19 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Jarmark św. Stanisława

16 maja 2018 r.

Tradycyjnie i nowocześnie


fot. J. KURZAWA

Ponad 200 wystawców, występy artystyczne, a przede wszystkim słoneczna pogoda - tak wyglądał XI Jarmark św. Stanisława w Siedlcach, który odbywał się 11 i 12 maja.

Święto zainaugurowała Msza św. w kościele św. Stanisława w intencji miasta i mieszkańców, która została odprawiona 8 maja. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał 11 maja prezydent Wojciech Kudelski. - Jarmark to połączenie nowoczesności z tradycją, a Siedlce są przykładem miasta, które potrafi to godzić - powiedział prezydent. Jednocześnie poinformował o odebranym dzień wcześniej od marszałka województwa dyplomie za siódme miejsce w rankingu zrównoważonego rozwoju gmin miejskich na Mazowszu.

- Autorami tego osiągnięcia są nasi mieszkańcy. To wynik pracy podatników, wszystkich mieszkańców oraz władz miasta. To zaszczytne miejsce wśród dziesięciu najlepszych. Myślę, że potrafimy dobrze służyć ludziom. Nad wszystkim, jak widać, dobrze czuwa patron naszego miasta św. Stanisław - zaznaczył włodarz, zachęcając mieszkańców do odwiedzania stoisk i zakupów. - Dzisiaj jest czas uciechy, czas jarmarku, czas baloników, kogucików, zakupów, targów i wszelkiej kulturalnej rozrywki. A Siedlce potrafią się kulturalnie bawić - dodał W. Kudelski, dziękując oraz życząc wystawcom udanych transakcji, bo - jak zaznaczył - siedlczanie są bogaci i kupią wszystko, co dobre.

Z kolei bp Kazimierz Gurda pogratulował miastu sukcesów. Odniósł się także do obchodzonego w tym roku 200-lecia diecezji. - Myślę, że od tego czasu istnieje naturalny związek pomiędzy władzą świecką i kościelną na zasadach wzajemnej współpracy i pomocy. Jest to przesłanie, z którym zwraca się do nas patron miasta św. Stanisław - zaznaczył biskup. - On jest tym, który o jedność i szacunek w szczególny sposób zabiegał i był w tym wytrwały, mądry oraz zdecydowany. Pomimo że poniósł śmierć męczeńską, to poprzez swoją wytrwałość osiągnął wiele dla całej ojczyzny. Z tego przesłania możemy korzystać i trwać we wzajemnym szacunku i jedności. Życzę, by dni jarmarku, dni święta miasta stały się czasem wzajemnej dobroci i życzliwości - podsumował bp K. Gurda.

 

Regionalnie i folkowo

Podczas jarmarku, który tradycyjnie zlokalizowano na pl. Sikorskiego i przyległych ulicach, nie zabrakło stoisk z ludowym rękodziełem oraz regionalnymi produktami, takimi jak sery, wędliny czy miody. Nie zabrakło też odzieży, biżuterii i zabawek. Impreza stała się również okazją do zaprezentowania oferty edukacyjnej przez siedleckie szkoły. Dwudniowym targom towarzyszyły prezentacje artystyczne jedynego zawodowego kataryniarza w kraju, pomysłodawcy i sprawcy cyklu „Międzynarodowego Festiwalu Kataryniarzy” w Polsce. Kolejną atrakcją jarmarku stały się warsztaty garncarskie, podczas których można było spróbować swoich sił na kole garncarskim, zgłębiając tajniki wiedzy o tej sztuce ludowej. Chętnych nie brakowało! Odwiedzający jarmark mogli także odwiedzić stoiska edukacyjne Lasów Państwowych i przemaszerować ścieżką zmysłów.

W drugim dniu imprezy na specjalnie przygotowanej scenie wystąpiły regionalne zespoły i kapele ludowe. W czasie, gdy ze sceny płynęły folkowe rytmy, każdy miłośnik gotowania mógł spróbować swoich sił w zabawie kulinarnej.

Dzięki sprzyjającej pogodzie tegoroczny jarmark można zaliczyć do wyjątkowo udanych.

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Niedziela XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Prz 9, 1-6; Ps 34 (33), 2-3. 10-11. 12-13. 14-15 ;
Ef 5, 15-20

Ewangelia:
J 6, 51-58

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR