21 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Urszuli, Celiny, Hilarego

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Nerwy paraliżują myśli, sprawiają, że czujemy się jak w pułapce. Jak opanować stres? Podpowiedź znajdą Państwo w najnowszym numerze ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Jarmark św. Stanisława

16 maja 2018 r.

Tradycyjnie i nowocześnie


fot. J. KURZAWA

Ponad 200 wystawców, występy artystyczne, a przede wszystkim słoneczna pogoda - tak wyglądał XI Jarmark św. Stanisława w Siedlcach, który odbywał się 11 i 12 maja.

Święto zainaugurowała Msza św. w kościele św. Stanisława w intencji miasta i mieszkańców, która została odprawiona 8 maja. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał 11 maja prezydent Wojciech Kudelski. - Jarmark to połączenie nowoczesności z tradycją, a Siedlce są przykładem miasta, które potrafi to godzić - powiedział prezydent. Jednocześnie poinformował o odebranym dzień wcześniej od marszałka województwa dyplomie za siódme miejsce w rankingu zrównoważonego rozwoju gmin miejskich na Mazowszu.

- Autorami tego osiągnięcia są nasi mieszkańcy. To wynik pracy podatników, wszystkich mieszkańców oraz władz miasta. To zaszczytne miejsce wśród dziesięciu najlepszych. Myślę, że potrafimy dobrze służyć ludziom. Nad wszystkim, jak widać, dobrze czuwa patron naszego miasta św. Stanisław - zaznaczył włodarz, zachęcając mieszkańców do odwiedzania stoisk i zakupów. - Dzisiaj jest czas uciechy, czas jarmarku, czas baloników, kogucików, zakupów, targów i wszelkiej kulturalnej rozrywki. A Siedlce potrafią się kulturalnie bawić - dodał W. Kudelski, dziękując oraz życząc wystawcom udanych transakcji, bo - jak zaznaczył - siedlczanie są bogaci i kupią wszystko, co dobre.

Z kolei bp Kazimierz Gurda pogratulował miastu sukcesów. Odniósł się także do obchodzonego w tym roku 200-lecia diecezji. - Myślę, że od tego czasu istnieje naturalny związek pomiędzy władzą świecką i kościelną na zasadach wzajemnej współpracy i pomocy. Jest to przesłanie, z którym zwraca się do nas patron miasta św. Stanisław - zaznaczył biskup. - On jest tym, który o jedność i szacunek w szczególny sposób zabiegał i był w tym wytrwały, mądry oraz zdecydowany. Pomimo że poniósł śmierć męczeńską, to poprzez swoją wytrwałość osiągnął wiele dla całej ojczyzny. Z tego przesłania możemy korzystać i trwać we wzajemnym szacunku i jedności. Życzę, by dni jarmarku, dni święta miasta stały się czasem wzajemnej dobroci i życzliwości - podsumował bp K. Gurda.

 

Regionalnie i folkowo

Podczas jarmarku, który tradycyjnie zlokalizowano na pl. Sikorskiego i przyległych ulicach, nie zabrakło stoisk z ludowym rękodziełem oraz regionalnymi produktami, takimi jak sery, wędliny czy miody. Nie zabrakło też odzieży, biżuterii i zabawek. Impreza stała się również okazją do zaprezentowania oferty edukacyjnej przez siedleckie szkoły. Dwudniowym targom towarzyszyły prezentacje artystyczne jedynego zawodowego kataryniarza w kraju, pomysłodawcy i sprawcy cyklu „Międzynarodowego Festiwalu Kataryniarzy” w Polsce. Kolejną atrakcją jarmarku stały się warsztaty garncarskie, podczas których można było spróbować swoich sił na kole garncarskim, zgłębiając tajniki wiedzy o tej sztuce ludowej. Chętnych nie brakowało! Odwiedzający jarmark mogli także odwiedzić stoiska edukacyjne Lasów Państwowych i przemaszerować ścieżką zmysłów.

W drugim dniu imprezy na specjalnie przygotowanej scenie wystąpiły regionalne zespoły i kapele ludowe. W czasie, gdy ze sceny płynęły folkowe rytmy, każdy miłośnik gotowania mógł spróbować swoich sił w zabawie kulinarnej.

Dzięki sprzyjającej pogodzie tegoroczny jarmark można zaliczyć do wyjątkowo udanych.

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Otwarcie Siedleckiego Centrum Onkologii


Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach wzbogacił się o nowoczesny ośrodek onkologiczny. Siedleckie Centrum Onkologii (SCO) to jedyny tego typu ośrodek w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego. Inwestycja kosztowała ponad 112 mln zł. [fot. JAG]

FOTOGALERIA

IV Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy


W dniach 18-19 października w gmachu Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach odbył się Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy OSG 2018 pod hasłem: „Państwo - Gospodarka - Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”. [fot. K. Ochnio]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Festiwal filmowy
25 października, o 10.00, w sali NoveKino Merkury przy ul. Brzeskiej w Białej Podlaskiej odbędzie się gala VII Festiwalu Filmowego Twórczości Osób Niepełnosprawnych.
więcej »
Wieczór pod znakiem muzyki
W niedzielę 28 października miłośnicy organów Wagnera będą mogli wysłuchać kolejnego koncertu na tym zabytkowym instrumencie.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR