17 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Czuwanie wspólnot, stowarzyszeń i ruchów katolickich

23 maja 2018 r.

Bogu miłe jest posłuszeństwo serca


fot. Monika Jabłkowska/podlasie24.pl

W sobotę 19 maja w kościele Ducha Świętego w Siedlcach odbyło się czuwanie wprowadzające w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Zebranym towarzyszyło hasło „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”.

Czuwanie, które rozpoczęło się o 19.00, prowadził wicedyrektor wydziału duszpasterskiego siedleckiej kurii ks. Mariusz Zaniewicz wraz z członkami Wspólnoty Jednego Ducha. Rozpoczął od powitania przedstawicieli przybyłych wspólnot, stowarzyszeń i grup. Wśród przybyłych na czuwanie nie mogło zabraknąć pasterzy Kościoła siedleckiego - biskupów Kazimierza Gurdy i Piotra Sawczuka, jak też duszpasterzy i moderatorów poszczególnych grup. Zachęcając do wspólnotowej modlitwy, s. M. Zaniewicz podkreślił, że w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego - wobec będących znakiem jedności Kościoła księży biskupów - na zebranych we wspólnotach Duch Święty w sposób szczególny wylewa różne dary. - Tu i teraz aktualizuje się to, co kiedyś wydarzyło się w Wieczerniku - podkreślił.

Po odśpiewaniu hymnu „O Stworzycielu, Duchu, przyjdź” nastąpiła liturgia słowa. Homilię wygłosił dyrektor wydziału duszpasterstwa rodzin ks. kan. dr Jacek Sereda, ukierunkowując swoje rozważania na posłuszeństwo w Kościele. Zwrócił uwagę, że oczywistość bycia chrześcijaninem niejednokrotnie przesłania dobra i łaski, których doświadczamy tylko dlatego, że jesteśmy we wspólnocie Kościoła. - Dzisiaj, gdy przeżywamy jubileusz 200 lat naszej diecezji, chcemy wyrazić radość, że możemy tę pałeczkę wiary przenieść dalej - zaakcentował z uwagą, że Kościół chce iść do tych, którzy nie wierzą, z prawdą o Jezusie Chrystusie.

Tłumacząc pojęcie posłuszeństwa w Kościele, ks. J. Sereda odwołał się do rytu święceń kapłańskich, a dokładnie do momentu, gdy kandydat do kapłaństwa wkłada swe ręce w ręce biskupa jako wyraz zgody, posłuszeństwa na to, by Bóg przez Kościół go poprowadził. - Potrzebujemy w posłuszeństwie odkrywania woli Boga w naszym życiu - mówił, tłumacząc, że posłuszeństwo warunkuje poczucie bezpieczeństwa, prowadzenia w Kościele.

 

O ducha posłuszeństwa w Kościele

- Modlitwa o asystencję Bożego Ducha jest potrzebna naszej wspólnocie, byśmy wkładając ręce w rękę Boga, słuchając Jego słowa, mogli bezpiecznie wędrować do świętości, wypełniając nasze powołanie. Ale Bogu jest miłe posłuszeństwo, które nie wynika ze strachu, z prawa, ale posłuszeństwo, które wynika z potrzeby serca: ja słaby, daję Ci, Panie, siebie, byś mnie poprowadził - tłumaczył ks. Sereda. Omówił następnie problem procesu subiektywizacji wiary związany z pentekostalizacją, tj. uzielonoświątkowieniem, uchartyzmatowieniem. Wyraża się ona na różne sposoby - w przekonaniu o misyjności narodu polskiego, w antyintelektualizmie w wierze i opieraniu swojej wiary na emocjonalności, w zalewie objawień prywatnych, w lekceważeniu Magisterium Kościoła i przepisów liturgicznych. - Dzisiaj w naszej diecezji jesteśmy świadkami rozwoju ruchów charyzmatycznych. Cieszą się one popularnością. Jeśli chcemy być wierni Kościołowi, to ci, którzy taką wspólnotą kierują czy posługują w niej jako katechiści, muszą mieć zgodę, być posłani przez pasterza - uwrażliwiał. Zachęcając do czujności, jak też prosząc o modlitwę o ducha posłuszeństwa w Kościele, wskazał na przykład św. o. Pio oraz ks. Dolindo Ruotolo, którzy w momencie, gdy zostali wyłączeni z posługi, nie buntowali się, ale poddali się decyzji Kościoła.

- Papież Benedykt mówi, że nieposłuszeństwo nie buduje Kościoła. Ja powiem pozytywnie: posłuszeństwo jest lepsze niż najlepsze nabożeństwo - zakończył ks. J. Sereda.

 

Czas świadectwa

Następnie zebrani wysłuchali świadectwa członkini Wspólnoty Jednego Ducha, która opowiadała o swoim nawróceniu. Jednym z pierwszych kroków ku całkowitej przemianie była spowiedź z całego życia. - Pierwszy raz poczułam wtedy, że jestem wolna, kochana. Będąc osobą dorosłą, doświadczyłam, że należę do Boga - stwierdziła. Dzięki Maryi - trafiła do Wspólnoty Jednego Ducha. - Stało się to za sprawą Ducha Świętego. To On mnie kształtuje i prowadzi każdego dnia. Rozkochał mnie w Kościele, w sakramentach. Ja już dzisiaj nie muszę iść do kościoła, by „podpisać listę obecności”, ale idę, bo tego pragnę. Chcę żyć w miłości Pana Boga, odpowiadać na miłość, której doświadczyłam i doświadczam - mówiła żarliwie.

 

Przyjdź, Duchu Święty

Druga część spotkania miała charakter modlitewnego czuwania przy wystawionym Najświętszym Sakramencie. Zebrani słowem i śpiewem przyzywali Ducha Świętego, prosząc o Jego dary.

Na zakończenie czuwania głos zabrał bp K. Gurda. Przypomniał, że Trzecia Osoba Trójcy Przenajświętszej została dana Kościołowi jako dar Jezusa, Jego Duch, prowadzący we wspólnocie wszystkich, którzy w Jezusa wierzą. - W wielkiej wspólnocie Kościoła jest miejsce na mniejsze wspólnoty, w których pogłębiana jest prawda o Kościele, o Jezusie, tym, kim my sami jesteśmy wobec Pana Boga - powiedział biskup. - Dziękujemy w tym błogosławionym czasie za wspólnotę Kościoła diecezjalnego. Módlmy się o jej jedność. Przynależąc do różnych wspólnot - które są i potrzebne, i konieczne - pragniemy, by czuły jedność z Kościołem - podkreślił bp Gurda.

Spotkanie zakończyło się Apelem Jasnogórskim.

LA

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

VIII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Hasło „Bóg - Honor - Ojczyzna” towarzyszyło uczestnikom Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, zgromadzonym w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Środa XXVII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ga 5, 18-25; Ps 1, 1-2. 3. 4 i 6 ;
Łk 11, 42-46

Ewangelia:
Łk 11, 42-46

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR