadził w stolicy program dożywiania dzieci. - Przez program 500+ ograniczyliśmy biedę, szczególnie wśród rodzin wielodzietnych, z problemami. To wielkie osiągnięcie. To są pieniądze, które nie są transferowane zagranicę. One są wydawane na podstawowe potrzeby w kraju, w lokalnych społecznościach. Więcej przez to zarabiają ci, którzy prowadzą tam sklepy, dostarczają towar. To też mechanizm gospodarczy - podkreślił Błaszczak, przypominając również o obniżeniu wieku emerytalnego, zwiększeniu wpływów z podatku VAT.

 

Siedziba w Siedlcach

Szef resortu obrony zwrócił uwagę na znaczenie działań rządu dla poprawy bezpieczeństwa. Mówił o przywracaniu pozamykanych w ubiegłych latach w małych miejscowościach posterunkach policji, utworzeniu Wojsk Obrony Terytorialnej, zakupie nowego sprzętu wojskowego, wzmacnianiu wojska na wschodzie Polski. Zapowiedział powołanie nowej dywizji wojsk operacyjnych. - Wszystko wskazuje, że jej siedzibą będą Siedlce - zaznaczył.

 

Apel w sprawie rolników

Podczas spotkania głos zabrał ks. kan. Stanisław Chodźko, diecezjalny duszpasterz rolników, który zaapelował o pomoc dla hodowców borykających się z rozprzestrzeniającą się na wschodzie Polski chorobą afrykańskiego pomoru świń (ASF). Poinformował, że rolnicy założyli komitet protestacyjny w związku z niezadowalającymi działaniami władz w zwalczaniu ASF, prowadzili rozmowy, które, niestety, nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. - Hodowcy zgłosili wiele słusznych postulatów. Zostały one przyjęte, ale nie wprowadzono ich w życie. To dramat. Nie chcemy, żeby rolnicy występowali przeciwko obecnej władzy rolnicy, bo tu większość głosowała na PiS - powiedział ks. Chodźko, zwracając się o pochylenia nad problemami drobnych rolników, którzy hodują niewielką liczbę świń.

Minister Błaszczak zaapelował o cierpliwość. - Wszystko wymaga wysiłku i czasu. Te rozmowy są trudne, tu jest gra interesów - stwierdził M. Błaszczak.

 

Konsultacji będzie więcej

Natomiast Radzyń Podlaski i Parczew odwiedził eurodeputowany Zbigniew Kuźmiuk. Reforma systemu sądownictwa, realizacja programu 500+, ale także zatrzymanie prywatyzacji w służbie zdrowia - to zdaniem europosła najważniejsze osiągnięcia, które w ostatnim czasie zrealizował rząd. W spotkaniu z politykiem wzięło udział kilkadziesiąt osób. Nie brakowało pytań m.in. o politykę rządu w sprawie uchodźców, wiek emerytalny, ale także problemy sadowników i rolników.

Z. Kuźmiuk zapowiedział w Parczewie, że spotkań i konsultacji z mieszkańcami regionu będzie więcej.

MD

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz diecezji


7 czerwca kolegiatę janowską podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. W Eucharystii wziął udział cały polski episkopat. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Jerycho Młodych


Za nami kolejne Jerycho Młodych. Tegorocznej edycji patronował św. Stanisław Kostka. Spotkanie, które minęło pod znakiem modlitwy i tańca, zgromadziło ok. 700 osób. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Kultura bez Granic
1 lipca na terenach rekreacyjnych przy kąpielisku w Kobylanach odbędzie się XV Przegląd Folklorystyczny „Kultura bez Granic”.
więcej »
Rocznica śmierci Orlika
24 czerwca w Rykach odbędą się uroczystości religijne i patriotyczne pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
więcej »
 

POLECAMY


Sięgając do korzeni
Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.
więcej »
Z troską o relacjach
Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
1 Krl 21, 17-29; Ps 51 (50), 3-4. 5-6b. 11 i 16
Ewangelia:
Mt 5, 43-48

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR