21 czerwca 2018 r. Imieniny obchodzą: Alicja, Marta, Alojz

Pogoda: Siedlce

Numer 25
21-27 czerwca 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Jarmark św. Stanisława

16 maja 2018 r.

Tradycyjnie i nowocześnie


fot. J. KURZAWA

Ponad 200 wystawców, występy artystyczne, a przede wszystkim słoneczna pogoda - tak wyglądał XI Jarmark św. Stanisława w Siedlcach, który odbywał się 11 i 12 maja.

Święto zainaugurowała Msza św. w kościele św. Stanisława w intencji miasta i mieszkańców, która została odprawiona 8 maja. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał 11 maja prezydent Wojciech Kudelski. - Jarmark to połączenie nowoczesności z tradycją, a Siedlce są przykładem miasta, które potrafi to godzić - powiedział prezydent. Jednocześnie poinformował o odebranym dzień wcześniej od marszałka województwa dyplomie za siódme miejsce w rankingu zrównoważonego rozwoju gmin miejskich na Mazowszu.

- Autorami tego osiągnięcia są nasi mieszkańcy. To wynik pracy podatników, wszystkich mieszkańców oraz władz miasta. To zaszczytne miejsce wśród dziesięciu najlepszych. Myślę, że potrafimy dobrze służyć ludziom. Nad wszystkim, jak widać, dobrze czuwa patron naszego miasta św. Stanisław - zaznaczył włodarz, zachęcając mieszkańców do odwiedzania stoisk i zakupów. - Dzisiaj jest czas uciechy, czas jarmarku, czas baloników, kogucików, zakupów, targów i wszelkiej kulturalnej rozrywki. A Siedlce potrafią się kulturalnie bawić - dodał W. Kudelski, dziękując oraz życząc wystawcom udanych transakcji, bo - jak zaznaczył - siedlczanie są bogaci i kupią wszystko, co dobre.

Z kolei bp Kazimierz Gurda pogratulował miastu sukcesów. Odniósł się także do obchodzonego w tym roku 200-lecia diecezji. - Myślę, że od tego czasu istnieje naturalny związek pomiędzy władzą świecką i kościelną na zasadach wzajemnej współpracy i pomocy. Jest to przesłanie, z którym zwraca się do nas patron miasta św. Stanisław - zaznaczył biskup. - On jest tym, który o jedność i szacunek w szczególny sposób zabiegał i był w tym wytrwały, mądry oraz zdecydowany. Pomimo że poniósł śmierć męczeńską, to poprzez swoją wytrwałość osiągnął wiele dla całej ojczyzny. Z tego przesłania możemy korzystać i trwać we wzajemnym szacunku i jedności. Życzę, by dni jarmarku, dni święta miasta stały się czasem wzajemnej dobroci i życzliwości - podsumował bp K. Gurda.

 

Regionalnie i folkowo

Podczas jarmarku, który tradycyjnie zlokalizowano na pl. Sikorskiego i przyległych ulicach, nie zabrakło stoisk z ludowym rękodziełem oraz regionalnymi produktami, takimi jak sery, wędliny czy miody. Nie zabrakło też odzieży, biżuterii i zabawek. Impreza stała się również okazją do zaprezentowania oferty edukacyjnej przez siedleckie szkoły. Dwudniowym targom towarzyszyły prezentacje artystyczne jedynego zawodowego kataryniarza w kraju, pomysłodawcy i sprawcy cyklu „Międzynarodowego Festiwalu Kataryniarzy” w Polsce. Kolejną atrakcją jarmarku stały się warsztaty garncarskie, podczas których można było spróbować swoich sił na kole garncarskim, zgłębiając tajniki wiedzy o tej sztuce ludowej. Chętnych nie brakowało! Odwiedzający jarmark mogli także odwiedzić stoiska edukacyjne Lasów Państwowych i przemaszerować ścieżką zmysłów.

W drugim dniu imprezy na specjalnie przygotowanej scenie wystąpiły regionalne zespoły i kapele ludowe. W czasie, gdy ze sceny płynęły folkowe rytmy, każdy miłośnik gotowania mógł spróbować swoich sił w zabawie kulinarnej.

Dzięki sprzyjającej pogodzie tegoroczny jarmark można zaliczyć do wyjątkowo udanych.

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz diecezji


7 czerwca kolegiatę janowską podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. W Eucharystii wziął udział cały polski episkopat. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Jerycho Młodych


Za nami kolejne Jerycho Młodych. Tegorocznej edycji patronował św. Stanisław Kostka. Spotkanie, które minęło pod znakiem modlitwy i tańca, zgromadziło ok. 700 osób. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Kultura bez Granic
1 lipca na terenach rekreacyjnych przy kąpielisku w Kobylanach odbędzie się XV Przegląd Folklorystyczny „Kultura bez Granic”.
więcej »
Rocznica śmierci Orlika
24 czerwca w Rykach odbędą się uroczystości religijne i patriotyczne pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
 

POLECAMY


Sięgając do korzeni
Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.
więcej »
Z troską o relacjach
Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.
więcej »
Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
Syr 48, 1-14; Ps 97 (96), 1-2. 3-4. 5-6. 7
Ewangelia:
Mt 6, 7-15

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR